Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2013., 22:25   #1
Virdžine

Virdžine su dio balkanske tradicije. Na podrucju balkana, medu gorstackim, ruralnim stanovnistvom nekih naroda postoji jedna dosta stara tradicija se u obiteljima bez muskih potomaka jedna od kceriju od malena odgaja u ulozi muskarca. Nosi musko ime, odjeva se i ponasa kao muskarac u svim aspektima zivota, te je takvom u zajednici smatraju i kao muskarca postuju.

http://www.youtube.com/watch?v=PURu_...=results_video

E sad sam zbunjen...

Buduci se ta pojava odvijala u jako tradicionalnim, patrijarhalnim sredinama, cesto uz izreku, "nije to sine sto mi hocemo, to hoce Bog", a danas je uvrijezeno misljenje da je rodna ideologija umotvorina liberalne "zapadne civilizacije" i modernog doba. I sad mi tek nista nije jasno...

Da li je to arhaicni prototip danasnjeg "muskarca s vaginom" ili sta vec?????

Ono sto sam u uvodu htio, jest pokazati da transrodna ideologija postoji i u najkonzervativnijim oblicima drustva kada to odgovara interesu drustva. Da li je to licemjerno ili ne, ostavljam svakom da prosudi.

Sudeci po filmu iz gornjeg linka, ni Crkva ni drustvo se nisu bunili na praksu da se zensko dijete silom odgaja kao muskarac. A usput budi receno, smatralo se da kuca bez muske celjadi je prokleta i od Boga zaboravljena.

A sada navalite...

Zadnje uređivanje googlesa : 12.01.2013. at 22:42.
googlesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2013., 22:53   #2
Quote:
googlesa kaže: Pogledaj post
Sudeci po filmu iz gornjeg linka, ni Crkva ni drustvo se nisu bunili na praksu da se zensko dijete silom odgaja kao muskarac.
za dete koje je virdžina, ni crkva ni društvo nisu znali da je u stvari žensko.
Istinu je čuvala samo najbliža familija.

I mislim da je cela ta stvar s virdžinom paganska, da nema veze s crkvenim običajima.
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 01:35   #3
Ne stignem sad gledati video, no nedavno sam pročitala relativno kratak, ali dosta informativan članak o virdžinama, pa ga preporučam kao dodatnu osnovu za daljnju raspravu: Virdžine na Balkanu.
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 14:20   #4
pa to je kultni film.

pogledaj. Odličan je.
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 17:43   #5
Thumbs up

Naravno, klasičan slučaj koji u čistom obliku pokazuje kako je plauzibilno razlikovati pojmove "spol" i "rod".

A film je jako dobar. Bio sam ga gledao na nekoj posebnoj projekciji neke godine... Imao je velikih problema da bude snimljen, tama počela srpska pobuna u tim krajevima u to doba, pa se natezali s Milanom Martićem da im dozvoli snimat... na kraju nije jasno jel film hrvatski ili srpski ili neki treći.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 13.01.2013. at 18:01.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 18:24   #6
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
, tama počela srpska pobuna u tim krajevima u to doba, pa se natezali s Milanom Martićem da im dozvoli snimat... na kraju nije jasno jel film hrvatski ili srpski ili neki treći.
film je snimljen u crnoj gori.
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 20:12   #7
National Geographic: http://www.youtube.com/watch?v=H6eW6M-WIUY

Ovo je posljedica patrijahalnosti. Netko mora biti "muško" u obitelji. Po defaultu je to najstarije muško, ali ako ih nema...

još: http://www.youtube.com/watch?v=4KgS3G9W-XM

Običaj izumire ali ima još živih.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 22:06   #8
Nisam nikad čula za to. Zanimljiva pojava. Budem pogledala film.
__________________
Ti ništa ne znaš Jone Snow.
Pink Freud is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 13:38   #9
Evo jedne autentične:

http://www.youtube.com/watch?v=q-xUwFeg4ww
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 17:29   #10
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
na kraju nije jasno jel film hrvatski ili srpski ili neki treći.
Quote:
Uskrsnula kaže: Pogledaj post
film je snimljen u crnoj gori.
c/p

"Ugledni srpski filmaš Srđan Karanović snimio je na autentičnim hrvatskim lokacijama i uz koprodukcijsku podršku svog suradnika i prijatelja iz Hrvatske Rajka Grlića ovaj film koji problematizira danas vruću temu rodnog/spolnog identiteta. Bila je to zadnja hrvatsko-srpska koprodukcija u jugoslavenskim okvirima, no film nije doživio hrvatsku premijeru, jer je neposredno po njegovu dovršetku pobuna dijela srpskog stanovništva u Hrvatskoj (uključujući i Kninsku krajinu gdje je film sniman), potpomagana djelovanjem JNA, počela prerastati u ratni sukob s legalnom hrvatskom vlašću. Tad petnaestogodišnja Marta Keler, koja tumači naslovnu ulogu, nagrađena je Europskom filmskom nagradom (tadašnji Felix) za najbolju žensku epizodu."

no temu nisam pokrenuo zbog filma kao takvog, vec u svjetlu aktualnih prepucavanja o rodnoj ideologiji...

eventualnoj razlici spola i roda
googlesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2013., 18:31   #11
Quote:
googlesa kaže: Pogledaj post
c/p

"Ugledni srpski filmaš Srđan Karanović snimio je na autentičnim hrvatskim lokacijama i uz koprodukcijsku podršku svog suradnika i prijatelja iz Hrvatske Rajka Grlića ovaj film koji problematizira danas vruću temu rodnog/spolnog identiteta. Bila je to zadnja hrvatsko-srpska koprodukcija u jugoslavenskim okvirima, no film nije doživio hrvatsku premijeru, jer je neposredno po njegovu dovršetku pobuna dijela srpskog stanovništva u Hrvatskoj (uključujući i Kninsku krajinu gdje je film sniman), potpomagana djelovanjem JNA, počela prerastati u ratni sukob s legalnom hrvatskom vlašću. Tad petnaestogodišnja Marta Keler, koja tumači naslovnu ulogu, nagrađena je Europskom filmskom nagradom (tadašnji Felix) za najbolju žensku epizodu."

no temu nisam pokrenuo zbog filma kao takvog, vec u svjetlu aktualnih prepucavanja o rodnoj ideologiji...

eventualnoj razlici spola i roda

jbg sad, u vreme kad je film izašao (a išla sam na premijeru u bioskop), bilo je masa kritika i pregleda u novinama. Tamo je, onomad, pisalo da je film snimljen u Crnoj Gori
Al moguće je da su zbog svih sranja palamudili i menjali činjenice.

Nego, ontopic:


Razdvajanje spola i roda je najveća stupidarija ikad smišljena.
A smišljena je u cilju sistematskog zaglupljivanja populusa koje se nastoji sprovesti na globalnom nivou.

I samo je deo liste mehanizama za zaglupljivanje.
Uskrsnula is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 13:02   #12
Po meni bi bilo zanimljvio istražiti psihu tih žena,i ustvrditi je li žena u njima stvarno nestala ili je zatomljena.
I to se nije događalo na području Balkana već na području Albanije, u HR je to nepoznato.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 15:56   #13
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Po meni bi bilo zanimljvio istražiti psihu tih žena,i ustvrditi je li žena u njima stvarno nestala ili je zatomljena.
I to se nije događalo na području Balkana već na području Albanije, u HR je to nepoznato.
Kaj bi nestala ona se samo potisnula. Isti slučaj kao i sa djevojčicama u Indiji gdje postaju dječaci.

http://www.javno.hr/news/EU_i_svijet...u-djecaci.html
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 18:27   #14
Quote:
Novi233 kaže: Pogledaj post
Po meni bi bilo zanimljvio istražiti psihu tih žena,i ustvrditi je li žena u njima stvarno nestala ili je zatomljena.
I to se nije događalo na području Balkana već na području Albanije, u HR je to nepoznato.
Evo malo teorije:
Quote:
U različitim krajevima, kao i u stručnoj i popularnoj literaturi, javlja se nekoliko različitih naziva za ovu pojavu. Pored termina virdžina (alb. virgjinéshë), često se koriste i nazivi tobelija, ostajnica (ona koja ostaje), ili, jednostavno, zavjetovana djevojka.

Geografski, pojava virdžina locirana je prvenstveno na prostoru Crne Gore, Kosova, Metohije i sjeverne Albanije, tj. u područjima gdje se najduže održao tzv. patrijarhalni način života i rodovsko-plemenska organizacija društva. Etnički, riječ je o slavenskom (tj. srpskom i crnogorskom) stanovništvu, s jedne strane, i albanskom stanovništvu, s druge, mada neki autori uključuju i Turke i Rome.

Konfesionalno, ova pojava je zastupljena kod pripadnika sve tri religije koje srećemo na ovom prostoru, tj. kod pravoslavaca, katolika i muslimana.
Btw, i Albanija je na Balkanu, čovječe!
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 12:05   #15
Quote:
Uskrsnula kaže: Pogledaj post
Razdvajanje spola i roda je najveća stupidarija ikad smišljena.
A smišljena je u cilju sistematskog zaglupljivanja populusa koje se nastoji sprovesti na globalnom nivou.

I samo je deo liste mehanizama za zaglupljivanje.
Hm, možda riječ zaglupljivanje nije prikladna...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2013., 20:30   #16
Posljednja Virdžina je u Crnoj Gori, ako nađem link na YT postavit ću ga. Do nedavno se nije znalo da je žena, a i fizički rad je ostavio traga, tako da i fizionomija više ne liči na žensku, psihološki nema nikakvih ženskih karakteristika, jer nisu nikada ni razvijane...

Edit: Stana Cerović, tako se zove.
Natashinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 11:05   #17
Ima ih još:
Portraits of Albanian Women Who Have Lived Their Lives As Men
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 11:27   #18
http://www.youtube.com/watch?v=q-xUwFeg4ww

Evo i Stane
Natashinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 12:01   #19
Pošto sam poreklom iz CG dobro se sećam kad sam leti tamo dolazio babe Dare Vidakove koja se oblačila kao muško(sako,pantalone,kapa francuzica),pušila duvan i uvek je sedela sa muškarcima kad dođe u goste , igrala karte i pila rakiju.

Ja tad o tome ništa nisam znao , tek kasnije mi je otac pričao o tome da je ona bila jedinica i da je neko morao biti muško ko nasleđuje imanje.
Pojam "virdžina" mi nije pominjao niti iko zna o tome nešto , ta reč je konsturkt nekoga sa strane a ne samih ljudi gde je bila ta pojava.
Zapravo nema posebne reči za tu pojavu.
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 15:53   #20
O Virđinama mogu samo reći da sam nedavno pogledala film istoimenog naziva i da mi se svidio.Odlični glumci,posebno Marta Keler.Potresan je film,mučno mi ga je bilo gledat skoro.Tada su se snimali ti realistični,sirovi filmovi.Nešto što je snimljeno ovih dana na tu temu,ili bilo koju a da je u žanru drame,me ne može zaintrigirati.
ivuška is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.