Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2009., 09:19   #21
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Da odgovorim ovima koji se cude na rezije...nemojte biti toliko kratkovidni pa racunati kolike su rezije DANAS (kao sto su korisnici promjenjivih stopa to radili) vec pokusajte uracunati sta ce biti SUTRA...kada malo dijete odraste i pocne koristiti vise i vode i struje i kada neminovno (jer to kod nas tako ide) poskupi i stuja i grijanje i voda...prirodni plin je skoro na rekordno niskoj cijeni na svjetskom trzistu (pa i onda nam povisuju grijanje) a sta ce biti kad se malo digne...kao i uostalom racunica za sve...koliko god da je nesto danas, dodajte si plus x posto da kasnije ne bi bilo "nismo znali".
kakve su ovu konstrukcij

ja baš kažem da će cijena svih energenata pasti drastično jer dolaze nove tehnologije, nafta evo predviđanja su ispod psihološke granice od 60 dolara, fiziska elektrana samo što nije počela, u europi razvoj raznih alternaticnih energija (od sunčane,vjetra, do rađenja struje na cestama (moj favorit ) )

ako tako gledamo zašto uopće plaćati režije,kupovati stan jer
1. punica će otići
2. oni će otići
3. zgoditak na lotu
4. povećanje primanja na 10 000+ svaki
5. dobivanje imetka zaboravljene tete iz južne amerike
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 10:11   #22
Quote:
KILLERDOG kaže: Pogledaj post
kakve su ovu konstrukcij

ja baš kažem da će cijena svih energenata pasti drastično jer dolaze nove tehnologije, nafta evo predviđanja su ispod psihološke granice od 60 dolara, fiziska elektrana samo što nije počela, u europi razvoj raznih alternaticnih energija (od sunčane,vjetra, do rađenja struje na cestama (moj favorit ) )
Ja vjerujem da nece...solarna energija je jos uvijek puno skuplja od bilo koje druge...vjetar izuzetno nepouzdan, fisija malo (doslovno) sutra.

Za naftu nitko nije predvidjao da ce pasti sa 147 na 35...tako da u predvidjanja ne vjerujem.

Uostalom, probaj si usporediti sve rezije prije 5 godina i danas...i probaj si zamisliti da li ce rezije u buducnosti rasti ili padati...a tek place?

Ljudi ne bi trebali zivjeti kao krtice, otplacivati nesto cijeli zivot bez da mogu uzivati u tom zivotu...nista na svijetu nije vrijedno takvih odricanja, pogotovo stvari kao stan, auto i slicno...a podstanarstvo ne mora biti lose...to o izbacivanju su price...ima dosta dobrih "gazda".
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 10:50   #23
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Ja vjerujem da nece...solarna energija je jos uvijek puno skuplja od bilo koje druge...vjetar izuzetno nepouzdan, fisija malo (doslovno) sutra.

Za naftu nitko nije predvidjao da ce pasti sa 147 na 35...tako da u predvidjanja ne vjerujem.

Uostalom, probaj si usporediti sve rezije prije 5 godina i danas...i probaj si zamisliti da li ce rezije u buducnosti rasti ili padati...a tek place?

Ljudi ne bi trebali zivjeti kao krtice, otplacivati nesto cijeli zivot bez da mogu uzivati u tom zivotu...nista na svijetu nije vrijedno takvih odricanja, pogotovo stvari kao stan, auto i slicno...a podstanarstvo ne mora biti lose...to o izbacivanju su price...ima dosta dobrih "gazda".
možeš li mi pojasniti kako je isplativije plaćati podstanarstvo nego kredit?
Ako plačam 2000,00kn npr podtsanarstvo a kredit nekih 3500,00 kn ?

Zar te razlika tih kamata kojih daješ banci ( npr. kredit na 20 godina ) ne dođe u konačnici manje nego što češ "baciti" na podstanarstvo?
__________________
mene ako se sete na dan bezbednosti sete, ako se ne sete nikom ništa.
Planinarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 11:43   #24
Quote:
Planinarka kaže: Pogledaj post
možeš li mi pojasniti kako je isplativije plaćati podstanarstvo nego kredit?
Ako plačam 2000,00kn npr podtsanarstvo a kredit nekih 3500,00 kn ?

Zar te razlika tih kamata kojih daješ banci ( npr. kredit na 20 godina ) ne dođe u konačnici manje nego što češ "baciti" na podstanarstvo?
Prvo je problem u tome sto za 2,000 kuna podstanarstva dobijes veci stan nego za 3,500 kuna svog stana ali neka...1,500 razlike za 20 godina je 50,000 eura a na 30 godina je 75,000 eura, ako savjestan covjek tih 1,500 stavi u banku svaki mjesec, sa kamatama to naraste jos i vise.

A vlasnici stanova jos placaju i pricuve i popravke, moguce je da ce placati i porez na nekretnine.

Znaci zivjeti u (svom) malom stanu za puno novaca ili u (tudjem) velikom za manje (i razliku na stranu), u konacnici ce covjek u oba slucaja imati svoj stan...samo onaj tko je u pocetku kupio (i preplatio) se guzvao u premalom, a onaj tko je cekao bolje dane taj je ipak zivio u nekom komforu.

Plus to sto je Hrvatska u nekim jako neizvjesnim vremenima, tesko je reci kuda ce ici zivotni troskovi, zapravo mozemo reci kuda samo ne koliko brzo...a kuda ce ici place...podstanar u takvim vremenima ima puno vise mjesta za manevre...vlasnik stana nema taj luksuz.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 12:37   #25
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Prvo je problem u tome sto za 2,000 kuna podstanarstva dobijes veci stan nego za 3,500 kuna svog stana ali neka...1,500 razlike za 20 godina je 50,000 eura a na 30 godina je 75,000 eura, ako savjestan covjek tih 1,500 stavi u banku svaki mjesec, sa kamatama to naraste jos i vise.

A vlasnici stanova jos placaju i pricuve i popravke, moguce je da ce placati i porez na nekretnine.

Znaci zivjeti u (svom) malom stanu za puno novaca ili u (tudjem) velikom za manje (i razliku na stranu), u konacnici ce covjek u oba slucaja imati svoj stan...samo onaj tko je u pocetku kupio (i preplatio) se guzvao u premalom, a onaj tko je cekao bolje dane taj je ipak zivio u nekom komforu.

Plus to sto je Hrvatska u nekim jako neizvjesnim vremenima, tesko je reci kuda ce ici zivotni troskovi, zapravo mozemo reci kuda samo ne koliko brzo...a kuda ce ici place...podstanar u takvim vremenima ima puno vise mjesta za manevre...vlasnik stana nema taj luksuz.
...da,da...izgleda da nam je zemlja puna dugogodisnjih podstanara koji nakog isto tako dugogodisnjeg lagodnog i sigurnog podstanarskog zivota upravo kupuju kesovinom lijepe i prostane stanove. joj, a ja sam dosad sve u zabludi mislila da kesom kupuju bogati ljudi, a kad ono cash kupci svi redom dugogodisnji podstanari...
mirjanazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 14:41   #26
nije solarna energija uopče skupa (mislim u eu,ne kod nas)
reci prije 15g koliko je koštao interent (ako se ne sjećaš 34 kune sat,brzina koma,mobitel su koštali ohoh cijena minute 4-5 kuna, telefonski računi? )
koliko je to pojeftinilo,nekad za televizor je trebalo 2-3 plaće,sada je cijena lcd pola prosječne plaće
koliko plaća je tad bio novi auto?
koliko je porasla kupovna moć u zadnjih 15g?
dosta,danas s prosječnom plaćom dobiješ više nego prije

znači nije sve samo gore

ali slažemo se oko toga da je bolje štedjeti, razliku ulagati u nešto sigurno i pričekati da bar 70% imaš gotovine za investiciju
evo mirjana mene se u širem krugu poznanika sada smatra bogatim,a do prije 10g sam bio sirotinja
a i tad i sad sam podstanar
iako sam zaradio lovu,otvorio svoju firmu i imam stan koji mi je preveliki pa ga rentam a unajmljujem manji
i sve to kešom kupio (dobro stan je išao više ko kompenzacija)

zemlja nam je takva,a i cijene baš zbog sindroma "sirotinja si ako nemaš svoje(neovisno koliko je veliko),ako nemaš odmah i sad"
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 19:09   #27
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Racunica je bila odokativna ali eto:
struja 500
grijanje 500
voda 250
smece 70
telefon 80
tv + kablovska 150
internet 100
mobitel 150

Pa za svaki slucaj sam zaokruzio na 2,000
čekaj, tebi dođe 500kn struje a ne griješ se na nju?
pa tebi ili trometarska plazma u dnevnom boravku (koji sam po tvojim standardima premašuje 50m2 očito) srče struje k'o ludo ili ti netko od susjeda krade struju. šta radiš pobogu da imaš 500kn SAMO struje a ne griješ se? ili vas ima osmero u kući? mislim, ne kužim, doista. Grijanje, ajd. Skupo je kad se u zg grije cca 8-9mj, koje god da je.
Mislim, govorim naravno o racionalnoj potrošnji. Ako ti po cijele dane sve živo radi po kući, zaboravi da sam išta pitala.

Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post

Ja sam pretpostavio da ostane 2,000 a ne 3,000 i 40-tak kvadrata je JAKO LOSE za troclanu obitelj. Ako netko mora dici kredit koji ce mu potrositi do zadnje kune i onda zivjeti u 40 kvadrata...bolje je ici u podstanare i u veci stan. Pa 40 kvadrata nije ni dvosoban stan (ma koliko se developeri trudili to prikazati kako je)...svi troje spavati u dnevnoj sobi, i ne imati vise djece, stvarno, "rjesavanje" stambenog pitanja...radije bi zivio na klupi u parku...jeftinije i vise mjesta.
40 m2 je taman dvosoban stan.
A jebiga, nisam rekla da je san snova, ali gle, ne možeš glavom kroz zid i za 75.000€ u Zg naći 80m2. Za to neka se presele, ne znam, u vukovarsko-srijemsku županiju ili nešto sl.

Quote:
bojan111111 kaže: Pogledaj post
Kaj ti živiš u Benkovcu u štali da plačaš 800kn režije?
ne, živim u Zagrebu pametnjakoviću. Ja i muž, u trosobnom (sasvim komfornom) stanu od 55m2.
Samo što ja i muž malo pametnije trošimo energente. Mašina za veš i suđe se pali tek iza 22h. Kad mi je komp upaljem i radim na njemu, ugasim TV i obrnuto. Svjetlo ne pustim da gori bezveze po čitavom stanu, grijanje i topla voda je plinsko, jedino što bi mi moglo potrošiti malo više struje je kuhanje na struji ali mislim da ni to nije strašno. Možda zato jer imam posuđe s akutermalnim dnom...sad koliko pomaže u potrošnji
Uglavnom, da radim ne znam što (unutar okvira racionalne potrošnje naravno) mislim da mi računi ne bi mogli premašiti 1000kn. A gle čuda, imam sve: i net, i mob i sve ostale stvari.

Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Da odgovorim ovima koji se cude na rezije...nemojte biti toliko kratkovidni pa racunati kolike su rezije DANAS (kao sto su korisnici promjenjivih stopa to radili) vec pokusajte uracunati sta ce biti SUTRA...kada malo dijete odraste i pocne koristiti vise i vode i struje i kada neminovno (jer to kod nas tako ide) poskupi i stuja i grijanje i voda...prirodni plin je skoro na rekordno niskoj cijeni na svjetskom trzistu (pa i onda nam povisuju grijanje) a sta ce biti kad se malo digne...kao i uostalom racunica za sve...koliko god da je nesto danas, dodajte si plus x posto da kasnije ne bi bilo "nismo znali".
da je baba muško, zvala bi se Duško.

šta, ti za sebe misliš da ćeš cijeli život biti na ovoj plaći?
sorry, ja sam malo ambicioznija pa vjerujem da ću za par godina kad/ako energenti poskupe i moj standard porasti.

Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Prvo je problem u tome sto za 2,000 kuna podstanarstva dobijes veci stan nego za 3,500 kuna svog stana ali neka...1,500 razlike za 20 godina je 50,000 eura a na 30 godina je 75,000 eura, ako savjestan covjek tih 1,500 stavi u banku svaki mjesec, sa kamatama to naraste jos i vise.
e tu se varaš.
za tih nepunih 300€ što ti navodiš možeš unajmiti možda par kvadrata više nego ih možeš kupiti. Barem u Zg. Ajd malo prolistaj oglasnik.
Da ne velim kakve se sve rupe iznajmljuju...a tek kakvi znaju biti ljudi koji iznajmljuju...jbt, jedno je kad si student pa unajmiš stan pa ti se živo hebe jel ti se na zidovima kultivira nova vrsta do sad neidentificirane plijesni ili što ti neka luda baba dolazi svaki dan u inspekciju. Malo druga priča je kad imaš ženu/muža, da ne velim dijete.
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 19:12   #28
Quote:
mirjanazg kaže: Pogledaj post
...da,da...izgleda da nam je zemlja puna dugogodisnjih podstanara koji nakog isto tako dugogodisnjeg lagodnog i sigurnog podstanarskog zivota upravo kupuju kesovinom lijepe i prostane stanove. joj, a ja sam dosad sve u zabludi mislila da kesom kupuju bogati ljudi, a kad ono cash kupci svi redom dugogodisnji podstanari...
nisi znala?
da, da.
jer tako je jeftino u RH unajmiti stan da si komotno možeš još par soma kuna staviti sa strane i uštedjeti za veliki, komforni stan u budućnosti.
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 19:24   #29
Quote:
pitalo kaže: Pogledaj post
Slazem se da i mali broj kvadrata (ono celjad nije bijesna kuca nije tijesna) bi bio ok. Ali primjerice vidim stan 43 kvadrata i nude ga za 75000 EUR. lokacija mi odgovara, na manji prostor bih se naviknuo ali brate mili kad sve pobrojim ostane mi za obleku, sitnice, daily bread, mobitel (imam mob od 150 kn i trosim 50 kn mjesecno), vitamine kad se prehladim, gablec i sl. cca 1400 kn (ako) a htio bih ponekad u kino (sta cete razmazeni smo:-) i to tako do mirovine.Jesus! najgluplje mi to kaj ne vjerujem da ako svi mi zadrzimo poslove da ce nam tako skoro bit bolje. sjecam se i prije recesije nije sve cvjetalo...
jbg, nemaš puno opcija:
1) ostani tu di jesi i probaj izgladiti stvari s punicom barem do neke izdržljive razine
2) kupi što možeš za 75.000, budi svoj na svom i stisni se
3) čekaj bolja vremena, traži bolje plaćen posao, zgoditak na lutriji...

ne znam što da ti velim
I mi smo ušli u stambeni kredit, i to smo još digli jedan nenamjenski na 5 god da podmirimo što nam je falilo nakon procjene, plus još jedan za opremanje + k tome sam sad i trudna i na komplikacijama pa su nam i tu smanjena primanja ali smo sračunali sve i ok nam je
bolje nego u podstanarstvu gdje u 10 godina ne smijem niti početi računati koliko sam potrošila jer bi mi se smučio život i od tih para sam mogla vjerojatno pola stana otplatiti. Da ne pričam kako bi mogla knjigu napisati o uvjetima u stanovima i frikovima koji su mi ga iznajmljivali.
Kako god okreneš, živjeti moraš. I hoćeš. Bio u podstanarstvu ili svom stanu.
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 01:40   #30
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
Ja i muž, u trosobnom (sasvim komfornom) stanu od 55m2.
Ovo je samo po sebi oksimoron...ako je trosobni stan od 55 kvadrata komforan, sta je tek trosobni od 75...palaca?

Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
šta, ti za sebe misliš da ćeš cijeli život biti na ovoj plaći?
sorry, ja sam malo ambicioznija pa vjerujem da ću za par godina kad/ako energenti poskupe i moj standard porasti.
Zelim ti srecu ali ne vjerujem da ce ikome place/standard rasti...nazalost u nasoj drzavi neki racuni dolaze na naplatu...sto ce se prelomiti preko standarda ljudi....bila ti ambiciozna ili ne.

Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
za tih nepunih 300€ što ti navodiš možeš unajmiti možda par kvadrata više nego ih možeš kupiti. Barem u Zg.
Netocno, prolistaj ti oglasnik...za kupiti istu kvadraturu kao iznajmiti ti treba duplo vise novaca mjesecno...a za istu svotu mozes iznajmiti duplo veci stan nego sto ga mozes kupiti.
Mali_Morgen is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 09:34   #31
da se malo osvrnem na prijasnje odgovore, ali me nemojte ubit jer mi se neda citirat.

ja sam misljenja da se tesko s tim primanjima mozes pokrit prilikom kupovine stana (osim u nekim naseljima van zagreba - ali neznam tocno, jer sam ipak iz splita a ovdje vladaju druga pravila).

citam kako netko kaze da "sasvim pristojno" moze zivit troclana obitelju 40m2.
ja cu samo pitat s kolikim djetetom? i jeli "sasvim" pristojno da mama i tata spavaju i istoj sobi sa pubertetlijom (muskog ili zenskog roda - svejedno) jeli "pristojan zivot" kad tom pubertetliji doje prijatelj ili momak/cura pa svi zajedno s roditeljima gledaju nedjeljom u 2? ima jos primjera, ali bi se udaljio s temom.

ne samo da to "nije pristojno" nego je neprihvatljivo (u nekom duzem periodu) cak i za slucaj kad djete ima 5 godina. Po mom ta kvadratura je "prihvatljiva" samo u slucaju malog djeteta.

onda je netko spomenuo KOMFORNI trosobni od 55m2 !!! pobogu nemojte beštimat, to je sve - samo komforno nije. (inace, ta terminologija "komfornog" stana je recidivizam socijalizma i izmisljotina nekadasnjih firmi kako bi zadovoljili raju)

nadalje... rezije!

MENI, je struja 600kn, mobitel 500kn, tel/internet/TV 220kn, komunalije 100kn, otkup stana 300kn, voda 120kn, izdaci za zgradu (cistacica, struja u ulazu...) 50kn, pricuva 150 kn
pa izracunajte kolike su rezije. Napominjem da se ne ustrucavamo kupat, grijat a ni hladit ljeti, ali s druge strane ipak pazimo da ne trosimo bezrazlozno. Ima nas troje u 75m2 dobro izoliranog stana.

edit: moj je prijatelj u 77m2 dok je imao malo, tek rodjeno dijete, trosio na struju (radi grijanja) oko 900-1000 kn
ivicaBEZgranica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 11:22   #32
Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Ovo je samo po sebi oksimoron...ako je trosobni stan od 55 kvadrata komforan, sta je tek trosobni od 75...palaca?
voljela bi da dođeš kod mene u stan pa da mi onda probaš reći jel 55m2 komforno ili ne. Stvar je rasporeda.
Znam ja vrlo dobro omjere kvadrata i šta je šta. Uostalom, odrasla sam u kući od preko 200m2. Ali isto tako, znam i kad je nešto preseravanje. Pogotovo danas, u ovoj državi, s ovim hrvatskim mentalitetom kad svi samo pate od neke elite.

Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Zelim ti srecu ali ne vjerujem da ce ikome place/standard rasti...nazalost u nasoj drzavi neki racuni dolaze na naplatu...sto ce se prelomiti preko standarda ljudi....bila ti ambiciozna ili ne.
jbt, pa neće ti pasti standard s neba. znaš, trebaš se malo i naraditi i školovati za to


Quote:
Mali_Morgen kaže: Pogledaj post
Netocno, prolistaj ti oglasnik...za kupiti istu kvadraturu kao iznajmiti ti treba duplo vise novaca mjesecno...a za istu svotu mozes iznajmiti duplo veci stan nego sto ga mozes kupiti.
ma da, još ćeš mi ti govoriti da ne znam, nakon 10 godina podstanarstva u 3 hrvatska grada kakvo je stanje s iznajmljivanjem
dobri stanovi za unajmiti su na cijeni, možda manjoj nego što bi bila rata kredita, ali ja sam mišljenja da ću radije dati nešto više para za svoje, nego malo manje za tuđe iz čega me danas-sutra može izbaciti kako se kome sprdne i u čemu ne smijem ni žarulju bez odobrenja promijeniti.

Quote:
ivicaBEZgranica kaže: Pogledaj post

citam kako netko kaze da "sasvim pristojno" moze zivit troclana obitelju 40m2.
ja cu samo pitat s kolikim djetetom? i jeli "sasvim" pristojno da mama i tata spavaju i istoj sobi sa pubertetlijom (muskog ili zenskog roda - svejedno) jeli "pristojan zivot" kad tom pubertetliji doje prijatelj ili momak/cura pa svi zajedno s roditeljima gledaju nedjeljom u 2? ima jos primjera, ali bi se udaljio s temom.

ne samo da to "nije pristojno" nego je neprihvatljivo (u nekom duzem periodu) cak i za slucaj kad djete ima 5 godina. Po mom ta kvadratura je "prihvatljiva" samo u slucaju malog djeteta.
čekaj, je li mi živimo u istoj državi? dakle tročlana obitelj ne može živjeti u stanu manjem od koliko? 60m2? 80m2?
koliko obitelji ima koji žive u manjoj kvadraturi poput 40m2 i funkcioniraju sasvim normalno...starci spavaju u dnevnom, dijete/djeca ima/ju sobu.
Pobogu, nemoj mi samo reći da si fetivi splićo pa si pola varoši dobio u naslijeđu-ali ako spadaš u onih 85% "splićana" koji su zapravo iz dalm. zagore, upitaj svoje starije kako su i u koliko kvadrata živjeli i je li ikom išta falilo.

Quote:
ivicaBEZgranica kaže: Pogledaj post
onda je netko spomenuo KOMFORNI trosobni od 55m2 !!! pobogu nemojte beštimat, to je sve - samo komforno nije. (inace, ta terminologija "komfornog" stana je recidivizam socijalizma i izmisljotina nekadasnjih firmi kako bi zadovoljili raju)
velim, rado bi da dođete kod mene u moj KOMFORNI stan od 55m2 pa da mi u facu kažete jel što fali i da li se igdje tiskamo.
Vi ste ljudi stvarno sišli s uma ako i dalje mislite troje/četvero ne može živjeti u trosobnom stanu i ako racionalnom potrošnjom ne trošite režija ispod 2000 kuna.
ali, ne čudim se ničem više. to je naš mentalitet. sve se mora imati, mora se "elita" qurchiti stančugama, bijesnim autima i onda op! kad nastanu problemi, plače se kao Denis Latin da se nema za kruh jer mu kredit za stan i auto dođu vrtoglavih 10.000kn mora da si je i on mislio da je 55m2 obična "rupa" od stana
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 13:35   #33
Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
čekaj, je li mi živimo u istoj državi? dakle tročlana obitelj ne može živjeti u stanu manjem od koliko? 60m2? 80m2?
koliko obitelji ima koji žive u manjoj kvadraturi poput 40m2 i funkcioniraju sasvim normalno...starci spavaju u dnevnom, dijete/djeca ima/ju sobu.
Pobogu, nemoj mi samo reći da si fetivi splićo pa si pola varoši dobio u naslijeđu-ali ako spadaš u onih 85% "splićana" koji su zapravo iz dalm. zagore, upitaj svoje starije kako su i u koliko kvadrata živjeli i je li ikom išta falilo.
nisam nigdje rekao da NEMOZE troclana obitelj zivit u 30m2, znam i da takvih ima dosta, ali to ne da nije komforno - to je jako mali stan i u njemu svi clanovi nemaju "normalan" prostor za zivot.

Jesam, fetivi sam, ali nisam dobio varos u nasljedje. :P ali znam kako su nasi djedovi zivjeli... nisu imali ni auta, ni klime, ni televizije (tek nakon WWII) i to ne znaci da cu se vratit korjenima i zivit kao oni, a falilo im je svega, i najobicnijih slatkisa - inace nebi jeli kruh sa malo masti i secera. ali to sad vodi u drugu raspravu.

Quote:
lotus_flower kaže: Pogledaj post
velim, rado bi da dođete kod mene u moj KOMFORNI stan od 55m2 pa da mi u facu kažete jel što fali i da li se igdje tiskamo.
Vi ste ljudi stvarno sišli s uma ako i dalje mislite troje/četvero ne može živjeti u trosobnom stanu i ako racionalnom potrošnjom ne trošite režija ispod 2000 kuna.
ali, ne čudim se ničem više. to je naš mentalitet. sve se mora imati, mora se "elita" qurchiti stančugama, bijesnim autima i onda op! kad nastanu problemi, plače se kao Denis Latin da se nema za kruh jer mu kredit za stan i auto dođu vrtoglavih 10.000kn mora da si je i on mislio da je 55m2 obična "rupa" od stana
drago mi je da tebi niceg ne fali i da imas komfor sa svojom cetveroclanom obitelji u 55 kvadrata i da su vam rezije 1000kn

a za kraj da dodam, da se ne qurchim ni sa cim, ni sa stancugom (jer to nije), ni sa bijesnim autom (jer to nije), ali bome ni sa kreditom - jer ga nemam.

a da je stan od 55m2 rupa, nisam napisao, ali nije ni komforni trosobni stan. koliko se ja razumijem, 55m2 bi mogao bit dvosobni stan s dnevnim prostorom a za trosobni komforni ti fale jos tri prostorije: soba, dnevni boravak i gostinjski wc.
ivicaBEZgranica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:14   #34
Ono kaj mi je skroz čudno jest da se u svim tim računicama "da li kupiti stan sad ili odmah" nikakvo ulaganje u dijete ne uklapa, kad se natežu ti poprilično tanašni budžeti?

Kaj vi mislite svom djetetu ostaviti u nasljeđe? Stanić? Nekaj love za eventualno školovanje? Ništa jer je to sve daleka budućnost?

Kaj ako ne daj Bože ostanete bez posla, bez zdravlja, a kreda na vratu?
Doista mi se čini da će banke mnogima učiniti uslugu ako im ne odobre kredit.

Kaj se odlaska iz loše atmosfere tiče, naravno da imate rješenje, iznajmite stan kaj je povoljnije moguće i šparajte, a istovremeno gledajte kako i povećati prihode, pa nakon par godina vidite kako dalje.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:17   #35
Quote:
ivicaBEZgranica kaže: Pogledaj post
drago mi je da tebi niceg ne fali i da imas komfor sa svojom cetveroclanom obitelji u 55 kvadrata i da su vam rezije 1000kn

a za kraj da dodam, da se ne qurchim ni sa cim, ni sa stancugom (jer to nije), ni sa bijesnim autom (jer to nije), ali bome ni sa kreditom - jer ga nemam.

a da je stan od 55m2 rupa, nisam napisao, ali nije ni komforni trosobni stan. koliko se ja razumijem, 55m2 bi mogao bit dvosobni stan s dnevnim prostorom a za trosobni komforni ti fale jos tri prostorije: soba, dnevni boravak i gostinjski wc.
ne čitaš a i zaboravila sam na jednu "dijalektnu barijeru" da je tako nazovem iako sam i sama iz dalmacije. Kao prvo, moja obitelj za sad činimo: ja, muž i još nerođeno dijete. Ok, i mačka, ali nju sad nećemo računati ili i za nju treba posebna soba?
A drugo, tu, u zg (oko čega se rasprava i vodi), trosobni stan je: dvije spavaće sobe + kupaona + dnevni boravak + kuhinja, gdje se dnevni računa kao soba pored spavaćih i otud trosobni stan.
Dakle, ne možeš reći da 55m2 nije sasvim dovoljno i komforno za 2 spavaće sobe + kupaona + dnevni boravak + kuhinja.

Gostinjski wc neću niti komentirati jer je to valjda najveći apsurd i gubitak prostora za koji sam čula osim ako nemaš kučerinu pa je kupaona na katu ili nešto.

I ne qurchim se režijama od 1000kn, to je jednostavno tako. Oš da ti skeniram uplatnice?
Može svatko negdje uštedjeti na energentima, čak i ako imaju toplane i slično, samo što se ljudima jebeno ne da

I da za kraj još nadodam i ponovim: sve je u rasporedu.
Eto, naš stan ima tih "bijednih" 55m2 ali ima sve: dnevni sa kuhinjom je 27m2, spavaća veća 12m2, manja 10m2, kupaona 6 m2. S druge strane, naši frendovi kupili stan od 74 m2. Misliš da imaju više prostor(ij)a? Čini ti se.
Kao prvo, imaju dugi hodnik od kojih 14m2 valjda koji će sad iskoristiti "najbolje što znaju" i staviti ormarčinu koja će ih izaći 2500€. Kuhinja im je manja, dnevni iste veličine, s tim da imaju ful nezahvalan raspored, imaju taj famozni gostinjski wc u koji jedva stane dijete od 4 godine jer kad otvoriš vrata koja lupaju u wc školjku imaš taman 30cm da se provućeš između njih i umivaonika...jedino im je druga spavaća soba za dva-tri kvadrata veća od naše.
Sad, jel taj njihov stan koji objektivno po meni iskoristivog prostora ima dva kvadrata više vrijedio skoro 25.000€ više? Ja ne bi rekla. A da ti ne pričam gdje je lociran.
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:28   #36
@lotus fulala si "ceo fudbal" jer nije poanta da li je 55 komforno ili ne, već što si autor koji ima 9000 kn za prehraniti sebe i obitelj može priuštiti.

A kad već tupimo o komforu, komforno je ono što si čovjek može priuštiti.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:29   #37
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
iznajmite stan kaj je povoljnije moguće i šparajte, a istovremeno gledajte kako i povećati prihode, pa nakon par godina vidite kako dalje.
ha, good luck with that one

dakle, logičnije je naći jeftiniji (manji) stan za unajmiti (i u njemu se stiskati) i šparati (ušparati će ništa ako će išta) nego uzeti stan na kredu i u međuvremenu otplaćivati svoje?
I koliko ti misliš da se može ušparati unajmljivanjem?
Rekli smo da su im primanja 9000kn jel tako?
5000 smo rekli da ode na hranu, odjeću, itd
Ostaje 4000 kn.
Neka nađu stan za 250€ (i to sam zaista malo rekla za ok stan) - ostaje im za ušparat kao što ti veliš: 2000kn.
Godišnje bi ušparali 24.000 HRK odnosno oko 3000 € ugrubo.
U kvadratima, to je manje od 2 kvadrata u Zg.
Pa sretno im bilo u šparanju
Taman će ušparati za stan za 30 godina dok su za 1000kn više nego što su bacali stanarine u vjetar i drugom u džep mogli otplatiti nešto manji ali svoj stan.


E da, i kad smo već kod krede i ostajanja bez posla i sl...a što misliš, da ostaneš bez posla, da će te neki gazda kod kojeg unajmljuješ mukte držati u stanu?
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:30   #38
Lotus, daj si upiši tečaj algebre/aritmetike. Treba ti, a bit će ti jedna od korisnijih investicija.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:31   #39
Quote:
banderas kaže: Pogledaj post
Lotus, daj si upiši tečaj algebre/aritmetike. Treba ti, a bit će ti jedna od korisnijih investicija.
Problem je što je većina mladeži u nas upravo takva kao ona.
Lovu na cesti nalaze, izgleda jer ju ne cijene ama baš ništa, a nisu u stanju ni zaraditi je, već samo spendžati.

Ona se podsmjehuje štednji kao nečemu što je apsolutno grozno i besmisleno, mislim what the fuck se tu može više s takvom osobom raspravljati.

Imati "svoj stan" je nekaj kaj je glavni cilj postojanja za takve.
__________________
suntzu72: "alexis, možeš ti ovdje drukati kontra crnog 24/7, al taj će sutra preuzet sve ključne poluge vlasti. tebi na maštu prepuštam što će to onda značiti za tvoje favorite - od medija do ngo-scene. gospodarstvo je najmanji izazov s kojim će se suočiti karamarkova vlada. meni osobno, i najmanje važna zadaća. ima puno važnijih stvari."
Alexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2009., 14:32   #40
Quote:
Alexis kaže: Pogledaj post
@lotus fulala si "ceo fudbal" jer nije poanta da li je 55 komforno ili ne, već što si autor koji ima 9000 kn za prehraniti sebe i obitelj može priuštiti.
pa što ja vodim monolog pa se sama sa sobom prepucavam jel 55m2 komforno ili ne?

uostalom, ta je rasprava potekla od toga što neki misle da ono što si autor sa svojih 9000kn može priuštiti nije dovoljno za tročlanu obitelj.

Jbg, mora da ja živim u RH, a vi u Monte Carlu
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:25.