Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2009., 09:12   #241
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
...................
Znam da su par ljudi koji su od 01.08. prijavljeni u nasoj firmi dobili tu novu iskaznicu na kojoj nista ne pise osim imena, datum rođenja i matični broj.

Tako da...nisi sama.
Ni meni nije jasno kako ta kartica funkcionira ali se ne opterecujem previse jer ako su je oni takvu izdali onda valjda znaju sta rade. valjda
__________________
"All right, then, I'll go to hell." (M. Twain)
"Ting-a-ling mother fucker." (K.Vonnegut)
“The truth doesn't glitter and shine.” (C. Palahniuk)
BLR is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:22   #242
Hvala ti na informaciji. Dakle nisam jedina. Ja sam inače i mijenjala poslodavca u 6. mjesecu i 10.6.2009. sam dobila zdravstvenu iskaznicu na kojoj su pisali svi brojevi. Oni su ovo novo pravilo izgleda uveli sa 1.8.2009. zajedno sa onim novim porezom (haračem). Ova moja nova zdravstvena iskaznica ( kao nezaposlena osoba) je od 1.10.2009. i nema te sve potrebne brojeve. Nositi ću za sada kod doktora uz iskaznice (obvezno i dopunsko) i onu prijavu na obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi brojevi. Iako sam čula da gospođa u Žajinoj govori dečku prije mene kako mu više uopće ne treba ta prijava ( nije ju niti imao kod sebe) jer je dobio novu zdravstvenu iskaznicu.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:34   #243
I moja kćer je nedavno dobila novu zdravstvenu istu takvu. Očito je dovoljan samo taj matični broj osiguranika. Znači li to da nam se zdravstvo potpuno kompjuteriziralo i umrežilo? Ak je to razlog, onda je to valjda napredak.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:55   #244
Ja sam jučer išla mami po uputnicu u Dom zdravlja i dalje su potrebni ti svi brojevi jer se i dalje upisuju u uputnicu, a mi ih na novim iskaznicama obaveznog zdravstvenog više uopće nemamo. Tako da ću ja svakako nositi i prijavu na obavezno zdravstveno i reći ću dr. da od tamo prepiše broj kada će mi trebati uputnica. Možda se nešto u vezi toga i promijeni nakon Nove godine. Iako čisto sumnjam, sve će se informatizirati tek kada svi osiguranici budu imali smart kartice s čipom, a ove nove koje smo mi dobili nemaju uopće čip i to su sasvim obične iskaznice.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 21:32   #245
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Ja sam jučer išla mami po uputnicu u Dom zdravlja i dalje su potrebni ti svi brojevi jer se i dalje upisuju u uputnicu, a mi ih na novim iskaznicama obaveznog zdravstvenog više uopće nemamo. Tako da ću ja svakako nositi i prijavu na obavezno zdravstveno i reći ću dr. da od tamo prepiše broj kada će mi trebati uputnica. Možda se nešto u vezi toga i promijeni nakon Nove godine. Iako čisto sumnjam, sve će se informatizirati tek kada svi osiguranici budu imali smart kartice s čipom, a ove nove koje smo mi dobili nemaju uopće čip i to su sasvim obične iskaznice.
To su nove zdr.iskaznice (nemaju veze s uvođenjem harača) i imaju samo MBO. Potpuno su važeće. Na receptima i uputnicama i dalje trebaju brojevi osigurane osobe i brojevi obveze, ali svaki izabrani liječnik koji popunjava recepte i uputnice je već spojen s podacima HZZO-a tako da tu nema problema. Smart kartice će se dijeliti u narednih 5 godina.

Kad se zaposliš predaješ poslodavcu iskaznicu nez.osobe i dopunskog jer ti oni vrijede samo dok imaš status nezaposlene osobe.

Sve promjene u svezi zdr.iskaznica idu u etapama, tako da uvijek ima onih s iskaznicama koje imaju sve brojeve i one koje nemaju sve brojeve, a obje vrste iskaznica su važeće.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 15:09   #246
Meni je rekla gospođa na centrali u Klovićevoj da se to još ne zna sasvim točno, ali s obzirom da ova nova zdravstvena iskaznica od obaveznog zdravstvenog ima samo Matični broj osigurane osobe koji sigurno uvijek ostaje isti i godinu i datum rođenja i ime i prezime, da će ta iskaznica vrijediti i kada se zaposlim i promijenim osnovu osiguranja jer sam sada trenutno nezaposlena! Zato su i maknuli sa iskaznice Broj osigurane osobe u Zavodu i broj obveze jer se ta dva podatka sigurno mijenjau kada se mijena osnova osiguranja, pri tome mislim na ponovo zapošljavanje nakon nezaposlenosti. Onda bi oni mogli u kompjutoru samo staviti taj novi broj obveze osiguranja i novi broj osigurane osobe u Zavodu, a na novoj zdravstvenoj iskaznici ionako više nemam te brojeve koji se mijenjaju. Na novoj zdravstvenoj nema više čak niti datuma izdavanja zdravstvene niti datuma do kada vrijedi, nema niti broja područnog ureda niti onog slova F koji je označavao nezaposlene. Tako da mislim da zato i ne treba predavati poslodavcu staru zdravstvenu iskaznicu kada se zaposlim kada će ova sadašnja i dalje vrijediti. Za dopunsko znam da ću morati otkazati ovo staro i sklopiti novu policu koju ću sama plaćati, ali opet mislim da to sve moram sama napraviti jer poslodavac nema nikakve veze sa dopunskim, to je moja osobna odluka da li ga želim i dalje imati. Dakle mislim da iskaznicu od dopunskog ne treba davati poslodavcu već kada mi on da novu prijavu na obavezno zdravstveno i kada se promijene ti brojevi koje se mijenjaju u kompjutoru onda ja sama odem u Klovićevu jer je to moj matični ured, tamo će mi poništiti ovo staru policu dopunskog i sklopiti ću novu policu koju ću sama plaćati. Tako sam i sada u 10. mjesecu predala njima u Klovićevoj staru iskaznicu od dopunskog koje sam sama plaćala jer sam do tada radila i oni su je poništili i dali su mi odmah novu policu koju više ne moram plaćati jer sam trenutno nezaposlena.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 16:30   #247
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Prestala sam raditi 30.9.2009. i odmah slijedeći dan sam se išla prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba. Dobila sam prijavu na obavezno zdravstveno i policu dopunskog osiguranja. Prošli tjedan došla mi je iskaznica dopunskog osiguranja na kućnu adresu. Dan kasnije sam otišla u Žajinu ulicu po iskaznicu obaveznog osiguranja jer sam provjerila telefonski i rekli su mi da je gotova zdravstvena. U Žajinoj su mi dali iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i kada sam vidjela tu iskaznicu jednostavno nisam mogla vjerovati. Na toj novoj iskaznici od obaveznog zdravstvenog osiguranja uopće nema broja područnog ureda, nema broja osigurane osobe u Zavodu i nema broja obveze. Nema čak niti datuma izdavanja iskaznice niti do kada vrijedi zdravstvena. Jedino što piše na toj novoj zdravstvenoj je Matični broj osigurane osobe u Zavodu koji uvijek ostaje isti bilo da radim ili sam nezaposlena, piše i ime i prezime i datum i godina rođenja.

Znam da se ti svi brojevi na zdravstvenoj koji su izostavljeni obavezno moraju upisati na uputnicu, tako je barem bilo ovog ljeta kada sam nekoliko puta išla po uputnicu za specijalistički pregled kod oftalmologa. Tako da mislim da je to sve ostalo isto, tako da stvarno ne znam zašto su izbacili te brojeve sa zdravstvene. Ja imam te potrebne brojeve napisane na prijavi za obavezno zdravstveno koja je ostala kod mene, ali do sada nikada nisam koristila tu prijavu kada bi dobila novu zdravstvenu iskaznicu. Zvala sam u Klovićevu, tamo su me pokušali prespojiti, ali to nije uspjelo pa mi je gospođa na centrali rekla da se od sada kao (vjerojatno) obavezne zdravstvene iskaznice neće mijenjati kod promjene statusa ( ponovog zaposlenja i slično) i da nosim sa sobom kada idem kod doktora i onu prijavu za obavezno zdravstveno na kojoj pišu svi potrebni brojevi, a izostavljeni su sa nove zdravstvene iskaznice. Tako nešto sam i ja pročitala u Večernjem listu, ali trajne zdravstvene iskaznice odnosile su se na one smart kartice koje imaju čip, a ova moja nova zdravstvena je ona sasvim obična iskaznica koja uopće nema čip.

Početkom slijedeće godine moram ponovo ići po jednu uputnicu jer sam naručena na kontrolu u bolnicu. Nadam se da neću imati problema zbog tih brojeva jer znam da su mi ljetos na šalteru u bolnici uz uputnicu tražili i zdravstvenu i iskaznicu od dopunskog i vidjela sam da provjeravaju te sve brojeve sa uputnice i uspoređuju sa brojevima na zdravstvenim iskaznicama. Kako sada kada uopće nemam pola tih brojeva na novoj zdravstvenoj? Što ako se zaposlim u međuvremenu, mislim mene će poslodavac prijaviti na zdravstveno, ali više mi neće vrijediti ova stara prijava na zdravstveno na kojoj pišu ti svi brojevi, a nisam sigurna hoću li dobiti novu prijavu na obavezno zdravstveno, ako će mi i dalje vrijedi ova stara iskaznica od obaveznog zdravstvenog koja će od sada navodno trajno vrijediti bez obzira na promjenu statusa ( ponovo zaposlenje). Baš su to zakomplicirali.

1. Jel netko možda dobio tu novu zdravstvenu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog bez većine brojeva? I vama su izostavljeni ti brojevi? To nije smart kartica već obična iskaznica. Ne znam da li da odem u Klovićevu pitati jel su to meni uopće napravili dobro iskaznicu?

Ako netko možda zna, molim vas da mi kažete.

2. Još me zanima ako se uspijem u međuvremenu zaposliti moram li predati poslodavcu iskaznicu od obaveznog zdravstvenog i dopunskog ili ne? Početkom ove godine (1. mjesec 2009.) kada sam se zaposlila sam predala poslodavcu staru zdravstvenu i onaj bijeli kartončić oslobađanja od participacije i on me je prijavio na obavezno zdravstveno i dao mi je tu prijavu. Dopunsko sam sama sredila i zatražila u Klovićevoj. Kako će to od sada funkcionirati?
ja sam takodjer dobila novu zdravstvenu prije tri tjedna i takodjer pise samo datum rođenja ime i prezime i br osigurane osobe ali sam čitala na stranici hzzo da čemo uz tu iskaznicu s vremenom dobiti još jednu sa čipom uz koju če mo dobiti ineki pin br.s kojim čemo se autorizirati u ambulantama i apotekama a koja če se koristiti sa ovom običnom
mirjana7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 21:36   #248
Ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam, slobodno me prebacite!
Uglavnom, imam pitanje. Posljednjih godinu dana imam zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i sama si plaćam staž. Neki dan sam potpisala Ugovor o autorskom djelu prema kojemu se ne plaćaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ja bih molila, neka dobra duša ako mi može objasniti kao djetetu od 2 godine, što to točno znači?! Znači kada tvrtka ne uplaćuje doprinose da li sam ja dužna sama ih plaćati (npr. kako bi imala zdravstveno osiguranje), kako i koliko?!

Znam da su pitanja možda glupa, ali i ja sam zaista glupa kada se radi o tim "sitnicama". A što ću, još me život nije naučio tim stvarima...
__________________
...I was looking for a job, and then I found a job
And heaven knows I'm miserable now...
nesh_ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 20:24   #249
Quote:
nesh_ti kaže: Pogledaj post
Ne znam da li sam na dobrom mjestu, ako nisam, slobodno me prebacite!
Uglavnom, imam pitanje. Posljednjih godinu dana imam zdravstveno i dopunsko zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba i sama si plaćam staž. Neki dan sam potpisala Ugovor o autorskom djelu prema kojemu se ne plaćaju doprinosi za mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Ja bih molila, neka dobra duša ako mi može objasniti kao djetetu od 2 godine, što to točno znači?! Znači kada tvrtka ne uplaćuje doprinose da li sam ja dužna sama ih plaćati (npr. kako bi imala zdravstveno osiguranje), kako i koliko?!

Znam da su pitanja možda glupa, ali i ja sam zaista glupa kada se radi o tim "sitnicama". A što ću, još me život nije naučio tim stvarima...

Anyone???
__________________
...I was looking for a job, and then I found a job
And heaven knows I'm miserable now...
nesh_ti is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 22:04   #250
Htio bih se prijaviti na zdravstveno ali nikako ne mogu naci odjavnicu... Sto mi je raditi i kakav je dalje postupak?

Hvala!
nedamise is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 01:03   #251
Mislim da više nemam pravo na zdrastveno.Pomoč!

Do prije 2 godine sam imao zdrastveno preko poslodavca,ali nakon 1 mj. dana sam dao otkaz.U tom vremenu do sada nisam ništa poduzeo o tome.Čuo sam da nakon nekoliko vremena možež izgubiti pravo na zd.os.Pa pitam šta ja mogu sad npraviti?
Mavado is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 01:05   #252
Možeš:
1. Kupiti pravopis.
2. Nazvati Zavod i pitati koje su ti opcije.
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 02:45   #253
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Možeš:
1. Kupiti pravopis.



Enivej, nađi nekoga tko će te prijaviti u radni odnos na tjedan dana i nakon toga odi u HZZO i imat ćeš zdravstveno...
__________________
Moje (zapušteno)carstvo
likich is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 14:16   #254
Quote:
Skattemus kaže: Pogledaj post
Možeš:
1. Kupiti pravopis.
2. Nazvati Zavod i pitati koje su ti opcije.
Ha-ha.Da,znam da se piše zdravstveno,ali bio sam pijan kad sam to pisao.Pogledaj vrijeme na post-u.

Quote:
likich kaže: Pogledaj post
Enivej, nađi nekoga tko će te prijaviti u radni odnos na tjedan dana i nakon toga odi u HZZO i imat ćeš zdravstveno...
Da,a kad sam več tamo mogu naći i neku staru panteru koja če me uzdržavati do kraja života...
Nemam koga zvati da mi napravi takvu uslugu.
Mavado is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 16:24   #255
znam da je već prožvakana tema par puta ali ako ima koja dobra duša da objasni meni osobno

izgubio sam studentska prava(nisam siguran kad točno , vjerojatno 31.9.ove godine) pa me zanima što mi je najbolje činiti u vezi osiguranja , platiti osiguranje za ova dva mjeseca ili nešto drugo?

i još nešto , dosad sam bio prek tate osiguran i nikad ga nitko na poslu nije tražio nekakvu potvrdu da se radovito školujem i sl.
ne kužim jel ovi iz hzzo to uopće provjeravaju na faksu ili u srednjoj školi?

hvala

Zadnje uređivanje tomo88 : 26.11.2009. at 16:44.
tomo88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 18:35   #256
Pozdrav, mene zanima sljedeće:
Lani u ovo vrijeme sam bila vanredni student i tako dobila zdravstvenu i dopunsko koji traju jos neko vrijeme. E sad, diplomirala sam i prijavila se na biro, još uvijek sam nezaposlena osoba. Da li moram išta mijenjati kod zdravstvenog osiguranja ili da pustim da mi rok istekne? S time da kad mi istekne u 3. mjesec za dopunsko, šta moram donit na hzzo? radnu knjižicu i jel još šta treba?
Teeja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 15:37   #257
mene zanima,mogu li se ja prijavit na zdravstveno preko jednog od roditelja,ako izvanredno studiram,i nemam zdravstveno od 2005. godine jer nisam znala da se trebam prijavit u roku na novo zdravstveno?
lolita21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 16:00   #258
Ne znam hoće li ovo ikome pomoći ali svejedno ću napisati a plus toga imam i pitanje.

30.9. mi je istekao status redovnog studenta, prebacila sam se na izvanredan studij. Rečeno mi je da imam rok od 30 dana, dakle do 30.10. da se odjavim od osobe preko koje sam dotad bila osigurana (konkretno, to je bio moj otac) i tiskanicom 2 ponovno prijavim na HZZO do navedenog datuma kako bih stekla pravo na zdravstveno o trošku države. Ja sam to i učinila te trenutno čekam novu iskaznicu (doći će negdje nakon Nove godine). Ovo pišem jer vidim da ima studenata koji su u sličnoj poziciji kao i ja a i onih koji su navedeni rok propustili. Koliko sam obavještena, u slučaju da ste propustili navedeni rok morate napraviti sljedeće; zaposliti se fiksno kod nekoga na mjesec dana i nakon toga ponovno teče rok od 30 dana da se prijavite na HZZO i ostvarite pravo na zdravstveno.
E sad mene konkretno zanima sljedeće; da li i meni, bez obzira što nisam osigurana preko roditelja, pravo na besplatno zdrav. istječe s navršenom 26. god. života? I što je s dopunskim osiguranjem za izvanredne? Ja sam tu narančastu karticu napravila ove godine u 7.mj. kad sam još formalno bila redovan student a teta na šalteru HZZO-a je rekla da mi ona ostaje ista i da moje prebacivanje tj. mjenjanje onoga preko kojeg sam osigurana nema veze, postupak je isti kao i dosad- svake godine donijeti potvrdu o studiranju i to je to. Dakle, da li je to tako ili sam i nju trebala promijeniti?
I još jedna stvar, da li se ja moram javiti svim svojim doktorima po dolasku nove zdravstvene radi promjene broja osigurane osobe? Naime, znam da to piše na kartonima a nedavno sam se prijavila kod jednog doktora van mjesta prebivališta pa sam išla u Jukićevu da mi njihovo računovodstvo tj. pravna služba to sredi...drugim riječima, po promjeni kartice trebam li se toj službi ponovno javiti radi izmjene podataka? (Znam, zakomplicirala sam post ali i sama sam izgubljena u svemu ovome) Hvala
__________________
20
tina88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 18:11   #259
imam drzavljanstvo Hrvatsko i vracam se nakon dosta godina u RH gdje nisam imao prijavljeno prebivaliste.Predao sam zahtjev za prijavu prebivalista i to je sad u tijeku moram naglasiti da sam trenutno nezaposlen, koja su moja prava da li imam pravo na besplatno zdravstveno osiguranje ???
Ban-Furiora is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2009., 18:30   #260
Quote:
lolita21 kaže: Pogledaj post
mene zanima,mogu li se ja prijavit na zdravstveno preko jednog od roditelja,ako izvanredno studiram,i nemam zdravstveno od 2005. godine jer nisam znala da se trebam prijavit u roku na novo zdravstveno?
Ne, samo redovni studenti mogu biti osigurani preko roditelja.

Pitaj ako te može faks osigurati preko sebe.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:56.