Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2003., 15:56   #1
neiskorištena zemlja

Suprug je vlasnik nekoliko većih njiva u hrv. zagorju.
Zemlja nije godinama obrađivana. Raste trava i tu i tamo je netko pokosi...
Imam volju i želju nešto započeti s tom zemljom ali ne znam kaj
Određena količina uroda bi se mogla steći radom na zemlji...
Da li je netko zna nekoga za kooperaciju ili nešto slično...
Da li netko ima kakav prijedlog...
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2003., 16:27   #2
Ja bi se rado preselila iz grada i uzgajala pse, velike i male.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 20:16   #3
imam i sam sličan problem. nudio sam zemlju da ju ljudi rade, neće nitko!!!???????? sada gruntam kaj sa njom, ha? Vočnjak možda, navodno se šljiva traži, možda soja... srečom imamo mi min.poljoprivrede no nek mi se javi koga su pomogli. što pametno napraviti?????????'
 
Odgovori s citatom
Old 02.03.2003., 21:31   #4
tonka, darko. koliki su vam posjedi? brijem da je to bitno ako hocete adekvatan savjet.
 
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 07:26   #5
Pitanje svih pitanbja je veličina posjeda.

Pouzdano znam da država daje jako dobre poticaje za bavljenje voćarstvom primjerice, ali je preduvjet da se posjeduje najmanje 3 hektara.
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2003., 23:35   #6
imam 11000 m2. Poticaj?! Kolik on pomogne, ne znam nisam o njemu razmišljao. Šteta da zemlja stoji prazna, gruntam o šljivama, lješnjaku, soji...
 
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 07:10   #7
Ja sam uredio manji voćnjak na oko pola hektara, za svoje potrebe. Prema prijašnjem sustavu poticaja koji je onda vrijedio (prije tri godine), poticaji su mi iznosili oko 40 % ukupne investicije.

U ovom trenutku, s današnjim sustavom poticaja i s pametnim ulaganjem poticaji ti mogu iznositi čak do 75 % ukupne investicije!!!! (Ima se poticaji na županijskoj razini i preko ministarstva)

Ponavljam - sve ovisi o ukupnoj velićini zemlje i o kvaliteti izvedbi voćnjaka. (Veća kvaliteta-više sredstava ,
manja kvaliteta - manje sredstava)

Osim toga moraš dugoročnije razmišljati - tj. za koga će se proizvoditi? Za sebe ili tržište?

Ako je za tržište, onda se mora razmišljati dalje o plasmanu robe, cijenama na tržištu,.... S većim prinosima je potrebno ulagati dalje sredstava u hladnjaču, gdje će se voće ili povrće čuvati itd. itd. itd. itd. itd.

---------------------------------------------------------------------

Preporučam ti da si napraviš na papiru ciljeve koje želiš ostvariti, kao npr.
1) Kolika površina zemlje?
2) Kakva proizvodnja i koji opseg proizvodnje?
3) Za koje tržište?
4) Koliko novaca imaš za investicije?
5) Hoće li to biti tvoj stalni posao ili ćeš nekoga morati uposliti?
6) Plasman robe na tržište?
7) ...

Kad to staviš na papir, onda idi nekakvom stručnjaku agronomu ili onome koji se već bavi time i zamoli ga da te dalje savjetuje!
__________________
Pozdrav
luk2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 11:02   #8
A kakva je klima u Zagorju ? Da li ideja sa staklenicima zvuci glupo. Ne pricam samo o hrani vec i o cvijecu. Pogotovo zimi.
To sa vocnjacima zvuci lijepo ali treba godina da vocka naraste a ljudi opet trebaju kruh svagdasnji. I mozda je jos teze naci trziste gdje ce se roba plasirati. Ako drzava otkupljuje onda nudi svoje cijene koje proizdodjacu nisu bas povoljne. Vidjao sam plantaze hmelja u Sloveniji...Trebalo bi i Zagorju uspjevati.
Vjerujem da kapital moze predstavljati problem.
Ako sam provalio neke gluposti ne osvrcite se , pokusao sam biti dobronamjeran.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 21:28   #9
Pokusavam od supruga saznati tocnu velicinu zemlje pa mi ne uspijeva...Ugavnom ima toga dosta ...nekih-tak njiva i pasnjaka...te dosta sume...
Frendica mi je dala prijedlog proizvodnja gljiva - bukovaca ili sampinjona...kao kooperant...
Otac je na svojem dijelu nasljedstva prije 10-tak godina posadio ljesnjake...to su vec jako veliki grmovi koji dobro rode...
Samo tko ce cekati toliko dugo
Razmisljam si .... ako moram 8 -9 sati dnevno provesti na poslu , zasto ne bi provela na svome i za sebe te zaradila mjesecno iste novce...
tonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 23:33   #10
da ne živimo tu gdje živimo, bilo bi to sve drugačije. em kome prodati, em cijena, em se moraš prijaviti, ... gljive nemreš na livadi uzgajati. udruži se sa nekim ipak više ljudi više može... valjda
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:47   #11
Re: neiskorištena zemlja

Quote:
tonka kaže:
Imam volju i želju nešto započeti s tom zemljom ali ne znam kaj
Ako godinama nije obrađivana vrlo je moguće da odgovara preduvjetima za organski uzgoj hrane (ne smije biti tretirana kemikalijama 10 god). U Ministarstvo obrta, malog i srednjeg poduzetništva raspitati se o uvjetima poduzetničkih kredita (prikupiti informacije) i uzgajati nešto za izvoz. Naravno, prije svega potražiti mogućnost sigurnoga plasmana

Inače, organska hrana vani je skuplja nego obična, pa prema tome i organski uzgoj, premda skuplji, i znatno profitabilniji.
 
Odgovori s citatom
Old 01.04.2003., 13:52   #12
Nešto isprobavam. sorry---
 
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:07.