Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2012., 13:07   #201
Čitam ja i to pomno iako nisam iz Hrvatske Kostajnice
drenduli is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2012., 08:20   #202
Na današnji dan 27.07.1991. poginuli su u obrani domovine Josip Iverac pripadnik RIS Kutina i Predrag Škrbina pripadnik PP Novska.Neka im je laka hrvatska zemlja.
__________________
Hrvatska iznad svega !
sin1708 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 16:35   #203
evo da i ja dam svoj doprinos ovoj temi.

prijatelj sam s dvojcom dečki koji su zarobljeni u kostajnici i prošli su manjaču. hiržin i zebec
gadne torture su gore prošli, o njima ne žele govoriti.
oba su se po povratku iz logora ponovo aktivirala.
dečki kada su zarobljeni bili su pripadnici 5. bojne tigrova - vinica

isto tako bilo je više dečki kasnije u 7. gb koji su bili u kostajnici
dio ih je izašao iz kostajnice u kamionu. znači utovarili se u kamion i po gasu u proboj.
kroz sva srpska sela su protutnjali i svugdje su pucali po njima, čak su minskom polju bili aktivirali mine.
ne pamtim koliko je bilo od njih ranjeno.

u pamčenje mi se urezao brifing u vojarni u varaždinu nedugo nakon osnivanja 7. gb
došao je bobetko i trebao se održati sastanak sa svim časnicima 7. gb
počeo bobetko sastanak i onda je ugledao kalana
mrak mu je pao na oči, sav se zapijenio:

"Kostajnica je največa izdaja"- grmio je.
"Sramota HV" .... itd. itd.
"Imali ste naoružanja i municije, hrane za godinu dana borbe, a predali ste se bez ispaljenog metka."

Sjedio sam i slušao ne znajući kaj se događa.
Trajao je taj bobetkov monolog dobrih pola sata.
Bilo je tu izrečeno svega i svašta.
Kasnije sam saznao neke stvari.
Zašto je bobetko tak planul.
naime njegovog sina su teretili za pad kostajnice jer je bio nešto u zapovjedništvu sektora ili kak se to već zvalo,
pa je stari to doživljavao veoma emocionalno.

Ne znam nakon toga di je nestao Kalan i njegova žena ( bila je komad)
uglavnom za njih više nije bilo mjesta u brigadi kad je korade bio bobetkov igrač.

I što se tiče bobetkove knjige : sve moje bitke - gluplje knjige nisam pročitao,
a da ne spominjem način na koji je pisana.
Da jedan general koristi knjigu za osobno vrijeđanje ljudi ( svojih podčinjenih) ispod svake razine,
ma kakvi ti ljudi bili. to se tako ne radi. A da ne spominjem koliko je tom knjigom
nanio štete Hrvatskoj, a sve samo radi vlastite samopromocije.

evo toliko od mene vezano za kostajnicu

Zadnje uređivanje darko rora : 30.08.2012. at 16:40.
darko rora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 14:22   #204
Quote:
darko rora kaže: Pogledaj post
Ne znam nakon toga di je nestao Kalan i njegova žena ( bila je komad)
uglavnom za njih više nije bilo mjesta u brigadi kad je korade bio bobetkov igrač.
Ispravak netočnog navoda : Komad da glava boli
sorry na off topic , nisam mogao izdržati

Zadnje uređivanje rezon@tor : 31.08.2012. at 15:00.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:09   #205
Hrvatska Kostajnica 1991

DRAGI BRANITELJI, ČITAJUĆI VAŠE POSTOVE PONEKADA POSTAJEM ZBUNJEN ZBOG ANALIZA POJEDINACA KOJI SU BILI U FUNKCIJI BRANITELJA HR.KOST. A POGOTOVO ANALIZA POJEDINACA KOJI PREPRIČAVAJU KAZIVANJA NEKIH BRANITELJA A DA SAMI NISU BILI PRISUTNI U HR.KOST.ZBUNJUJE ME UPIRANJE PRSTOM MALO U PRIPADNIKE MUP-a PA ZATIM U PRIPADNIKE ZNG-a.MALO SU JEDNI HEROJI,PA ZATIM SU MALO DRUGI HEROJI A ZA NEKE SVI MI BILI SMO KUKAVICE? ZAR NISMO SVI MI BILI ISTI? SAMO BRANITELJI HR.KOST.RAZLIKA JE SAMO U TOME ŠTO JE NETKO TE RATNE TRAUME PODNOSIO NEŠTO LAKŠE,DRUGI TEŽE I.T.D.TREBALO JE HRABROSTI TE 1991 GODINE OTIĆI TAMO NA TEREN. MNOGI MEĐU NAMA NISU ŽELJELI IĆI NA TEREN,ESKIVIRALI SU POZIVE A DANAS KAO I NEKI DRUGI UPIRU PRSTOM U BRANITELJE HR .KOST.PROŠLO JE PUNO GODINA OD PADA HR.KOSTAJNICE TOČNO KAO ŠTO ZNATE 12.09.91.GOD.PA SE DANAS 21 GOD.NAKON TIH DOGAĐANJA,HLADNIJE GLAVE LAKŠE SE MOŽE RAZMIŠLJATI.UĆILI SMO RATOVATI DABI PRI TOME PLATILI VRLO VISOKU CIJENU ALI NAŽALOST DOŽIVJELI PORAZ DA BI IPAK NA KRAJU DOBILI RAT DOBILI SVOJU DOMOVINU A SAMIM TIME OVJEKOVJEČILI NAŠE DRAGE PRIJATELJE KOJI SU POLOŽILI SVOJE ŽIVOTE NA OLTAR DOMOVINE.OVO JE MOJ PRVI POST KOJI PIŠEM,NE ŽELIM U NIKOGA UPIRATI PRSTOM,ŽELIM VAS SAMO PODSJETITI NA ONE KOJIH VIŠE NEMA MEĐU NAMA.ZNAM DA VAS INTERESIRA TKO SAM I KOJOJ POSTROJBI SAM TADA PRIPADAO.EVO VAM MALO I TE MOJE ISTINE.BIO SAM PRIPADNIK PRIČUVNOG SASTAVA MUP-A(OKO100 PRIČ.POL.+5AKT.POL.)ZNAĆI JEDNA SATNIJA KOJA SE JE 04.09.91 U KASNIJIM POPODNEVNIM SATIMA USPJELA PROBITI IZ HR. DUBICE U HR.KOST.S ODREĐENIM BROJEM TEŽE I LAKŠE RANJENIM PRIPADNICIMA.MI SMO BILI ZADNJA GRUPA KOJA JE USPJELA UĆI TADA U HR.KOST.NIJE BILO LAKO!
BIO SAM NA POLOŽAJU KOD BENZINSKE PUMPE,ZATIM BLIZU ŽUPNOG UREDA,NA DJEDU KOD DOMA TE ZBOG JEDNE NEZGODE KAO I ZBOG POGIBIJE PRIPADNIKA ZNG-e PEHE KORAČA 11.09 91.KOJEG DONOSIMO U GRAD KASNO NAVEČER NARAVNO UZ VRLO JAKU DOBRODOŠLICU NAŠEG MITRALJEZSCA NA POLOŽAJU U GRADU KOJI NAM NA KRAJU IPAK DOZVOLJAVA PROLAZ!!! HVALA MU.
DA SKRATIM.12.09.91.UZ SAM SUMRAK PREGOVARAMO NA SAMOM POČETKU MOSTA (PREGOVARA STJEPAN.J)SA OFICIROM,KAPETAN JNA KOJI GOVORI DA SMO U OKRUŽENJU 5-7000 VOJNIKA IDA NEMAMO ŠANSE VIŠE SE IZVUĆI.NUDI NA HRANU, VODU TE PREBACIVANJE U HR.DUBICU,NAKON ŠTO NAPRAVE POPIS.ŽELIM NAPOMENUTI(SVOJE VIĐENJE)DA NIJE BILO MUNICIJE,NIJE BILO,HRANE VODE,ADEKVATNOG NAORUŽANJA,LOŠE UTVRĐENI POLOŽAJII.TD,I.T.D.....USPUT SJETIO SAM SE RIJEĆI KAPETANA JNA KOJI TADA GOVORI"DA SE ONI NA DJEDU NISU PREDALI MI BI NA NJIH BACILI NAPALM"
NA KRAJU LOGOR MANJAČA.
TREBALO MI JE VREMENA DA SE ODLUČIM NEŠTO NAPISATI,NO SJEĆANJA SU JOŠ UVIJEK JAKA NA PRIJATELJE IZ PRIČUVNOG SASTAVA MUP-a PROMETNE POLICIJE ADEMIRA DENAC,ŽIVKO ĐURO.IVICA ŠNJARIĆ I DRUGE HR.BRANITELJE KOJI SU DALI SVOJE ŽIVOTE ZA NAŠU DOMOVINU.
DA IH NE ZABORAVIMO ZAPALIMO KOJU SVIJEĆU! NEKA IM JE VJEČNA SLAVA I HVALA VAM!
star40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 20:41   #206
sve super ali jedan savjet; nemoj pisati velikim slovima jer to se ovdje tumaci kao vikanje.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2012., 14:53   #207
Quote:
Mustang51 kaže: Pogledaj post
sve super ali jedan savjet; nemoj pisati velikim slovima jer to se ovdje tumaci kao vikanje.
Hvala na savjetu,isprika svima,naravno da to nije bila moja namjera.
Pozdrav svim braniteljima.
star40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 22:41   #208
Pripadnici MUP-a u KOstajnici

Moj je savjet pripadnicima MUP-a koji su bili borbeno angažirani u KOstajnici da prije svega svoje poginule suborce rehabilitiraju na način da negdje u dogovoru s mjesnim vlastima postave spomen-ploču s njihovim imenima.
Prateći situaciju i proučavajući do sada objavljene knjige i radove na temu Hrvatske Kostajnice poginuli pripadnici MUP-a i ZNG koji su bili u obrani Hrvatske KOstajnice nigdje nisu posebno istaknuti.
U Kostajnici je samo dovoljno rehabilitiran Gordan Lederer koji ima spomen obilježje, ulicu i jednu kulturnu aktivnost mislim da se radi o nekoj reviji dokumnetarnog filma. Kroničari s područja KOstajnice uložili su dosta truda da popišu žrtve domicilnog stanovništva koje je jako stradalo u Domovinskom ratu, a izoistavljeni su braniteljji koji su dolazili iz drugih krajeva.
Što se tiče pripadnika MUP-a i ZNG-a koji su branaili H. Kostajnicu, njih 95 %dolazilo je iz drugih krajeva Hrvatske, BiH i iz dijaspore. O njima nećete puno toga pročitati osim u opskurnim i tendeciozno napisanima radovima i kniigama ( Sve moje bitke) domicilnih kroničara gdje su isti prikazani kako izdajnici i ne znam što sve ne. U bojevim djelovanjima na području Hrvatske Kostajnice poginuo je deset pripadnika ZNG-a, dvojica se vode još uvijek kao nestali, više od 30 je ranjeno. Za pripadnike MUP-a ne znam koliko je bilo stradalih, ali bila je velika brojka.
Potrebno je što prije popisati poginule i nestale pripadnike MUP-a i ZNG-a i obratiti se mjesnim vlastima u KOstajnci da se na nekom prikladnom mjestu ispišu njihova imena. Oni nisu, zasigurno, izdajnici s obzirom na činjenicu da su dragovoljno došli braniti Hrvatsku Kostajnicu.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 00:43   #209
Quote:
star40 kaže: Pogledaj post
DRAGI BRANITELJI, ČITAJUĆI VAŠE POSTOVE PONEKADA ...
Evo moram potvrditi svaku tvoju riječ a kako i nebi kad smo znači bili zajedno na benzinskoj a i prije crkve ,ja sam bio točno na benzinskoj i pogled prema Uni ,tada sam bio aktivni MUP-ovac i jedan sam od onih koji su bili u proboju ,javi se na moj mail da negdje popijemo piće u Zagrebu sam- [email protected]

Zadnje uređivanje rezon@tor : 09.10.2012. at 12:02. Reason: citat
kostmoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:13   #210
Hrvatska Kostajnica 1991

Quote:
kostmoto kaže: Pogledaj post
Evo moram potvrditi svaku tvoju riječ a kako i nebi kad smo znači bili zajedno na benzinskoj a i prije crkve ,ja sam bio točno na benzinskoj i pogled prema Uni ,tada sam bio aktivni MUP-ovac i jedan sam od onih koji su bili u proboju ,javi se na moj mail da negdje popijemo piće u Zagrebu sam- [email protected]
Uskoro se budemo dogovorili.
star40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 23:34   #211
Quote:
hum5 kaže: Pogledaj post
Moj je savjet pripadnicima MUP-a koji su bili borbeno angažirani u KOstajnici da prije svega svoje poginule suborce rehabilitiraju na način da negdje u dogovoru s mjesnim vlastima postave spomen-ploču s njihovim imenima.
Prateći situaciju i proučavajući do sada objavljene knjige i radove na temu Hrvatske Kostajnice poginuli pripadnici MUP-a i ZNG koji su bili u obrani Hrvatske KOstajnice nigdje nisu posebno istaknuti.
U Kostajnici je samo dovoljno rehabilitiran Gordan Lederer koji ima spomen obilježje, ulicu i jednu kulturnu aktivnost mislim da se radi o nekoj reviji dokumnetarnog filma. Kroničari s područja KOstajnice uložili su dosta truda da popišu žrtve domicilnog stanovništva koje je jako stradalo u Domovinskom ratu, a izoistavljeni su braniteljji koji su dolazili iz drugih krajeva.
Što se tiče pripadnika MUP-a i ZNG-a koji su branaili H. Kostajnicu, njih 95 %dolazilo je iz drugih krajeva Hrvatske, BiH i iz dijaspore. O njima nećete puno toga pročitati osim u opskurnim i tendeciozno napisanima radovima i kniigama ( Sve moje bitke) domicilnih kroničara gdje su isti prikazani kako izdajnici i ne znam što sve ne. U bojevim djelovanjima na području Hrvatske Kostajnice poginuo je deset pripadnika ZNG-a, dvojica se vode još uvijek kao nestali, više od 30 je ranjeno. Za pripadnike MUP-a ne znam koliko je bilo stradalih, ali bila je velika brojka.
Potrebno je što prije popisati poginule i nestale pripadnike MUP-a i ZNG-a i obratiti se mjesnim vlastima u KOstajnci da se na nekom prikladnom mjestu ispišu njihova imena. Oni nisu, zasigurno, izdajnici s obzirom na činjenicu da su dragovoljno došli braniti Hrvatsku Kostajnicu.
Slažem se sa ovime što je napisano, spomen obilježje postoji ali bez popisa stradalih branitelja.Očito je da neke strukture ne žele taj popis.Zašto?Neznam.
star40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 22:25   #212
Pozdrav

baš sam u nekoj monografiji o Kostajnici čitao kako su civilne strukture (ili ono kaj je od njih ostalo) zahtijevali od garde i policije da dio snaga daju za čuvanje Majura, Stublja, Graboštana i da se tako obrana formira na širem području grada a ne da se front postavi na ulazima u grad. Time bi se u perspektivi ostavilo probijanje ceste do Sunje koja nije baš daleko od Graboštana. Tu dolazimo do druge kritike domaćih koji kažu da se trebala forsirati ta cesta a nikako ona za Dubicu iz razumljivih razloga.

Sudionici, i ostali, što mislite o ovim kritikama? Meni djeluju sasvim logično, ali naravno ovako s naknadnom pameti. Pretpostavljam da se to nije izvelo zbog nedostatka oružja i ljudstva? Može li se lokalnoj civilnoj vlasti predbaciti da su baš oni u ranijim mjesecima trebali organizirati NZ i oružje po selima Majur, Graboštani, Stubalj?

Ako su pitanja promašena objasnite zašto samo molim bez povišenih tenzija.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 22:49   #213
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav

baš sam u nekoj monografiji o Kostajnici čitao kako su civilne strukture (ili ono kaj je od njih ostalo) zahtijevali od garde i policije da dio snaga daju za čuvanje Majura, Stublja, Graboštana i da se tako obrana formira na širem području grada a ne da se front postavi na ulazima u grad. Time bi se u perspektivi ostavilo probijanje ceste do Sunje koja nije baš daleko od Graboštana. Tu dolazimo do druge kritike domaćih koji kažu da se trebala forsirati ta cesta a nikako ona za Dubicu iz razumljivih razloga.

Sudionici, i ostali, što mislite o ovim kritikama? Meni djeluju sasvim logično, ali naravno ovako s naknadnom pameti. Pretpostavljam da se to nije izvelo zbog nedostatka oružja i ljudstva? Može li se lokalnoj civilnoj vlasti predbaciti da su baš oni u ranijim mjesecima trebali organizirati NZ i oružje po selima Majur, Graboštani, Stubalj?


Ako su pitanja promašena objasnite zašto samo molim bez povišenih tenzija.
Pitanja su na mjestu i nisu promašena. Zapovjednik ZNG-a, a ujedno i zapovjednik obrane Hrvatska Kostajnica bio je podređen Zapovjedništvu ZNG-a za Banovinu, Posavinu i Moslavinu što je bio Božo Budimir (Sisak), zatim su se još petljali Bobetko (mlađi), stari Janko nije bio aktivan tada i još pokojni Đuro Brodarac. Od domaćih Kostajničana ono što je ostalo, njima je zapovijedao Ruda Mađarić i politički Dražen Sokler koji je bio zamjenik Vinku Mijočeviću koji je bio u Zagrebu. Zdravko Bobetko, nekadašnji sef kostajničke policije bio je u Dubici. Koliko saam upoznat nikada zapovjedniku ZNG-a nije došla zapovijed iz Siska ili Zagreba da organizira obranu na tom pravcu. Sve smjene ljudstva i tehnike vršene su prometnicom Dubica - Kosatjnica dosta rizičan put. Nikada nitko iz Siska nije rekao odite drugom rutom ili slč.
Imam osjećaj da je svatko radio po svom, a najbolje su prošli oni koji u Kostajnicu nisu niti pokušali ići ili su je na vrijeme napustili.
Božo Budimir je još početkom kolovoza 1991. odbio poslati jednu bojnu iz 2. br. ZNG-a u Kostajnicu jer je kao vojno obrazovan časnik znao da ljude šalje u sigurnu smrt. Zašto se Kostajnica držala i čemu su pale tolke žrtve meni ni danas nije jasno. Mogli smo početkom rujna lijepo svi izaći pa pokušati nešto organizirati ili iz Dubice ili Siska, ovako smo nadrapali, pale su žrtve, puno njih nepotrebno. Tako to valjda mora biti u ratu.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 15:25   #214
nisam bio u kostajnici a trebao sam jer sam baš prije samog odlaska uganuo nogu igrajući nogomet i tako sam otpao..kako se kaže 'i u nesreći sreća'...ne znam ali kako sam čuo po pričama od mojih suboraca koji su tamo bili neki su imali sreću da budu u onoj posljednjoj smjeni na povratku u zagreb...oni nisu imali nešto dojam da su izdani ili da su bile kukavice..ukratko su mi pričali da je teren tj samo ratište bilo dosta teško i nisu imali dobru situaciju jer su oko grada bila pretežno srpska sela osim onih hrvatskih koja su se pružali od kostajnice prema dvoru..sa bosanske strane opet su većina bili srbi a i sam grad kostajnica je bio večinski srpski..dakle situacija nikako nije bila povoljna za hrvatske bojovnike već tamo od početka 8 mjeseca 1991 godine kad su srbi praktično zauzeli gotovo sva hrvatska sela od dvora do kostajnice...ostao je tek taj koridor prema hrvatskoj dubici koji je stalno bio izložen četničkoj vatri se okolnih uzvisina na hrvatskoj strani te sa one bosanske...mislim da je tu više bila rijeć o strateškoj grešci nego izdaji jer ti si branio prostor koji ionako večinski nije bio hrvatski..dalje kako sam čuo istina branitelji i nisu baš bili loše naoružani ali je opskrba postala sve tanja već tamo od konca 8 mjeseca kad se već kostajnica našla u jakom poluokruženju i kad je bila sve žešća vatra po tom preostalom 'koridoru'..po meni iz tih priča i zaključaka onih koji su bili u kostajnici trebalo je izvuči sve ljude već početkom 9 mjeseca a ne slati nove jer je tad situacija postajala sve kritičnija a naročito je loše bilo što su zadnju smjenu gotovo 90% činili novi ljudi i ktome još neiskusni..da se izvuklo ljude na vrijeme jer za srbe ionako kostajnica nije bila tako važan faktor pošto su tamo bili večina samo su tim dobili na samopouzdanju a ljude da se izvuklo i da se nije poslalo one nove koji su se mogli upotrijebiti na onim ratištima gdje je koliko toliko bila povoljna situacija kao recimo vukovarsko,pakračko ili gospičko ratište
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2012., 15:36   #215
ako se zna da je hrv.kostajnica već tamo od 10.8.91 već bila praktično gotovo napuštena uz nekoliko desetaka civila(mahom hrvata) glupo je bilo braniti grad bez ljudi jer ljudi čine ono što te motivira i ustraje u obrani...jednostavno onda i ratnici gube moral tj kopni im...zapovjedanje je bilo na relativno visokoj razini jer su tamo bili kasnije a i prije dokazani i iskusni bojovnici kao gavran,kalan,horvat,mislim i andabaka pa medved...istina nekad su postojali manji nesporazumi sa zapovjedništvom mup-a ali koliko sam čuo radilo se samo o tome koje će pozicije držati mup a koje zng-ovci...sve u sevmu manje više to je štimalo tamo do dolaska tuđmana čini mi se 25.8.91 u kostajnicu...gdje je tuđman odnosno netko iz njegovog okruženja povukao sve vodeće ljude obrane kostajnice na druga ratišta a ostavio potpuno zapovjedništvo kalanu..koji je onog trenutka koliko je i imao sposobnosti ali mu je manjkalo zapovjednog iskustva sa većom grupacijom ljudi ktome još čini mi se da je dobio i zapovjedništvo nad gradom...dijelom su se i neki dijelovi postrojbi naročito zng-a i dragovoljačkih pobunili što oni večinom ostaju a zapovjednici im odlaze...ali mislim da to toliko nije bilo bitno za pad kostajnice jer se i prije dolaska tuđmana u kostajnicu 25.8...situacija dosta pogoršala naročito prema dubici i na položajima na brdu djed i oko njeg A SRBI SU DOVUKLI I JAKE SNAGE I U BOS.KOSTAJNICU TE SE VEĆ DOBRIM DIJELOM UKLJUČILA I JNA U NAPADE
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2012., 21:42   #216
Predaja hrvatskih branitelja nakon pada Hrvatske Kostajnice (loša snimka)
http://http://www.youtube.com/watch?...eature=related
devedeset is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 03:32   #217
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
"Žaoka" se događala zapadno od crte Kostajnica-Sunja...nepovezano s ovim događajem
Samo da ovo ispravimo jer čitaju ljudi, dakle Žaoka je operacija na gotovo cijelom teritoriju Banovine, već sam pisao...napadi na Topusko, Zamlaću, Strugu, Divušu, Kozibrod, Unčane, Kostajnicu, Majur, Viduševac, Glinu, Jukinac... samo na Kozibrod je ispaljeno 85 granata. Sljedeći dan počinje i napad na Sunju. Uglavnom, to je kordinirana akcija.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 03:49   #218
Svatoljub i hum5, pa zar se nije ustrajalo na obrani Kostajnice zbog šire slike? Kako bi utjecalo na recimo Novsku koja se i ovako jedva održala da je Kostajnica pala početkom kolovoza? Pritisak na grad značajno bi pretpostavljam pojačao sa juga, što bi u tako ranoj fazi obrane Novske možda imalo kobne posljedice (vjerovatno će worm o ovome moći više prokomentirati).

Sunja koja je napadana od 27. 7. i kažu također se jedva održala bi od prvih dana bila bi pod sigurno mnogo jačom vatrom i napadima da nije Srbima iza leđa bila Kostajnica trn u oku? Ovako ste joj do 12.9. dali priliku da se utvrdi, naoruža, primi nove postrojbe (da se uopće formiraju postrojbe koje će doć u pomoć Sunji).

Ista je situacija sa Petrinjom koja je na svoj red za konačni obračun došla tek padom Kostajnice.

Da je Kostajnica pala prije za pretpostaviti je da bi pojačao pritisak i na Topusko koje je u okruženju, isto tako sljedeći korak je i Viduševac.

Kolike bi posljedice bile za Sisak pa i Karlovac da su Topusko, Lasinja, Vduševac, Petrinja, Sunja iu potencijalno Novska pali negdje sredinom kolovoza a ne rujna. Bi li šta ostalo od džepa kod Farkašića i Nebojana? Mnogo ranije bi Kupa bila ugrožena , možda i savladana.

I ovako su Srbi prešli Kupu kod Lasinje, zamislite veselice da su je prešli u kolovozu kad još nisu ili se tek mobiliziraju mnoge R brigade?

Nema sumnje da su branitelji Kostajnice odradili lavovski posao uza cijelu bojišnicu, možda su i žrtvovani ali to nije isto kao izdaja -koja se spominje u kontekstu Kostajnice.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2012., 04:05   #219
Ova cesta koja me proganja Sunja-Kostajnica,

u planiranju probijanja blokade Kostajnice početkom rujna zapovjedništvo 120 brigade dvoji između pravca Dubica-Kostajnica i Sunja-Kostajnica, autor dalje nije objasnio zašto se odabrao put iz Dubice, samo je u daljnjem opisu akcije proboja jasno da je akcija trpila konstantno žestoko granatiranje s druge strane Une a upravo zbog toga postrojba je pješačila nekih 20 km (potpuno se iscrpila) jer su pješačili kroz šume izbjegavajući cestu.

Usput, neko je prije spomenuo Ivu Kovačevića i njegovu knjigu mislim Sjecanja na ljude i dogadjaje iz devedesetih, gdje se ta knnjiga može naći? Čini se da je nema baš po knjižnicama.
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2012., 11:14   #220
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Svatoljub i hum5, pa zar se nije ustrajalo na obrani Kostajnice zbog šire slike? Kako bi utjecalo na recimo Novsku koja se i ovako jedva održala da je Kostajnica pala početkom kolovoza? Pritisak na grad značajno bi pretpostavljam pojačao sa juga, što bi u tako ranoj fazi obrane Novske možda imalo kobne posljedice (vjerovatno će worm o ovome moći više prokomentirati).

Sunja koja je napadana od 27. 7. i kažu također se jedva održala bi od prvih dana bila bi pod sigurno mnogo jačom vatrom i napadima da nije Srbima iza leđa bila Kostajnica trn u oku? Ovako ste joj do 12.9. dali priliku da se utvrdi, naoruža, primi nove postrojbe (da se uopće formiraju postrojbe koje će doć u pomoć Sunji).

Ista je situacija sa Petrinjom koja je na svoj red za konačni obračun došla tek padom Kostajnice.

Da je Kostajnica pala prije za pretpostaviti je da bi pojačao pritisak i na Topusko koje je u okruženju, isto tako sljedeći korak je i Viduševac.

Kolike bi posljedice bile za Sisak pa i Karlovac da su Topusko, Lasinja, Vduševac, Petrinja, Sunja iu potencijalno Novska pali negdje sredinom kolovoza a ne rujna. Bi li šta ostalo od džepa kod Farkašića i Nebojana? Mnogo ranije bi Kupa bila ugrožena , možda i savladana.

I ovako su Srbi prešli Kupu kod Lasinje, zamislite veselice da su je prešli u kolovozu kad još nisu ili se tek mobiliziraju mnoge R brigade?

Nema sumnje da su branitelji Kostajnice odradili lavovski posao uza cijelu bojišnicu, možda su i žrtvovani ali to nije isto kao izdaja -koja se spominje u kontekstu Kostajnice.
sve štima...samo srbi su praktično već imali čistu situaciju tamo oko 15.8.91..kad su stavili kostajnicu skoro u potpuno okruženje...problem kod srba je bio čini mi se više psihološkog karaktera i nespremnost na ulične borbe...greška je bilo olako prepuštanje nekih naših utvrđenih položaja oko kostajnice..gdje su položaji napuštani već prvim jačim bombardiranjem..a kako sam čuo i čitao od nekih svjedoka-učesnika da su slabo i napravljeni ti rovovi i zakloni...dozvolili su da ih srbi sabiju u sam grad i tako su ih 20-tak dana nesmetano rokali artiljerijom i zrakoplovima...
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:06.