Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2009., 10:15   #1
Zatvor od kravljeg mlijeka?

Pozdrav svima!Imam jedan problem-naime imam bebe staru 7 mjeseci,nedavno sam prešla na kravlje mlijeko (dajem joj umjesto adaptiranog kao bočicu i u njega stavim malo keksolina) ali mi se čini da od njega tvrdo kaka i muči se,ali kada pređem na adaptirano,ima normalnu stolicu,nije alergična na kravlje mlijeko,ostala bi na njemu pa me zanima dali ima tko sličnih iskustava?Hvala!
ema778 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 10:21   #2
...pre bih rekla da je tvrda stolica od keksolina, ne od kravljeg mleka
mislim da kravlje mleko čak uzrokuje nešto ređu stolicu...
Maca Micko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 10:23   #3
mala od moje sestre ima taj problem. cak i kad je bila na adaptiranom je imala problema. sad je dvije godine i sestra ju je step by step prebacila na sojino i sada ima puno bolju probavu.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 10:30   #4
Moja klinka, kada je bila negdje između 1 i 2 godine, pila je mlijeko (kravlje) na hektolitre. Ali nikada nije htjela keksolino ili bilo što drugo, samo i isključivo čisto mlijeko. I jela je prilično raznoliko, svega po malo. Ali je često imala strašno tvrdu stolicu, svaki dan uredno, ali ponekad teškom mukom i uz puno suza.

Onda mi je jedan liječnik rekao da joj probam smanjiti mlijeko, da mlijeko zatvara. Nikada prije nisam za to čula, nekako mi zvuči nevjerojatno, ali čovjek je tako rekao. Uglavnom, maloj nikako nisam mogla smanjiti mlijeko, pila je bar 2 l dnevno. Ali činjenica je da se njena stolica polako stabilizirala vremenom, a ona je pila sve manje mlijeka (sada oko 0,5 l dnevno). E sad, da li to zaista ima veze - ne znam, još uvijek mi je teško vjerovati.

Osim toga, kad god bi mala dobila antibiotike, pedica bi mi rekla da izbacim mlijeko i sve mliječno osim bioaktiva i sl., zbog mogućeg proljeva.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 10:46   #5
Quote:
Maca Micko kaže: Pogledaj post
...pre bih rekla da je tvrda stolica od keksolina, ne od kravljeg mleka
mislim da kravlje mleko čak uzrokuje nešto ređu stolicu...
Ali stavim joj malo keksolina i u adaptirano i nema nikakvih problema,zato sam izgubljena,hvala vam na odgovorima
ema778 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 10:57   #6
@ema778
probaj potrebu za mlijecnim pokriti preko sira, jogurta...oni ne smetaju probavi, cak sto vise
kad joj dajes mlijeko, razrijedi ga. pocni postepeno..tako joj neces uskratiti ono sto voli, a pomalo ce se naviknuti na razrijedjenu varijantu. probaj i sa sojinim mlijekom. postepeno, naravno.
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:14   #7
Quote:
ema778 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!Imam jedan problem-naime imam bebe staru 7 mjeseci,nedavno sam prešla na kravlje mlijeko (dajem joj umjesto adaptiranog kao bočicu i u njega stavim malo keksolina) ali mi se čini da od njega tvrdo kaka i muči se,ali kada pređem na adaptirano,ima normalnu stolicu,nije alergična na kravlje mlijeko,ostala bi na njemu pa me zanima dali ima tko sličnih iskustava?Hvala!
neznam kako ga daješ,ali krevlje moraš početi razrjeđivati s vodom,počneš s dvije trećine,npr., staviš 75ml vode i 25ml mlijeka,bit će joj slabo naravno al vidiš kako regira,kakva je stolica itd., i svaki dan smanjuješ polako količinu vode i povečavaš mlijeko,a između joj daj AD,tako sam ja radila i bilo sve ok
__________________
!?
tindlbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:27   #8
Meni su rekli da u periodu prelaska sa AD na kravlje polako u AD dodajem male količine čistog kravljeg, pa sve veće i tako da ih na kraju zamijenim, kako djete ne bi odbijalo zbog promjene okusa.

Nitko mi nije rekao da kravlje treba biti razrijeđeno u početku. Ha, što je, da je, sad je gotovo...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 11:27   #9
istina je da mlijeko zatvara. 100 posto.
to znam po sebi
a vjerujem da i djeca na njega tako reagiraju.
moja ima 21 mj..voli piti mlijeko..al uvijek joj ga razrijedim sa vodom.
jede i jogurte od mliječnih proizvoda.
probava skroz u redu.
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 13:40   #10
Quote:
m@m@ kaže: Pogledaj post
istina je da mlijeko zatvara. 100 posto.
to znam po sebi
a vjerujem da i djeca na njega tako reagiraju.
moja ima 21 mj..voli piti mlijeko..al uvijek joj ga razrijedim sa vodom.
jede i jogurte od mliječnih proizvoda.
probava skroz u redu.
E sad, mamo! S obzirom da su moja dječica već vekila i da moguće da sam pobrkala nešto, sjećam se dok mi je mali imao proljev da mi je susjeda, starija gospođa rekla da mu razrijedim kravlje mlijeko i da će mu se stolica normalizirati. Stvarno sam možda pobrkala, možda je bilo obrnuto.

Uglavnom, ono što se sijećam stoposto, je riješavanje problematične stolice, bilo prerijetko pretvrdo sa kamilicom. Dakle, ukoliko je pretvrda ili izostaje vrečicu kamilice staviti u šalicu i kad se zalije vrućom vodom odmah izvaditi, dakle tek toliko da malo boju pusti i zašećeriti, a ako je prerijetka ostaviti da duže stoji vrečica i bez šećera. Može se primjeniti i na skorz male bebe.
__________________
a thing called love
maca faca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 15:20   #11
Evo da kazem iskustva iz prve ruke! Moja kcerkica je dvije godine muku mucila sa zatvorom. Kad sam vec bila ocajna i nisam znala sta da radim, izbacila sam kravlje mlijeko (a pila ga je po 1,5-2l dnevno) i nikad vise nije bilo problema sa stolicom. Citala sam da se od mlijeka stvaraju "sapuni" u stolici.
timi178 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 15:28   #12
Quote:
maca faca kaže: Pogledaj post
E sad, mamo! S obzirom da su moja dječica već vekila i da moguće da sam pobrkala nešto, sjećam se dok mi je mali imao proljev da mi je susjeda, starija gospođa rekla da mu razrijedim kravlje mlijeko i da će mu se stolica normalizirati. Stvarno sam možda pobrkala, možda je bilo obrnuto.
i dalje mislim da kravlje mlijeko zatvara. kako koga al uglavnom je teško za probavu i stolica bude tvrda.... naravno ak se pije u enormnim količinama.

kod proljeva je isto tako istina da neki ljudi daju djeci nešto što će stolicu stvrdnuti i normalizirati .....tako mogu dati mlijeko, banane, nešto kruto tj ono za što znaju da kod dotičnog djeteta izaziva tvrdu stolicu.

ta gospođa ti je dobro rekla....nisi niš pobrkala..

proljev će ajmo tako reći proći nakon što dijete popije puno mlijeka ili pojede tri banane i sl. jer one stvaraju tvrdu stolicu.

ali kužiš, previše mlijeka zatvara. ak dijete zbog proljeva popije 2 dcl mlijeka i pokaka se normalno to je u redu. al ne znači da mlijeko NE zatvara inače.

edit: vidi primjer timi178

takvih bebača ima puno ,s tim problemima....
__________________
neću potpis
m@m@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 15:38   #13
hm, sa 7 mjeseci meni se čini malo prerano prijeći na kravlje mlijeko, moj je imao užasnih problema sa grčevima i tvrdom stolicom do tada, tj dok nije počeo dohranu...svaka nova namirnica ga je zatvarala, grčevi, svašta nešto...sad lagano prelazimo na kravlje, nema problema nikakvih jer je sad već veliki
mislim da je taj zatvor stvar nezrelosti probavnog sustava, možda da malo odgodiš uvođenje kravljeg
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 16:09   #14
Quote:
Lake kaže: Pogledaj post
hm, sa 7 mjeseci meni se čini malo prerano prijeći na kravlje mlijeko, moj je imao užasnih problema sa grčevima i tvrdom stolicom do tada, tj dok nije počeo dohranu...svaka nova namirnica ga je zatvarala, grčevi, svašta nešto...sad lagano prelazimo na kravlje, nema problema nikakvih jer je sad već veliki
mislim da je taj zatvor stvar nezrelosti probavnog sustava, možda da malo odgodiš uvođenje kravljeg
Možda je i to,neznam stvarno,ali više iz financijskih razloga sam prešla na kravlje,nisam joj masno davala nego 0.9 mlijeko,ali izgleda da ću morati stati skroz sa tim
ema778 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 17:47   #15
Quote:
ema778 kaže: Pogledaj post
Možda je i to,neznam stvarno,ali više iz financijskih razloga sam prešla na kravlje,nisam joj masno davala nego 0.9 mlijeko,ali izgleda da ću morati stati skroz sa tim
draga nije ti stvar toliko u masnoći, ona je dapače poželjna, nego kravlje ima laktozu koja je iz adaptiranog izvučena maksimalno...jer im je malo teška, i nama velikima a kamoli njima...znam da je ad skupo itekako ali do godine dana je ipak najbolje za njih ako već ne doje...
Lake is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 17:51   #16
Quote:
ema778 kaže: Pogledaj post
Možda je i to,neznam stvarno,ali više iz financijskih razloga sam prešla na kravlje,nisam joj masno davala nego 0.9 mlijeko,ali izgleda da ću morati stati skroz sa tim
prerano ti je za kravlje mlijeko, puno puno puno prerano

ali, ako misliš nastaviti s njim prijeđi na punomasno mlijeko, ovo 0,9 je em vodica em toliko prerađeno umjetno sranje da to nije ni za odrasle, nekmoli za djecu

financijski se možeš pokrit tako da izbaciš keksolino (koje je skupo i nepotrebno), a kupuješ AD
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 17:51   #17
Ako je u financijama problem ja onda preporucam Babylove adaptirano mlijeko...Za 600 g ti treba 40kn, to nije puno (dobro nije ni malo), ali opet nesto jeftinije od ostalih adaptiranih formula...Mi smo na njemu od prvog dana i super na odgovara, nikad nikakvih problema, cak dapace, kad smo presli poslije dojenja na ad, stolica mu se skroz izregulirala...Dok sam dojila imao je stolicu 2 puta tjedno...Prelaskom na ad svaki dan jednom, nekad cak i dvaput...
zaskia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 22:57   #18
Moja svekrva je meni trubila da je njen sin, moj muž jeo, odnosno pio kravlje mlijeko od dva dana starosti i da mu ništa nije bilo. I to iz krave direkt u njega, bez razrijeđivanja. Ja sam sa prvim djetetom nažalost ostala bez mlijeka preko noći (zbog šoka) dok je imao mjesec i pol i kupila sam Nan jer je jedino to imala žena u maloj ljekarni u nedjelju, i skoro sam se zbljuvala dok sam ga otvorila. Sad su malo poboljšali, nije više tako smrdljiv, ali davala sam mu hipp jer mislim da je najpristupačniji bio u to doba i najkvalitetniji. Ova današnja kemija od običnog mlijeka je pitajbogašto i ne bih davala svom djetetu, s druge strane moja pedijatrica je rekla da nemrem dijete zaštiti od sveg zla i da se oni moraju prilagoditi tim otrovima koje nosi novo doba, slažem se i s tim, ali nisam dovoljno hrabra, ipak onaj majčinskozaštitnički instinkt nadjača razum-
__________________
a thing called love
maca faca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 00:01   #19
Djetetu od 7 mjeseci davati mlijeko iz tetrapaka?!? I još k tome 1%!?

NE MOGU VJEROVATI!! Što je ovo 1945?? Draga, kravlje mlijeko je idealna hrana za hraniti bebu kravu- tj. telad, ali vrlo LOŠA i neadekvatna prehrana za ljudsko dojenče, naročito ono mlađe od 12 mjeseci. Zašto? To će ti svaki student medicine spremno odgovoriti. 1. Kravlje mlijeko je vrlo snažan ALERGEN. Upravo uporan zatvor, ili proljev, ili povraćanje, anemija, osipi po koži, kašalj mogu biti simptomi alergije na KM. Idealna hrana za ljudsko dojenče od 7 mjeseci je majčino mlijeko, ako dojenje nije moguće, treba izabrati neko adaptirano (kravlje) mlijeko, a ako je dijete već alergično, (ko što rekoh, i proljev i zatvor mogu biti simptom alergije na KM), neku specijalnu formulu za takvu djecu koja se dobiva na recept. 2. Zašto su mlijeka za dojenčad ADAPTIRANA, što to znači? Kravlje mlijeko je neprobavljivo za nježan bebin probavni trakt, zato su proteini iz kravljeg mlijeka posebno obrađeni da bi bili sličniji laganom, probavljivom majčinom mlijeku. Sastav tako prerađenog mlijeka u prahu je također promijenjen, jer se obično kravlje mlijeko veoma razlikuje po sastavu od ljudskog (3x više proteina, još teško probavljivih, 1,5 x manje šećera ima u kravljem nego u ljudskom mlijeku, 3x više soli i minerala koji preopterećuju nezrele dječje bubrege, 4 x više kalcija koji mlijeko čini još neprobavljivijim i uzrokuje zatvor, opterećuje bubrege, i što je najgore, 5x više fosfora). Zato se od običnog, (onog koje nam dojde iz krave), prave adaptirana mlijeka za dojenčad, tako da se mlijeko najprije sterilizira, smanji mu se udio proteina i soli koji preopterećuju bebinu probavu, bubrege, srce, jetru, a dodaje šećer i masti koji su bebi potrebni za rast, proteini iz mlijeka (naročito kazein) se djelomično izbacuju, a djelomično razbijaju na manje, iskoristivije molekule, te se dodaju još neki mikroelementi , poput omega-3-6-9 kiselina koji su potrebni za razvoj ljudskog mozga (teladi je mozak manje važan organ nego ljudima), vitamina B6 i B12, vitD, itd, itd. Naravno, tu nam još uvijek ostaje problem alergija na KM (otprilike 8% djece razvije alergiju). Dok nije bilo jeftinih i lako dostupnih dječjih formula koje bi zamijenile majčino mlijeko, i u razdobljima nestašice i oskudice (zato kažem generacija 1945), narod je bebe hranio "običnim", kravljim mlijekom, što tvoja sveki kaže, od krave, jer su si samo ultra najbogatije majke mogle priuštiti da plate ženu koja će dojiti i njezino istovremeno sa svojim dojenčetom. Čak i u ta vremena narod je znao da kravlje mlijeko nije baš najbolji izbor, ali u izboru između smrti od gladi i kravljeg mlijeka dovijali su se na razne načine. Jedan je bio i pravljenje "zakiseljenog" mlijeka. Mlijeko bi (iz krave dolazi 3,8-4,5% masti mlijeko), najprije razrijedili vodom u omjeru 1:1 ili 1:2 da smanje količinu soli i proteina, zatim bi dodavali 5% šećera i 2% polisaharida (rižin ili kukuruzni škrob), i sve zakiselili limunovim sokom koji bi doveo do grušanja velikih molekula kazeina i istaložio suvišni kalcij u obliku kalcij-citrata,ali je takvo mlijeko ujedno i "zakiseljavalo" bebin cijeli organizam rušeći acidobaznu ravnotežu. Kako je farmaceutska industrija proizvodila sve jeftinije dječje formule, upotreba kravljeg, neprerađenog, neadaptiranog mlijeka je napuštena čak i u najzabitijim selima.
Savjetujem ti da konzultiraš pedijatra, eventualno pedijatra- gastroenterologa , (naročito ako neuredne, tvrde stolice potraju, i ako se razmaci između dvije stolice povećaju na više od 2 dana), (Rebro, Klaićeva, KBC Rijeka, KB Osijek, Split), i da svakako hraniš svoju bebu formulom za bebe, a nikako mlijekom iz tetrapaka. I ZAPAMTI: Dijete koje jede na bočicu MORA IMATI STOLICU SVAKI DAN! Dijete koje jede ISKLJUČIVO MAJČINO MLIJEKO, koje se u probavnom traktu bebe iskoristi i do 90-98%, može i po 7-10 dana biti bez stolice, njemu nije ništa. Sretno!
SophiaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 01:18   #20
Quote:
ema778 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!Imam jedan problem-naime imam bebe staru 7 mjeseci,nedavno sam prešla na kravlje mlijeko (dajem joj umjesto adaptiranog kao bočicu i u njega stavim malo keksolina) ali mi se čini da od njega tvrdo kaka i muči se,ali kada pređem na adaptirano,ima normalnu stolicu,nije alergična na kravlje mlijeko,ostala bi na njemu pa me zanima dali ima tko sličnih iskustava?Hvala!
Bez uvrede,ali prvi put cujem da beba od 7 mjeseci pije kravlje mlijeko,umjesto adaptirano.

Ono,znam,da je toga bilo u stara vremena,ali danas...

Uglavnom-da- mlijeko kravlje zatvara.Pogotovo domace.Opce poznata stvar.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:55.