Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.01.2011., 14:27   #1
Međunarodne norme dostupne online (ISO, EN, DIN, ...)

Ovo mi je prvi post. Pozdravljam sve sudionike na forumu i unaprijed se ispričavam svima zbog mogućih početničkih nespretnosti.

Na sljedećem linku, koji baš i nije doveo do nekog konkretnog rezultata:

Hrvatske norme

postavljeno je pitanje dostupnosti HRN normi online. Njih vjerojatno i nema na mreži, jer ih i HZN (Hrvatski zavod za norme) dostavlja samo po narudžbi u papirnatom obliku ili poštom na CD-u (tj. ne mogu se skinuti sa www.hzn.hr). S druge strane, HRN su uglavnom bez prevođenja preuzete ISO, ili EN, ili EN ISO norme, tako da je upitno ima li ih uopće smisla tražiti, tj. na webu treba tražiti ove druge.

Pitanje:
1. Zna li još netko gdje na web-u ima besplatnih međunarodnih i nacionalnih normi?
2. Želi li netko podijeliti ovdje takve informacije?

Mislim da je ovo vrlo ozbiljna tema, koja će uz malo zajedničkog truda sudionika dovesti do kvalitetnih spoznaja.

Zadnje uređivanje 2011 : 21.01.2011. at 14:40. Reason: pojašnjenje
2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 22:00   #2
Primjer: ISO 6336-1:2006 za proračun zupčanika

Do ovoga je trenutka ukupno 52 osobe pogledalo ovu temu, a nitko nije odgovorio. Znači: interesa ima, ali još nema općih spoznaja o ovome.

Moram dodati još malo poticaja:

Slobodno otvorite sljedeći link (ne bojte se, nema virusa, trojanaca, crva, ni sličnih opasnosti). U rar arhivi samo je jedna bezopasna pdf datoteka: ISO norma za zupčanike-kliknite na nju, besplatno čitajte njenih 118 stranica, spremite je gdje vas volja, ...

ISO 6336-1:2006 Corr 1: 2007
Calculation of load capacity of spur and helical gears - Part 1: Basic principles, introduction and general influence factors

Na sljedećem linku na ISO internet stranicu imate njen trenutačni status i (skromnu) cijenu od 208,00 CHF-prava sitnica
ista norma na ISO stranici

Ovo je samo početak priče! Možda će i nadalje ova tema ostati bez odgovora.
Hoćemo li je nastaviti? Ili možda ne?
2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 23:40   #3
ASTM D

American Society for Testing and Materials

Ne pada mi na pamet dijeliti ih tek tako i biti proglašen piratom.
Što ti treba kupi, pa to unovči, ali imati labos za mjerenje/određivanje nekog parametra u današnje vrijeme bez akreditacije ne znači ništa, tako i da imaš sve norme, uzalud trud kad nemaš potvrde da mjerenja/određivanja provodiš pravilno.
_ov3rflow_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2011., 09:56   #4
Nabava normi i pitanje cijene

Piratstvo?! Tko ga je uopće i zašto spomenuo? Radi se zapravo o tome da želim nabaviti prethodno spomenutu normu i na stolu imam tri ponude:

1. (www.iso.org) cijena 208 CHF ili 1179,27 kn za download ili papirnatu kopiju poštom.

2. (www.hzn.hr) cijena 1179,27 kn za pdf primjerak norme koji stiže poštom na CD-u plus 40 kn poštarine. 20% popusta na cijenu (ne i na poštarinu) ako postanem član Hrvatskog zavoda za norme (što je s članarinom?). Ne smijem je skinuti s CD-a i pohraniti na računalo, nego koristiti isključivo neposredno s CD-a, ali smijem tiskati 1 (jedan) primjerak.

3. (link izostavljen, jedan od dvadesetak) cijena 0,00 kn (besplatno preuzimanje). Nema nikakvih obveza u svezi preuzete norme. Norma ima na svakoj stranici oznaku dobavljača. Na njihovoj internet stranici za ovu normu piše doslovno (u engleskom prijevodu):

ISO 6336-1:2006 Calculation of load capacity for spur and helical gears. Part 1: Basic principles, introduction and general influence factors

Source: Standard download site

* Type: International Standard
* License: Free Standard
* Interface Language: English
* Software Size: 1.59 MB
* File Type: . rar
* Document level: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
* Published: 24/04/2009
* Downloads: 659



Pitanje: Koju opciju (1, 2 ili 3) odabrati?
2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2011., 09:11   #5
Odustajem!

Vidim da treba definitivno odustati od dijeljenja korisnih informacija (barem se meni čine korisne). Samo sam želio ovdje podijeliti svoje spoznaje i iskustvo, bez ikakvih zadnjih misli, naknade, želje za samopromocijom, zaradom...

Iz međunarodnih normi se doista može puno naučiti o vlastitoj struci, pod uvjetom da su dostupne. Nažalost, nama je u fokusu brza zarada ("kupi nešto, pa onda zarađuj na tome"). Malo ih je među nama koji žele shvatiti koji je pristup nečemu najbolji ili najpogodniji, jer je tekstom norme međunarodno dogovoren, te kako ovladati njime i primijeniti ga u svakodnevnom radu.

Draže nam je raspravljati o tome je li standard ili norma. Očigledno nitko nema potrebu ovdje saznati kako se na Internetu pronalaze i besplatno preuzimaju ISO, EN, DIN, BS i slične norme (inače nisu baš jeftine), bez kršenja bilo kojih zakona, piratstva i hakeraja. Prema tome, ili svi to znamo, ili nikoga osim mene to ne zanima.

Zaključujem da treba odustati od jalova posla. Hvala na čitanju i ugodan dan svima.
2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2011., 21:08   #6
Quote:
2011 kaže: Pogledaj post
2. (www.hzn.hr) cijena 1179,27 kn za pdf primjerak norme koji stiže poštom na CD-u plus 40 kn poštarine. 20% popusta na cijenu (ne i na poštarinu) ako postanem član Hrvatskog zavoda za norme (što je s članarinom?). Ne smijem je skinuti s CD-a i pohraniti na računalo, nego koristiti isključivo neposredno s CD-a, ali smijem tiskati 1 (jedan) primjerak.
možeš tiskati koliko god hoćeš primjeraka (ali ih ne smiješ distribuirati kako se sjetiš, na svakoj stranici norme imaš otisnuto tko, i kada ju je kupio i platio)
i možeš je pohraniti na računalu


a što se normi tiče, one koje mi trebaju, trebaju mi za posao, a onda ih i firma kupuje tako da ti ne mogu pomoći oko linkova sa besplatnim normama
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2011., 18:06   #7
Quote:
2011 kaže: Pogledaj post
Piratstvo?! Tko ga je uopće i zašto spomenuo? Radi se zapravo o tome da želim nabaviti prethodno spomenutu normu i na stolu imam tri ponude:

1. (www.iso.org) cijena 208 CHF ili 1179,27 kn za download ili papirnatu kopiju poštom.

2. (www.hzn.hr) cijena 1179,27 kn za pdf primjerak norme koji stiže poštom na CD-u plus 40 kn poštarine. 20% popusta na cijenu (ne i na poštarinu) ako postanem član Hrvatskog zavoda za norme (što je s članarinom?). Ne smijem je skinuti s CD-a i pohraniti na računalo, nego koristiti isključivo neposredno s CD-a, ali smijem tiskati 1 (jedan) primjerak.

3. (link izostavljen, jedan od dvadesetak) cijena 0,00 kn (besplatno preuzimanje). Nema nikakvih obveza u svezi preuzete norme. Norma ima na svakoj stranici oznaku dobavljača. Na njihovoj internet stranici za ovu normu piše doslovno (u engleskom prijevodu):

ISO 6336-1:2006 Calculation of load capacity for spur and helical gears. Part 1: Basic principles, introduction and general influence factors

Source: Standard download site

* Type: International Standard
* License: Free Standard
* Interface Language: English
* Software Size: 1.59 MB
* File Type: . rar
* Document level: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆
* Published: 24/04/2009
* Downloads: 659



Pitanje: Koju opciju (1, 2 ili 3) odabrati?
Nađi nekog studenta, neka ti on kupi normu za s 50% popusta, i njemu daj 100kn
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:22   #8
Evo me opet nakon puno godina. Sad znam gdje se besplatne norme/standardi/ma-što-to-značilo nalaze na webu i legalno preuzimaju.
Zanima li još uvijek nekoga ova tema?
2011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 13:03   #9
Quote:
2011 kaže: Pogledaj post
Evo me opet nakon puno godina. Sad znam gdje se besplatne norme/standardi/ma-što-to-značilo nalaze na webu i legalno preuzimaju.
Zanima li još uvijek nekoga ova tema?
meštre, zanima dakako da zanima. ja san tek sad neletija na ovu temu jer mi je potrebno. aj molin te ako ti nije problem poslat mi na pm link di se mogu besplatno preuzeti norme
kikirikikoštice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 16:26   #10
Question

Quote:
kikirikikoštice kaže: Pogledaj post
meštre, zanima dakako da zanima. ja san tek sad neletija na ovu temu jer mi je potrebno. aj molin te ako ti nije problem poslat mi na pm link di se mogu besplatno preuzeti norme
Ista stvar kod mene, gubim puno vremena kopajuci po netu...spasilo bi me!
DSEKULA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 16:36   #11
Quote:
2011 kaže: Pogledaj post
Evo me opet nakon puno godina. Sad znam gdje se besplatne norme/standardi/ma-što-to-značilo nalaze na webu i legalno preuzimaju.
Zanima li još uvijek nekoga ova tema?
Ako moze ,jako mi je vazno!
Hvala
DSEKULA is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2018., 16:39   #12
Moze i na mail ako tko ima
[email protected]
DSEKULA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2018., 07:20   #13
Vjerojatno se misli na Norme koje su public.
Koje podrucje te zanima?, recimo za informatiku je dosta toga public.
https://standards.iso.org/ittf/Publi...ableStandards/
detoxhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2018., 16:18   #14
Norme koštaju. I sam sam član jednog odbora unutar HZN pa znam da norme (i koliko) koštaju. Naravno da ih možeš dobiti i mukte, ali nema načina da ih dobiješ LEGALNO, a mukte.
__________________
Nullius addictus iurare in verba magistri... In a name of science, question everything
sonata-LPG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:08.