Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2015., 11:21   #1021
Quote:
LI LU kaže: Pogledaj post
Radi se o kompliciranom stjecanju., firma A iz Hrvatske kupuje sirovinu-robu u Sloveniji, slovenac izdaje račun bez pdv, a roba se isporučuje Drugoj firmi u sloveniji..,znači roba je otpremljena u Sloveniju., drugi slučaj jest da je firma iz Hrvatske kupila robu iz Španjolske, dobila račun bez pdv od Španjolca a roba se isporučila u Sloveniju.Istu tu robu fakturira drugoj firmi u Hrvatskoj A ova Slovencu,,,,šta je sa pdv -om
Prvo..Slovenac je trebao obračunati pdv jer dobro nije napustilo teritorij Slovenije što je jedan od uvijeta za prijenos porezne obveze
Drugo..radi se o trostranom poslu (pojednostavljeni postupak kod transakcija između tri zemlje članice eu..dakle prvi isporučitelj (španjolska) ne obračunava pdv jer dobro napušta teritorij njegove države i prelazi u vlasništvo drugog poreznog obveznika.
prvi kupac (hrvatska) izdaje račun s pdv-om poreznom obvezniku u hr koji si u hr priznaje pretporez.
kad on fakturira slovencu ne zaračunava pdv ali na računu uz elemente iz čl.79.st1.mora OBAVEZNO imati i slijedeće podatkeoziv na odredbe čl 141 Direktive VIječa te napomenu o prijenosu por.obv.pdv broj pod kojim je obavio stjecanje i daljnju isporuku te pdv broj primatelja u Sloveniji te navesti da se radi o trostranom poslu.na pdv obrascu to prikazuje pod točku I.3 isporuke u eu i obavezno podnosi ZP.
slovenac je dužan obraunati pdv i predati pdv - s.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 00:15   #1022
Drugi slučaj - ne bih se baš složila da se radi o trostranom poslu ako sam dobro razumjela tekst radi se o 4 sudionika:

Španjolac ==> proda Hrvatu 1 ==> prodaje Hrvatu 2 ==> prodaje Slovencu.

1) Hrvat 1 stječe dobro, predaje PDV-S / Španjolac predaje ZP

2) Hrvat 1 prodaje Hrvatu 2 - obračunava PDV.

3) Hrvat 2 isporučuje Slovencu, predaje ZP, reverse charge / Slovenac stječe dobro, predaje PDV-S
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 07:39   #1023
Molila bih za pomoc, tromjesjecni smo porezni obveznici i pruzamo usluge samo poreznim obveznicima u trecim zemljama (BiH i Srbija). Moramo li:

A) prijeci na mjesecne porezne obveznike?
B) registrirati se za potrebe pdv-a?
Anatenaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 09:16   #1024
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Drugi slučaj - ne bih se baš složila da se radi o trostranom poslu ako sam dobro razumjela tekst radi se o 4 sudionika:

Španjolac ==> proda Hrvatu 1 ==> prodaje Hrvatu 2 ==> prodaje Slovencu.

1) Hrvat 1 stječe dobro, predaje PDV-S / Španjolac predaje ZP

2) Hrvat 1 prodaje Hrvatu 2 - obračunava PDV.

3) Hrvat 2 isporučuje Slovencu, predaje ZP, reverse charge / Slovenac stječe dobro, predaje PDV-S
Ima logike..ali..kako Hrvat 1 može steći dobro koje nije došlo na teritorij RHili ga prodati ako nije napustilo RH
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 09:19   #1025
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Drugi slučaj - ne bih se baš složila da se radi o trostranom poslu ako sam dobro razumjela tekst radi se o 4 sudionika:

Španjolac ==> proda Hrvatu 1 ==> prodaje Hrvatu 2 ==> prodaje Slovencu.

1) Hrvat 1 stječe dobro, predaje PDV-S / Španjolac predaje ZP

2) Hrvat 1 prodaje Hrvatu 2 - obračunava PDV.

3) Hrvat 2 isporučuje Slovencu, predaje ZP, reverse charge / Slovenac stječe dobro, predaje PDV-S
ima logike..ali..kako Hrvat 1 može steći dobro koje nije došlo na teritorij RH i kako Hrvat 2 može imati isporuku za dobro koje nije napustilo teritorij RH
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 11:44   #1026
Quote:
LI LU kaže: Pogledaj post
Radi se o kompliciranom stjecanju., firma A iz Hrvatske kupuje sirovinu-robu u Sloveniji, slovenac izdaje račun bez pdv, a roba se isporučuje Drugoj firmi u sloveniji..,znači roba je otpremljena u Sloveniju., drugi slučaj jest da je firma iz Hrvatske kupila robu iz Španjolske, dobila račun bez pdv od Španjolca a roba se isporučila u Sloveniju.Istu tu robu fakturira drugoj firmi u Hrvatskoj A ova Slovencu,,,,šta je sa pdv -om
Imala sam i sama kompliciran slučaj (ne baš ovako poput tvog, al slično) i nazvala sam savjetnicu za pdv u poreznoj upravi.
Faksom sam joj poslala sve računa i CMR-ove i ona mi je onda objasnila što i kako.
Preporučujem ti da napraviš isto.

Važno je pratiti kretanje robe (radi određivanja mjesta isporuke) i zato u ovakvim slučajevima treba biti oprezan.
Ponekad je potrebno registrirati se za potrebe pdv-a u nekoj od država članica, i zato je najbolje prije cijele balade ispitati stvar i vidjeti koliko je to sve skupa uopće isplativo.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 23:53   #1027
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
ima logike..ali..kako Hrvat 1 može steći dobro koje nije došlo na teritorij RH i kako Hrvat 2 može imati isporuku za dobro koje nije napustilo teritorij RH
Nisam tako shvatila iz teksta...sad sam ponovo pročitala ali nije jasno napisano...piše robe se isporučila u Sloveniju ali ne i tko ju je isporučio...

Moguće je da se radi o "lažnom" trostranom poslu ili kontinuranoj isporuci... napisano je premalo detalja da bi mogli sa sigurnošću nešto zaključiti...

Slažem se sa Darsey da je najbolje kontaktirati savjetnika za PDV...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 13:00   #1028
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Nisam tako shvatila iz teksta...sad sam ponovo pročitala ali nije jasno napisano...piše robe se isporučila u Sloveniju ali ne i tko ju je isporučio...

Moguće je da se radi o "lažnom" trostranom poslu ili kontinuranoj isporuci... napisano je premalo detalja da bi mogli sa sigurnošću nešto zaključiti...

Slažem se sa Darsey da je najbolje kontaktirati savjetnika za PDV...
nezz..al lažni torstrani posao je ako je jedan od sudionika izvan eu
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 14:48   #1029
Meni se čini da bi se u cijeloj priči netko trebao registrirati za potrebe pdv-a u drugoj državi članici. (ovisno o tome što kaže slovenski zakon o pdv-u).
Al nisam sto posto sigurna, i da ne unosim frku i paniku u cijelu priču, preporučam konzultacije sa savjetnikom za pdv u poreznoj.

Valja imat na umu, da nisu svi zakoni o pdv-u u EU identični. Razlikuju se u nekim dijelovima od jedne DČ do druge. Tak da zbilja treba neke stvari ispitati unaprijed.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 17:40   #1030
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Meni se čini da bi se u cijeloj priči netko trebao registrirati za potrebe pdv-a u drugoj državi članici. (ovisno o tome što kaže slovenski zakon o pdv-u).
Al nisam sto posto sigurna, i da ne unosim frku i paniku u cijelu priču, preporučam konzultacije sa savjetnikom za pdv u poreznoj.

Valja imat na umu, da nisu svi zakoni o pdv-u u EU identični. Razlikuju se u nekim dijelovima od jedne DČ do druge. Tak da zbilja treba neke stvari ispitati unaprijed.
ako su svi već porezni obveznici ...imaju svoj pdv broj tj. vies baza podataka to potvrđuje ...zašto još jedna registracija?
registracija je potrebna ako se prelazi prag stjecanja ili prag isporuke.(čl.5 .st. 2...i čl. 13.st.7 Zakona o pdv-u) AKO NISI porezni obveznik
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 17:53   #1031
Registracija za potrebe pdv-a u drugim DČ ide i onda ako se neke od poslovnih aktivnosti obavljaju na području te druge DČ.
Npr. mjesto oporezivanja kod posl. aktivnosti u vezi nekretnina je mjesto gdje se nekretnina nalazi, ali države članice mogu odrediti i drugačije, mogu definirati iznimke i sl. (ovo navodim ko primjer jer sam imala slučaj izvođenja radova na nekretnini u SLO, a nismo se mi morali tamo registrirati jer smo išli u iznimke prema njihovom zakonu)
To je na svakoj zemlji da odredi, pa u tim slučajevima treba pogledati zakon te države.
Treba točno odrediti mjesto oporezivanja i od toga krenuti dalje.

Al velim, kod kompliciranijih poslova, treba sve unaprijed provjeriti i točno znati unaprijed što i kako.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 18:30   #1032
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Registracija za potrebe pdv-a u drugim DČ ide i onda ako se neke od poslovnih aktivnosti obavljaju na području te druge DČ.
Npr. mjesto oporezivanja kod posl. aktivnosti u vezi nekretnina je mjesto gdje se nekretnina nalazi, ali države članice mogu odrediti i drugačije, mogu definirati iznimke i sl. (ovo navodim ko primjer jer sam imala slučaj izvođenja radova na nekretnini u SLO, a nismo se mi morali tamo registrirati jer smo išli u iznimke prema njihovom zakonu)
To je na svakoj zemlji da odredi, pa u tim slučajevima treba pogledati zakon te države.
Treba točno odrediti mjesto oporezivanja i od toga krenuti dalje.

Al velim, kod kompliciranijih poslova, treba sve unaprijed provjeriti i točno znati unaprijed što i kako.
ma mislila sam da sam stvarno u tome na svom terenu..al.ako već jesam porezni obveznik..u sustavu pdv-a.zašto se moram još jednom registrirati?

Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 19:11   #1033
Nisam rekla da se moraš registrirati, nego da mi tako izgleda na osnovu podataka koje si dala jer roba Hrvatske nije niti vidjela.
No, ne mora biti. Treba gledati svu dokumentaciju i kronološki pratiti račune i CMR-ove i odrediti mjesto isporuke.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 23:29   #1034
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
ma mislila sam da sam stvarno u tome na svom terenu..al.ako već jesam porezni obveznik..u sustavu pdv-a.zašto se moram još jednom registrirati?

Registrirana si za PDV u Hrvatskoj, ali postoje slučajevi gdje se treba registrirati u drugoj DČ npr. Sloveniji, to znači da ćeš se registrirati kod njih i dobiti njihov DDV broj: SIxxxxx.

U većini slučajeva je vrlo jednostavno, ali ima kompliciranih situacija gdje stvarno treba se konzultirati i promisliti...
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 10:07   #1035
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Prvo..Slovenac je trebao obračunati pdv jer dobro nije napustilo teritorij Slovenije što je jedan od uvijeta za prijenos porezne obveze
Drugo..radi se o trostranom poslu (pojednostavljeni postupak kod transakcija između tri zemlje članice eu..dakle prvi isporučitelj (španjolska) ne obračunava pdv jer dobro napušta teritorij njegove države i prelazi u vlasništvo drugog poreznog obveznika.
prvi kupac (hrvatska) izdaje račun s pdv-om poreznom obvezniku u hr koji si u hr priznaje pretporez.
kad on fakturira slovencu ne zaračunava pdv ali na računu uz elemente iz čl.79.st1.mora OBAVEZNO imati i slijedeće podatkeoziv na odredbe čl 141 Direktive VIječa te napomenu o prijenosu por.obv.pdv broj pod kojim je obavio stjecanje i daljnju isporuku te pdv broj primatelja u Sloveniji te navesti da se radi o trostranom poslu.na pdv obrascu to prikazuje pod točku I.3 isporuke u eu i obavezno podnosi ZP.
slovenac je dužan obraunati pdv i predati pdv - s.
Vidim da malo kometirate situaciju., uglavnom da pojasnim, firma iz Hrvatske kupuje sirovine iz Slovenije, roba ne ulazi na teritori Hrvatske, mjesto daljnje isporuke tVORNICA U Sloveniji., znači kupujem sirocine diljem Eu, zbog proizvodnje u eu-Sloveniji isporuka robe u Sloveniji., Zanima me šta je sa računima koje dobiva tvrtka u Hrvatskoj da lis u sa pdv-om ili ne i da li se trebam prijaviti u slo zbog pdv broja?
LI LU is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 14:48   #1036
POSLOVANJE HRVATSKA AUSTRIJA I PRIJAVA PDV-a

Poštovani,
Kako imam prijavu PDV-a za poduzeće koje posluje sa inozemstvom (prvenstveno AUSTRIJA).... Danas sam saznala da bi trebala ispuniti ZBIRNU PRIJAVU (o ovome ne znam mnogo)...
Riječ je o večinom radnim tečajevima koje je hrvatska firma obavila u Austriji, te je sve oslobođeno plaćanja PDV-a. Uglavnom, vidim bivše prijave pdv i da, osnovice su se knjižile pod I./4- Obavljene usluge unutar EU.... Što sada sa zbirnom prijavom, kada se ista ispunjava?

Nadalje.... Kako je na samom računu dosta toga što je obavljeno navedeno (npr.radni tečaj, trošak organizacije, korištenje osobnog auta, smještaj) i sve to ide u istu fakturu i sve bez pdv-a, da li je možda nešto od navedenog IZUZETO od prijave u obrazac pdv-a (osnovicu)....

Hvala.
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 14:59   #1037
Uputa za ZP sa stranica porezne uprave:
KLIK
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 08:37   #1038
stjecanje dobara bilo 31.01., imamo otpremnice, a datum računa je 06.02.2015. da li knjižim račun u 1.mjesec, sred.tečaj hnb 31.01., znači u pdv obrazac za 1.mj. ili 05.02., pdv 2.mjesec??
hvala puno
dajzek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 16:42   #1039
Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
stjecanje dobara bilo 31.01., imamo otpremnice, a datum računa je 06.02.2015. da li knjižim račun u 1.mjesec, sred.tečaj hnb 31.01., znači u pdv obrazac za 1.mj. ili 05.02., pdv 2.mjesec??
hvala puno
imala sam sličan slučaj pa sam nazvala gđu u Sloveniji da vidim u koji mjesec je ona stavila tak da se podudaraju moj pdv-s i njezin zp..
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 16:59   #1040
Quote:
dajzek kaže: Pogledaj post
stjecanje dobara bilo 31.01., imamo otpremnice, a datum računa je 06.02.2015. da li knjižim račun u 1.mjesec, sred.tečaj hnb 31.01., znači u pdv obrazac za 1.mj. ili 05.02., pdv 2.mjesec??
hvala puno
vidi ovdje u tablici:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=19020
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.