Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2012., 10:59   #1
Mentalizam

mentalizam- tumačenje ljudskog ponašanja uz pomoću mentalnih stanja i procesa koji nisu vidljivi izvana.
Mentalizam je aktivnost u kojoj njeni praktikanti, zvani mentalisti, pokazuju visoko razvijene mentalne i intuitivne sposobnosti.

zanima me mislite li da se ta sposobnost može naučiti ili da su osobe jednostavno rođene s tim(mislim na toliko razvijenu tu mentalnu sposobnost i intuiciju)???
TheBea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 14:07   #2
to je jednostavno sposobnost superiorne percepcije i inteligentnog logičnog povezivanja...zašto je Sherlock Holmes ''mentalist''?...jer ima izuzetnu moć zapažanja, visok stupanj logičkih i intuitivnih znanja i velikog iskustva u patternima ljudskog djelovanja koje proizlazi iz dobrog poznavanja psihe i psihologije općenito)
drugim riječima ako je osoba inteligentna, intuiciju može razviti pomoću opažajnih obrazaca, primjećivanjem, poznavanjem materije (psihologije, triggera,motiva,intrinzičnog djelovanja,sistema akcije/reakcije u kognitivnom smislu)....
majica_2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 23:27   #3
Nešto o toga se vjerovatno može naučit i na ovakvoj terapiji
http://psychcentral.com/lib/2008/men...d-therapy-mbt/
Artificial is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 17:03   #4
A kako naučiti ovo: "poznavanjem materije (psihologije, triggera,motiva,intrinzičnog djelovanja,sistema akcije/reakcije u kognitivnom smislu)"?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 21:17   #5
Mentalizam je znati što osoba misli,osjeća ili smjera danas,sutra ili jučer na temelju logičke povezanosti njenih reakcija i ponašanja,a bez da pritom išta izgovori.
Kroz malo vidljivog prepoznati puno nevidljivog.
Potrebno je jako dobro poznavati patterne opće ljudskog ponašanja i psihologije i vidjeti dosta izdvojenih slučajeva sa devijacijama od uobičajenog.
Jaka memorija podataka,dobro zapažanje,odlična sposobnost razlučivanja,poslagivanja i povezivanja,jaka logika,intuicija.
Quote:
TheBea kaže: Pogledaj post
zanima me mislite li da se ta sposobnost može naučiti ili da su osobe jednostavno rođene s tim(mislim na toliko razvijenu tu mentalnu sposobnost i intuiciju)???
Moguće vjerojatnije da su kroz život bile prisiljene naučiti zamjetiti i povezati ljudske reakcije sa unutarnjim pokretačima istih iz razno raznih razloga.
Samoukost ili usmena predaju tu nekako dođu puno bolje od ijedne škole.

Zadnje uređivanje Justmarriedbaby : 15.03.2013. at 21:29.
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 21:42   #6
Quote:
TheBea kaže: Pogledaj post
mentalizam- tumačenje ljudskog ponašanja uz pomoću mentalnih stanja i procesa koji nisu vidljivi izvana.
Mentalizam je aktivnost u kojoj njeni praktikanti, zvani mentalisti, pokazuju visoko razvijene mentalne i intuitivne sposobnosti.

zanima me mislite li da se ta sposobnost može naučiti ili da su osobe jednostavno rođene s tim(mislim na toliko razvijenu tu mentalnu sposobnost i intuiciju)???
Rijec je jednostavno o grani magije (u smislu madjionicarskih trikova). Nista nadnaravno.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 22:37   #7
Usmena predaja? To je vjestina opazanja, koja se razvija kao i svaka druga... opazati, opazati, opazati... i razviti ce se ta vjestina
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 08:59   #8
Quote:
To je vjestina opazanja, koja se razvija kao i svaka druga... opazati, opazati, opazati... i razviti ce se ta vjestina
Neka vještina ne razvija se samo tako.. ako nešto uopće zovemo 'vještinom' tada ona podrazumjeva komplexnije i sustavno organizirane individualne ili grupne radnje ili akcije.
Ovo je tako posebice ako pričamo o Mentalizmu ili sličnoj vještini koja je se smatra višestruko komplexnijom od nekih drugih (takodjer misaono verbalnih) vještina, kao naprimjer Igranje šaha.
Kada bi imali prilike razgovarati otvoreno sa osobom koja se bavi nekom vrstom mentalizma i spreman je sa vama podijeliti neke konkretnije informacije tada bi vam prvo rekao da postoje grane, škole pa čak i različite tradicije mentalizma.
Ovdje neću ulaziti u detalje niti bih mogao tek tako nabrojati sve postojeće branše, discipline ili grane koje se bave ovom vještinom no mogu napomenuti da su i NLP (neural lingual programing) i Transpersonalna psihologija i hipnoza (spomenuh samo najpoznatije) zapravo nastale iz Orijentalnih i indoeuropskih doktrina koje su sve podrazumjevale Mentalizam kao svoj bitan sastavni dio.
Mentalizam je u Indiji najbitnija vještina koja se upotrebljava u ayur-vedskoj dijagnostici, doktori prvo uče prepoznati pigmentiranje u tenu, promatranje rožnice, općeniti govor tijela i gestikulaciju, boju jezika, boju glasa i tako dalje.
U mnogim dakle tradicijama Mentalizam se ne zove mentalizam i sam termin skovan je na Zapadu u nedostatku boljeg ili konkretnijeg u vrijeme kada je nastao, ali se do danas već stvorio niz puno direktnijih i preciznijih termina za ljude koji se bave nekim od vještina koje spadaju u mentalizam.

Ako nekog zanima konkretnije o školama i mogućnosti učenja mentalizma recite pa ću vam linkati u pm. Nažalost veliak većina je prilično skupa i oko 70% Zapadnih škola je u SAD-u, ali zato postoje relativno dostpuni seminari nekih od mentalističkih vještina i po Europi.
Leonard Orr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 13:29   #9
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
Neka vještina ne razvija se samo tako..
Sto znaci samo tako?

Quote:
ako nešto uopće zovemo 'vještinom' tada ona podrazumjeva komplexnije i sustavno organizirane individualne ili grupne radnje ili akcije.
Ali podrazumijeva kvantitetu akcije...

Quote:
Ovo je tako posebice ako pričamo o Mentalizmu ili sličnoj vještini koja je se smatra višestruko komplexnijom od nekih drugih (takodjer misaono verbalnih) vještina, kao naprimjer Igranje šaha.
Mislim da je sah malo vise od vjestine...

Quote:
Kada bi imali prilike razgovarati otvoreno sa osobom koja se bavi nekom vrstom mentalizma i spreman je sa vama podijeliti neke konkretnije informacije tada bi vam prvo rekao da postoje grane, škole pa čak i različite tradicije mentalizma.
I kakve to ima veze s pitanjem kako razviti te vjestine?

Quote:
Ovdje neću ulaziti u detalje niti bih mogao tek tako nabrojati sve postojeće branše, discipline ili grane koje se bave ovom vještinom no mogu napomenuti da su i NLP (neural lingual programing) i Transpersonalna psihologija i hipnoza (spomenuh samo najpoznatije) zapravo nastale iz Orijentalnih i indoeuropskih doktrina koje su sve podrazumjevale Mentalizam kao svoj bitan sastavni dio.
Mentalizam je u Indiji najbitnija vještina koja se upotrebljava u ayur-vedskoj dijagnostici, doktori prvo uče prepoznati pigmentiranje u tenu, promatranje rožnice, općeniti govor tijela i gestikulaciju, boju jezika, boju glasa i tako dalje.
U mnogim dakle tradicijama Mentalizam se ne zove mentalizam i sam termin skovan je na Zapadu u nedostatku boljeg ili konkretnijeg u vrijeme kada je nastao, ali se do danas već stvorio niz puno direktnijih i preciznijih termina za ljude koji se bave nekim od vještina koje spadaju u mentalizam.

Ako nekog zanima konkretnije o školama i mogućnosti učenja mentalizma recite pa ću vam linkati u pm. Nažalost veliak većina je prilično skupa i oko 70% Zapadnih škola je u SAD-u, ali zato postoje relativno dostpuni seminari nekih od mentalističkih vještina i po Europi.
I dalje ne shvacam kakve ovo veze ima s pitanjem ucenja te vjestine...

Opazati, promatrati, vjezbati... praksa cini profesionalca, a ne mistificiranje skolama, pravcima, skupim ucenjima... itd.

Beljki, sto ti imas za reci?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 14:14   #10
Ide li uz mentaliste često hipnoza, i ako da, koji oblik iste?
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 15:46   #11
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Usmena predaja? To je vjestina opazanja, koja se razvija kao i svaka druga... opazati, opazati, opazati... i razviti ce se ta vjestina

Opazati, promatrati, vjezbati... praksa cini profesionalca, a ne mistificiranje skolama, pravcima, skupim ucenjima... itd.
Varalice i obmanjivači (con-man) su često mentalisti,a ako nisu samouki najbrže uče povezivanje usmenom predajom od starijih i iskusnijih ..
Ti meni ne djeluješ baš ko mentalistički tip,al možda se i varam

Zadnje uređivanje Justmarriedbaby : 16.03.2013. at 15:53.
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 17:54   #12
Quote:
Justmarriedbaby kaže: Pogledaj post
Varalice i obmanjivači (con-man) su često mentalisti,a ako nisu samouki najbrže uče povezivanje usmenom predajom od starijih i iskusnijih ..
Da, ali usmena predaja sto opazati i promatrati ne omogucava vjestinu, samo daje uputu sto vjezbati/trenirati

Quote:
Ti meni ne djeluješ baš ko mentalistički tip,al možda se i varam
Sto bi bio mentalisticki tip?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 18:09   #13
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Sto bi bio mentalisticki tip?
Tip koji primjenjuje mentalizam u zaključivanju.
Justmarriedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2013., 18:43   #14
Neki forumaši dolaze ovdje da bi hranili svoj ego, a ne da bi davali informacije, koje očito znaju, znatiželjnim umovima.
__________________
Don't tell me there's no hope at all
Aage is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 07:40   #15
Quote:
Sto znaci samo tako?
'samo tako' sam napisao u kontextu da se mentalizam ne razvija tek tako i samo pukim 'opazanjem', mislim da se to može shvatiti iz tog texta, insinuirao sam na recenicu u kojoj je "opazanje. opazanje, opazanje..." a komentar "samo tako" podrazumjeva da je stvar komplexnija i da bi samo promatranjem uvjezbaavao promatranje i nista vise, potebno je razviti dedukciju, razviti smisao za bitno i nebitno, znati što promatrati na kome i koliko i znati to protumačiti na pravi način, takodjer je potrebno raspoznavati odredjene tipove ljudi i njihove kvalitete, znati kako radi sprega izmedju nesvjesnog i svjesnog i tako dalje...

sve u svemu kako i rekoh nije to 'samo tako'.


Quote:
Mislim da je sah malo vise od vjestine...
Po rijecima Cvitana (Juniorskog prvaka svijeta u brzopoteznim partijama koji je pobijedio Kasparova u to vrijeme) sah je Vjestina.
a "vise od vjestine" bi po tebi bilo što ? ne možeš svrstati šah u doktrinu, u neku teoriju, a niti u znanost, šah jest vještina i to nimalo ne umanjuje niti ponižava šah u bilo kom kontextu.

Quote:
I kakve to ima veze s pitanjem kako razviti te vjestine?
nikakve sa pitanjem kako ih razviti, ali pitanje od autora posta i samog texta prvog posta i nije kako ih razviti već dali su urodjene ili ih se može naučiti.. pročitaj sam još jednom.

Quote:
Opazati, promatrati, vjezbati... praksa cini profesionalca, a ne mistificiranje skolama, pravcima, skupim ucenjima... itd.
Praksa da ali ne praksa koja nema nikakvog sistema, nema nikakvih tehnika i nikakvih uputa ljudi koji su to nekada prije nas radili..
Postoji gomila drugih vještina i tradicija kojima je promatranje takodjer temelj i osnova za napredak, ali što nakon toga ?
Samim promatranjem nećeš postati mentalista niti za sebe možeš izjaviti da išta znaš o mentalizmu, eventualno ćeš postati čovjek koji mnogo promatra i koji zna uocavati stvari općenito..
Ja nisam mistificirao nego naveo nekoliko škola i pravaca mentalizma, to je puno točnije, konkretnije i bliže istini nego da nekome tko se zanima za mentalizam kažem da se bavi 'opazanjem' i da mu je to dosta.. jer jednostavno nije.

Netko je pitao :
"Ide li uz mentaliste često hipnoza, i ako da, koji oblik iste?"

ide, sve škole NLP-a recimo bave se hipnozom kao sastvanim dijelom njihove škole, iako na naprednijim stupnjevima.

ako nekoga zanima do kakvog stupnja razvoja može doći jedan takav mentalist u najvišem nivou svog razvoja, preporučio bih vam da bacite pogled na bilo koji video (dostupan na you tube-u) od gospodina Darren-a Brown-a.
Ja se osobno ne bavim NLP-om ali sam upoznat sa svim tehnikama kojima se koriste.. tamo ćeš vidjeti koje vrste hipnoze oni koriste..
Što se tiče drugih škola svi koriste jedan ili drugi način manipulacija iako to ne moraju nužno zvati hipnozom (princip je isti).

Zadnje uređivanje Leonard Orr : 18.03.2013. at 08:01.
Leonard Orr is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 10:19   #16
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
'samo tako' sam napisao u kontextu da se mentalizam ne razvija tek tako i samo pukim 'opazanjem', mislim da se to može shvatiti iz tog texta, insinuirao sam na recenicu u kojoj je "opazanje. opazanje, opazanje..." a komentar "samo tako" podrazumjeva da je stvar komplexnija i da bi samo promatranjem uvjezbaavao promatranje i nista vise, potebno je razviti dedukciju, razviti smisao za bitno i nebitno, znati što promatrati na kome i koliko i znati to protumačiti na pravi način, takodjer je potrebno raspoznavati odredjene tipove ljudi i njihove kvalitete, znati kako radi sprega izmedju nesvjesnog i svjesnog i tako dalje...
Naravno, komentar "opazanje, opazanje..." je imao smisao rada i truda, buduci da iz mog iskustva ljudima je tesko objasniti da se neke vjestine ne mogu steci preko noci..

Quote:
Po rijecima Cvitana (Juniorskog prvaka svijeta u brzopoteznim partijama koji je pobijedio Kasparova u to vrijeme) sah je Vjestina.
a "vise od vjestine" bi po tebi bilo što ? ne možeš svrstati šah u doktrinu, u neku teoriju, a niti u znanost, šah jest vještina i to nimalo ne umanjuje niti ponižava šah u bilo kom kontextu.
Ja se drzim psihologije, a ne osobnih stavova, pa je tako i sama vjestina beskorisna ako nema nekih spsosobnosti, pogotvo kad je sah u pitanju...

Quote:
nikakve sa pitanjem kako ih razviti, ali pitanje od autora posta i samog texta prvog posta i nije kako ih razviti već dali su urodjene ili ih se može naučiti.. pročitaj sam još jednom.
Mislim da je na taj odgovor dobio odgovor cim se krenulo pisati o razvijanju, pa sam to pitanje "urodjenosti" zanemario...

Quote:
Praksa da ali ne praksa koja nema nikakvog sistema, nema nikakvih tehnika i nikakvih uputa ljudi koji su to nekada prije nas radili..
Ne nuzno, ljudi tu mogu biti i samouki.. jer na kraju krajeva netko je morai razviti te sistme, tehnike i upute, zar ne?

Quote:
Postoji gomila drugih vještina i tradicija kojima je promatranje takodjer temelj i osnova za napredak, ali što nakon toga ?
Isto sto i sa svim drugim.. na pojedincu je da odluci hoce li samo promatrati, hoce li to strukturirati u nesto ili ce to strukturirati u nesto po nekom postojecem modelu..

Quote:
Samim promatranjem nećeš postati mentalista niti za sebe možeš izjaviti da išta znaš o mentalizmu, eventualno ćeš postati čovjek koji mnogo promatra i koji zna uocavati stvari općenito..
Uzmi npr. Miltona Ericksona, kako je on razvio svoje vjestine i sposobnosti?

Quote:
Ja nisam mistificirao nego naveo nekoliko škola i pravaca mentalizma, to je puno točnije, konkretnije i bliže istini nego da nekome tko se zanima za mentalizam kažem da se bavi 'opazanjem' i da mu je to dosta.. jer jednostavno nije.
Kao sto sam gore napisao, da li mu je dosta ovisi o samom pojedincu...

Quote:
Netko je pitao :
"Ide li uz mentaliste često hipnoza, i ako da, koji oblik iste?"

ide, sve škole NLP-a recimo bave se hipnozom kao sastvanim dijelom njihove škole, iako na naprednijim stupnjevima.
Tu zapravo ovisi i o tome kako koja skola prepoznaje i definira hipnozu, buduci da je to stanje koje je jako cesto u upotrebi i prisutno kod ljudi, samo se ne prepoznaje kao takvo...

Quote:
ako nekoga zanima do kakvog stupnja razvoja može doći jedan takav mentalist u najvišem nivou svog razvoja, preporučio bih vam da bacite pogled na bilo koji video (dostupan na you tube-u) od gospodina Darren-a Brown-a.
Ja se osobno ne bavim NLP-om ali sam upoznat sa svim tehnikama kojima se koriste.. tamo ćeš vidjeti koje vrste hipnoze oni koriste..
Što se tiče drugih škola svi koriste jedan ili drugi način manipulacija iako to ne moraju nužno zvati hipnozom (princip je isti).
To sto Darren Brown radi je u osnovi jako jednostavno i ne iziskuje puno posla ni truda, samo on to tako dobro reklamira i prikazuje da ljudima izgleda nedostizno... pa kad se uz to doda ljudska sklonost fascinaciji nedostiznim...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 12:34   #17
Buduci ti je Sac ovo "oprostio" da se malo i ja igram
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
Ovdje neću ulaziti u detalje niti bih mogao tek tako nabrojati sve postojeće branše, discipline ili grane koje se bave ovom vještinom no mogu napomenuti da su i NLP (neural lingual programing) i Transpersonalna psihologija i hipnoza (spomenuh samo najpoznatije) zapravo nastale iz Orijentalnih i indoeuropskih doktrina koje su sve podrazumjevale Mentalizam kao svoj bitan sastavni dio.
malo pojednostavljeno receno hipnoza nastaje prvenstveno na zapadu skeptickim proucavanjem nadriljecnistva, prvenstveno Mesmera koji je isto imao neke svoje ufure ne bas previse vezane za istok. Najvise veze sa istokom je sto je jedan od ranih "velicina" hipnoze radio kao vojni kirurg u Indiji za kolonialnih vlasti i koristio ju za anestezju. Ali nisam primjetio neki osobiti utjecaj iceg lokalnog na njega, sto je radio donio je sa sobom iz Evrope.
naravno osnovni psiholoski sistem na kojem se bazira hipnoza je univerzalan i sve prisutan pa tako i na istoku.

NLP je u najvecoj mjeri nastao promatranjem Ericksona u tom djelu kao i nekih drugh zapadnih psihoterapeuta. Eventualno je vrlo indirektno bilo utjecaja posto su oni bili u kakvom-takvom kontaktu sa sirim kulturnim i psiholoskim tokovima od kojih su neki koketirali, ali ne bih rekao da je izvedeno direktno iz njih. Doduse mozda se i varam, nije da sam nes istrazivao specificno povijest hipnoze, no valjda bi naletio na takav podatak.


Quote:
Mentalizam je u Indiji najbitnija vještina koja se upotrebljava u ayur-vedskoj dijagnostici, doktori prvo uče prepoznati pigmentiranje u tenu, promatranje rožnice, općeniti govor tijela i gestikulaciju, boju jezika, boju glasa i tako dalje.
Po cemu je to mentalizam? Doktori i na zapadu uce prepoznavati vizualne simptome bolesti. Ako ga tako siroko definiras svaka je judska interakcija mentalizam posto svaka podrazumjeva pokusaj razumjevanja okoline i utjecaja na nju. Cini mi se da bi morali malo suziti na neke svjesne manipulacije da bi to imalo smisla kao nekakva izdvojena pojava
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 12:44   #18
Quote:
Leonard Orr kaže: Pogledaj post
Praksa da ali ne praksa koja nema nikakvog sistema, nema nikakvih tehnika i nikakvih uputa ljudi koji su to nekada prije nas radili..
Postoji gomila drugih vještina i tradicija kojima je promatranje takodjer temelj i osnova za napredak, ali što nakon toga ?
Samim promatranjem nećeš postati mentalista niti za sebe možeš izjaviti da išta znaš o mentalizmu, eventualno ćeš postati čovjek koji mnogo promatra i koji zna uocavati stvari općenito..
Sac spomenu vec Eriksona i koliko je samostalno napravio. Zatim, govoris o ajurvedskim lijecnicima par postova prije. Dodstupne su danas svima knjige teorije po kojima se radi, ali ja sam bio kod jednog koji mi je u 5 minuta bez da je pogledao ista osim pulsa dao precizniju diagnozu nego mjeseci pretraga po bolnicama. Ali sam bio kod jednoga (isto formalno skolovani indijac) koji to nije mogao u dva sata svih mogucih (ukljucujuci i pulsnu) aju diagnostika.

Puno tu igraju iskustvo i intuicija (koja je opet dosta vezana na iskustvo). Tako da je tesko reci u kojoj mjeri na nesto utice znanje i informacija, a u kojoj osobno istrazivanje. Na osnovu ovog drugog je moguce nesto razviti i bez prvog, no prvo sigurno moze pomoci i skratiti vrijeme (ali i ograniciti i ukalupiti). Slicno sa glazbom, u formalnom skolovanju mozes napredovati, ali se mozes i bitno ograniciti. Neko pak nauci vrhunski svirati bez jednog sata, sve po sluhu...

Inace stvarno ne treba previse mistificirati jer su ljudi daleko naivnija stvorenja nego sto to mislimo.

Prosli vikend je u Opatiji bio sajam ezoterije i isao sam na jedno predavanje. Nevjerojatnu losu razinu prevare za koju nisam mislio da ce vise od par ljudi popusiti je nadmasila samo nevjerojatna naivnost publike koja ju je zaista u velikom broju i popusila.

Zena je bila prilicno losa, nije uopce nesto posebno napredno i suptilno izvodila, doslovno je laprdala bezveze, davala pogresne osnovne informacije o temi o kojoj je govorila, nabacivala se smjesno providnim cold readingom i imala takvu tremu da sam ocekivao kako ce ju svaki cas uhvatit panicni napad. Ali bez beda cim se pocelo "citat" i davat savjete ljudi nagrnuli.

Poslije jos cujem kako ju kolegica na "radnom mjestu" hvali kao najbolju savjetnicu medju njima.

Ocito je toliko malo dovoljno da bi covjeka preveslao kako nema potrebe cak niti da se potrude biti kvalitetni prevaranti, treba samo imat muda i javno pricat gluposti, to ti je sve.

Zadnje uređivanje Beljki : 18.03.2013. at 12:49.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 01:54   #19
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
Ja se drzim psihologije, a ne osobnih stavova, pa je tako i sama vjestina beskorisna ako nema nekih spsosobnosti, pogotvo kad je sah u pitanju...

Quote:
Ne nuzno, ljudi tu mogu biti i samouki.. jer na kraju krajeva netko je morai razviti te sistme, tehnike i upute, zar ne?
Ljudi naravno mogu biti samouki u svemu što postoji, ali je veliko pitanje koliko bi mi kao čovječanstvo napredovali kada bi se svaka generacija ispočetka razvijala i kretala "from the scratch" u svim komplexnim vještinama, doktrinama, Znanjima i uvidima..
... ali ako ti navodiš nešto kao samoukost kao jednu dobru i relevantnu opciju u svojoj argumentaciji (što se ove konkretno vještine i same teme tiče) i sve što ide uz nju, onda neću dalje ulaziti jer ovo vodi u dijalog o elementarnom razumijevanju evolucije tj. o bazi razumijevanja razvoja uopće...
...prihvatih dakle na kratko pa se malo spustih na nivo misleći da ćemo na taj način nastaviti u nekom zanimljivom smjeru (kao da ćemo ovdje eventualno dotaknuti 'zakon ne lokalnosti', 'morfička polja' i tako dalje..) , ali ovo sada već postaje dječji vrtić rasprava sa nabadanjem prvog što ti padne na pamet... a ne ozbiljna argumentacija.


Quote:
Isto sto i sa svim drugim.. na pojedincu je da odluci hoce li samo promatrati, hoce li to strukturirati u nesto ili ce to strukturirati u nesto po nekom postojecem modelu..
nije na pojedincu ako već u startu pričamo o modelu i ako od početka navodimo termin mentalizam (ma koliko on prozaičan ili stereotipan bio);
Ako se dogovorismo da je metar 100 cm onda nije "na pojedincu" već se pojedinac, koristeći se terminom metar slaže sa dogovornom duljinom, dali shvaćaš ?
Ne radi se o nečemu apstraktnom oko čega se tek prošli tjedan počesmo dogovarati pa sada mi imamo pravo lupetati šta za nekog znači mentalizam...
Ako pričamo o nekom free-style pristupu mentalizmu onda da ili ako pričamo o nekom kreativcu koji je složio nekoliko tehnika iz više različitih tradicija u jednu svoju zanimljivu kojom se bavi tada super ali tada neka ju zove terminom koju je za nju iskovao, a ne terminom koji već za sobom vuče odredjena značenja.
Ako pojedinac "samo promatra" nije mentalist a i sam si to napisao.


Quote:
Uzmi npr. Miltona Ericksona, kako je on razvio svoje vjestine i sposobnosti?
gospon Milton bio je kreativac i ja ga osobno cijenim iako ja nisam njegov sljedbenik niti smatram njega za nekog praoca hipnoze, hipnotransa ili auto-hipnoze (spominjem ove jer mu se često pripisuju).
No njegova fascinacija prema cijeloj ovoj priči i uopće angažman dolazi iz njegovog bavljenja svim dostupnim znanjima i svoj dostupnoj literaturi do koje je mogao doći da bi mogao shvatiti kako i što činio podsvijest. Nije on krenuo "from the scratch" niti zapravo itko to može u bilo kojoj vještini ili doktrini.
Gurdijeff je primjerice, po nekom mom viđenju, učinio mnogo više na ovom polju i pojedinci koji su to prepoznali, u njegovom radu mogu i do današnjeg dana naći puno više nego bilo gdje drugdje što se tiče Zapadnog nasljeđa ovih Znanja ili dostupne literature.



Quote:
To sto Darren Brown radi je u osnovi jako jednostavno i ne iziskuje puno posla ni truda, samo on to tako dobro reklamira i prikazuje da ljudima izgleda nedostizno... pa kad se uz to doda ljudska sklonost fascinaciji nedostiznim...
Pa jednostavno je za ljude koji su proveli većinu života baveći se time, osim toga ja nisam nigdje naveo da je to nešto nedostižno niti nešto zaprepašćujuće i osobno sam radio na više tehnika instaliranja subliminala, iako moj rad i osobna facinacija leže negdje drugdje.
Ne znam koliko si gledao Brown-a i što si gledao, ali izjaviti za nešto poput :
1 uspješnog plasiranja potpuno lažnog sjećanja i ugradnju novog, 2programiranje i niz komplexnih životnih akcija kojih se "spavač" više ne sjeća uopće,
3.masovna hipnoza i dokazivanje mogućnosti instalacija potpuno neželjenih akcija...
da ne iskiskuje ni posao ni trud, da je "jako jednostavno" i slično je ili stvar neupućenosti u temu ili ishitrenosti ili si ti sam zapravo majstor nad majstorima koji u malom prstu ima sve tehnike bilo kakvih socijalnih manipulacija pa to gledaš samo kao na "ljudsku sklonost i fascinaciju nedostižnim".

Zadnje uređivanje Leonard Orr : 20.03.2013. at 02:03.
Leonard Orr is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 02:31   #20
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Buduci ti je Sac ovo "oprostio" da se malo i ja igram

malo pojednostavljeno receno hipnoza nastaje prvenstveno na zapadu skeptickim proucavanjem nadriljecnistva, prvenstveno Mesmera koji je isto imao neke svoje ufure ne bas previse vezane za istok. Najvise veze sa istokom je sto je jedan od ranih "velicina" hipnoze radio kao vojni kirurg u Indiji za kolonialnih vlasti i koristio ju za anestezju. Ali nisam primjetio neki osobiti utjecaj iceg lokalnog na njega, sto je radio donio je sa sobom iz Evrope.
naravno osnovni psiholoski sistem na kojem se bazira hipnoza je univerzalan i sve prisutan pa tako i na istoku.

NLP je u najvecoj mjeri nastao promatranjem Ericksona u tom djelu kao i nekih drugh zapadnih psihoterapeuta. Eventualno je vrlo indirektno bilo utjecaja posto su oni bili u kakvom-takvom kontaktu sa sirim kulturnim i psiholoskim tokovima od kojih su neki koketirali, ali ne bih rekao da je izvedeno direktno iz njih. Doduse mozda se i varam, nije da sam nes istrazivao specificno povijest hipnoze, no valjda bi naletio na takav podatak.



Po cemu je to mentalizam? Doktori i na zapadu uce prepoznavati vizualne simptome bolesti. Ako ga tako siroko definiras svaka je judska interakcija mentalizam posto svaka podrazumjeva pokusaj razumjevanja okoline i utjecaja na nju. Cini mi se da bi morali malo suziti na neke svjesne manipulacije da bi to imalo smisla kao nekakva izdvojena pojava
Šta kažeš nisi proučavao povijest hipnoze, ali pretpostavljaš da kada bi je proučavao da bi naletio na informaciju da je to tako kao što tvrdiš ?
To jest da je nastala "Promatranjem nadriliječništva" od strane Mesmera?
E pa ne znam koja Wikipedia je to napisala ali koja god da je nema veze sa pravim autentičnim pra-izvorima jer se Hipnoza i njene verzije na svijetu nalaze tisućama godina a ne zadnjih sto ili dvjesto.
Jako je zanimljivo zapaziti što sve Zapadna medicina i farmaceutski lobi sve svrstava pod svoje "izume", a Zapadnjake kao prve u ovome ili onome.
Zapadna medicina najljepši je primjer "nadriliječništva" koje ja poznam jer je upravo to medicina i znanost koja se danas bavi prvenstveno tretiranjem posljedica a ne liječenjem uzroka, koja se u svojoj osnovi, jedino u kirurgiji i stomatologiji bavi nečim konkretnim, ali dok i kod kirurških zahvata postoje mnoge bolje alternative od "reži me" ili "zrači me".
Ako nešto kao tradicija postoji nekoliko hiljada godina i bavi se proučavanjem finih unutarnjih mjena i energetskih cirkulacija po meridijanima te shvaćanjem cijelokupnog bića a pristupa sofisticiranim holističkim pristupima liječenja uzroka nekog problema tj disharmonije, a onda odjednom dođe neka mlada, frustrirana teenajdžerska tradicija stara parsto godina koja kaže da je ona jedina ispravna i niti ne želi znati sa čim su se bavile tisuće generacija proučavanja bića prije nje , što je onda čemu "alternativa" ?
Što se tiče Hipnoze i mentalizma takodjer je potpuno isti slučaj.
I teozofi i antropozofi znali su više o podsvijesti tj. o kolektivnom subsvijesnom (morfičkom) polju nego što ijedan psihijatar danas zna (ili kao zna onda to ne smije priznati)
Ja se nemam namjeru natezati sa tobom i objašnjavati ili prepričavati nekome ispočetka preko foruma što sam čtao i vježbao godinama, ako te zanima drage volje ću ti poslati naslove, gdje sam našao manuscripte drevnih tradicija i na kojim mjestima sam pričao sa pravim autentičnim majstorima koji su nasljednici škola;
ali voditi WIkipedia ratove nemam namjeru.
kada se uvjeriš da jedna "mladja" (par hiljda godina) shivashankara-charya tradicija ima u sebi mnogo više smjernica u staru nego svi zapadni psihoanalitički priručnici zajedno onda shvatiš što je odakle došlo.
Ni Gurdijeff ni teozofi niti druge mistične tradicije (kojima je ono što mi nazivamo 'mentalizam' samo mali dio Znanja kojeg prenose) nisu sigurno nasljedili znanja sa Zapada pa ih prenjeli na Istok, već upravo obrnuto tj, upravo su te škole ostavljale dojam i kulturološki utjecaj na ljude koji su se na taj način i počeli zanimati za ovakve stvari.
Leonard Orr is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.