Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.10.2005., 22:44   #1
Izrada betonske galanterije pomoću kalupa

Ima ko iskustva s izradom stupića, betonske bunje, rubnjaka i sl. pomoću onih plastičnih kalupa što se sad mogu posvuda kupit. Koji je omjer kod mješanja smjese? Na što treba posebno pazit?
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 00:11   #2
Nisi napisao nista pod Lokacija .
Ako imas dosta vrimena , onda svaki dan 1 odljevak , dosadice ti brzo. Ne isplati se .
Ako kupis vise kalupa , onda je cijena ista , kao da si kupio u betonskoj galanteriji , samo jos moras i sam raditi.
Sto se tice smijese najbolja kamena prasina i 1 : 2,5 omijer.
Mozes i sa rijecnim pijeskom .
Ali sve ti odlucije jeli za unutrasnjost ili more , i dali ces iste bojati .....
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 00:29   #3
pa ja bih to pomalo izljevao i uređivao kuću izvana i okućnicu (sj. Primorje); najviše sam se zagrijao za betonsku bunju koju vidim ljudi stavljaju najčešće na zidiće i prizemnu etažu kuće - to mi se jako sviđa. Koliko je to izvedivo po principu uradi sam, i jel može to direkt na špric (na beton ili opeku), to još ne znam!
U pravu kamenu bunju ne namjeravam investirat!
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2005., 00:42   #4
Re: izrada betonske galanterije pomoću kalupa

Quote:
plimpi kaže:
Ima ko iskustva s izradom stupića, betonske bunje, rubnjaka i sl. pomoću onih plastičnih kalupa što se sad mogu posvuda kupit. Koji je omjer kod mješanja smjese? Na što treba posebno pazit?
Bila sam u oblasku Beton Lučko prije 10-tak godina kad su s tim započinjali. Koliko mi je ostalo u siječanju problem je bio u fleksibilnosti kalupa (saviltljivost) i pemazima (ulja da lakše ispadne iz kalupa). Bilo bi bolje da daš više poataka, imam linkove i adrese proizvođača cestovne opreme, možda bi ti pomoglo.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2005., 00:24   #5
Može se sve iz tih kalupa napraviti. Ima moj stari dvanaest kalupa za vrtne cigle, jako mu se sviđa takav oblik kakav je kalup, pa je odlučio, kak je u penziji, ima vremena, raditi SAM.

Kalup namaže sa starim motornim uljem, ili još bolje sa naftom, na tanko. Slijedeće, u posebnoj posudi izmješa beton u boji, određenu količinu, da bude dovoljno za prvih dva centimetra cigle, i to ubaci u kalupe, na dno, i onda, naravno, napuni sa drugim betonom u koji ne stavlja boju (boja je skupa, a ovaj se dio cigle ne vidi).
Napravi svih 12 komada ujutro, istrese iz kalupa popodne i radi drugu turu predvečer, i opet iznova ujutro.

Znači 24 cigle na dan (kad mu se da) x 365 dana u godini = 8760 cigli na godinu. 24 komada ide u metar kvadratni.
U konačnici, cijena, naravno, bez rada, iznosi oko 3,5 kn po cigli, dok je u prodaji takva cigla od 9 - 15 kuna.
samo u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 16:06   #6
Re: Re: izrada betonske galanterije pomoću kalupa

Quote:
d@d@ kaže:
.... Koliko mi je ostalo u siječanju problem je bio u fleksibilnosti kalupa (saviltljivost) i pemazima (ulja da lakše ispadne iz kalupa). ...
Ima sad silikonskih kalupa. Kak za kolače

Šteta da kod nas samo par ljudi radi tzv. dekorativni beton.
Dok se ne vidi nemre čovjek vjerovati što stručna ruka s kvalitetnim materijalom može napraviti.
Dali bi ruku u vatru da je kamen, a ono obični beton.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 16:18   #7
Re: Re: Re: izrada betonske galanterije pomoću kalupa

Quote:
polly kaže:
Ima sad silikonskih kalupa. Kak za kolače

Šteta da kod nas samo par ljudi radi tzv. dekorativni beton.
Dok se ne vidi nemre čovjek vjerovati što stručna ruka s kvalitetnim materijalom može napraviti.
Dali bi ruku u vatru da je kamen, a ono obični beton.
Ma ne baš oni ko za kolače, krući su (prve varijante su bile od epoksi smola).

Zgodan rad ima ekipica sa "Instituta građevinarstva Hrvatske - poslovni centar Osijek", pod nazivom "Betonski opločnici" na žalost nije službeno objavljen, ako autora topica zanima može dobit mail na PM.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2006., 08:39   #8
Quote:
plimpi kaže:
Ima ko iskustva s izradom stupića, betonske bunje, rubnjaka i sl. pomoću onih plastičnih kalupa što se sad mogu posvuda kupit. Koji je omjer kod mješanja smjese? Na što treba posebno pazit?

trebas paziti da ti je pijesak uvijek isti znaci naruciti vecu kolicinu pjeska dovoljno za sve odljevka koje ces napraviti jer ces dobiti drugu boju pa ceti kuca biti sva sarena, uvijek isto ulje koristiti za premaz kalupa i dobro ih premazati, kad ulije beton gumenim cekicom il vec nekom metodom dobro protresti nalivene kalupe da ti nebi ostajali mjehurici zraka u betonu i na samim povrsinama doljevka, stavljati metalne sipke u stupice a omijer vidi pise na upustvima za izradu al uvijek isti omijer stavljaj opet radi boje.....
i puno je jeftinije sam izradjivati nego ih kupovati
nikola_n is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 15:42   #9
Slažem se s ovim!
Radim i ja isto što i tvoj stari. Ali u zadnje vrijeme imam problem s njima.
Gubi mi se caklina na površini,odnosno runi se. Omjer sipine i cementa je uvijek isti i kad je bila dobra caklina. Mažem kalupe s nekim premazom mlijećno bijele boje jer su mi to preporučili majstori koji to rade svaki dan.
Mislim da je problem u tom ulju,ali nemam više ideja. Bez obzir an debljinu premaza uvijek je isto.

Bih li trebao promijeniti premaz ili netko iam ideju o čemu se radi?
Smeta li što sam čistio plastične kalupe solnom kiselinom?
 
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 20:24   #10
Quote:
Forumasch kaže: Pogledaj post
Slažem se s ovim!
Radim i ja isto što i tvoj stari. Ali u zadnje vrijeme imam problem s njima.
Gubi mi se caklina na površini,odnosno runi se. Omjer sipine i cementa je uvijek isti i kad je bila dobra caklina. Mažem kalupe s nekim premazom mlijećno bijele boje jer su mi to preporučili majstori koji to rade svaki dan.
Mislim da je problem u tom ulju,ali nemam više ideja. Bez obzir an debljinu premaza uvijek je isto.

Bih li trebao promijeniti premaz ili netko iam ideju o čemu se radi?
Smeta li što sam čistio plastične kalupe solnom kiselinom?
A di ima za kupiti kalupa? Ovih "silikonskih" npr?
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 21:21   #11
Probaj na www.emes.hr
mvi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2007., 02:19   #12
Ja sam taj hobi zapoceo priej tri god i mogu reci da sam se razocarao.
Neko rece, 12 kom kalupa, dva puta dnevno, 365 dan god....
i ja sam tako racunao da cu ja to za tri mjeseca uraditi jer imam oko 28 kom.
Nazalost, mislim da nisam premacio broj od nekih 380 kom.
Zasto?
Pa u pocetku ide sve ok, ali dojadi brate podmazivanje uljem.
Lako je beton zamjesiti ali podmazivanje je tako sporo.
Jedino sto neko spomeni da podmazuje naftom, pa da se uzme mozda veca kolicina nafte pa da se kalupi jednostavno potope pa bi tako islo malo brze.
A ja sam inace koristio jestivo ulje za podmazivanje.
Za ovo kalupa sto sam napravi, mozda sam potrosio 1,5 litar ulja.
iscjeljitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2007., 17:30   #13
Pogledaj http://www.misplastik.cro.net i drži se uputa.
Ove kalupe možeš nabaviti u "Peveca".
DanteZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 19:43   #14
betonski stupovi za ogradu

planiram sam radit betonske stupove za ogradu
stupovi bi trebali bit visoki 1,5m iznad tla i u tlu jos 0,5m (valjda bu dosta)
debljina bi bila fi50 il 60

e sad pjesak+cement+?+armatura
dal mi uz pjesak i cement treba jos kaj
i kolko debelu armaturnu sipku da stavim unutra
i koji omjer pjesak cement
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 19:58   #15
fi 50-60? A zakaj bi se s tim zafrkaval? Kaj imaš neke kalupe za to? Taj fi zvući premali, pa na kaj budu ličili ti stupovi? Ja sam delal sa željeznim, fi45, 1.5m vani, 0,5m u zemlji i na kraju sam ih napunil s betonom. Ispalo je mrak
Stari Zeke is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:02   #16
Quote:
Stari Zeke kaže: Pogledaj post
fi 50-60? A zakaj bi se s tim zafrkaval? Kaj imaš neke kalupe za to? Taj fi zvući premali, pa na kaj budu ličili ti stupovi? Ja sam delal sa željeznim, fi45, 1.5m vani, 0,5m u zemlji i na kraju sam ih napunil s betonom. Ispalo je mrak
pa kalup mislim napravit od onih plasticnih cjevi za vodu
nekak si mislim da cu ovak jeftinije proc
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:10   #17
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
planiram sam radit betonske stupove za ogradu
stupovi bi trebali bit visoki 1,5m iznad tla i u tlu jos 0,5m (valjda bu dosta)
debljina bi bila fi50 il 60

e sad pjesak+cement+?+armatura
dal mi uz pjesak i cement treba jos kaj
i kolko debelu armaturnu sipku da stavim unutra
i koji omjer pjesak cement
Kakvu ogradu stavljaš na te stupove, običnu žičanu ili?
koliko ti ih treba po prilici?
misliš na fi 50mm?
stupovi bi bili četvrsti ili okrugli?
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:18   #18
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Kakvu ogradu stavljaš na te stupove, običnu žičanu ili?
koliko ti ih treba po prilici?
misliš na fi 50mm?
stupovi bi bili četvrsti ili okrugli?
zicanu pletenu
oko 30kom
da na fi50mm
pa okrugli
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:23   #19
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
planiram sam radit betonske stupove za ogradu
stupovi bi trebali bit visoki 1,5m iznad tla i u tlu jos 0,5m (valjda bu dosta)
debljina bi bila fi50 il 60

e sad pjesak+cement+?+armatura
dal mi uz pjesak i cement treba jos kaj
i kolko debelu armaturnu sipku da stavim unutra
i koji omjer pjesak cement
ne znam što će ti to i jel ti se isplati
imaš puno posla, ručnog rada, a nikako ne ispadnu dobro kao kupovni
prvo nije važna toliko debljina armature, četiri šestice su ti sasvim dovoljne, ali je problem što one moraju biti dva cm svuda od površine stupa znači moraš raditi i odstojnike i vezati, a ako je armatura više prema sredini, ponaša se kao jedna i postoji opasnost da stup pukne
Bliže ne smiju biti, jer se stup ljušti, može armatura početi hrđati na tom mjestu, bubriti i dalje uništavati beton
Drugo, ovisi koliko tih stupova trebaš, treba izračunati cijenu materijala za kalupe, obično se u jednoj turi radi po 6-8 stupova kod kuće
Beton, to je najvažnije, ne samo da šljunak i cement moraju biti savršeno izmiješani, što bez mješalice jako teško postići, nego moraš imati i vlastitu, ili posuditi, a potrebna ti je svakih nekoliko dana jednom, pa opet moraš čekati nekoliko dana da možeš ponovo koristiti kalup. Omjer je 1:3 dobar, ali jači cement, ne obični
Osim toga, potreban ti je dobro nabijen beton u kalupe, inače ostanu šupljine, i stupovi pucaju
To u betonarama postižu raznim vibratorima, od podloga koje vibriraju, do specijalnihvibratora za beton koji se stavljau s gornjeg kraja
Kad pogledaš cijene gotovih stupaca i novaca koji moraš uložiti u armaturu, beton, kalupe, ne znam da uz puno svojeg rada uštediš nekoliko kuna po stupcu i još su uvijek slabije kvalitete, jer bez vibro stola teško da mogu ispasti kvalitetni kao kupovni
Ovisi o količini, jer ipak je razlika radiš li dvadesetak stupova ili nekoliko stotina
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:28   #20
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
pa kalup mislim napravit od onih plasticnih cjevi za vodu
nekak si mislim da cu ovak jeftinije proc
ta cijev sama, bez betona i armature dođe više nego gotov stup
nekad na otpadima ima jeftino željeznih cijevi
ili onih od naftaša, onda trebaš beton samo u zemlji
go2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:58.