Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.03.2010., 12:31   #41
Quote:
ita979 kaže: Pogledaj post
a da li netko ima problema i s nogama.
meni je u ovoj fazi sada gore (bolnije) s nogama nego s rukama.
Raynoud mi je dijagnosticiran pred 10 god. i rečeno mi je da nema lijeka, svi navedeni simptomi su prisutni na rukama, ali kod mene je to kroz cijelu godinu, a ne samo zimi. smeta mi i vjetar, a ljeti kad je vruće meni su prsti i na rukama i nogama jako natečeni i crveni i znojni i to također boli.
di ste našli sve te podatke o visini i težini tj. o njihovoj povezanosti s Raynoudom.
ja sam uspjela naći da je to vibrirajuća bolest i da se javlja kod ljudi koji rade s strojevima
Ja ga imam i na nogama, i 10 puta mi je gore nego na rukama. Poplave i pobijele mi cijeli tabani, nosim uvijek po zimi 2-3 para čarapa. al ne vrijedi.

Jesi možda bila kod imunologa? Ova bolest je često pratilac neke druge autoimune bolesti, a oticanje prstiju može biti simptom nečeg drugog osim Raynaulda, to bi trebala provjeriti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 15:44   #42
meni samo poljubičaste zglobići oni mali na šakama? jel to od njega?
kolko dugo imate drugu boju?
na temelju cega se on dg?
peta25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 16:11   #43
Quote:
Jimmy 7 kaže: Pogledaj post
Bolest hladnih ruku ili raynaudov sindrom može se otkloniti operacijom koja se zove video asistirana torakalna simpatektomija.Obavljaju je doktori u Sremskoj Kamenici pored Novog Sada u Srbiji.Košta tisuću eura,ruke su tople ko peć ćim se probudiš iz anestezije.Isti dan napuštaš bolnicu.Poslije operacije koja traje nekih pola sata jača je bol u prsima i leđima ali sa svakim danom sve je manja.Molim da ne postavljate nikakva pitanja jer mi se neda odgovarat,otiđite u Srbiju platite i nećete požalit.Ja sam iz južne Hrvatske s mora i otišao sam i sad su mi ruke hvala Bogu u redu.Mislim da je fer da i drugi saznaju od mene kako spasiti ruke.Osoblje bolnice je ljubazno i nitko vas ne pita odakle ste.
I u Hrvatskoj se rade torakalne simpatektomije.
Sa sigurnošću mogu reći da ih je dr Šoša uspješno radio u bolnici 'Merkur' (ZG ), još pred 10 god.
Tada, 20-ak operacija, a do danas se taj broj popeo ...mislim da ni on sam ne zna koliko.

I nisu te operacije baš tako jednostavne i bezazlene...
Oporavak traje dugo: najmanje dva mjeseca nakon operacije se osjećaju bolovi pri podizanju ruku...
i trajno se gubi se osjet na toplo i hladno ( nikad se više ne naježiš na zimu )
a da ne govorimo o tome da samo 'mali kiksić' pri operaciji može izazvati trajnu paralizu jedne strane lica


Quote:
Pero Gmaz kaže: Pogledaj post
Radi se o rezanju živaca parasimpatikusa od TH1 do TH4. Parasimpatikus služi za opuštanje i regulaciju i nije voljni dio. Hvala, ipak ne bih.

Kod teških slučajeva sklerodermije i artritisa za koje je dokazano da ih uzrokuje Rejnova bolesti možda, možda, možda ipak treba razmisliti i o tom zahvatu


I potrebno je razlikovati Rejnov sindrom i Rejnovu bolest.
R. sindrom 'glumi bolest' i zna se povući uz uredan i smiren život i utopljavanje
a R. bolest se ne povlači već bude uzrok nizu upalnih procesa vezanih za tkiva i zglobove
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 20:21   #44
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ja ga imam i na nogama, i 10 puta mi je gore nego na rukama. Poplave i pobijele mi cijeli tabani, nosim uvijek po zimi 2-3 para čarapa. al ne vrijedi.

Jesi možda bila kod imunologa? Ova bolest je često pratilac neke druge autoimune bolesti, a oticanje prstiju može biti simptom nečeg drugog osim Raynaulda, to bi trebala provjeriti.
da li si radio/la neke pretrage za noge?
ja sam bila samo kod fizijatra i poslala me na digitalnu fotopletizmografiju, ali to se radi samo na rukama. Za noge je poistovjetila nalaz.
kod imunologa sam narucena iduci tjedan (na rebro)

sto se tice 2-3 para carapa
jedne ili deset, nema razlike, ali na hladnoc sam vec toliko navikla da ju niti ne osjecam, problem je bol koju ne mogu opisati drugcije nego da me bole kosti (stravicno)
ita979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2010., 22:10   #45
Ma prvo sam išla kod vaskularnog kirurga, on me poslao na color dopler, rengen vratne kralježnice. Sve ispalo u redu i rekao mi je da je to Raynauldov sindrom i poslao me na imunologiju. A na imunologiji mi svašta pronašli.

Zato sam te i pitala jesi išla na imunologiju jer Raynauld često nije primarna bolest već simptom. Ja se nadam da kod tebe će ipak biti samo on, kod mene je on samo simptom.

Ma ni meni hladnoća sama po sebi ne smeta, nego me smeta ta bol, kao da me neko sa tisuću igala bode po rukama i nogama, užas. Al hvala Bogu dolazi toplije vrijeme.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2010., 21:07   #46
Quote:
u Hrvatskoj se rade torakalne simpatektomije.
Sa sigurnošću mogu reći da ih je dr Šoša uspješno radio u bolnici 'Merkur' (ZG ), još pred 10 god.
Tada, 20-ak operacija, a do danas se taj broj popeo ...mislim da ni on sam ne zna koliko.

I nisu te operacije baš tako jednostavne i bezazlene...
Oporavak traje dugo: najmanje dva mjeseca nakon operacije se osjećaju bolovi pri podizanju ruku...
i trajno se gubi se osjet na toplo i hladno ( nikad se više ne naježiš na zimu )
a da ne govorimo o tome da samo 'mali kiksić' pri operaciji može izazvati trajnu paralizu jedne strane lica
Nije istina to šta pričaš,operaciju sam napravija i hvala Bogu još imam osjet na toplo i hladno i i nakon manje od mjesec dana igrao sam nogomet,operacija je prošla u redu što je najbitnije.Da nisan kopao po internetu nikad nebi naša rješenje problema.Kad se samo sitin koliko sam puta došao kod svoje doktorice žaleći se na hladne i modre natečene ruke,a ona mi je svaki put govorila da ih moram trljati i mazat kremama a nije imala pojma dat dijagnozu.Ja neću nikoga i ne želim nikoga nagovarat na nešto.Odluku o operaciji morate donit sami,svatko si sam kroji sudbinu.
Jimmy 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2010., 22:25   #47
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ma prvo sam išla kod vaskularnog kirurga, on me poslao na color dopler, rengen vratne kralježnice. Sve ispalo u redu i rekao mi je da je to Raynauldov sindrom i poslao me na imunologiju. A na imunologiji mi svašta pronašli.

Zato sam te i pitala jesi išla na imunologiju jer Raynauld često nije primarna bolest već simptom. Ja se nadam da kod tebe će ipak biti samo on, kod mene je on samo simptom.

Ma ni meni hladnoća sama po sebi ne smeta, nego me smeta ta bol, kao da me neko sa tisuću igala bode po rukama i nogama, užas. Al hvala Bogu dolazi toplije vrijeme.
da li mozda znas kakve veze ima vratna kraljeznica s tim?
color dopler sam radila pred tih 10 god i vidi se smanjena cirkulacija. Obzirom da sam visoka 180cm kao "normalno je" da mi je kriva kraljeznica, a pred par godina sam zbog uzasnih bolova u predjelu vrata i ramena isla slikati vratnu kraljeznicu i slika je pokazala da mi se spajaju/srastaju dva kraljeska (ne znam ovako napamet koja tocno). kako je mene tek ove godine pocele noge neizdrzivo boljeti krenula sam (od fizijatra)raditi te pretrage vezano na raynouda. Nisam fizijatrici napomenula da imam taj problem s vratnom kralj.
ita979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 12:54   #48
Quote:
Jimmy 7 kaže: Pogledaj post
Nije istina to šta pričaš,operaciju sam napravija i hvala Bogu još imam osjet na toplo i hladno i i nakon manje od mjesec dana igrao sam nogomet,operacija je prošla u redu što je najbitnije.
Istina je.
Tvoj oporavak je bio brži vjerojatno zbog drugačije, novije metode i tehnike
pa bi nam mogao dati neke detalje.

Poznato mi je da su se u 'Merkuru' radila dva reza; na lijevoj i desnoj plećke, duž vratne kralježnice ( za lijevu i desnu ruku )
Kako pri svakom zahvatu dolazi do povrede tkiva i mišića...a taj živac nije baš nadohvat ruke,
i rezovi budu oko 5-10 cm, ovisno o iskustvu i spretnosti kirurga.
( tu dužinu sam bubnula - da me se ne lovi za riječ - jer ne znam baš točno )


A kad kažem da se gubi osjet na toplo i hladno,
ne mislim pod tim da ne razlikuješ vruću peglu od sladoleda
već da možeš, ( ako hoćeš), paradirati kratkih rukava dok ostali ljudi oko tebe nose zimske jakete...
ili možeš plivati sat vremena u hladnom moru dok svi ostali umoče prst, naježe se, i odgode kupanje.

Nema u tome ništa loše ako se pazi i ne pretjeruje jer u suprotnom može doći do podhlađivanja i problema sa zdravljem.


Rekao je gore Pero da se radi se o rezanju živaca parasimpatikusa od TH1 do TH4. Parasimpatikus služi za opuštanje i regulaciju i nije voljni dio.
Logično je, ako imalo poznamo anatomiju i funkciju krvožilnog sustava, da nakon torakalne simp. krv 'slobodno kola', nema stezanja krvnih žila ako smo izloženi hladnijem vremenu i okruženju.




Quote:
ita979 kaže: Pogledaj post
da li mozda znas kakve veze ima vratna kraljeznica s tim?
Obzirom da sam visoka 180cm kao "normalno je" da mi je kriva kraljeznica
Zanimljiva je veza Reynaudovog sindroma i visine.
Visoki ljudi se češće grbe i pritiskaju taj živac zaslužan za normalnu cirkulaciju.
A isto se događa i pri hladnijem vremenu kad instinktivno hodamo zgrbljeni -
pa se stisnemo i zgrbimo i tada 'pritisnemo' i blokiramo živac.

Na taj način tijelo sa slabijom cirkulacijom štiti srce od pothlađivanja
-periferni dijelovi tijela su manje važni za preživljavanje
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:41   #49
Quote:
ita979 kaže: Pogledaj post
da li mozda znas kakve veze ima vratna kraljeznica s tim?
color dopler sam radila pred tih 10 god i vidi se smanjena cirkulacija. Obzirom da sam visoka 180cm kao "normalno je" da mi je kriva kraljeznica, a pred par godina sam zbog uzasnih bolova u predjelu vrata i ramena isla slikati vratnu kraljeznicu i slika je pokazala da mi se spajaju/srastaju dva kraljeska (ne znam ovako napamet koja tocno). kako je mene tek ove godine pocele noge neizdrzivo boljeti krenula sam (od fizijatra)raditi te pretrage vezano na raynouda. Nisam fizijatrici napomenula da imam taj problem s vratnom kralj.

Nemam pojma jel ima vratna kralježnica veze s time.

Na rengenu mi se ne vidi ništa, ali na color dopleru mi se vidilo da žila u vratnoj kralježnici se u određenoj pozi priklješti (kad zabacim glavu unatrag i dignem obje ruke u zrak). Doktor mi je rekao da mi je vjerovatno vratni kralježak malo pomaknut.

Sad jel to ima veze sa nastankom Raynaulda stvarno ne znam.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 19:47   #50
A jel ta operacija koju spominjete daje dugoročne rezultate?

Jer ja kad sam bila kod vaskularnog kirurga rekao mi je da se može obaviti neka operacija koja kratkoročno, nekih par godina, daje rezultate al se u konačnici opet vrati staro stanje.

I jel ta operacija vrijedi i za one kojima je Raynauld zahvatio i noge?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2010., 21:29   #51
Doktor koji mi je radio tu operaciju rekao mi je da je efekat operacije trajan.Sve je legalno i transparentno.Operacija se plaća na blagajni i dobije se račun sa pečatom i potpisom osobe koja ga je izdala,nakon operacije se dobije nalaz i otpusno pismo koje potpisuje kirurg koji je to radio,a samo da spomenem da je kirurg predstojnik odjela za grudnu kirurgiju.Operacija je video asistirana a radi se tako da se ispod svakog pazuha probiju po dvije rupice,a one su stvarno minimalne veličine,ožiljci su mizerni,nema govora o centimetrima,to su milimetri.Kroz jednu rupicu se uvlači nekakav kirurški alat,a kroz drugu se uvlači kamera.Ja sam mislio da se to radi direktno kroz prsni koš ali to nije moguće zbog pluća.Režu se živci simpatičkog sutava T2 i T4,znači postoji po jedan živac na svakoj strani kičmenog stupa.Kad sam se probudio iz anestezije stvarno me bolilo,ne mogu reči da nije i nisam se pripremio na bol.Doktor mi je rekao da je to normalno.Isti dan sam otpušten iz bolnice.Bol je potrajala par dana,nisam mogao duboko disati jer mi je rezana plučna maramica da se može doći do živca.Nakon tjedan dana sve je ok.Ta operacija se izvodi protiv eritrofobije (navala crvenila i vrućine u lice),pretjeranog znojenja (hiperhidroze) i hladnih ruku.Ja sam patio od bolesti hladnih ruku i od eritrofobije,sve je to usko povezano jer time upravlja središnji živčani sustav,njegov simpatički dio.Eritrofobija mi je ostala ali ruke su mi super tople,još se kadkad malkice plave ali ja mislim da je to zbog dugotrajnog stanja bolesti,još su pod šokom,ali su super tople.Doktor mi prije operacije nije garantirao uspjeh protiv crvenila ali mi je za ruke garantirao.Eto ako vam ti podatci mogu pomoći odlično,meni je operacija što se tiče ruku pomogla,a bile su strašne prije operacije.Imao sam potrebu da pomognem i podjelim svoje iskustvo na svima vama je da se sami pobrinete i odlučite se na takvo nešto,od prvog kontakta s doktorom do operacije prošlo je godinu dana,dugo sam to planirao.Koga zanima neka pogleda stranicu od instituta Sremska Kamenica,tamo će naći kontakt brojeve.
Jimmy 7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 14:46   #52
Quote:
Jimmy 7 kaže: Pogledaj post
Doktor koji mi je radio tu operaciju rekao mi je da je efekat operacije trajan.Sve je legalno i transparentno.Operacija se plaća na blagajni i dobije se račun sa pečatom i potpisom osobe koja ga je izdala,nakon operacije se dobije nalaz i otpusno pismo koje potpisuje kirurg koji je to radio,a samo da spomenem da je kirurg predstojnik odjela za grudnu kirurgiju.Operacija je video asistirana a radi se tako da se ispod svakog pazuha probiju po dvije rupice,a one su stvarno minimalne veličine,ožiljci su mizerni,nema govora o centimetrima,to su milimetri.Kroz jednu rupicu se uvlači nekakav kirurški alat,a kroz drugu se uvlači kamera.Ja sam mislio da se to radi direktno kroz prsni koš ali to nije moguće zbog pluća.Režu se živci simpatičkog sutava T2 i T4,znači postoji po jedan živac na svakoj strani kičmenog stupa.Kad sam se probudio iz anestezije stvarno me bolilo,ne mogu reči da nije i nisam se pripremio na bol.Doktor mi je rekao da je to normalno.Isti dan sam otpušten iz bolnice.Bol je potrajala par dana,nisam mogao duboko disati jer mi je rezana plučna maramica da se može doći do živca.Nakon tjedan dana sve je ok.Ta operacija se izvodi protiv eritrofobije (navala crvenila i vrućine u lice),pretjeranog znojenja (hiperhidroze) i hladnih ruku.Ja sam patio od bolesti hladnih ruku i od eritrofobije,sve je to usko povezano jer time upravlja središnji živčani sustav,njegov simpatički dio.Eritrofobija mi je ostala ali ruke su mi super tople,još se kadkad malkice plave ali ja mislim da je to zbog dugotrajnog stanja bolesti,još su pod šokom,ali su super tople.Doktor mi prije operacije nije garantirao uspjeh protiv crvenila ali mi je za ruke garantirao.Eto ako vam ti podatci mogu pomoći odlično,meni je operacija što se tiče ruku pomogla,a bile su strašne prije operacije.Imao sam potrebu da pomognem i podjelim svoje iskustvo na svima vama je da se sami pobrinete i odlučite se na takvo nešto,od prvog kontakta s doktorom do operacije prošlo je godinu dana,dugo sam to planirao.Koga zanima neka pogleda stranicu od instituta Sremska Kamenica,tamo će naći kontakt brojeve.
Hvala Jimmy.
To je sasvim drugačiji pristup od one metode u Zg.

I drago mi je zbog tebe.
A eritrobija se sama zna povući s godinama
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 15:07   #53
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A jel ta operacija koju spominjete daje dugoročne rezultate?
Odgovorio ti je Jimmy

A rade se i neki parcijalni zahvati koji imaju ograničeno poboljšanje

Quote:
I jel ta operacija vrijedi i za one kojima je Raynauld zahvatio i noge?
Da, cijelu perifernu cirkulaciju


@ Kad već pišem, napomenula bih da treba biti jako oprezan pri uzimanju
pripravaka za dizanje imuniteta jer mogu imati kontra efekat.
Rejnov sindrom je autoagresivna bolest i jačanje imuniteta može izazvati pogoršanje bolesti.
( što jači, to žešće i češće napada )
Na nekim pripravcima i piše da nisu preporučljivi za osobe s transpl. organima, Raynaudovim sindromom i sklerodermijom
a mnogi to upozorenje ispuste

Visoke doze C i B vitamina su u redu; čak preporučljive i poželjne
a za ostalo, budite oprezni i ne uzimajte bez suglasnosti imunologa
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 20:52   #54
A ko obavlja takvu operaciju?

Pretpostavljam da to ne radi vaskularni kirurg budući da se režu živci.


Labellina jel i ti imaš Raynaulda? A ovo sa podizanjem imuniteta raznim pripravcima vrijedi za sve autoimune bolesti, jer se pojača imunitet a samim time tijelo poćne napadati jače samo sebe.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 13:11   #55
Nemam ja Raynauda, već meni bliska osoba koja je namjeravala napraviti torakalnu sipm. pred 10 god.

Kad nas je dr Šoša, spec. opće i vaskularne kirurgije upoznao s komplikacijama zahvata-
koje su moguće iako se operacija provede u skladu s pravilima struke -
ta 'moja osoba' se prestrašila i odustala.

A operaciju izvode vaskularni kirurzi ako su prošli potrebne edukacije
bez obzira što se Raynaud klasificira kao bolest nervnog sistema.

Koliko se sjećam, iz razgovora s Dr Šošom, on se educirao u Irskoj, oni su prvi i počeli raditi te zahvate
labellina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2010., 17:13   #56
A jel znaš možda koje su komplikacije takve operacije?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 22:53   #57
I potrebno je razlikovati Rejnov sindrom i Rejnovu bolest.
R. sindrom 'glumi bolest' i zna se povući uz uredan i smiren život i utopljavanje
a R. bolest se ne povlači već bude uzrok nizu upalnih procesa vezanih za tkiva i zglobove[/QUOTE]

meni je ovaj sindrom konstatovan pre dve godine, ali tek sada cujem da postoji razlika izmadju R. sindroma i bolesti. mene sve vise pocinju da bole tetive na desnoj ruci, posto je tu konstatovan sindrom. bol postoji i u levoj, ali je neznatan. na koji nacin se utvrdjuje razlika izmedju bolesti i sindroma?
jelenamisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 23:03   #58
Quote:
jelenamisa kaže: Pogledaj post

meni je ovaj sindrom konstatovan pre dve godine, ali tek sada cujem da postoji razlika izmadju R. sindroma i bolesti. mene sve vise pocinju da bole tetive na desnoj ruci, posto je tu konstatovan sindrom. bol postoji i u levoj, ali je neznatan. na koji nacin se utvrdjuje razlika izmedju bolesti i sindroma?
Ovako, prema mom laičkom mišljenju, riječ je o bolesti kada osim Raynaulda nemaš nikakvu drugu bolest, znači kad je Raynauld primaran. A sindrom je (kao što je slučaj kod mene) kada je u sklopu određene bolesti. Može biti u sklopu sa lupusom, bolestima štitnjače, reumatoidnim artritisom i ostalim autoimunim bolestima.

Neka me ispravi netko ako griješim.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2010., 23:22   #59
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ovako, prema mom laičkom mišljenju, riječ je o bolesti kada osim Raynaulda nemaš nikakvu drugu bolest, znači kad je Raynauld primaran. A sindrom je (kao što je slučaj kod mene) kada je u sklopu određene bolesti. Može biti u sklopu sa lupusom, bolestima štitnjače, reumatoidnim artritisom i ostalim autoimunim bolestima.

Neka me ispravi netko ako griješim.
Rekla si manje više točno.

Postoje 2 inačice-Raynaudov fenomen i Raynaudova bolest.

Raynaudova bolest je u biti vaskularna bolest koja se manifestira kao funkcionalni poremećaj sa spazmom malih arterija i arteriola udova,a pojavljuje se pretežno kod mladih žena. Bolest najčešće zahvaća krvne žile ruku i prstiju,a ponekad i vrška nosa i stopala.Kao eventualna nuspojava je moguća ulceracija i gangrena,iako se vrlo rijetko javljaju kao same nuspojave.

Za razliku od Raynaudove bolesti, Raynaudov fenomen označava insuficijenciju arterija udova zbog suženja lumena (vazokonstrikcije) uzrokovanog različitim promjenama uključujući SLE (sistemni eritematozni lupus),progresivnu sistemnu sklerozu ili Burgerovu bolest---odnosno najčešće se radi o manifestaciji bolesti vezano uz neki drugi autoimunosni poremećaj.

I u biti Raynaudov fenomen može biti prvi znak same Raynaudove bolesti.
vixen27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 00:48   #60
Znači bila sam blizu.

A kako se liječi kad je Raynauld bolest a ne sindom ili fenomen?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.