Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2004., 09:49   #1
Question Zakon za beskucnike

Moj stan u ZG je ljetos prodan i trebalo bi se s njega konacno i odjaviti.
Kako?
Sto da kazem onima na policiji?
Da me ispod Savskog mosta prijave?


Ima netko pojma kako se u Hrvatskoj prijavljuje ako drzavljanin jesi, a prebivaliste nemas?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 10:23   #2
Re: Zakon za beskucnike

Quote:
Gospon Pes kaže:
Moj stan u ZG je ljetos prodan i trebalo bi se s njega konacno i odjaviti.
Kako?
Sto da kazem onima na policiji?
Da me ispod Savskog mosta prijave?


Ima netko pojma kako se u Hrvatskoj prijavljuje ako drzavljanin jesi, a prebivaliste nemas?
Zakon o prebivalištu i boravištu građana - NN 53/91
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.11.2004., 11:43   #3


Znaci, nesto od ovog:

4. prebivališta njegovih roditelja, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama toèaka 1. do 3. ovoga stavka;

5. u kojem je upisan u matiènu knjigu roðenih, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama toèaka 1. do 4. ovoga stavka:

6. u kojem je upisan u knjigu državljana u Republici Hrvatskoj, ako se prebivalište ne može odrediti prema odredbama toèaka 1. do 5. ovoga stavka.


U 5. i 6. (Je li 6. domovnica ili kaj? ) takodjer stoji, koliko znam, adresa prodanog stana.
Ostalo bi da se prijavim na adresu roditelja.

Sto ako ja to ne zelim? Ili ne zeli roditelj?
Ja sam cak dvaput punoljetna, dakle niti sam duzna ja to prihvatiti, niti roditelj, ili?

Uzmimo da roditelja uopce nemam, sto bi onda bilo?

Imas pojma?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 12:02   #4
Quote:
Gospon Pes kaže:
[BImas pojma? [/B]
A gdje ti sad živiš? Ako živiš na nekom mjestu na kojem misliš stalno živjeti to je tvoje prebivalište u smislu čl. 2. Ako ne, onda ti ga utvrđuje MUP u skladu s čl. 3, recimo ako si ti u nekom mjestu na kojem ne misliš stalno prebivati, ne vidim zašto se na tebe ne bi primjenio čl. 3. st. 1. t. 2. Ti uvjeti iz čl. 3. se ne kumuliraju, nego utvrđivanje prednjeg isključuje potonje. A glede "neželjenja", ni ja ne volim plaćati porez
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.11.2004., 12:29   #5
U Njemackoj.
Ali imam nase drzavljanstvo.

I ne radi se o porezu...
Imam se gdje prijaviti. Mama je do sad takodjer bila prijavljena u stanu, ali vec godinama zivi u vikendici i nju cemo sad prijaviti tamo sto je za nju i zgodnije i prakticnije, ali nije za mene jer vikendica spada pod drugi grad i meni se ne da lunjati po selima ako mi nesto treba.
Takodjer mama nece vjecno zivjeti, a poslije njene smrti se i ta vikendica prodaje i onda ostajem totalno bez ikakvog stana ili kuce, a i bez roditelja.
Dakle, gdje bi me prijavili onda? Da si cijelo sranje ustedim, ja bih da me tu prijave odmah.

Uopce je to totalna glupost da mi u putovnici stoji zagrebacka adresa jer Zagreb nije moje prebivaliste.
U njemu sam godisnje mozda tjedan dana.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 12:40   #6
Quote:
Gospon Pes kaže:
Dakle, gdje bi me prijavili onda? Da si cijelo sranje ustedim, ja bih da me tu prijave odmah
Pa kad dođeš u RH, s obzirom da zasad ne živiš tu trajno, idi u MUP i prijavi si boravište u mjestu u koje navraćaš, uobičajeno ili privremeno, ovisno o tome koliko se zadržavaš tamo. U MUP-u će ti sve objasniti, jedino nisam siguran puštaju li pse unutra
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.11.2004., 12:52   #7
Ne pustaju, ali znam par cirkuskih trikova, pa cu hodati na straznjim nogama i nece skuziti.

Sorry da te gnjavim, ali mislis da ce kao adresu prihvatiti samo "Sesvete"? Tu je bio pokojni stan, a sad ga vise nema...

Njima treba i ulica i kucni broj, koliko znam, a ja to vise ne mogu ponuditi.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 12:59   #8
Quote:
Gospon Pes kaže:
Sorry da te gnjavim, ali mislis da ce kao adresu prihvatiti samo "Sesvete"? Tu je bio pokojni stan, a sad ga vise nema...
Pretpostavljam da kad dolaziš u Sesvete dođeš u neki stan koji ima adresu i k.b. To mjesto onda, ovisno o tome koliko se vremena zadržiš, možeš na MUP-u prijaviti kao privremeno ili uobičajeno boravište. Prebivalište i boravište se ne određuju prema mjestu na kojem imaš imovinu, iako se to često poklapa, nego mjestu gdje trajno ili privremeno živiš
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.11.2004., 13:58   #9

Kuzis kaj me zanima? Nemas nista svoje, ne boravis ni kod koga ako si u drzavi nego spavas u hotelu, po zakonu trebas imati neku adresu u putovnici i osobnoj, a ta adresa ne moze biti tvoje stvarno boraviste u inozemstvu...
Sto raditi?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 14:03   #10
Quote:
Gospon Pes kaže:

Kuzis kaj me zanima? Nemas nista svoje, ne boravis ni kod koga ako si u drzavi nego spavas u hotelu, po zakonu trebas imati neku adresu u putovnici i osobnoj, a ta adresa ne moze biti tvoje stvarno boraviste u inozemstvu...
Sto raditi?
Znam slucajeve Hrvata iz dijaspore koji su dobivali putovnice, još tamo 90-ih, i u njima bi im bilo naznaceno prebivaliste grada/zemlje u kojoj stvarno žive. U čemu je problem? Zašto i tebi ne može pisati u putovnici da si u Vrankvurtu?
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 18.11.2004., 14:20   #11
Quote:
Gospon Pes kaže:
a ta adresa ne moze biti tvoje stvarno boraviste u inozemstvu...
Sto raditi?
Zašto ne bi mogla biti?

čl. 26. Zakona o putnim ispravama hrv. državljana:

Obrazac putne isprave, osim zajedničke putovnice, sadrži prostor za upis: prezimena i imena, datuma rođenja, mjesta rođenja (za rođene u inozemstvu i države rođenja), mjesta prebivališta i adrese stanovanja, a za građane s prebivalištem u inozemstvu i države prebivališta.

Dakle, ako imaš prebivalište u DE, upiše se adresa, k.b., mjesto i država
__________________
Neki ljudi ne zaslužuju da ih nazovete pičkama. Nemaju tu dubinu, a ni toplinu. IVO ANDRIĆ
baobab is offline  
Old 18.11.2004., 14:21   #12
prometej

Nemam pojma. Kad sam zadnju vadila, rekli su da ne moze.
Prije godinu-dvije, ne znam vise, ne da mi se ici gledati...
Mislis da u medjuvremenu moze? To bi bilo najbolje rjesenje, ali ako i moze, pitam se koji dokaz sve trebam donijeti da stanujem di stanujem...
Da mi ne bi rekli da vlasnik stana mora doci potpisati da smijem tu stanovati kao sto traze kad se u HR preselis.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 14:26   #13
Re: prometej

Quote:
Gospon Pes kaže:
Nemam pojma. Kad sam zadnju vadila, rekli su da ne moze.
Prije godinu-dvije, ne znam vise, ne da mi se ici gledati...
Mislis da u medjuvremenu moze? To bi bilo najbolje rjesenje, ali ako i moze, pitam se koji dokaz sve trebam donijeti da stanujem di stanujem...
Da mi ne bi rekli da vlasnik stana mora doci potpisati da smijem tu stanovati kao sto traze kad se u HR preselis.
Ne mislim da se u međuvremenu može nego znam da je nekad jedino tako i moglo
__________________
Rezime
prometej is offline  
Old 18.11.2004., 14:27   #14
Quote:
baobab kaže:
Obrazac putne isprave, osim zajedničke putovnice, sadrži prostor za upis: prezimena i imena, datuma rođenja, mjesta rođenja (za rođene u inozemstvu i države rođenja), mjesta prebivališta i adrese stanovanja, a za građane s prebivalištem u inozemstvu i države prebivališta.

Dakle, ako imaš prebivalište u DE, upiše se adresa, k.b., mjesto i država

Zadnju putovnicu sam vadila u Frankfurtu na konzulatu. I upisala i ovdasnju adresu u obrazac, ali u putovnicu je nisu htjeli staviti.
A nasi (u HR) obrasci to cak i nemaju, cini mi se, samo mjesto za nasu adresu.

Nista, kad naidjem u ZG, nece preostati drugo nego otici na MUP, reci kak stvari stoje, pa nek me prijave na zooloski sto se mene tice, osmi kavez desno.

Hvala vam.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 14:30   #15
Re: Re: prometej

Quote:
prometej kaže:
Ne mislim da se u međuvremenu može nego znam da je nekad jedino tako i moglo
Nije. Vani sam skoro 20 godina, nikad mi nisu htjeli upisati vanjsku adresu.
E, sad, je li to po zakonu bilo ili je "nisu htjeli" doslovno tako, pojma nemam, a kak je postojao stan, nije bilo ni bitno.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 14:50   #16
Ucini nesto za svoju zemlju-emigriraj!
Pa pesek znas kaj, ova zemlja je bolesna od "pravne" drzave.Tu ni suci pojma nemaju, odvjetnika ima na tone.Cak su i formulari napravljeni tako da ne znaju gdje bi te upisali. Status virtualne prijave bi bio najbolji.
adresa cyber.hr
P.S. Zelim ti puno srece da to rijesis, na zalost ima ovdje i puno glupljih stvari, ako te mogu utjesiti.

Hugo_Chavez is offline  
Old 18.11.2004., 15:04   #17
Mozete li vjerovati da ovdje ako mijenjas adresu, samo kazes na kojoj si adresi bio do tada i koju zelis da novu upisu.
To je SVE. Ni obrasca nema, zena utipka u comp, tebi isprinta i mozes ici. Ne kosta nista.
Sorry, kosta nekaj sitno, taman mi na pamet pada, ali blagajna je u hodniku, platis i to je to.

Izvod iz maticne knjige rodjenih ili slicno mozes telefonom naruciti, posalju ti doma.

Putovnicu mi je suprug u 15 minuta promijenio kad mu je trebala hitno, morao na put, a stara istekla.
Za onu EU je predao zahtjev, dosla za 2 tjedna jer ta ide preko Berlina.

I njemacka drzava funkcionira.

Znam da vi tamo nemate izbora, a i ja sam bila mirnija dok sam bila doma i mislila da je to "normalno", no 20 godina imam priliku gledati da MOZE jednostavnije i drugacije i manje sranja imaju nego kod nas. Za nekakvu domovnicu culi nisu, kod nas je skoro za kupiti kruh trebas pokazati. Pitala sam ih prije godinu dana koliko puta jos moram domovnicom dokazati da sam Hrvatica i kako misle da sam prethodne dokumente dobila ako nisam? Na Dolcu kupila ili kaj? "Takav je zakon" je bilo sve sto sam cula, jebo ih on.
Zar nikoga u HR nema tko ima dovoljno pameti i dovoljno "moci" da pojednostavni prokletu papirologiju?
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 16:32   #18
Quote:
Gospon Pes kaže:

Kuzis kaj me zanima? Nemas nista svoje, ne boravis ni kod koga ako si u drzavi nego spavas u hotelu, po zakonu trebas imati neku adresu u putovnici i osobnoj, a ta adresa ne moze biti tvoje stvarno boraviste u inozemstvu...
Sto raditi?

Ne samo da ne može -- nego bi po interpretaciji Zakona to MORALO biti.

Dakle kao hrvatska državljanka sa prebivalištem u inozemstvu ti štoviše imaš i obavezu, my darling , da se u roku od 8 dana prijaviš u sebi najbližem konzulatu RH sa adresom novog prebivališta.

Osobnu iskaznicu nećeš dobiti (jer je ona privilegij hrvata sa prebivalištem u Hrvatskoj), ali češ ako želiš moći dobiti novu putovnicu sa upisanom njemačkom adresom, ili zadržati staru do njena isteka. Dok opet jednom ne stekneš prebivalište u HR na izborima češ glasovati na listi za dijasporu.

Problem dakle uopće ne postoji.

Veliki pozdrav uvaženoj Forumašici

=========================
naknadno sam pročitao ostatak threada, pa sam uvidio da si ranije već imala okapanja u ovom smislu. Pretpostavljam da si pokušavala upisati njemačku adresu u dokumente u vremenu kada si još imala i prebivalište u Hrvatskoj. To doista nije bilo moguće. Da bi prijavila prebivalište vani, moraš najprije u Hrvatskoj isto odjaviti i dobiti o tome potvrdu sa MUP-a, i onda se u roku od 8 dana pojaviti u nekom konzulatu gdje češ prijaviti boravište u ionozemstvu.

Čudi me da ti nitko to nije mogao suvislo objasniti, a potpuno se slažem da je cijela ta stvar do zla boga zakomplicirana i dosadna.
PowerLock is offline  
Old 18.11.2004., 16:50   #19
Quote:
PowerLock kaže:
naknadno sam pročitao ostatak threada, pa sam uvidio da si ranije već imala okapanja u ovom smislu. Pretpostavljam da si pokušavala upisati njemačku adresu u dokumente u vremenu kada si još imala i prebivalište u Hrvatskoj. To doista nije bilo moguće. Da bi prijavila prebivalište vani, moraš najprije u Hrvatskoj isto odjaviti i dobiti o tome potvrdu sa MUP-a, i onda se u roku od 8 dana pojaviti u nekom konzulatu gdje češ prijaviti boravište u ionozemstvu.

Čudi me da ti nitko to nije mogao suvislo objasniti, a potpuno se slažem da je cijela ta stvar do zla boga zakomplicirana i dosadna.
Eto, Power, TO mi nitko nikad nije rekao. Da su mi to naveli kao razlog, stvar bi bila jasna, ali jedino sto sam cula, bilo je "ne moze".
Da, stan je postojao do prije neka dva mjeseca i time i prebivaliste.
Prijavljena sam na njega jos uvijek, ali polako treba mijenjati prije nego novi vlasnici to mozda skuze i pobune se.
__________________

Biti razuman medju ludjacima je ludost za sebe.
Gospon Pes is offline  
Old 18.11.2004., 16:51   #20
Re: prometej

Quote:
Gospon Pes kaže:
Nemam pojma. Kad sam zadnju vadila, rekli su da ne moze.
Prije godinu-dvije, ne znam vise, ne da mi se ici gledati...
Mislis da u medjuvremenu moze?
Ništa se u međuvremenu nije mijenjalo - ali vađenje osobne i promjena prebivališta su dvije različite stvari.

Dakle, odjaviš prebivalište u RH, prijaviš ono u Njemačkoj i onda vadiš nove dokumente s novom adresom, sukladno čl. 26.
Vojky is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:52.