Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2004., 16:31   #61
Da, svi primjećuju da nas netko drugi guli ali ne oni sami...
Npr. zovem u banku radi dogovora za solemnizaciju ugovora - kažem da je malo nezgodno ugovoriti vrijeme jer moj prodavatelj inzistira da bude prisutan njegov odvjetnik (što je po meni OK, ipak se stan daje 'na povjerenje' pod hipoteku, čovjek mora znati šta potpisuje). A na to će meni referentica iz banke: Ma recite vi prodavatelju da odvjetnika ne treba dovoditi, jer samo će joj uzet novce...
A koliko vi tek uzimate lihvari jedni... mislim si ja ali naravno ne govorim...
 
Old 19.02.2004., 11:20   #62
Eto, dobio sam i uvjerenja o pravu zastupnja. Dostavljeno u gruntovnicu. Sada je sve OK. Ipak je kraće trajalo nego što sam mislio.

Za koji dan bih trebao dobiti papire iz gruntovnice. (Rekli su da će sutra biti gotovo).

Valjda će sada sve ići glatko.
 
Old 22.04.2004., 18:49   #63
erste krediti

uskoro bih trebala uci u stambeni kredit i prosla sam sve banke i skoro se vec odlucila za ZABU, a sad je erste uletio s ovom pricom i kreditom u francima.

zanimaju me vasa iskustva s erste bankom (opcenito), a i sto mislite o svemu tome.

fala
Alopex is offline  
Old 22.04.2004., 19:06   #64
ako si vec razgovrala sa ovima iz zabe onda im bar napomeni da se sada razmisljas preci kod erste
__________________
Nijedan život nije promašen! Uvijek možeš biti loš uzor.
StetoCina is offline  
Old 23.04.2004., 09:34   #65
Re: erste krediti

Quote:
Alopex kaže:
zanimaju me vasa iskustva s erste bankom (opcenito), a i sto mislite o svemu tome.
fala
+

Imam njihov tekući, Internet banking, oročenja, nema zamjerke. Ali za kredite sam ČUO da jako kompliciraju, puno više od Zabe. Imaš o tome u starim temama ovog foruma, pa potraži. Vjerojatno zavisi i gdje dođeš, oni su pripojili Riječku banku, pa ako dođeš u neku ex-poslovnicu Riječke možda ćeš dobiti mnogo slabiju uslugu nego u "original Erste" poslovnici.

Inače ja iskreno mislim da su ti krediti običan reklamni trik u cilju dobijanja jeftinog publiciteta, inače zašto ograničenje do 31.8.?
Bankei is offline  
Old 23.04.2004., 10:11   #66
Ja sam dobio kredit kod ESB pa ti mogu prenijeti svoj iskustvo.
Ukupno čekanje do isplate kredita bilo je 50 dana.
1. Predao sam dokumentaciju (potvrdu o plaći, predugovor, bla bla..)
2. Moralo se čekati da, nakon što sam postao klijent, sjedne moja prva plaća i tek to je onda službeni početak kredita (od tog dana sam i računao kad sam rekao 50 dana)
3. Prije te prve plaće obavio sam procjenu vrijednosti stana tak da sam i tu malo dobio na vremenu. Procjena im je za 70m2 inače 100€+PDV dok je kod drugih puno više (ne znam zakaj )
4. Onda sam čekao da se kredit odobri.
5. Kad je odobren, čekao sam da sastave ugovor o kreditu i pozovu nas sve na solemnizaciju
6. Nakon solemnizacije predaje se dokumentacija u gruntovnicu da bi se banka upisala u zemljišne knjige (to je trajalo točno 7 dana)
7. Nakon novog vlasničkog isplata odmah sutradan
--------------
Sve u svemu:
- 50 dana, mislim da je to OK
- procjenitelj vrlo vrlo korektan (treba odabrati pravog sa njihove liste, meni se eto posrećilo ), lijepo je procijenio
- malo me smeta kaj su me prvo muljali u banci 'ma bit će to za par dana, brzo to ide' a znao sam da ne može biti za par dana, to mi je onak malo ciganski
- jamac nije trebao, supruga sudužnik, hipoteka 1:1

E sad za ovo novo u CHF nemam pojma, izgleda mi jako lijepo, mala kamata.
Inače sam kod ESB prije dizao nenamjenski kredit i bio sam vrlo zadovoljan njihovom profesionalnošću, kao i sada.
Sretno!
 
Old 23.04.2004., 10:25   #67
Digla sam prošle godine kod njih stambeni bez jamaca i sa hipotekom 1:1 i nemam zamjerke. Vrlo ljubazni osobni bankar, obrada kredita je trajalalo točno koliko su rekli; uglavnom sve OK
Koristim i njihov Netbankig s kojim nisam skroz zadovoljna jer nisu baš ažurni i stalo nešto prčkaju po njemu tako da je često nedostupan.
Preporučujem ih ! Ovo s malim kamatama i nije toliko povoljno koliko se u prvi trenutak čini jer za tu kamatu moraš dati 10% učešća za kredit, ako se ne varam. Ali da su uzdrmali kreditno tržište, jesu
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 23.04.2004., 11:23   #68
fala svima

ovo što reklamiraju (4.99 tj EKS 5,64) stvarno i nije tako povoljno kao što izgleda na prvu. ili možda bolje reći predobro izgleda na prvu, a zapravo nije.

mene zapravo zanima bez pologa, bez jamaca, bez procjene (nova nekretnina) ali je zato 1:1,2 i nema interkalarne kamate za isplate od 1.-5. u mjesecu. i to je sve s EKS 5,73! tj. 5,49 godisnje.

moram priznati i meni je bilo malo blesavo s tim do 31.8. ali oni nemaju neke zalihe pa su odredili kolicinu CHFa i USD-a koju planiraju pustiti u kredite i kad to potrose to je to! makar bilo za dva tjedna

a omjer kako ga sada vidim je 45 000E u erste=40 000 u ZABI

bari, jesi li mogao odluciti kada ce ti biti isplata kredita, mislim tocan datum?
Alopex is offline  
Old 23.04.2004., 11:33   #69
Quote:
Alopex kaže:
bari, jesi li mogao odluciti kada ce ti biti isplata kredita, mislim tocan datum?
Vlasnički sam donio 29. u mjesecu, a pošto sam s prodavateljem već prešišao sve rokove moralo je bit što prije tako da je dogovoreno sutradan tj. 30. Platio sam neku siću interkalarne kte jer je mjesec imao 31 dan. O odabiru datuma isplate nemam pojma, bilo mi je najvažnije da lovu dobim što prije.

Ne žimku zakaj se svi toliko boje interkalarne kamate. Pa to uopće nije nikakav trošak, treba malo razmisliti. Evo 2 primjera:
1) Kredit isplaćen 31. 5.
- interkalarne nema, prva rata dolazi na naplatu 1.7.
2) Kredit isplaćen 1.6.
- interkalarna se plaća za razdoble do 1.7, a budući da je stopa ista kao rate, to iznosi točno jednu ratu, jedino kaj ju plaćaš odmah a ne 1.7, ali opet je onda duža pauza.
- prva rata kredita dolazi na naplatu 1.8.
I opet si na istom, kaj ne?
Jedino ako postoji ta spika da je od 1 do 5 u mjesecu oproštena interkalarna kamata, onda je važno moći odabrati datum isplate.
Ak te još kaj zanima, samo pitaj
 
Old 23.04.2004., 14:06   #70
Sve je to lijepo, divno i krasno. No treba uzeti u obzir i činjenicu da na kredite koji imaju kamatu ispod 6% se ne može dobiti porezna olakšica.
Arion is offline  
Old 23.04.2004., 14:46   #71
netocno, porezna olaksica se moze dobiti. Na kredite sa kamatnom stopom ispod 6% dignutih prije 1.1.2003 se ne moze dobiti porezna olaksica jer su to subvencionirani krediti.
korisnik is offline  
Old 23.04.2004., 15:15   #72
Quote:
korisnik kaže:
netocno, porezna olaksica se moze dobiti. Na kredite sa kamatnom stopom ispod 6% dignutih prije 1.1.2003 se ne moze dobiti porezna olaksica jer su to subvencionirani krediti.
pao mi je kamen sa srca! samo bi mi jos i to trebalo! imala sam osjecaj da je na topicu o stambenoj štednji vec netko to rekao, ali kad sam procitala Arionov post, smrznula sam se.

na sajtu od erste mozes izracunati cijelu tablicu otplate kredita (sto je definitvno vrlo ) i s jucerasnjim datumom interkalarna kamata bi bila oko 80 - 90 CHF, ne sjecam se bas tocno. u svakom slucaju, nije da je interkalarna nesto neplativo, jedino mi je to da ne zelim platiti nista vise nego sto moram.
uh sto prokleto zvucim, ali s cifrom love koju trosim na stan, ne zelim jos placati i banci da od mene dobivaju lovu.

ali, zato kad odem u svoj stancic, uf sve to mi se cini kao puno manji problem
Alopex is offline  
Old 01.05.2004., 18:58   #73
Sve pohvale Erste banci. Evo moje iskustvo:
Predala sam svu dokumentaciju 22. 04. Kaže mi savjetnica da ću za odobrenje čekati 20-ak dana. Kad ono 27. 04, zovne ona mane da mi kaže da je kredit odobren! Nisam mogla vjerovati. Evo sad još malo i ulazim u svoj novi stan! Jeeee!!!
I još su mi kamate 6,49 što je manje nego sam planirala, kad smo u veljači počeli tražiti stan.
Eto, mislim da ako imate "čiste" papire neće biti nikakvih problema. Erste rula
tilopa is offline  
Old 01.05.2004., 19:55   #74
idem u ponedjeljak u erste da probam nesto i sluzbeno dobiti. nadam se da ce mi odobriti kredit, a sad vidim da je i zagrebacka banka spustila kamate
ma, zaba mi je i onako zadnja na listi banaka s kojim zelim imati posla

tilopa, cestitam

duda i bari, u kojoj poslovnici ste dogovarali kredit? imate li mozda neko ime za preporuku? ili barem poslovnicu?
Alopex is offline  
Old 03.05.2004., 10:22   #75
Ja sam digla u Španskom.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Old 03.05.2004., 10:30   #76
Quote:
Alopex kaže:

duda i bari, u kojoj poslovnici ste dogovarali kredit? imate li mozda neko ime za preporuku? ili barem poslovnicu?
Poslovnica Sesvete (Zg). Kod njih sam dizao i nenamjenski isto i bio sam zaovoljan profesionalnošću.
Glede imena, svakako bih preporučio procjenitelja koji je meni obavio procjenu. Kad ti daju listu procjenitelja, kod mene je bio pod brojem 12. Prezime mu počinje na H i ima značenje riječi koju ćeš mu uputiti nakon što obavi procjenu...
 
Old 10.05.2004., 11:14   #77
Bok...

Koliko sam skuzio s njihovih stranica, nije moguce dobiti kredit bez jamca, a da se ne da 10% depozita. Jel to tocno?

Jel moguce uopce dobiti kredit bez jamaca, a da se ne da neki depozit?
LeoNT is offline  
Old 10.05.2004., 16:16   #78
Quote:
Alopex kaže:
u svakom slucaju, nije da je interkalarna nesto neplativo, jedino mi je to da ne zelim platiti nista vise nego sto moram.
uh sto prokleto zvucim, ali s cifrom love koju trosim na stan, ne zelim jos placati i banci da od mene dobivaju lovu.
Još jednom: interkalarna kamata nije ništa, ne mislim time reći da je mala nego ništa. Kad dobiješ kredit plaćaš kamatu od prvog dana njegovog korištenja. Samo što se za prvi komad (tj. dio mjeseca, ne cijeli) to zove interkalarna kamata a za svih ostali n to se zove rata kredita, koja se sastoji od glavnice i kamate.
Tak je svejedno kojeg datuma ti je isplaćen kredit.
 
Old 10.05.2004., 17:18   #79
sorry, al ovo nije točno!!!
taj dio interkalarna kamata ili "dio rate" kako je ti nazivaš, nije dio rate. jer, nakon što isplatiš interkalarnu kamatu koja je dio rate ili maksimalno jednaka iznosu jedne mjesečne rate, ostaje čitav broj rata predviđenih kreditom za otplatiti.
tako da NIJE baš NIŠTA, nego još jedna stavka plus u svim tim davanjima...i svakako je bitan datum isplate u cijeloj toj priči jer se prema njemu računa iznos interkalarne kamate.
Hannah is offline  
Old 11.05.2004., 09:31   #80
ispravak iz prethodnog posta (ne da mi editirati ga). umjesto:

nakon što isplatiš interkalarnu kamatu koja je dio rate ili maksimalno jednaka iznosu jedne mjesečne rate, ostaje čitav broj rata predviđenih kreditom za otplatiti.

treba stajati:
nakon što isplatiš interkalarnu kamatu koja je po iznosu jednaka dijelu rate ili maksimalno iznosu jedne mjesečne rate, ostaje čitav broj rata predviđenih kreditom za otplatiti.
Hannah is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.