Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2024., 12:43   #1
Pdv na proviziju- prolazna stavka?

Poštovanje,
Imam pitanje vezano za PDV na proviziju booking comu:
Naime, kao mali iznajmljivači, imamo PDV identifikacijski broj i surađujemo sa jednim hrvatskim doo (4690, Nespecijalizirana trgovina na veliko, a koji između ostalog ima registriranu djelatnost 63.30 -Djelatnost putničkih agencija i turoperatora), koji umjesto nas radi sa booking com-om te on je posrednik.

Mi vršimo naplatu gostima na odlasku.
Na kraju svakog mjeseca, ta hrvatska doo firma nam izdaje račun koji uklkjučuje :
Proviziju od bookinga, PDV na proviziju od 25% i 4% za usluge tog doo.

A drugi kolega koji isto ima doo, putničku agenciju, nam kaže da on ne plača kao agencija pdv na proviziju nego da je to njemu "prolazna stavka".
Ako pređem kod njega, neću više plaćati pdv na proviziju.
On posluje tako da booking vrši naplatu od gostiju pa njemu uplaćuje novac.

Da li ima netko da mi objasni, kako mogu postići da mi ovaj postojeći doo ne naplaćuje više proviziju na pdv i da njemu to postane "prolazna stavka" i šta to točno znači?
parac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 10:21   #2
to znaci da doo ima pravo priznat pretporez i iskazat poreznu obavezu pa je rezulatat 0, odnosno ''prolazna stavka'' . mali iznajmljivaci nemaju tu mogucnost. mozda taj prvi doo nije u pdv-u? u tom slucaju su obveznici jednako kao i mali iznajmljivaci
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 00:45   #3
Hvala kolega na odgovoru ali ja baš ne razumijem šta bi to značilo sa pretporezom pa ako bi mi mogao ti ili netko podrobnije protumaciti da ja to uspijem poloviti?

Hvala i oprosti
parac is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 11:31   #4
pretporez znaci da imas pravo po ulaznom računu odbit pdv
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 14:08   #5
Ako je u oba slučaja iznajmljivač privatna osoba, na njega je kategorizacija, nije li on u ugovornom odnosu s Bookingom? I Booking njemu izdaje račune za proviziju? Te je plaćanje PDV-a obaveza iznajmljivača?

Drugo je pitanje tko to operativno odradi za iznajmljivača pa mu to prefakturira.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2024., 20:24   #6
Ja jesam fizicka osoba, ali se na bookingu kao vlasnik objekta vodi ta d.o.o. sa kojom ja surađujem i sa kojom sam potpisao ugovor. O tome se.radi
parac is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 11:50   #7
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Ako je u oba slučaja iznajmljivač privatna osoba, na njega je kategorizacija, nije li on u ugovornom odnosu s Bookingom? I Booking njemu izdaje račune za proviziju? Te je plaćanje PDV-a obaveza iznajmljivača?

Drugo je pitanje tko to operativno odradi za iznajmljivača pa mu to prefakturira.
Sunteți de acord cu întrebarea?
REZERVARE! Ma simt mereu complicat in privinta subiectului TVA-ului acolo!
nisso8090 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:26.