Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2004., 18:01   #21
Moram reci da sam jako zalosna zbog (ne)osvijestenosti svoje okoline u vezi recikliranja. Vec nekoliko godina recikliram papir, plastiku i staklo. Vecina ljudi koje poznajem su totalno hladnokrvni prema toj temi, kao ono: "Sta me briga "
Da ne spominjem koliko ima malo kontejnera. Pjesacim sa prepunom kesom u susjedni kvart i cijelo vrijeme nisam sigurna hoce li kontejner biti u funkciji ( ili su razbijeni ili prepuni mjesecima). Bilo bi puno prakticnije da ima vise takvih mjesta gdje se mogu ubaciti materijali za reciklazu. Inace sam u Splitu.
__________________
fali more, drz´ se kopna!
Gliser
vejn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2004., 00:54   #22
ne znam koliko je od vas culo za vlakna EcoSpun®. Proizvedena su od soda PET (polyethylene terephthalate) boca. PET je polyestersko vlakano, a vrlo su poznata PET vlakna npr. Dacron®, Trevira®, Terylene®.
Od EcoSpun vlakna radi se odjeća, deke ..
Zao mi je kaj nemrem sad link na jednog proizvodjaca vrhunske zimske sportske odjece koji takodjer kao osnovnu sirovinu u proizvodnji svojih vlakana, odnosno prede koristi PET boce i koji su jako dobro znali iskoristiti toliko kvalitetan odpad.

Inace je u reciklazi jako poznata i vuna, odnosno njezina odjeca. Sva vunena odjeca koja nema na etiketi virgin ili new wool je zapravo dobivena reciklazom.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 17:45   #23
recikliramo
papir, staklo, plastiku


PITANJE
s obzirom da imam vecu kolicinu CD-ova koji mi samo smetaju - sto s njima?
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2004., 17:47   #24
U smece!!

ili jos bolje, u kontejner namijenjen papiru. Ionako je svejedno u hr
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 20:52   #25
Ako se organizira akcija skupljanja papira, gdje se to i za koliko lipa/kn može "prodati"?
__________________
WINNERS NEVER QUIT, QUITERS NEVER WIN!
panthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2007., 21:31   #26
Nisam mislio da je recikliranje takav problem i da je sve to tako komplicirano... cini se da tu ima mnogo faktora od kojih je jedan i nediscipliniranost i nebriga obicnog građanstva.


Evo ovaj upis mi se svidio. Pitanje glasi: jeli ovo sto je dolje napisano dobar model za upravljanje otpadom? Moze li se natjerati proizvođace da sami recikliraju ono sto proizvedu?


Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
BTW, u njemackoj postoje vrlo rigorozni zakoni o recikliranju. Ondje je ambalaza problem proizvodaca a ne prodavaca, tako da je proizvodac DUZAN sakupiti i reciklirati svu ambalazu. To se danas moze vidjeti u DM-u, recimo. Dakle, proizvodac mora prvo poslati svoje ljude i vozila koja ce sakupiti krupnu ambalazu (velike kartonske kutije, recimo) i odvesti ih na recikliranje. Zatim, proizvodac je duzan na izlazu iz ducana postaviti kontejnere za recikliranje svojih proizvoda, koje treba stalno prazniti i voziti na recikliranje. Neki proizvodaci su skuzili da im je sve to preskupo, pa su poceli ulagati u smanjenje ambalaze. Tako su se, recimo, paste za zube pocele prodavati bez vanjske kartonske ambalaze.

Mali broj ljudi ima ekolosku osvjestenost sto se tice otpada, i taj mali broj ljudi ce nositi otpad i u druge kvartove ako nema adekvatnog mjesta za odlozit ga u vlastitom. Ti ljudi ce to uciniti bez da imaju od toga neku neposrednu korist. Ljudi jednostavno vole svoj okolis.


Jos sam primjetio da ovu drugu skupinu ljudi koju boli briga za okolis mozes jedino natjerati da to ucine ako imaju neku korist od toga koja mora biti u vidu "novca". Svjedocio sam o tome kako je odjednom nestalo plasticnih boca sa puteva... svi to nose na nekakav otkup za 50lipa. A onda - vidim ja di gone na kamionima stare automobilske olupine i sl. Sad i to otkupljuju i recikliraju, a ljudi hoce na tom zaradit. Dakle, nije problem natjerati ljude da pociste iza sebe, ali isto tako nije problem natjerati proizvođace da recikliraju to sto su ovi natjerani donijeli. Mislim, jest problem ali nije nerjesiv.
__________________
"LOVCI - nakupina pripitih, naoruzanih ljudi, koji bauljaju prirodom ubijajuci neduzna stvorenja trazeci birtiju."
Znarasis is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 14:55   #27
da li netko zna kud s potrošenim baterijama?
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 15:10   #28
Exclamation

Quote:
baja kaže: Pogledaj post
da li netko zna kud s potrošenim baterijama?

U one male crvene kontejnere kaj vise po zidovima.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 15:52   #29
hvala dijete ali te crvene kontejneriće sam zanji put vidjela prije jedno 10 godina u unionovim dućanima
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:12   #30
Quote:
Potala kaže: Pogledaj post
Otkad?
Ja sam u srednjoj bila u Meku na slavlju jednog rođendana i tamo nas je neki lik proveo Mekom i lijepo nam je pokazao što rade s otpadom - sprešaju i bace u smeće.
I ostaci nakon jela uvijek su letili u one kante za smeće. Sumnjam da su poslije djelatnici Meka razvrstavali otpad za recikliranje.
A ni nema se tu što razvrstavati - zamašćeni papir (koliko ja znam) ionako se ne može reciklirati.
A one čaše za piće brijem da nisu PET.

Kako se onda reciklira?


Meni se od toga većim problemom čini "overpackaging". Te podložak s reklamom na tacni, te zapakiravanje prvo u nekakav papir pa onda u škarnicl ili kartonsku kutiju i tak. Sto papira bez veze.
Sjećam se da sam znala tamo kupiti onu pitu (jedino uz Mc Sundae što je valjalo) i uvijek sam ih molila da mi to ne zamotavaju.
nemoj jesti tamo..
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2007., 18:15   #31
Quote:
Znarasis kaže: Pogledaj post
Nisam mislio da je recikliranje takav problem i da je sve to tako komplicirano... cini se da tu ima mnogo faktora od kojih je jedan i nediscipliniranost i nebriga obicnog građanstva.


Evo ovaj upis mi se svidio. Pitanje glasi: jeli ovo sto je dolje napisano dobar model za upravljanje otpadom? Moze li se natjerati proizvođace da sami recikliraju ono sto proizvedu?





Mali broj ljudi ima ekolosku osvjestenost sto se tice otpada, i taj mali broj ljudi ce nositi otpad i u druge kvartove ako nema adekvatnog mjesta za odlozit ga u vlastitom. Ti ljudi ce to uciniti bez da imaju od toga neku neposrednu korist. Ljudi jednostavno vole svoj okolis.


Jos sam primjetio da ovu drugu skupinu ljudi koju boli briga za okolis mozes jedino natjerati da to ucine ako imaju neku korist od toga koja mora biti u vidu "novca". Svjedocio sam o tome kako je odjednom nestalo plasticnih boca sa puteva... svi to nose na nekakav otkup za 50lipa. A onda - vidim ja di gone na kamionima stare automobilske olupine i sl. Sad i to otkupljuju i recikliraju, a ljudi hoce na tom zaradit. Dakle, nije problem natjerati ljude da pociste iza sebe, ali isto tako nije problem natjerati proizvođace da recikliraju to sto su ovi natjerani donijeli. Mislim, jest problem ali nije nerjesiv.
otkad je ikea uvela da se za plasticnu vrecicu mora platiti 50 centi, broj plasticnih vrecica koje su ljudi uzimali se smanjio za 95%..

inace, lakse je smece ne proizvesti nego se za njega poslije brinuti.. kad svi koji ga proizvode budu morali platiti primjerenu cijenu za to, prestati ce ga proizvoditi.. sad, to je problem zakonodavstva i izvrsne vlasti.
neobanned is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 14:18   #32
Quote:
panthera kaže: Pogledaj post
Ako se organizira akcija skupljanja papira, gdje se to i za koliko lipa/kn može "prodati"?

U Belišću postoji tvornica koja se bavi proizvodnjom papirne ambalaže i oni prikupljaju stari papir. Ne znam koliko plate za kilogram, ali svake godine u osnovnoj školi djeca prikupljaju stari papir i onda tvornica razredu koji je skupio najvise plati neki izlet. Inače svim kućanstvima su podijelili kartonske kutije u kojima se prikuplja stari papir i onda jednom mjesečno dodje kamion i to sve pokupi. Uglavnom, meni je to super jer papir odložiš u kutiju koja ti je u kući, pa ne moraš nosit do nekog kontejnera ako ti nije blizu.
__________________
She loves to party, have a good time, she looks so hearty, feelin fine!
She loves to smoke, sometimes shiftin coke.
Can't handcuff her, can't cut her loose.
Poison_Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 11:13   #33
Smile Plastični čepovi - sakupljanje - reciklaža

Zanima me sakuplja li tko i prerađuje plastične čepove?
Ako da, molim za adresu kome da ih odnesem!
Ako ne, može li se s time početi? Naime, kod otkupa plastičnih boca potrebno ih je odčepiti. Ti čepovi zatim završavaju posvuda, što opet zagađuje prirodu. U čepu se nalazi mnogo plastike, i valjalo bi je također reciklirati. Prednost je i u tome što s lakoćom možete skladištiti mnogo čepova dok ih ne predate dalje, što nije slučaj s bocama.
Nije to moja pamet, to se radi u nekim zemljama EU: čepovi se skupljaju u karitativne svrhe. Organiziran je spontano lanac. MOžemi li i mi to postići, a ako već jesmo, može li se to bolje izreklamirati?
Raskoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 14:02   #34
Da li je netko u mogućnosti sada izvagati masu boce od 2l i i čepa?
Baš me zanima omjer...
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2007., 15:24   #35
ne znam sto da kazem osim da ti cepovi zaista jesu problem. bas ove godine dok sam bio na moru prolazim pokraj jednog onog velikog kupolastog kontejnera za PET i sta vidim? kontejner je sav rasturen i sve boce su pokupljene iznutra, a cepova okolo ima tolko da ti sve epilepsija oce doc kolko je sareno. dakle dva problema u stvari - cepovi svuda okolo i ljudi kak mogu bi takve zivotinje da idu kontejnere rasturit samo da se domognu cepova. mozda fakat nemaju love i treba im svaka lipa al jeb.mu.m. pa nemoj rasturat kontejnere k vragu
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2007., 16:15   #36
Dobro, vidim da se poruke čitaju! ideja s vaganjem je dobra, čim izvažem, poslat ću rezultate!
No i dalje čekam da se javi netko tko zna tko skuplja čepove. Navodno su posebni strojevi koji prerađuju tvrdu plastiku čepova (za razliku od plastičnih boca). No kako već napisah, u Francuskoj sam u raznim gradovima upoznala ljude koji skupljaju čepove i nekome ih dalje predaju!! I to već traje godinama, bez galame..
Ono što nama treba je ORGANIZACIJA, možemo li se organizirati oko ovakve jedne dobrodušne, a opet ekološki korisne akcije?
Raskoš is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2007., 10:41   #37
Quote:
Raskoš kaže: Pogledaj post
Ono što nama treba je ORGANIZACIJA, možemo li se organizirati oko ovakve jedne dobrodušne, a opet ekološki korisne akcije?
Ne bih htio ispasti skeptik ali budimo realni, živimo u HR gdje društvena i ekološka svijest baš nisu na nekoj visini. Tako da nisam siguran da bi bilo veće koristi od takve akcije.
Kako si zamislila da bi to točno funkcioniralo?

Vjerojatno bi efikasno bilo baš otkupljivanje čepova. A to bi trebao biti projekt na državnoj razini.
Faca5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2007., 01:47   #38
društvena i ekološka svijest? ma koja svijest uopće jest na razini? sori za offtopic
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 11:02   #39
Istina, društv. i eko. svijest je poor, al fala Bogu na pojedincima koji su svjesni...cigla po cigla kuća...
Mrs.M is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 11:13   #40
Smile

Quote:
Faca5 kaže: Pogledaj post
Da li je netko u mogućnosti sada izvagati masu boce od 2l i i čepa?
Baš me zanima omjer...
Evo sam izvagala:
boca 1 l mlijeka = 28 grama, odgovarajući čep = 2,6 grama
boca 1,5 l vode = 35 grama, odgovarajući čep = 2 grama

Pa, slažem se da nam svijest i organizacija nisu na nekoj razini, ali na kojoj da jesu, od tuda treba krenuti!

Kako zamišljam akciju? Pretpostavljam da postoji stroj koji melje ili topi tu plastiku. Zatim mora postojati netko tko zna kako će to reciklirati i od toga napraviti novi proizvod (navodno da brodovi-kontejneri platike odlaze u Kinu na preradu - to sam čula u repu za odlaganje platičnih boca!). To košta, pa netko u lancu koji radi mora na tome i zarađivati. No kada bi mu čepovi stizali u velikim količinama trebao bi višak profita davati u neku društveno korisnu akciju, tj. čini mi se da u Francuskoj to ide za kupnju invalidskih kolica i sličnog pribora. Naravno da to podrazumijeva "Nadzorni odbor" (UH!).. nije lako u svim etapama no početna etapa individualnog skupljanja čepova i predavanje tih čepova nekome dalje u lancu je lako zamisliva i jednostavna je, pa to daje nade.. A kad to mogu i rade Francuzi, zašto ne bismo mogli i mi!?
Raskoš is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.