Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2014., 09:41   #261
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Da li je to ovo?


I ovo mi nije jasno



Znači ipak treba imati neki software??

Meni ništa nije jasno.

Ja sam mislila da uzmem novac, izdam ovaj gore račun, novce si upatim na žiro i na kraju dana ispunim onaj obrazac KPR, ili kako već.
Upravo tako ,uzmeš lovu , izdas racun ....
I ne treba ti nikakav software.
I koliko se sjecam mislim da sad su na PU ovjeravali samo knjigu racuna A4 formata, ubi me zaboravio sam koji je razlog, stoga provjeri na svojoj PU da li je tomu tako.
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....

Zadnje uređivanje MDamir : 12.01.2014. at 09:46.
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 09:49   #262
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
da, ni meni nije bilo jasno. kao paušalci ne moraju biti fiskalizirani, a sada čitam baš to - o fiskalizaciji. u prvom slučaju me privuklo, da mogu izdavati račune za gotovinu, al sada sam kupce navikla da plaćaju avansno (na transakcijski račun) i to klapa pa neću ništa mjenjati.
Bez obzira kako ti placali moras imati ovjerenu knjigu uvezenih računa.
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 10:21   #263
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Bez obzira kako ti placali moras imati ovjerenu knjigu uvezenih računa.
Kad sam se ja prošle godine informirao u PU, rekli su mi da paušalisti vode samo knjigu prometa (KPR obrazac) u koju bilježe sve primitke. Evidenciju računa mi za paušaliste nisu spominjali. S obzirom na to da planiram raditi samo s transakcijskim računima, u kolonu gdje se evidentira plaćanje čekovima bi upisao partnera i broj računa. S obzirom na to da valuta plaćanja kod transakcijskih računa ne nora biti jednaka, ni računi neće biti upisivani po redu, nego kako koji bude naplaćen. Iako to nisam decidirano pitao, shvatio sam da paušalisti moraju imati ovjerenu knjigu uvezenih računa za naplatu gotovinom, dakle gotovinski račun se izda obrascu iz ovjerene knjige i unosi u knjigu prometa, dok se transakcijski računi mogu izdavati na računalu, a u knjigu se unose tek kad su naplaćeni. Ako se izdaju obje vrste računa (kod mene to neće biti slučaj), onda bi se brojevi računa trebali nastavljati neovisno jesu li gotovinski ili transakcijski.
Ako griješim, molim neka me netko ispravi.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 10:52   #264
Quote:
iwanho kaže: Pogledaj post
Kad sam se ja prošle godine informirao u PU, rekli su mi da paušalisti vode samo knjigu prometa (KPR obrazac) u koju bilježe sve primitke. Evidenciju računa mi za paušaliste nisu spominjali. S obzirom na to da planiram raditi samo s transakcijskim računima, u kolonu gdje se evidentira plaćanje čekovima bi upisao partnera i broj računa. S obzirom na to da valuta plaćanja kod transakcijskih računa ne nora biti jednaka, ni računi neće biti upisivani po redu, nego kako koji bude naplaćen. Iako to nisam decidirano pitao, shvatio sam da paušalisti moraju imati ovjerenu knjigu uvezenih računa za naplatu gotovinom, dakle gotovinski račun se izda obrascu iz ovjerene knjige i unosi u knjigu prometa, dok se transakcijski računi mogu izdavati na računalu, a u knjigu se unose tek kad su naplaćeni. Ako se izdaju obje vrste računa (kod mene to neće biti slučaj), onda bi se brojevi računa trebali nastavljati neovisno jesu li gotovinski ili transakcijski.
Ako griješim, molim neka me netko ispravi.
U knjigu KPR se unose racuni sa datumom izdavanja , ne po datumu naplate, a na kraju godine ces ne Obrazacu PO-SD zbrojiti samo naplaćene račune
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 13:25   #265
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Upravo tako ,uzmeš lovu , izdas racun ....
I ne treba ti nikakav software.
I koliko se sjecam mislim da sad su na PU ovjeravali samo knjigu racuna A4 formata, ubi me zaboravio sam koji je razlog, stoga provjeri na svojoj PU da li je tomu tako.
Hvala!

To vrijedi ako prodajem proizvod krajnjem koriniku, a što je s trgovcima? Da li mogu uz dostavnicu dati taj rukom pisani račun?
Mala Huba is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 13:40   #266
Quote:
Mala Huba kaže: Pogledaj post
Hvala!

To vrijedi ako prodajem proizvod krajnjem koriniku, a što je s trgovcima? Da li mogu uz dostavnicu dati taj rukom pisani račun?
Koliko je meni poznato trgovci ne mogu biti paušalisti .
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 13:43   #267
ona ne mora biti trgovac da bi radila sa trgovcima, može biti proizvođač.

Quote:
Bez obzira kako ti placali moras imati ovjerenu knjigu uvezenih računa.
izdajem račune na računalu i u poreznoj su mi rekli da je dobro- nosila račune da mi provjere. dal je knjiga ovjerenih računa ovo sa slike?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 13:53   #268
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
ona ne mora biti trgovac da bi radila sa trgovcima, može biti proizvođač.



izdajem račune na računalu i u poreznoj su mi rekli da je dobro- nosila račune da mi provjere. dal je knjiga ovjerenih računa ovo sa slike?
Da , na slici je racun iz knjige ovjerenih racuna.
Poste nemam niti jednog paušalca moram priznati da nisam previse trazio po pravilnicima i Zakonima.
Moju inforamaciju je frend dobio u RRIF- i kod svog referenta.
Ti imas i gotovinski promet ili samo preko žiro-računa ?
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....

Zadnje uređivanje MDamir : 12.01.2014. at 14:16.
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 14:51   #269
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Bez obzira kako ti placali moras imati ovjerenu knjigu uvezenih računa.
Samo za račune u gotovini, koliko ja znam.

Inače, moj paušalni obrt je prošle godine počeo sa radom sredinom mjeseca i, prema onoj brošuri od Porezne, za tu polovicu mjeseca nije trebalo platiti porez nego samo na cijele mjesece nakon njega. Međutim, dok sam predavao PO-SD ispisali su mi stanje prema kojem sam im dužan upravo onoliko poreza koliko bi me došlo za tih pola mjeseca (+kamate). Pa eto, čisto da provjerite da i vama ne bi bilo slično, da ste u minusu a da ni ne znate...
Pausalac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 15:56   #270
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
Ti imas i gotovinski promet ili samo preko žiro-računa ?
od 1.7 imam sve preko žirca.
par strana prije sam stavila svoja pitanja, na kraju zvala porezne savjetniek i tamo mi rekli. sutra idem u poreznu, predajem zahtjev. nadam se da mi neće raditi probleme.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2014., 18:23   #271
Knjiga prometa ima 2 mogućnosti za upis .Ako je račun bio sa gotovinom onda se piše pod gotovinu a bezgotovinski se odnosi na sve ono što vam netko plaća na žiro račun.Ali neko može platiti karticom pa i to ide u kolonu bezgotovinsko.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 13:55   #272
Zna li itko potpadaju li POZAJMICE i POTPORE (od HZZ-a) u primitke koje moram iskazati u obrascu PO-SD?

Kao i uvijek, sve radim u zadnji trenutak...
gibson girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 17:16   #273
Quote:
gibson girl kaže: Pogledaj post
Zna li itko potpadaju li POZAJMICE i POTPORE (od HZZ-a) u primitke koje moram iskazati u obrascu PO-SD?

Kao i uvijek, sve radim u zadnji trenutak...
pozajmice ne, a potpore da, to sam pročitala u rrif-u i ja sam ih upisala u po-sd!
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 18:56   #274
Ja sam pitao u Obrtničkoj komori u vezi potpora sa zavoda za zapošljavanje i rekli su mi da se to ne upisuje.Predao sam obrazac bez da sam upisao novce sa burze.
Ono što je izdano kao račun to se upisuje.I gotovinski i bezgotovinski.
Ako mi iz Porezne dođe nešto u vezi toga reći ću im da pitaju Komoru.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 19:32   #275
mislim da ne bi trebalo upisivati, a ako su iz obrtničke komore javili tako, njabolje bi bilo imati ime i prezime osobe koja je to rekla. npr ja čuvam jedan njihov mail isprintani, sa potpisom osobe koja mi je javila, za slučaj da me netko pita zašto sam to tako radila...
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 23:30   #276
Hvala vam, neću upisati ništa od toga, samo primitke od izdanih računa. Ujutro ako dobijem komoru i kakav drugačiji odgovor, javim.

I kao dokaz priložit ću isprintane postove s foruma...zamislite samo one na poreznoj kad bi to vidjeli...

Zadnje uređivanje gibson girl : 13.01.2014. at 23:37.
gibson girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2014., 23:37   #277
Eh, a mi svake godine kupujemo novu knjigu računa za gotovinske uplate i ovjeravamo na poreznoj ili nastavljamo dalje samo s brojem 1 dok ne potrošimo papiriće?

Bože, osjećam se kao mali debil s ovakvim pitanjima
ma pitat ću i to sutra komoru
gibson girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 08:27   #278
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
U knjigu KPR se unose racuni sa datumom izdavanja , ne po datumu naplate, a na kraju godine ces ne Obrazacu PO-SD zbrojiti samo naplaćene račune
Zahvaljujem.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 11:15   #279
i ja čekam odgovore da li poticaji od hzz ulaze u promet od porezne jer ne znaju ni oni (kažu da moraju pitati, pa da kasnije nazovem)
sonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2014., 14:23   #280
Quote:
sonica kaže: Pogledaj post
i ja čekam odgovore da li poticaji od hzz ulaze u promet od porezne jer ne znaju ni oni (kažu da moraju pitati, pa da kasnije nazovem)
Kod paušalace ne .
__________________
Ponekad, nakon razgovora sa nekim ljudima, čovjek osjeti potrebu da prijateljski pomiluje kamen, osmjehne se drvetu i sa puno poštovanja skine kapu pred magarcem....
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:58.