Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2009., 13:15   #341
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
I RIF ima svoj kontni plan..i HT ima svoj......
I što?Neprofitne knjiže prihode na klasi 3 i da ne nabrajam dalje.
Ne da mi se voditi takve rasprave,nisam na forumu da tumačim zakone,svatko kome treba ,a zna se služiti literaurom može naći u časopisu,zakonu,na internetu...tu sam došla isključivo da pomognem o stvarima iz čiste prakse i da oko nekih sitnica ljudi ne lutaju od vrata do vrata.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:27. Reason: quote
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 13:36   #342
pa zar priča o organizaciji računovodstva nije čista praksa?

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:27. Reason: quote
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:00   #343
Pa naravno da jeste,samo ti velim da JA nemam vremena za tako duge rasprave i dokazivanja,što mi treba,ja nađem u Zakonu a ovdje nemam vremena tumačiti na široko i dugačko.
Više sam praktičar nego teoretičar.
Zašto postoje "Mišljenja ministarstva",zato što su u zakonima stvari nedorečene jedan tumači ovako,drugi onako.
Eto zato se ne upuštam u široke rasprave ova dva dana nego kratke i jasne.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:27. Reason: quote
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:10   #344
iz dobre teorije, proizlazi još bolja praksa i organizacija
Šo se tiče mišljenja min. financija jedino pravo mišljenje je mišljenje sabora, jer min. fin. često mijenja mišljenje po istoj stvari...
pokušavam biti jasan, ali teško je istovremeno povezati tri zakona i kratko opisati.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:28. Reason: quote
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:16   #345
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
I što?Neprofitne knjiže prihode na klasi 3 i da ne nabrajam dalje.
dala si odličan primjer...za neprofitne organizacije je uredbom propisan obvezni računski plan u kojem je točno određen četverocifreni račun i financijski izvještaji...Zašto država nije na isti način propisala jedinstveni računski plan i za trgovačka društva? Jer nije imala potrebu, kad je sve regulirano posebnim propisima, te da dozvoli poduzetničku slobodu..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 14:25   #346
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
dala si odličan primjer...za neprofitne organizacije je uredbom propisan obvezni računski plan u kojem je točno određen četverocifreni račun i financijski izvještaji...Zašto država nije na isti način propisala jedinstveni računski plan i za trgovačka društva? Jer nije imala potrebu, kad je sve regulirano posebnim propisima, te da dozvoli poduzetničku slobodu..
Nemoj se ljutiti ali imam osjećaj"da mlatimo praznu slamu"šta bi bilo kad bi bilo...ni ti ni ja nismo u poziciji nešto od toga promijeniti i zato ne vidim svrhu ove rasprave.Daj nešto konkretno
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 15:14   #347
pa pitaj nešto konkretno da ima veze s računovodstvom
gle, prije nego što se angažiraš za vođenje knjiga nekoj stranici moraš dobro vidjeti čime se bavi, što posjeduje od opreme, kako je organiziran...nakon toga donosiš odluku uzmiš li ga ili ne...a usput moraš i organizirati dostavu podataka, verificiranje podataka, te knjiženje...
DUbo je postavio pitanje pos kasa i sad te pitam bi li ga ti prihvatila kao stranku? koje bi mu knjige vodila? sve je to konkretno i iz prakse..
I ništa nije osobno niti s tobom niti s bilo kojim drugim forumašem, samo razmišljam naglas...i dozvoljavam si da sam dovoljno iskusan u pitanju računovodstva i poreza da mogu o tome pričati..

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:39. Reason: quote
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 16:01   #348
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti ali imam osjećaj"da mlatimo praznu slamu"šta bi bilo kad bi bilo...ni ti ni ja nismo u poziciji nešto od toga promijeniti i zato ne vidim svrhu ove rasprave.Daj nešto konkretno
evo ti moj problemcic sa kamatama, ako može
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:07   #349
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Misliš li na ona svoja dva članka iz 2006 ili misliš na članak iz časopisa RIF broj 9/2008 na stranici 124.??

Zašto nisi komentirao niti jedan navod?
Pa rekao sam?!? U lošijem sam položaju, pa onda rađe pitam ministarstvo i RRIF. Evo, slažem dopis. Za mene su oni dovoljno mjerodavni, pa čim dobijem odgovor znat ću dali samo nabrajaš bez veze, ili si savršeno u pravu kao i Hitrorez (hahaha!) koji je ipak jako puno napuhano ništa. Ja zapravo neznam što meni ta riječ znači? Ovako, gađati se teorijom nema nikakvog smisla, jer ti NIKADA NE plaćaš kaznu koju nama odrapi inspekcija, pa je lako gađati se "tvrdnjama". A meni moj inspektor tvrdi drugačije, pa ja slušam njega, čak da si sve točno nabrojio... On je naime mjerodavni za kazne!!

Ponavljam da ako si u praviu svi mi kojima roba kroz kalkulaciju ulazi u prodavaonicu, dakle u MP možemo BACITI modul VP, sve je od sada samo MP, iz koje se može izdavati R1, tako lako igenijalno... i pogrešno, pretpostavljam! Ali da čujemo nadležne...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:24   #350
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A meni moj inspektor tvrdi drugačije, pa ja slušam njega, čak da si sve točno nabrojio... On je naime mjerodavni za kazne!!
majstore, da bi te inspektor kaznio, morao bi napisati zapisnik i pozvati se na zakonske odredbe..slažeš se?
Kad prođeš kroz crveno, nemre policajac samo naplatiti kaznu, mora napisati prekršaj...a ak nigdje u zakonu to ne piše, sorry..
ma mislim da ćemo funkcionirati kao pravi forumaši, daj pet!
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:54   #351
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
majstore, da bi te inspektor kaznio, morao bi napisati zapisnik i pozvati se na zakonske odredbe..slažeš se?
Kad prođeš kroz crveno, nemre policajac samo naplatiti kaznu, mora napisati prekršaj...a ak nigdje u zakonu to ne piše, sorry..
ma mislim da ćemo funkcionirati kao pravi forumaši, daj pet!
Ma iz koje si ti države, moj "kolega"?? Zvučiš kao oni ministri koji nam prodaju maglu, ako me razumiješ, jer mi osjećamo da nam prodaju maglu!! Odakle ti ideja da će mi policajac citirati zakone?? I pisati zapisnik?? Dobiješ potvrdu i iš!! Imam utisak da se nije pametno s njim upuštati u dokazivanje da nema "službenog" kontnog plana.

A danas ja u servis moje omiljene knjigovođe, pa ona čita ovo što piše, pa čita, pa se nasmije i kaže: E svašta! kaže mi: nastavi ti kao do sada, a ako je nekome ukinuta kategorija VP - neka on samo tako radi. I kaže mi, jako pametno bez da tupi o tome jeli ili nije kontni plan službeni ili neslužbeni, dakle kaže da u ovoj državi i dalje postoji konto VP na njega ću pisati SVE što iz prodavaonice prodam na R1, pa BILA ili NE BILA to VP, pa ću robu stornirati u MP i prebaciti i rasknjižiti u VP. I kaže iskusna žena (30 godina staža) ovako: sve je više ovakvih koji trube svoje, lupaju se zakonima, jer ONI NE PLAĆAJU kazne, nego se samo ispričaju ako zabrljaju!! Žena ima iskustva!

I za mene rješenje koje je 100% najbolje je voditi sve kako sam opisao jer tu GARANTIRANO nema greške!! Pa i moj (i on nema pojma...) inspektor zadovoljan kako ja to radim!! Eto, pa za sada je zaključak: neka svatko koga tema zanima vjeruje koliko hoće i kome hoće.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 18:00   #352
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
A sada pomoć oko jedne druge teme:
kratkoročna pozajmica drugom poduzetniku, rok povrata pozajmice, temeljem ugovora zajmodavac neće obračunati kamatu. prema zakonu u tom je slučaju potrebno obračunati PDV na iznos minimalne ks.
Ma zbog gužve nisam stigao odgovoriti, a rješenje je istovremeno jednostavno i složeno.
Ne znam treba li uvod, ali idemo direktno u glavu:

Prema članku 51. stavak 5. Pravilnika o PDV-u, zajmodavatelj je obvezan obračunati PDV na godišnju kamatu od 4%, izdati račun R-1 s elementima iz čl. 15. st. 3. Zakona o PDV-u. Taj račun se unosi u Knjigu izlaznih računa.

Ajmo primjer: dao si beskamatnu pozajmicu od 5000,00 kn na mjesec dana.
Dužan si izdati račun (R-1) s sljedećim pozicijama:
Mjesec pozajmica kamatna stopa mjesečna kamata pdv
Lipanj 50.000 4% 166,00 kn 36,67
(nemoj me držati da je obračun kamata u lipu točan)

Budući da je PDV neutralan, u kojem jedan plaća, a drugi koristi pretporez, onda je potrebno da zajmoprimatelj zajmoprimcu plati pdv. Naime, po izdanom računu ti ćeš platiti pdv, ali će on koristiti pretporez.

Bilo bi fer da ti doznači na žiro račun iznos pdv koji je on odbio...Slažeš se??

Knjiženje kod tebe:
1. izdani račun za obračun pdv na beskamatnu pozajmicu
duguje potraživanja od zajmoprimaoca za pdv / potražuje obveza za pdv 36,67 kn
2. zajmoprimatelj ti plaća pdv
duguje žiro račun / potražuje pot. Od zajmoprimca

knjiženje kod njega:
1. primljen račun za obračun pdv na besk. Pozajmicu
duguje pretporez / potražuje obveze prema zajmodavcima za pdv 36,67 kn
2. zajmodavac uplaćuje na žiro račun iznos pdv koji je koristio
duguje-obveze prema zajmod / potražuje žiro račun.

Ukoliko ne želiš da ti zajmoprimatelj plati pdv onda je knjiženje:
duguje troškovi pdv / potražuje obveze za pdv 36,67

Ako nešto nije dovoljno jasno napisano, slobodno pitaj....pozdrav

Zadnje uređivanje lasangel : 08.05.2009. at 18:06.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 18:06   #353
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ma iz koje si ti države, moj "kolega"??
Ne znam što da kažem, ali bježi od knjigovotkinje..možda ju je vrijeme pregazilo? Nisi mi rekao niti jedan argument protiv, niti jedno objašnjenje nisi pobio zakonom. Nikoga ne silim, ali ako pročitaš bar još jednom sve što sam napisao, ako prolistaš samo one zakone koje sam naveo, stručni članak, zapitaj se...možda sam ipak u pravu...
i na kraju, nigdje nisam rekao da je ukinuta veleprodaja, već sam rekao da se iz maloprodaje može obavljati prodaja profesionalnim kupcima..a to si i pitao...i ako ikad budeš kažnjen, slobodno se javi....

Zadnje uređivanje lasangel : 08.05.2009. at 18:11.
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 20:02   #354
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
Ne znam što da kažem, ali bježi od knjigovotkinje..možda ju je vrijeme pregazilo? ....
Ma kako sam rekao ide pismo poreznoj, pa će oni valjda objasniti. Pitanje, da ostane zapisano: dali je prodaja iz maloprodajne prodavaonice na R1 firmi ili obrtniku, dakle sa svim podacima za odbitak PDV-a, VP, ili je i to MP, pa se dakle ništa ne razdvaja i sve se knjiži na isti konto!?? Da ne bude " nisam tako mislio"!!

Onda ću pitati RRIF. Za sada mi je daleko pametnije R1 iz maloprodaje i dalje smatrati VP, slušatoi ono što VEĆINA kaže i raditi kako sam do sada radio, jer tu NEMA greške, nego ti vjerovati (oprosti, ali to citiranje, hvatanje za izraze itd, to ti je meni bez veze, to je puka teorija bez prakse...) pa to platiti kaznom!! I da ti se javim, znam da mi je nećeš platiti, pa što ću se javljati... Mi smo na dnu i nas love za svaku grešku!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 20:08   #355
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
i na kraju, nigdje nisam rekao da je ukinuta veleprodaja, već sam rekao da se iz maloprodaje može obavljati prodaja profesionalnim kupcima..a to si i pitao...
A, sada smo malo u špade?? E ne volim ti to!! Ma tko te to pitao, pa zar sam baš toliko blesav da to nakon 15 godina rada neznam?!? Čini mi se da si umjetnik za zamršavanje i velike priče... a izgleda i za izokretanje? Ili jednostavno uopće ne razumiješ pitanje, ali ja neću više trošiti prostor i ponavljati.

Nego, mislim da treba prekinuti, ja ti nekako više volim kad mi Dubravka ili Vlado3 odgovore, kratko, jasno i u glavu, razumiju što pitam, ne petljaju me i ne traže da citiram zakone, a ni ja njih ne pitam što je heksadecimalno brojenje, iako možda znaju...
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 20:19   #356
Quote:
lasangel kaže: Pogledaj post
pa pitaj nešto konkretno da ima veze s računovodstvom
gle, prije nego što se angažiraš za vođenje knjiga nekoj stranici moraš dobro vidjeti čime se bavi, što posjeduje od opreme, kako je organiziran...nakon toga donosiš odluku uzmiš li ga ili ne...a usput moraš i organizirati dostavu podataka, verificiranje podataka, te knjiženje...
DUbo je postavio pitanje pos kasa i sad te pitam bi li ga ti prihvatila kao stranku? koje bi mu knjige vodila? sve je to konkretno i iz prakse..
I ništa nije osobno niti s tobom niti s bilo kojim drugim forumašem, samo razmišljam naglas...i dozvoljavam si da sam dovoljno iskusan u pitanju računovodstva i poreza da mogu o tome pričati..
Ma tko ti je uopće rekao da nemaš iskustva,šta mi drugi nemamo pojma,dubo recimo radi taj posao 15 g,Dante približno,ja više..i sad se ti nađeš svima nama tumačiti zakone.
Ja tebe nemam što konkretno pitati jer što radim,to znam,pa ako si pratio moje postove sve su bili moji odgovori na pitanja forumaša samo sam jedno jedino pitanje postavila jer mi se nije dalo kopati unatrag po časopisima da provjerim podatak(koji je na kraju bio točan)
A zašto misliš da ne bi dubu uzela za klijenta a pro po toga ja i on smo vrlo brzo razjasnili nejasnoće.I čitam pa ne vjerujem..nešto za njegovu knjigovotkinju kak ti veliš,daj se skuliraj kad pišeš komentare,rekli smo da smo tu da pomognemo jedni drugima a ne da vrijeđamo i ti opet svima odgovaraš sa neke visine,kao, tko su oni pojma nemaju,ja sve znam.
Vrijeme je da promijeniš ophođenje sa forumašima.
Eto ja se neću plesti u tvoj odgovor Vladi,samo da te nadopunim,čovjek traži knjiženja po kontima-konkretno duguje potražuje pa to mu još napiši.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 20:24   #357
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
A, sada smo malo u špade?? E ne volim ti to!! Ma tko te to pitao, pa zar sam baš toliko blesav da to nakon 15 godina rada neznam?!? Čini mi se da si umjetnik za zamršavanje i velike priče... a izgleda i za izokretanje? Ili jednostavno uopće ne razumiješ pitanje, ali ja neću više trošiti prostor i ponavljati.

Nego, mislim da treba prekinuti, ja ti nekako više volim kad mi Dubravka ili Vlado3 odgovore, kratko, jasno i u glavu, razumiju što pitam, ne petljaju me i ne traže da citiram zakone, a ni ja njih ne pitam što je heksadecimalno brojenje, iako možda znaju...
Eto dok sam mu ja pisala odgovor,ti si u međuvremenu ovo napisao.Slažem se s tobom ovo stvarno nema smisla i već me pomalo sve ovo nervira da pomišljam da odem na nešto drugo na forumu i da se ovdje više ni ne javljam.Izvrijeđa čovjek sve redom,nas,računovođu o kojoj ne zna ništa i da ne nabrajam.Zaboravih mu reći da promijeni profesiju i da ode u politiku jer i tamo se samo priča a ništa konkretno.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:19   #358
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Eto dok sam mu ja pisala odgovor,ti si u međuvremenu ovo napisao.Slažem se s tobom ovo stvarno nema smisla i već me pomalo sve ovo nervira da pomišljam da odem na nešto drugo na forumu i da se ovdje više ni ne javljam.Izvrijeđa čovjek sve redom,nas,računovođu o kojoj ne zna ništa i da ne nabrajam.Zaboravih mu reći da promijeni profesiju i da ode u politiku jer i tamo se samo priča a ništa konkretno.
Zbilja ti se čudim?? Prvo riskiraš onu picu koju ti dugujem, (odeš li povlačim poziv!) a drugo nemožeš tek tako otiči, nakon što si puno puta lijepo odgovorila i pomogla nekome! Kako vidiš imam iskustva na forumu i uvijek se nađe netko tko se postavi kao ministar, pa dijeli deke. Onda se pokuša razgovor, pa ako ne ide - ništa zato, uvijek ima onih koji žele razgovor a ne dociranje. Tvoj kolega javlja se i na druge teme, sve zna o putovanjima na neka egzotična mjesta, pa je vjerovatno lumen i puno toga je naučio iz knjiga, putovanja, a naučit će i da praksa uvijek šiša te visokoučene diskusije... Neka kaže što ima, ako je i smiješno, nije bitno. Nije ni obvezujuće... Oni koji prate forum znat će iz svega izvuči nekakav zaključak!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:52   #359
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Zbilja ti se čudim?? ...
A pivicu si zaboravio,ili što bijaše još?
Šteta što ste svi koji ste me pozvali na kavu ,pićence i neki ručkić,(a na kraju bih palačinke sa čokoladom jer sam veliki sladokusac)dosta ste daleko.A tako ti je to.
"Korijeni obrazovanja su gorki,a plodovi slatki.Upitan koliko se odgojeni i učeni ljudi razlikuju od neodgojenih i neukih rekao je da je obrazovanje ures u povoljnim prilikama i utočište u nedaćama.Učitelji koji su djecu dobro odgojili zaslužuju isto poštovanje kao roditelji koji su im pružili život,a pravi učitelji-dobar život.Aristotel."
Ono u prvoj rečenici gratis palačinke.

Zadnje uređivanje Lavica02 : 10.05.2009. at 21:44. Reason: quote
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 09:14   #360
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Ma tko ti je uopće rekao da nemaš iskustva,šta mi drugi nemamo pojma,dubo recimo radi taj posao 15 g,Dante približno,ja više..i sad se ti nađeš svima nama tumačiti zakone.
A zašto misliš da ne bi dubu uzela za klijenta a pro po toga ja i on smo vrlo brzo razjasnili nejasnoće.I čitam pa ne vjerujem..nešto za njegovu knjigovotkinju kak ti veliš,daj se skuliraj kad pišeš komentare,rekli smo da smo tu da pomognemo jedni drugima a ne da vrijeđamo i ti opet svima odgovaraš sa neke visine,kao, tko su oni pojma nemaju,ja sve znam.

Eto ja se neću plesti u tvoj odgovor Vladi,samo da te nadopunim,čovjek traži knjiženja po kontima-konkretno duguje potražuje pa to mu još napiši.
Zašto tako žestoko?
Kad nešto radim, onda prije svega to provjerim u propisima. Možda je moj pristup drugačiji od drugih "knjigovođa", jer ipak nisam knjigovođa.
I uvijek uspoređujem rješenja više kuća.(RIF; RRIF i drugi da ne reklamiram) Ako se Dubina knjigovotkinja nasmijala, a nije pročitala propise koje sam naveo, onda to govori o njezinoj sigurnosti da se ništa ne mijenja i to iz dana u dan, a ne iz godine u godinu..
U ovom razgovoru zauzela si neutralan stav, tj. nisi pobila niti jedan navod. Nisam nigdje rekao da sam 105% siguran (samo 100%) ali navodim samo činjenice i propise koji su na snazi...

Čovjek traži knjiženja? Pa napisao sam...jedini problem je što smatraš da sam trebao navesti račune glavne knjige, a budući da ne znam njegov kontni plan to sam izbjegao...Ali ok...evo i knjiženja po kontima (RRIF-ov kontni plan, može?)

Ponavljam:
Knjiženje kod tebe( zajmodavatelj):
1. izdani račun za obračun pdv na beskamatnu pozajmicu
duguje konto 122 - potraživanja od zajmoprimaoca za pdv / potražuje 2400 -obveza za pdv 36,67 kn

2. zajmoprimatelj ti plaća pdv
duguje 1000 - žiro račun / potražuje 122 - pot. Od zajmoprimca

Ukoliko ne želiš da ti zajmoprimatelj plati pdv onda je knjiženje:
duguje - 467 troškovi pdv / potražuje - 2400 obveze za pdv 36,67

knjiženje kod njega (zajmoprimatelj):
1. primljen račun za obračun pdv na besk. Pozajmicu
duguje 1400 - pretporez / potražuje 239 obveze prema zajmodavcima za pdv 36,67 kn

2. zajmodavac uplaćuje na žiro račun iznos pdv koji je koristio
duguje 239 -obveze prema zajmod / potražuje 1000 -žiro račun.

Opet ćeš reći da je ovo s visoka, ali jednostavno ne znam sve kontne planove, koji su ionako nebitni, jer najbitnije je da se sastave financijski izvještaji. Nigdje nisam napisao da si nekvalitetna (niti za bilo koga drugog), ali samo razgovaramo i svi učimo..
lasangel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:35.