Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2013., 14:57   #81
Da li je netko sa sigurnošću upućen da li se za paušalce treba raditi R-Sm obrazac za doprinose??? Porezna tvrdi ne, a u Fini tvrde da treba.. Ovaj paušalni obrt je na kraju puno kompliciraniji nego "klasični"
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 17:56   #82
Na koji obrazac za doprinose misliš? Kad dobiješ rješenje iz porezne na kojem piše koliki su doprinosi platiš prema podacima koji su navedeni i to je sve.Ja nisam nikakav obrazac u Poreznoj dobio.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 18:59   #83
ni meni nije jasno koje obrasce Rsm obrazac je za radnike a ne obrtnike poslodavce
ako obrtnik paušalist ima radnika normalno da mora imati predavati rsm obrazac
osim ako ima sezonce nadničare upoljoprivredi i sistem markica primjenjuje
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 21:57   #84
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
Dalje, pozajmica također ne ulazi, ali mora biti pozajmica dakle uplata NA KOJU SE PLAĆA PROVIZIJA na Fini.
To znači da ne mogu sam sebi prebaciti lovu s tekućeg na ŽR putem internet bankarstva nego moram nositi lovu na Finu?
Banka će mi skinuti naknade za svoje usluge za koji dan, a još uvijek nemam ništa na ŽR. Trebam li raditi kakav ugovor o posudbi sam sa sobom?
Ne bi li onda bilo jednostavnije izdati gotovinski račun sam sebi? I onako je to moja lova i dignut ću ju sa ŽR kad će mi trebati, a porez ide paušalno...
Koja uplatnica se koristi za polaganje gotovine na ŽR u Fini?
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 22:07   #85
Pa ja mislim standardna uplatnica... vidiš, nisan se sitija pitat kako ide sa pozajmicom elektronskom... damn. Hvala što si me podsjetio
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 09:14   #86
Ma jasno je meni da za radnike moraš, ali kad obrtnik sebi uplaćuje doprinose da li mora predavati i R-Sm? Ja sam isto bila uvjerena da ne mora, ali sad me totalno zbunilo.
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 12:15   #87
Ja sam platio doprinos na način da sam ispisao opće uplatnice sa podacima sa rješenja iz Porezne.I platio sam odjednom za 3 mjeseca.Nikakav drugi papir ispisivao nisam.Ali ja sam jedini u obrtu, i vlasnik i zaposlenik.neznam kako ide kad obrtnik uplaćuje svojim radnicima doprinos.
A već sam dobio obavijest na mail od mirovinskog fonda da je uplata legla na račun u fondu.Već imam nešto za mirovinu
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2013., 13:20   #88
Quote:
maja_00100 kaže: Pogledaj post
Ma jasno je meni da za radnike moraš, ali kad obrtnik sebi uplaćuje doprinose da li mora predavati i R-Sm? Ja sam isto bila uvjerena da ne mora, ali sad me totalno zbunilo.
kad obrtnik dohodaš/paušalist sam sebi uplačuje doprinose po riješenju porezne uprave ne mora ništa predavati osim novaca na uplatne račune.
apsolutno nikakve obrasce samo novci
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:17   #89
Da li netko zna, da li je došlo do nekih promjena vezano za zatvaranje obrta?

Znam proceduru oko podnošenje zahtjeva na Uredu za gospodarstvu, pa čekaš
rješenje o zatvaranju, pa slijedi odjava radnika. E sad, vremenski rok za odjavu radnika je još uvijek 8 dana ili?U slučaju zatvaranja obrta, radnici se odjavljuju sa kojim datumom?Datumom rješenja o zatvaranju obrta?

I još jedno pitanje, da li netko zna proceduru kod zatvaranja obrta ako imam zaposlenu osobu na stručnom osposobljavanju za rad bez zasnivanja radnog odnosa?

Hvala
salvador is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 09:33   #90
Quote:
smac69 kaže: Pogledaj post
To znači da ne mogu sam sebi prebaciti lovu s tekućeg na ŽR putem internet bankarstva nego moram nositi lovu na Finu?
to ne znači to Pozajmicu možeš primiti kojem god obliku hočeš.samo u opisu mora pisati jasno kratkoročna pozajmica na žiro računu primaoca.

Poslije ako te porezni referent bude pitao samo isprintaš izvod gdje piše kratkoročna pozajmica i predočiš mu
inače najbolje je radit preko internet bankarstva poreznicima je to najdraže i najčistije.vide ko je poslao pozajmicu po kojem ugovoru i koja svota
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2013., 21:29   #91
pozdrav ekipa
Danas je ljepo dobijem dve uplatnice i kad ono u prvoj je porez na tvrtku od 500 kn. Pa tek imam 20 dana otvoren obrt već mi šalju porez na tvrtku? Šta nije da smo mi obrtnici prvu godinu oslobođeni plaćanja poreza na tvrtku? ili ja imam krivu info. A druga je porezno riješenje za uplatu poreza.. uglavnom više uopće nisam sretna što imam obrt.. e da da ne zaboravim napomenut niti tjedan dana obrt nije bio registriran a oni meni šalju uplatnicu za upis u registar hrvatskih obrtnika KAO nije obavezna ali je poželjno.. :/ a ma.
tamtam nails2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 18:15   #92
Kad se dobiva uplatnica za plaćanje poreza na tvrtku tj. na obrt u mom slučaju.Vidim da forumaši pišu da dobivaju te uplatnice.Ide li to krajem godine ili svaki grad i općina šalju po nekom svom nahođenju?
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 00:02   #93
Svaki grad odredjuje kad razrezuje porez na tvrtku i da li je za prvu godinu tvrtka oslobodjena ili ne. Kod nas se razrezuje jednom godisnje i ako je
tvrtka registrirana nakon 6. mjeseca placa se pola. Porez na tvrtku je iskljucivo prihod grada.
maja_00100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 11:53   #94
Dobro, budem se raspitao kako je kod mene.Ja sam registrirao u 4. mjesecu pa ću vjerojatno platit za cijelu godinu.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 20:26   #95
Imam jedno pitanje za kolege obrtnike
Treba mi obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u.Trebam to poslati u jednu firmu.
e sad našao sam na internetu da to izdaje Državni zavod za statistiku i da se prvo treba napraviti Upis u registar poslovnih subjekata. Vidim da to košta 55 kuna, nije skupo ali eto i to je izdatak.

Koliko se čeka na taj papir iz Zavoda ili se može dobit u nekoj drugoj instituciji.Možda u Uredu državne uprave koji izdaje obrtnice ?
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 08:58   #96
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje za kolege obrtnike
Treba mi obavijest o razvrstavanju poslovnog subjekta prema NKD-u.Trebam to poslati u jednu firmu.
e sad našao sam na internetu da to izdaje Državni zavod za statistiku i da se prvo treba napraviti Upis u registar poslovnih subjekata. Vidim da to košta 55 kuna, nije skupo ali eto i to je izdatak.

Koliko se čeka na taj papir iz Zavoda ili se može dobit u nekoj drugoj instituciji.Možda u Uredu državne uprave koji izdaje obrtnice ?
Obavijest o razvrstavanju je podatak o subjektu sa šifrom djelatnosti. Državni zavod za statistiku to izdaje za d.o.o. jer poduzećima to nigdje ne piše kad otvaraju poduzeće, nisam još nikad imala slučaj da su izdali za obrtnika. Vama šifra djelatnosti koju bi inače DZS izdao piše na obrtnici i u rješenju o otvaranju obrta.

Evo tu vam je link na stranicu, imate na dnu i kontakt njihov broj,pa možete i pitati prije nego se zaputite.
http://www.dzs.hr/Hrv/important/Notices/upisRPSh.htm

Vama kao obrtniku možda treba izvadak iz obrtnog registra,to možete preuzeti na stranici obrtnog registra. Jer prilično sam uvjerena da se Obavijest o razvrstavanju odnosi na d.o.o. Ipak provjerite kod njih još.

Zadnje uređivanje konto12345 : 19.07.2013. at 09:19.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 10:25   #97
Danas me zvali iz porezne i pitali u smislu šta je meni pa nisam podnesla godišnju prijavu... Na kraju se ispričavali, jer eto sustav im izlistao da sam trebala, a sustav ne prepoznaje finese. Naravno, nisam trebala jer sam paušalist pa nisam obvezna. Tako paušalci da znate ako vas nazovu da se na prvu ne prestrašite..
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 13:46   #98
Za konto12345: Hvala na pojašnjenju, budem provjerio.Imam izvadak iz Obrtnog registra i na njemu pišu djelatnosti mog obrta.Valjda će taj papir biti dovoljan.I kopiju obrtnice trebam poslati i još neke papire . Jedino za ovaj dio sa Zvodom nisam siguran pa ću vidjeti.

A imam još jedno pitanje nije baš uz ovo vezano.Zašto FINA izdavanje BON 1 i Bon 2 naplaćuje jako puno.Na njihovom webu piše da je to sve skupa oko 470 kun za 2 papira. A ne smije biti starije od mjesec dana. U banci sam jednom izvadio BON 2 i platio 140 kuna, tako nešto.

Di god dođem samo daj lovu
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 14:00   #99
Quote:
dragec84 kaže: Pogledaj post
Za konto12345: Hvala na pojašnjenju, budem provjerio.Imam izvadak iz Obrtnog registra i na njemu pišu djelatnosti mog obrta.Valjda će taj papir biti dovoljan.I kopiju obrtnice trebam poslati i još neke papire . Jedino za ovaj dio sa Zvodom nisam siguran pa ću vidjeti.

A imam još jedno pitanje nije baš uz ovo vezano.Zašto FINA izdavanje BON 1 i Bon 2 naplaćuje jako puno.Na njihovom webu piše da je to sve skupa oko 470 kun za 2 papira. A ne smije biti starije od mjesec dana. U banci sam jednom izvadio BON 2 i platio 140 kuna, tako nešto.

Di god dođem samo daj lovu
Informacija o bonitetu BON-1 sadrži opće podatke o poduzetniku, podatke i pokazatelje o njegovu poslovanju u protekle dvije godine, kretanje broja zaposlenih i njihove prosječne plaće, stanje novčanih sredstava tijekom protekle godine, rang tvrtke u razredu, tj. u odnosnoj djelatnosti, objašnjenja navedenih pokazatelja. Izdaje se samo za poduzeća.
Vi nećete trebati kao obrtnik BON 1 jer u Fini BON 1 sastavljaju za d.o.o. na temelju statističkih izvještaja koji se predaju za poduzeća. Vi kao obrtnik trebat ćete samo BON 2 i vjerojatno uz to potvrdu o visini dohotka izdanu od Porezne uprave i pregled primitaka i izdataka za prethodnu godinu.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2013., 18:23   #100
Hvala na pojašnjenjima.Ja sam obrtnik samo 3 mjeseca i mogu dobit papire samo za to razdoblje.prije nekog vremena sam bio u mojoj banci i onda sam tamo dobio BON 2. Ali sad trebam u jednu firmu slati dokumente zbog moguće suradnje.Pa između ostalog traže BON 1 i BON 2 ali ne stariji od mjesec dana.Budem u banci idući tjedan opet zatražio BON 2.
A za ovu potvrdu ću vidjeti u Poreznoj.Ja sam paušalni obrtnik i imam plaćene doprinose za protekla 3 mjeseca.Onda ću valjda prema tim podacima dobiti tu potvrdu.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:12.