Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2013., 19:31   #41
Quote:
tom321 kaže: Pogledaj post
ista tema vrti se na http://portal.connect.znanost.org/.
slažem se u potpunosti s iznešenim gore od abcvidovic, naime već sam nezavisno poduzeo korake u tom smjeru.
c/p mog posta na portalu:

"Šteta je da se ova diskusija razvila nakon donošenja Pravilnika, a ne prije.
Kao svoj doprinos danas sam predao Ustavnom sudu Prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti članka 37., 38. i 39. Pravilnika s Ustavom RH. Ukratko, osporavam dvije stvari:
1. Pravilnik u prijelaznim i završnim odredbama nekima daje šest mjeseci za pokretanje postupka po “starom” Pravilniku, te im time daje veća prava od ostalih;
2. Pravilnik ne poštuje članak 32. ZZDVO koji propisuje “…primjereno vremensko razdoblje primjene do tada važećih uvjeta”, već je propisani rok stupanja na snagu 8 dana.

Tekst predanog Prijedloga se može vidjeti na linku:
https://docs.google.com/file/d/0B-BB...it?usp=sharing

kraj citata

Prijedlog je predan, i ne vidim razloga da za godinu dana ili dvije (!) Ustavni sud poništi Pravilnik. Do tada šaljem obavijet o prijedlogu saborskom Odboru za znanost, obrazovanje i kulturu, oni su gazde NVZ-u.
A da se vi na društvenim i tehničkim znanostima za promjenu primite posla i počnete publicirati radove u poštenim časopisima umjesto da se bavite ustavom i zakonima....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 05.04.2013. at 20:16.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 21:40   #42
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A da se vi na društvenim i tehničkim znanostima za promjenu primite posla i počnete publicirati radove u poštenim časopisima umjesto da se bavite ustavom i zakonima....
Jedno ne isključuje drugo
Vidjeti ćemo šta im bolje ide
Medri012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:12   #43
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
A da se vi na društvenim i tehničkim znanostima za promjenu primite posla i počnete publicirati radove u poštenim časopisima umjesto da se bavite ustavom i zakonima....
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Dakle, današnja priča s jednog tehničkog fakulteta - niti jedan zaposleni ne ispunjava uvjete za izbor u docenta po novome, uključivo i redovne profesore. Ispravak - jedan, matematičar.

Ovi ostali - nemaju ni šanse primirisati traženim časopisima, ulaganja u projekte bi trebala biti valjda stotinjak puta veća, bave se područjem u kojemu se vrte doslovno milijarde u razvijenim državama.
Ovo si propustio?
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:34   #44
Također smatram da su ove prijelazne odredbe u pravilniku vrlo problematične. Trebali su staviti da pravilnik vrijedi za sve s osmim danom objavljivanja i kraj (logicno da vec zapoceti izbori idu po starom pravilniku). Međutim, oni koji su bili u nizem zvanju 3 godine mogu pokrenuti izbor u vise prema starom pravilniku do 1.10. Ovaj dio je vrlo problematičan. Zašto npr. ne oni koji zadovoljavaju MZOŠ-eve kriterije izvrsnosti? Nego bas oni koji su 3 godine bili u nizem zvanju. U zakonu je definirano da se na vise radno mjesto ne moze prije isteka 3 godine, no o napredovanju u zvanjima nema bas nista. Tim vise ove 3 godine nemaju smisla.
Dakle, bilo bi fer da svi moraju po novom pravilniku odmah, ili da do 1.10. mogu svi po starom u vise zvanje. Ovo s 3 godine meni stvarno izgleda da neke stavlja u povoljniji položaj s obzirom na potpuno proizvoljni kriterij. Mogli su isto staviti i da npr. mogu po starom oni s plavim očima i kosom, a ostali ne.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 22:40   #45
Quote:
tom321 kaže: Pogledaj post
ista tema vrti se na http://portal.connect.znanost.org/.
slažem se u potpunosti s iznešenim gore od abcvidovic, naime već sam nezavisno poduzeo korake u tom smjeru.
c/p mog posta na portalu:

"Šteta je da se ova diskusija razvila nakon donošenja Pravilnika, a ne prije.
Kao svoj doprinos danas sam predao Ustavnom sudu Prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti članka 37., 38. i 39. Pravilnika s Ustavom RH. Ukratko, osporavam dvije stvari:
1. Pravilnik u prijelaznim i završnim odredbama nekima daje šest mjeseci za pokretanje postupka po “starom” Pravilniku, te im time daje veća prava od ostalih;
2. Pravilnik ne poštuje članak 32. ZZDVO koji propisuje “…primjereno vremensko razdoblje primjene do tada važećih uvjeta”, već je propisani rok stupanja na snagu 8 dana.

Tekst predanog Prijedloga se može vidjeti na linku:
https://docs.google.com/file/d/0B-BB...it?usp=sharing

kraj citata

Prijedlog je predan, i ne vidim razloga da za godinu dana ili dvije (!) Ustavni sud poništi Pravilnik. Do tada šaljem obavijet o prijedlogu saborskom Odboru za znanost, obrazovanje i kulturu, oni su gazde NVZ-u.
Nije mi ovo baš jasno. Pravilnik se primjenjuje npr. 5 godine. Onda Ustavni sud zaključi da je pravilnik neustavan i poništi ga. Što se onda događa sa svim izborima koji su napravljeni prema njemu? Poništavaju li se ili? Nije mi baš logično da je u upotrebi npr. 5 god, pa da se onda zaključi da je neustavan, a ostavi kako jest sve što je prema tom pravilniku napravljeno.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 23:03   #46
Quote:
William Morgan kaže: Pogledaj post
Ovo si propustio?
Ovo oko novca? Monumentalna budalaština....pa nitko ne zahtjeva od tih ljudi da publiciraju u tehničkim časopisima ranga science-a....dovoljno će biti u najobičnijim koji su recimo u c.c..... Bolje je autoru da onda prenese cijeli duh rasprave s connecta a ne samo njegov najgluplji dio.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 23:04   #47
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Nije mi ovo baš jasno. Pravilnik se primjenjuje npr. 5 godine. Onda Ustavni sud zaključi da je pravilnik neustavan i poništi ga. Što se onda događa sa svim izborima koji su napravljeni prema njemu? Poništavaju li se ili? Nije mi baš logično da je u upotrebi npr. 5 god, pa da se onda zaključi da je neustavan, a ostavi kako jest sve što je prema tom pravilniku napravljeno.
Ne, koliko se sjećam odluke ustavnog suda se ne odnose u natrag.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 23:05   #48
Quote:
Medri012 kaže: Pogledaj post
Jedno ne isključuje drugo
Vidjeti ćemo šta im bolje ide
Ako je suditi po cv-u članova akademske solidarnosti koji uglavnom nemaju niti jednog rada....znam otprilike...srećom pravo im ide jednako dobro kao i ono čim se bave pa je MZOS bez brige....dakle kakva navala na čitanje pravilnika i traženje rupa u njemu...pa da su to vrijeme potrošili na recimo SVOJ POSAO sad ne bi bilo problema....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 05.04.2013. at 23:10.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2013., 23:09   #49
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Također smatram da su ove prijelazne odredbe u pravilniku vrlo problematične. Trebali su staviti da pravilnik vrijedi za sve s osmim danom objavljivanja i kraj (logicno da vec zapoceti izbori idu po starom pravilniku). Međutim, oni koji su bili u nizem zvanju 3 godine mogu pokrenuti izbor u vise prema starom pravilniku do 1.10. Ovaj dio je vrlo problematičan. Zašto npr. ne oni koji zadovoljavaju MZOŠ-eve kriterije izvrsnosti? Nego bas oni koji su 3 godine bili u nizem zvanju. U zakonu je definirano da se na vise radno mjesto ne moze prije isteka 3 godine, no o napredovanju u zvanjima nema bas nista. Tim vise ove 3 godine nemaju smisla.
Dakle, bilo bi fer da svi moraju po novom pravilniku odmah, ili da do 1.10. mogu svi po starom u vise zvanje. Ovo s 3 godine meni stvarno izgleda da neke stavlja u povoljniji položaj s obzirom na potpuno proizvoljni kriterij. Mogli su isto staviti i da npr. mogu po starom oni s plavim očima i kosom, a ostali ne.
Slažem se. Ja bi donio nove kriterije i tri nove kategorije profesora umjesto sadašnje 4. Sve bih reizabrao ponovno u nova zvanja po novim kriterijima. Bilo je i takvih prijedloga ....pa su skoro stukli onog koji je to predložio na sjednici.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 09:44   #50
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ovo oko novca? Monumentalna budalaština....pa nitko ne zahtjeva od tih ljudi da publiciraju u tehničkim časopisima ranga science-a....dovoljno će biti u najobičnijim koji su recimo u c.c.....
Ti kao punokrvni tehničar s gomilom cc radova iz tehničkih znanosti to najbolje znaš .
William Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 11:42   #51
Quote:
William Morgan kaže: Pogledaj post
Ti kao punokrvni tehničar s gomilom cc radova iz tehničkih znanosti to najbolje znaš .
Apsolutno, pa svatko zna da treba barem milja eura po cc radu u tehničkim a napose u društvenim znanostima......
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 15:07   #52
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Ovo oko novca? Monumentalna budalaština....pa nitko ne zahtjeva od tih ljudi da publiciraju u tehničkim časopisima ranga science-a....dovoljno će biti u najobičnijim koji su recimo u c.c..... Bolje je autoru da onda prenese cijeli duh rasprave s connecta a ne samo njegov najgluplji dio.
OK, kad sve super znaš, molim te da staviš ovdje na forum popis CC časopisa iz Civil Engineering-a koji imaju IF veći od medijana područja.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 17:25   #53
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
OK, kad sve super znaš, molim te da staviš ovdje na forum popis CC časopisa iz Civil Engineering-a koji imaju IF veći od medijana područja.
Usput neka to isto napravi i za Transportation.
;-)
editijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 19:54   #54
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
OK, kad sve super znaš, molim te da staviš ovdje na forum popis CC časopisa iz Civil Engineering-a koji imaju IF veći od medijana područja.

Za to vam treba kolko ono? 3 rada za redovitog u toj kategoriji IF-a? Pa jel to stvarno nemoguće kao životni zadatak? Valjda se redoviti ne postaje s 30-35 godina Zapravo postaje.... kod nas sa ovakvim kriterijima...

Al vi stvarno dečki/puce mora da se šalite........samo u kategoriji engineering sam ih našao preko 300 za 2011 g koji imaju veći IF od prosječnog
Nigdje ne vidim propisano podpodručje Civil Engineering-a ili Transportation-a u pravilniku a ako i ima možete izabrati tamo gdje vam je bolji omjer. Možda ste trebali tražiti u podpodručju Media Techonology tu bi ih bilo još manje..... Isprike, isprike.....
Stoga dječki kao što rekoh, primite se posla a ne ustava i zakona...tako da iza sebe ostavite nešto više i bolje od ovih seronja prije vas.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 06.04.2013. at 20:07.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2013., 23:44   #55
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Za to vam treba kolko ono? 3 rada za redovitog u toj kategoriji IF-a? Pa jel to stvarno nemoguće kao životni zadatak? Valjda se redoviti ne postaje s 30-35 godina Zapravo postaje.... kod nas sa ovakvim kriterijima...

Al vi stvarno dečki/puce mora da se šalite........samo u kategoriji engineering sam ih našao preko 300 za 2011 g koji imaju veći IF od prosječnog
Nigdje ne vidim propisano podpodručje Civil Engineering-a ili Transportation-a u pravilniku a ako i ima možete izabrati tamo gdje vam je bolji omjer. Možda ste trebali tražiti u podpodručju Media Techonology tu bi ih bilo još manje..... Isprike, isprike.....
Stoga dječki kao što rekoh, primite se posla a ne ustava i zakona...tako da iza sebe ostavite nešto više i bolje od ovih seronja prije vas.....
hehehe, ovo si dobro pogodio: ja sam imao ambicije biti znan savjetnik još ove godine (s manje od 35) Ovako s ovim uvjetima će mi trebati cca još 5 godina. Dakle vjerojatno i prije 40-ete. Mislio sam više fušariti a manje pisati. Ovo me malo sj*** ali nije strašno. Treba imati 4 rada s IF većim od područja a ne 3.

Ne kužim baš o toj kategoriji engineering i tih 300 časopisa. Zar ja koji sam biran u polje građevinarstvo mogu pisati općenito u engineering casopisima? Gdje da pišem osim u Civil Engineering, možda bi MO priznao rad za Mechanical ili Multidisciplinary.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 00:46   #56
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post

Ne kužim baš o toj kategoriji engineering i tih 300 časopisa. Zar ja koji sam biran u polje građevinarstvo mogu pisati općenito u engineering casopisima? Gdje da pišem osim u Civil Engineering, možda bi MO priznao rad za Mechanical ili Multidisciplinary.

Možeš pisati bilo gdje, no pitanje je hoće li ti matični odbor to prihvatiti. To nitko ne zna, čak ni oni sami jer se još nisu ni sastajali u novom sastavu.

BTW, u TRANSPORTATION-u ima dvadesetak časopisa, od kojih tek 7 stvarno ima direktne veze s tehnologijom prometa. Već zamišljam situaciju: u svaki od tih časopisa odjednom dolazi par desetaka članaka iz tamo neke Hrvatske. Urednici će biti oduševljeni našim iznenadnim rastom interesa za njihovim časopisima. Sigurno će izdavati dodatne brojeve samo za nas.

Bottom line: sve se to radi da bi se uštedio novac. Stečena zvanja se ne diraju (ni ne mogu), štedi se tako da se oteža i uspori (ili zaustavi) napredovanje onima u nižim zvanjima.
editijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 10:39   #57
Quote:
little_kitten kaže: Pogledaj post
hehehe, ovo si dobro pogodio: ja sam imao ambicije biti znan savjetnik još ove godine (s manje od 35) Ovako s ovim uvjetima će mi trebati cca još 5 godina. Dakle vjerojatno i prije 40-ete. Mislio sam više fušariti a manje pisati. Ovo me malo sj*** ali nije strašno. Treba imati 4 rada s IF većim od područja a ne 3.

Ne kužim baš o toj kategoriji engineering i tih 300 časopisa. Zar ja koji sam biran u polje građevinarstvo mogu pisati općenito u engineering casopisima? Gdje da pišem osim u Civil Engineering, možda bi MO priznao rad za Mechanical ili Multidisciplinary.
Budimo pošteni, savjetnik prije 40-te nije ništa drugo nego debelo prelagan kriterij. To samo pokazuje koliko je ovo bio nužan korak, za 5 godina ga trebaju najmanje uduplat.....Ja idem prema najtežim kriterijima u RH i ne bunim se kaj su ih dodatno ojačali a moja disciplina ima najveću... kako ono kažu prepoznatljivost u RH.....
Engineering koji sam ja našao ima preko 300 časopisa s većim IF od 0.75. Matični odbor vjerojatno priznaje cijeli engineering, kad napreduješ recimo kroz kemiju ili biomedicinu nije bitno jesu li ti radovi u kemijskim časopisima ili biomedicinskim jer se te stvari preklapaju tako pretpostavljam i drugdje.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 10:42   #58
Quote:
editijan kaže: Pogledaj post
Možeš pisati bilo gdje, no pitanje je hoće li ti matični odbor to prihvatiti. To nitko ne zna, čak ni oni sami jer se još nisu ni sastajali u novom sastavu.

BTW, u TRANSPORTATION-u ima dvadesetak časopisa, od kojih tek 7 stvarno ima direktne veze s tehnologijom prometa. Već zamišljam situaciju: u svaki od tih časopisa odjednom dolazi par desetaka članaka iz tamo neke Hrvatske. Urednici će biti oduševljeni našim iznenadnim rastom interesa za njihovim časopisima. Sigurno će izdavati dodatne brojeve samo za nas.

Bottom line: sve se to radi da bi se uštedio novac. Stečena zvanja se ne diraju (ni ne mogu), štedi se tako da se oteža i uspori (ili zaustavi) napredovanje onima u nižim zvanjima.
Moje skromno isustvo recenzenta u časopisima i poznavanja nekoliko urednika kaže da su časopisi sretniji kad je veći priliv radova nego obrnuto. A to da će im doći par desetaka radova više iz jedne zemlje nije briga koja te treba brinuti...em se to neće dogoditi, em bi to bio pokazatelj uozbiljavanja rada na RH institucijama......
Taj podatak o štednji sam već čuo nekoliko puta, možda on i jest točan al da je nešto trebalo napraviti s kriterijima to je činjenica. Pa ova rasprava to najbolje pokazuje. Moj kolega (i vršnjak) je do sada bio dva puta prodekan, jednom dekan i član nacionalnog vijeća za znanost. U ovom trenutku ima manje cc radova nego što sam ih ja trebao za docenta......biotehnička disciplina...na legendarnoj višoj školi za niže vatrogasce zvanoj filozofski fakultet kao i na medicini valjda je 70 % ljudi u najvišem zvanju. U kemiji koja ima najteže kriterije i najveću prepoznatljivost je to 30 %. Sad ti meni reci nešto o pravdi. Pa luftbremzer s filozofskog ili medicine kod nas prima 30 % veću plaču od poštenog znanstvenika barem 20 godina duže.....
Ma velim......ja bi sve ponovno reizabrao u nova zvanja...marš nazad u docente i tako do penzije ak se ne trgnu.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain

Zadnje uređivanje kumek : 07.04.2013. at 10:49.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 12:01   #59
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Taj podatak o štednji sam već čuo nekoliko puta, možda on i jest točan al da je nešto trebalo napraviti s kriterijima to je činjenica.

.....biotehnička disciplina...
A biomedicina, zdravstvo....
E na te uvjete sam uvijek pizzzz.... pa to je stvarno bilo nakaradno.

Inače bila sam počela pratiti tu raspravu glede ovih novih uvjeta, ali sam ubrzo prestala jer kad vidim tko se ustvari buni, stvarno mi je...ono... dajte ljudi, humanističke znanosti...napredovanje s radovima u Zborniku Odsjeka i Radovima Zavoda i slično, pa di toga ima??? OK, može, al onda ti stari moj objavi 15 takvih radova u Zborniku, a ne da ti je za docenta dosta ...koliko ono...2...3...ili ipak nevjerojatna 4 komada?
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2013., 12:33   #60
Quote:
mirjam kaže: Pogledaj post
A biomedicina, zdravstvo....
E na te uvjete sam uvijek pizzzz.... pa to je stvarno bilo nakaradno.

Inače bila sam počela pratiti tu raspravu glede ovih novih uvjeta, ali sam ubrzo prestala jer kad vidim tko se ustvari buni, stvarno mi je...ono... dajte ljudi, humanističke znanosti...napredovanje s radovima u Zborniku Odsjeka i Radovima Zavoda i slično, pa di toga ima??? OK, može, al onda ti stari moj objavi 15 takvih radova u Zborniku, a ne da ti je za docenta dosta ...koliko ono...2...3...ili ipak nevjerojatna 4 komada?
Biomedicina je poseban skandal valda 70 % svih izabranih je u najvišem zvanju.....kad su pokušali barem razdvojit kiliničku od nekliničke bio je cirkus. Nema niti jednog razloga da ne-klinička ima manje uvjete od recimo biologije ili kemije.
Ne dolazi u obzir, kakvi vražji domaći zbornici...može eventualno kao nadopuna .....pa onaj tip s Osiječkog medicinskog je postao redoviti profesor s valda 10 radova u nekakvom glasilu osječkog medicinskog fakulteta i to u jednom broju ih je valjda bilo 5 a k tome je još i urednik časopisa.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:41.