Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2009., 14:24   #481
Tako je, a na E-poreznoj imaju samo stari i novi ID
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 16:40   #482
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Da - kamate na javna davanja nisu porezno priznati trošak
U Zakonu i Pravilniku o porezu na dobit o tome nema spomena. Ne znam na kojoj poziciji u prijavi poreza na dobit bi ih trebali iskazati?

Dok to ne piše tamo, za mene, zatezne kamate zbog kašnjenja u plaćanju poreza i doprinosa su porezno priznati trošak.
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 17:59   #483
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post

Fala! Odoh u pravnika po ostatak objašnjenja!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 18:03   #484
Quote:
kokoroko kaže: Pogledaj post
Ja sam svakako za tvoju definiciju poreza, ide to na četvorku i neka me pozdrave!!

@Vlado3, bojim se da RBA nema E-karticu, ali idem provjeriti. Što se ako uzmeš e-karticu događa sa tvojim vodećim brojem računa, ostaje bančin, ili ne? (Rba: 2484008) A broj računa?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 18:40   #485
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
@Vlado3, bojim se da RBA nema E-karticu, ali idem provjeriti. Što se ako uzmeš e-karticu događa sa tvojim vodećim brojem računa, ostaje bančin, ili ne? (Rba: 2484008) A broj računa?
za RBA ne znam da li ima, ali ako tvoja poslovna banka(neka u kojoj imas otvoren racun) nema tu mogucnost uzmes fininu karticu. ne razumijem ovaj drugi dio pitanja, ne desava se nista sa tvojim racunima, ti jednostavno imas samo jednu (nekoliko) opciju vise. Uvijek mozes i dalje pjeske nositi papire i nositi cokoladice, ali mozes i od kuce - kancelarije sve napraviti. u pocetku sam svaka dva dana povlacio stanje iz porezne (kao malo djete kada dobije novu igračku) koje dobijes u roku od minut, dva. naravno u radno vrijeme (nisam siguran ali cini mi se da je pon-pet od 07-19, a sub 07-14)
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 19:32   #486
Važi samo za obrtnike dohodaše, prema Pravilniku o PND
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2009., 19:33   #487
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Važi samo za obrtnike dohodaše, prema Pravilniku o PND
nešto sam zbrljao kod kvotanja, odgovor na post 499
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 04:26   #488
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Dobro, da raščistimo: dali je to cijena SAMO e-porezne, ili plaćaš zato jer si dobio račun i e-poreznu? Istina, sada održavanje košta nešto malo, 9 ili 15 kn, ali ako dobijaš oboje onda trošak nije 60, nego 45 kn. Pa bi i moglo...

Ali ako moja RBA nema e-poreznu, onda mi je skupo dati 720 kn za NIKAKVU uslugu, zapravo JA činim uslugu državi jer je više ne maltretiram printanjem stanja, papirologijom koju netko mora proknjižiti, ne gnjavim službenike na šalterima itd!! čini mi se da se opet "podilazi" Fini, koja je u svijetu nepoznata "karika" u financijskom poslovanju!! Samo nam se smiju i pitaju što će nam to, kad imamo banke! Ali, ne ide se iz "one" države tako lako!
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 08:55   #489
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Važi samo za obrtnike dohodaše, prema Pravilniku o PND
Tako da,

Pravilnik o porezu na dohodak:

čl. 25 st. 11. izdacima se ne smatraju plaćene zatezne kamate zbog nepravodobno uplaćenih javnih davanja (poreza na dohodak, poreza na dodanu vrijednost, doprinosa za obvezna osiguranja i drugo).

Ovo je veliki apsurd i još jedan promašaj propisa s područja Zakona o porezu na dohodak.

Da bi ovo uopće bilo moguće pratiti, oni bi trebali izdvojiti poseban račun na kojem bi se knjižila zatezna kamata kako bi uopće itko mogao prepoznati na što se koje plaćanje odnosi. Dok god to oni vode ovako kumulativno, ova odredba je, za mene, neprovediva.
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 13:47   #490
Bitno je da oni prvo skinu kamatu pa onda PDV ili neko drugo davanje
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 14:30   #491
Quote:
Dubravka20 kaže: Pogledaj post
Bitno je da oni prvo skinu kamatu pa onda PDV ili neko drugo davanje
To je veliki problem i za Državno računovodstvo (Riznicu) jer oni ne znaju na što se koje plaćanje odnosi i što je redovni porezni prihod a što prihod na osnovi kamata jer ispada da su sve to porezni prihodi, a nisu! To oni ne bi smjeli raditi ali tko te pita.

Ali kad-tad to će morati odvojiti jedno od drugoga, kako god znaju i svaka uplata će morati točno definirana. U pripremi je novi zakon o platnom prometu pa će se to mijenjati a i raspisan je natječaj za novi informacijski sustav PU čime ovaj zastarjeli ISPU i CICS odlaze u povijest, bilo je i vrijeme!
kokoroko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 16:01   #492
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
... dali je to cijena SAMO e-porezne, ili plaćaš zato jer si dobio račun i e-poreznu?
u zabi plaćam, a to se vidi i iz njihovog cjenika usluga, 20 kn za vođenje računa, 30 kn za e-zabu, te 60 kn za b2g, što čini startnih 110 kn. ono prvo plaćaju svi koji imaju rn u njihovoj banci, drugi iznos za e-zabu se na neki način kompenzira sa manjim naknadama za promet virmanski i gotovinski, a ovo treće je benzin i vrijeme do fine i porezne
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 17:36   #493
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
20 kn za vođenje računa, 30 kn za e-zabu, te 60 kn za b2g, što čini startnih 110 kn. ono prvo plaćaju svi koji imaju rn u njihovoj banci, drugi iznos za e-zabu se na neki način kompenzira sa manjim naknadama za promet virmanski i gotovinski, a ovo treće je benzin i vrijeme do fine i porezne
Ubi ga ako sam te išta razumio! Onih 20 kn je jasno. E-porezno je znači 30 kn, što bi bilo podnošljivo, iako mi je i tih 360kn žao, ali... može! Što ti znači b2g? Jeli to naknada za promet, to izostavi, kao da je promet 0! Znam da banci za promet platim 150-200kn svaki mjesec. Koji benzin, Fina mi je 150 m daleko? Dali je to uvijek 110 kn, što godišnjih 1.320,00 kn čini za mene previsokim izdatkom za malu korist koju dobijem? ( + preko 2.000 kn banci za promet) Daj, malo jasnije, običnim rječnikom? Tema je zanimljiva, da vidimo koliko nas banke deru, dali je Fina još gora, itd?
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 01:05   #494
Quote:
dUbO kaže: Pogledaj post
Ubi ga ako sam te išta razumio!
20 kn odrzavanje racuna
30 kn internet bankarstvo, znaci sve racune placam od kuce ili iz firme, poslovnicu banke ne vidim
60 kn je zadovoljstvo da ne vidim ni one iz fine, ni one iz porezne, te da imam dnevno evidenciju preko interneta. predajem preko interneta pdv obrazac, id obrazac, rs obrazac. nadam se da je jasnije sada
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 04:46   #495
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
nadam se da je jasnije sada
jes klinac... više manje. Ajmo pomalo, valjda svih ovo zanima! Pretpostavka je slijedeća: imam već račun kod xx banke, imam karticu, plaćam održavanje, promet, kavicu i benzin. Puno to košta, ali... moraš i da nećeš. Iako se na zapadu sprdaju s pojmom "polog gotovine" (tu nas banke deru!!!) i kažu: pa to je tvoja lova, moš s njom što te volja, ako to zapišeš u knjige... E, ali nažalost ova moja xx banka nema u ponudi "e-ono"... I štoš sad?

A ja bih htio "e-ono", da mogu bežično slati ID, PDV, te prekapat po poreznim karticama! I kako stvari sada izgledaju, prema Vladi trećem, to bi me (ne)zadovoljstvo rebnulo 6x12=720,00 kn za godinu... (sa pdv??) E draga jeftina i vajna e-državo, neš ti tu lovu od mene vidjet, ja sve računam kroz janjetinu ispod sača sa mladim patatama i lukom, a to je više nego dosta za večeru za cijelu širu obitelj. (piće posebno) Zaboravi Fina, nema šanse, kako nam nije daleko i dalje ćemo daviti zaposlanice da printaju kartice svako 2 mjeseca, da knjiže svaki mjesec ono što donesemo itd. Živjele stimulativne cijene za "e-ono" ! Živjela janjetina ispod sača sa mladim... ali to sam već reko!
__________________
Sve gore...

Zadnje uređivanje dUbO : 22.05.2009. at 04:54.
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 06:49   #496
e tu te dubo apsulutno potpisujem, s ovom cjenom država od mene neće vidjeti novac, ovo njima olakšava posao i još bi ti to dobrano trebali naplatiti, ičiće cijena dolje ili će jednostavno nestati
a kad to naprave od mene će dolaziti e obrasci, a dotad......kao što kaže dubo za ove godišnje novce si priuštiš sebi nešto recimo ja si rađe kupim cipele...ha
BUBAMARA22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 09:01   #497
odgovor dubi
- pretpostavljam da i tvoja banka ima internet bankarstvo kao i sve ostale (ako ne sve onda barem velika vecina) na području RH, a ovaj model jedinstvene kartice za pristup tvom računu u poslovnoj banci i državnim službama (odatle kratica b2g - business to government) čini mi se da je jedino moguc kod te banke. alternativa je još jedna kartica izdana od strane fine. ako nemaš čitač kartica i to ti treba, ali to dobiješ sa karticom. - u onih 60 nema pdva (banka je).
A ja sam ti više za ribicu, kakvu god, u slast.
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 12:01   #498
Može li mi netko reći nešto više o ovome:

5.3. ako se ne vodi evidencija iz točke 5.2. ovoga stavka, primitak u naravi od korištenja prijevoznih sredstava u privatne svrhe utvrđuje se u visini 1% nabavne vrijednosti prijevoznih sredstava mjesečno odnosno u visini 20 % iznosa mjesečne rate za operativni leasing,

Kako bi to izgledalo u obračunu plaće i ...
vlado3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 12:41   #499
Quote:
vlado3 kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći nešto više o ovome:

5.3. ako se ne vodi evidencija iz točke 5.2. ovoga stavka, primitak u naravi od korištenja prijevoznih sredstava u privatne svrhe utvrđuje se u visini 1% nabavne vrijednosti prijevoznih sredstava mjesečno odnosno u visini 20 % iznosa mjesečne rate za operativni leasing,

Kako bi to izgledalo u obračunu plaće i ...
To ti je dosta kompliciran obračun budući je rata vezana za tečaj pa moraš vidjeti kolika je rata izračunaš 20% od iznosa rate,taj iznos pretvoriš u bruto u plaću zaposlenika koji koristi dotično vozilo i na kraju mu od plaće odbiješ neto kao svaki kredit-uplata na račun firme.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 13:55   #500
korištenje osobnog automobila

da dodam,žurila sam
1.operativni leasing-20% iznosa rate za dotični mjesec + PDV
2.1% od nabavne vrijednosti +PDV
3.po stvarno utrošenim km=2,00 kn/km uz odgovarajuću evidenciju
U sva tri primjera se može tretirati kao plaća zaposleniku u naravi za dotični automobil.Ukoliko više djelatnika koristi auto onda izračun ide proporcionalno po prijeđenim km.
Za sve mora postojati dokumenat Odluka o davanju osobnog automobila na uporabu
Baratamo sa neto iznosom prilikom obustave na plaći i pripadajućeg PDV-a.
Neto iznos se preračuna u bruto plaću djelatnika i naravno kao i na redovnu plaću obračunaju doprinosi.
Radniku se ispostavi IRA vl.potr. na neto +PDV pa će ti dotična IRA ići
na 1309-potraživanja od radnika D ukupan iznos
7550 prihod od usluga upotrebe auta P
2401 obveza za PDV po vl.pot. P

Prilikom isplate neto i obustave za auto zatvaraš potraživanje od radnika i njegov neto.
Doprinose nisam ovaj puta spominjala podrazumijeva se.
Nadam se da ti je jasno.
Dubravka20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.