Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2013., 23:19   #1
Kako postati intelektualac?

Dakle, zanima me kako postati intelektualac. Ne mislim tu sad na formalno obrazovanje koje ljudi pruža određeno znanje iz nekog užeg područja. Ne mislim niti na tzv. javne intelektualce. Mislim da osobu široke naobrazbe, dobrog vokabulara koja je u stanju argumentirano i artikulirano komentirati i razgovarati o raznim intelektualnim temama i pratiti društvena događanja, kulturne i intelektualne sadržaje i zauzimati kritički stav prema njima. Tu na forumu postoji više forumaša koje bi se moglo svrstati u intelektualce. Dakle zanima me proces formiranja jednog intelektualca. Koji su to znanja i vještine koje bi trebao posjedovati jedan intelektualac? Načitanost isto pridonosi intelektualnosti. Koje su to knjige i ostalni kulturni i intelektualni sadržaji koje bi morao konzumirati netko tko pretendira da jednog dana postane intelektualac? Zanima me intelektualac društveno-humanističkog usmjerenja.

Postoji i knjiga koja se bavi tom problematikom, ne znam dali je dostupna kod nas. http://www.howtobecomeanintellectual.com/

Još neke stranice nude savjete: http://www.huffingtonpost.com/tag/ho...n-intellectual

http://www.heterodoxy.com/igotsmesomethots/pseudo.html

Zadnje uređivanje Gojko 2 : 22.09.2013. at 23:27.
Gojko 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 01:41   #2
Čitati knjige i naučiti mnogo stvari o mnogo čemu valjda. Na ovom sub-forumu doduše se uglavnom bavimo poviješću.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 02:47   #3
Čitanje knjiga te čini intelektualcem isto kao i vozačka dozvola - vozačem.

Znam dosta osoba koje imaju vozačku dozvolu, ali nemaju pojma da voze. Isto tako znam i neke osobe koje jesu čitale tu i tamo, ali i dalje nisu intelektualci.

Po mom shvatanju, važnije od čitanja knjiga i (ne)formalnog obrazovanja jeste stav. Otvorenost uma za prihvaćanje novih ideja, spremnost da se promeni mišljenje, samokritičnost, poštenje i slično, su mi važnije osobine/karakteristike od čitanja knjiga. Danas je lako čitati knjige, ali nije lako biti intelektualac, jer intelektualac nije samo neko ko čita "debele" knjige.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 03:23   #4
Lijepo je imati stav, ali ako neznaš niša o piramidama osim da su u Egiptu... stav ne znači onda ništa. Osim spremnosti možda da naučiš od nekoga tko zna. Opet ostaje pitanje odakle on zna i jesu li njegove informacije uopće istinite. Što nas opet vraća na knjige ili dokumentarce. Jednostavno moraš imati izvore podataka, što više to bolje jer daje bolji uvid u temu/el.

Mislim i ona gospoda u Ancient Aliens imaju stav. I vjerojatno i knjige. Ali samo poznavanje tih izvora informacija, koje oni koriste, tebi omogućuju da imaš relevantan stav prema njihovom stavu. U protivnom si samo ili lakovjeran ili tvrdoglav.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 09:32   #5
Blago povišeni IQ(ne previše) i obrazovanje...
__________________
'Grown adults refusing to take medicine in favour of prayer is my favourite form of natural selection.' - Ricky Gervais.
Atronach is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 10:03   #6
nikako. moras se za to rodit.
logoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 11:18   #7
Ne vrijedaj gospodu iz ancient aliens.Izvanzemaljci postoje,mozda nisu medu nama kako oni to tvrdi ali oni imaju cinjenice.

A sad vezano za intelektualce:Inteleltualac postajes kad naucis po nesto o svemu.
Ja sam za sad na pola intelektualac,moze se sa mnom raspravljati u manje-vise svemu ali sam dosta mlad pa onda nije bas logicno da se stavljam u isti polozaj s nekim 50-godisnjakom intelektualcem.

Moras biti sirokogrudan i kao sto gore pise znati ponesto o svemu npr.jesi li znao da slon moze prepoznati sam sebe u ogledalo i osjecati ponos,da su u rusiji pronadene nastambe divova,da jednom kad udaris vranu ona ce se bojati tebe cijeli zivot,da najveca(ne najvislja nego najveca)planina nije mt.everest.
Moras znati i stvari iz opce kulture.
Bilo bi pozeljno prociati dostojevskog i ostale velike pisce(svaki mjesec po jednu knjigu)
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 13:28   #8
Naš najveći intelektualac bio je Miroslav Krleža, a on je pročitao oko 25.000 knjiga. Dakle, ako želiš biti upola intelektualan kao on, morao bi tijekom života pročitati oko 12.000 knjiga. Čini se da nije baš jednostavno.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 13:35   #9
Probat ću s Dostojevskim pa ću vidjeti šta dalje. Imam neko predznanje, znam po prilici kad je bila koja epoha u književnosti, likovnosti, znam neke značajke i glavne prestavnike, ali htio bi produbiti to znanje.

Zadnje uređivanje Gojko 2 : 23.09.2013. at 13:47.
Gojko 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 14:25   #10
Od nekih knjižurina koje sam našao ili prikupio u posljednje vrijeme izdvojio bih: P. A. Samuelson, W. D. Nordhaus, Ekonomija, Povijest svijeta iz 1990, Religije svijeta isto iz 1990., POVIJEST POLITIČKE FILOZOFIJE by leo (ur.) strauss, joseph (ur.) cropsey, horst woldemar janson, anthony f. janson - POVIJEST UMJETNOSTI, Milivoj Solar - Teorija književnosti, Rječnik stranih riječi Bratoljuba Klaića iz 1974.

Ima li tko još kakvih preporuka?
Gojko 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 14:56   #11
Svakako Gola Istina od Nives Celzijus.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 15:42   #12
Quote:
GosponProljeće kaže: Pogledaj post
Svakako Gola Istina od Nives Celzijus.
Svakako ! No htio bih napomenuti da se intelektualcem ne postaje (niti rađa). Intelektualcem se proglašava (ili samoproglašava). Tako je za neke pokojni Franjo Tuđman intelektualac zahvaljujući svom znanstvenom radu na području brojanja jasenovačkih žrtava. Ja sam pak intelektualac za većinu svojih maloljetnih ljubavnica dok me njihovi roditelji smatraju šljamom. Ne želim pritom reći da su intelektualac i šljam međusobno isključive kategorije. Sjetimo se samo Pol Potovog stava o tom pitanju.
Uglavnom, pitanje je kudikamo složenije nego što većina sudionika ove rasprave shvaća. To je stoga što isti, za razliku od mene nisu (ili barem još nisu, ne moraju stoga očajavati) intelektualci.
rudonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 16:37   #13
Ja sam postao takav stalnom deskriptivno - argumentirano - artikuliranom - bilateralnom interakcijom po Forum.hr.
trollovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 18:12   #14
Ja bih zelio preporuciti knjigu koju trebaju procitati svi bili intelektualci ili ne. Povijest zapadne filozofije
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 18:26   #15
Quote:
rudonja kaže: Pogledaj post
Ja sam pak intelektualac za većinu svojih maloljetnih ljubavnica dok me njihovi roditelji smatraju šljamom. Ne želim pritom reći da su intelektualac i šljam međusobno isključive kategorije. Sjetimo se samo Pol Potovog stava o tom pitanju.
Ne samo da nisu isključive kategorije, nego sam ja vlastitim istraživanjima, promišljanjima i iskustvom došao do zaključka da vrlo mnogo intelektualaca spada u najgori mogući šljam.
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 18:41   #16
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne samo da nisu isključive kategorije, nego sam ja vlastitim istraživanjima, promišljanjima i iskustvom došao do zaključka da vrlo mnogo intelektualaca spada u najgori mogući šljam.
Vi ste kolega proleterski raspoloženi, vidim. Neka, to je dobro za krvožilni sustav.
rudonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 19:04   #17
Istina je istina,sposobni stvoriti i opravdavati puno zlih stvari sa svojeg malog patronizirajućeg sveznalačkog trona.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 00:47   #18
Ma sti ce ti te knjige.Procitaj zlocin i kazna,citaj knjige s radnjom.Mozes ti znati sve knjige napamet ali ako nem svoje misljenje o npr.religiji i ne mozes obraniti svoje misljenje nisi intelektualac.

Ma u stvari intelektualac je osoba koja moze argumentirati svako svoje staliste i ako ga netko pobjedi u raspravi,pravi intelektualac bi promjenio stav.
__________________
"Strong minds discuss ideas,average minds discuss events,weak minds discuss people"
Elanor Roosevelt
Otto Rino is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 12:57   #19
Quote:
Atronach kaže: Pogledaj post
Blago povišeni IQ(ne previše) i obrazovanje...
Ovo mi je do sada najzanimljiviji komentar. Zašto blago, no ne i pretjerano visoki IQ?
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 20:27   #20
uključi internet i zapali knjige
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.