Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2010., 13:18   #1
Prirodno ponašanje životinja

ovak,zgrozim se kad netko na forumu kaže "moj glupi mačak je opet ulovio miša" ili "jeb...... pes mi je zatukao kokoš i sl" -TO JE ŽIVOTINJAMA PRIRODNO ,negdje sam čak pročitao da to što mačke ulove vlasnici nose veterinaru..... mogu reči da ljudi glupo razmišljaju jer domaća-kućna mačka je potomak divlje pa ako su ti ljudi tak čudni nek idu tamo gdje je tigar pa mu nek brane da ulovi nekog divljeg zeca pa nek nose toga zeca veterinaru

oću reči da naša mačka nije kriva što ide lovit ili nešto grebat,trgat itd nego smo MI VLASNICI krivi šta joj nedamo mogučnost da grebe npr. drvo pa grebe namještaj...

recite dali se slažete i dali krivite mačku kad nešto ulovi ili slomi zbog prirodne potrebe?

P.S. nemojte misliti da podržavam kad vam lisica zakolje zečeve i sl.,pitam za MAČKE I PSE
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 13:23   #2
ljutim se na svoju kad uhvati misa ili pticu ili ZECA jer to radi cisto iz zabave i lovackog instinkta, a ne zato sto je gladna. drugo su tigrovi i lavovi koji to uglavnom rade da se prehrane. svaku zivinu koju ulovi pokusam spasit, i ne vidim kako time ikome ista lose radim?! ne kradem joj obrok, a nekoj zivotinjici spasim zivot kao sto sam i svojoj macki kad sam ju nasla.
vegetarijanka sam pa valjda zato gledam tako na to, al uvjerena sam da nikome stetu ne radim. moju kozu ce proc durenje jer sam joj uzela igracku, a zivotinjici cu spasit zivot.
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 13:39   #3
Quote:
hlapichka kaže: Pogledaj post
ljutim se na svoju kad uhvati misa ili pticu ili ZECA jer to radi cisto iz zabave i lovackog instinkta, a ne zato sto je gladna. drugo su tigrovi i lavovi koji to uglavnom rade da se prehrane. svaku zivinu koju ulovi pokusam spasit, i ne vidim kako time ikome ista lose radim?! ne kradem joj obrok, a nekoj zivotinjici spasim zivot kao sto sam i svojoj macki kad sam ju nasla.
vegetarijanka sam pa valjda zato gledam tako na to, al uvjerena sam da nikome stetu ne radim. moju kozu ce proc durenje jer sam joj uzela igracku, a zivotinjici cu spasit zivot.
pa BRAVO,treba pomagati ali ja ne govorim o pomaganju miševima i sl. nego kad mačka donese miša i onda vlasnik mačke "GLUPI MAČAK,MARŠ" i sl. , pa čak i nekoliko tema na ovom forumu započne "Moj glupi mačak opet ulovio štakorčinu"
znači li to da je mačak glup jer ima lovački instinkt?!?

ja živim u međimurju na selu i moj mačak je nagrađen od svih susjeda jer svaki dan ulovi bar 1 miša ili štakora, pa štakori su bolest i štetočine.kod nas je sramota kad mačak ništa nemože uloviti
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 13:54   #4
Moj pas isto ima fetiš na hvatanje miševa, čak je i dobar u tome, na nasipu mu je to glavna zanimacija ako samo trenutak nema čime zabaviti. Doduše, njih se ne može spasiti baš jer im presudi u sekundi, ali vidim da ga upozorenje i prekoravanje ipak malo obeshrabre i manje to radi, a ako ga upozorim kad krene vrebati prestane i ide dalje. Kužim da je to u njemu, ali ipak mi nije drago kad mi nešto ubije, također sam vegićka i smeta mi to. Kad ga zbog toga izgrdim ne vrijeđam ga i ne vičem, to nije onaj ton koji koristim kad napravi nešto stvarno gadno već više onaj za nestašluke, kad mi se uvalja u nešto i slično što također ne smije, i on zna razliku. Malo jest vjerojatno smiješno kad vidiš na nasipu psa kako sjedi, a ja mu objašnjavam zašto se to ne radi, ali s njim mi to dosta dobro pali.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:12   #5
moj hvata bube ))

primjetila sam sad po ljeti da su nam upale neke bube u stan... nije neki masovni broj, tak da necu spricat, ovo cucak fino potamani i ne bunim se.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:39   #6
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
moj hvata bube ))

primjetila sam sad po ljeti da su nam upale neke bube u stan... nije neki masovni broj, tak da necu spricat, ovo cucak fino potamani i ne bunim se.
Moja glupača ih jede.

Podnu lampu tretira kao drive-in. Obiđe je svakih sat-dva i posauga sve kaj tamo nađe.
Sad su krenuli oni mali zeleni skakavčići (?) i veoma je sretna zbog toga. Ja ih se bojim, pa mi ovo čak i dobro dođe.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 15:51   #7
Slažem se.

Prirodno ponašanje životinja i njihovo genetsko naslijeđe je nešto čega ljudi moraju biti svijesni. Mačke će loviti miševe, a lovački psi (dugonogi goniči, terijeri) će goniti divljač, ovčari će "skupljati" stado (ako nema ovaca, onda vlasitu obitelj), aporteri će aportirati a polarci vući na uzici.

Kao klinka sam uzgajala mišomore (vrlo slučajno - pogodila me je "dobra" mačka) i za mačke je svakako prirodno da love miševe, ptice, bube... itd. Lovački instinkt kod mačke nije povezan s hranom - zbog toga ogroman broj seoskih glupana drži mačke gladne u staji i nadaju se da će pobiti miševe - a one ništa. Mišomor lovi miševe i kad je gladan i kad je sit, a ne-lovica ih ne lovi, i "bok". Mišomor se najčešće uči, i to na način da se odgaja uz druge mišomore. Vrlo rijetko se dogodi "prirodni" mišomor (moj sadašnji mačak je takav).

To ne znači da se ovo ponašanje ne može i ne mora pokušati suzbiti. Mačka nije "glupa" što lovi, no bilo bi ju dobro spriječiti - osim ako nije profi mišomor. Naime, mačka može uhvatiti i pojesti plijen koji je otrovan nekim deratizacijskim sredstvom, bijesan ili pun parazita, pa vlasnici koji odnesu plijen veterinaru (osobito ako je riječ o šišmišu!) i nisu toliki "kreteni" kao što se na prvi pogled čini.
Mačke ne treba tući ili kažnjavati, one jako ponosno donesu lovinu unatoč kazni - treba im objesiti zvonce oko vrata i ne ih puštati van u vrijeme aktivnosti glodavaca (rano ujutro i predvečer).
Inače, moje mačke su dugo živjele s kućnim ljubimcima - zečevima i hrčcima, i nikad ih nisu napadale, iako su neke od njih bile dobri mišomori.

Pas koji goni divljač a nije registrirani lovački pas u prijavljenom lovu može zaraditi metak u čelo od lovca ili rasporen trbuh od strane mame medvjedice ili prasice, te ugriz bjesne lisice. Takvo ponašanje treba spriječiti vezanjem na lajnu i ne oslobađanjem na terenu gdje ima divljih životinja.
Natezanje lajne od strane polarnih pasa može se i mora suzbiti, jer takvi psi najčešće završe zapušteni u svojim dvorištima.
Itd.

Čovjek mora biti svjestan da je životinja - upravo to, životinja, i ako nije u stanju prihvatiti i kontrolirati njeno ponašanje, najbolje da ne uzme tu životinju.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 16:13   #8
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Moja glupača ih jede.

Podnu lampu tretira kao drive-in. Obiđe je svakih sat-dva i posauga sve kaj tamo nađe.
Sad su krenuli oni mali zeleni skakavčići (?) i veoma je sretna zbog toga. Ja ih se bojim, pa mi ovo čak i dobro dođe.
oooo da! meni je fenomenalno kako uhvati bubu... (i presladak je kad ih hvata i jezikom i sapama, svim sredstvima ) i onda ju mljacka pol sata, ne bi da je biftek dobio )) jbg, nisam vegan i ne volim sve zivotinje isto, moj cucak mi je prvi na svijetu po pitanju zivina, a bube na kuhinjskom elementu su mi samo novi poriv za ciscenje za kojim nisam luda
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 16:25   #9
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
oooo da! meni je fenomenalno kako uhvati bubu... (i presladak je kad ih hvata i jezikom i sapama, svim sredstvima ) i onda ju mljacka pol sata, ne bi da je biftek dobio ))

Ajme, da.
Žvaće k'o luda. I još me ponosno gleda u stilu "Vidi kako sam samostalna. Znam se ja i sama prehraniti. Još malo pa mi više uopće nećete trebati, glupani jedni obični"

Naravno, prorijedili smo puse.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 16:30   #10
mi smo puse prorijedili kad je poceo lizat guzice i pise drugim psima )) ovo je mila majka ) ja samo priznam, od svega kaj pas moze ubijat zbog svog nagona, meni ovo s bubama sasvim ok
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 17:51   #11
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Moja glupača ih jede.

Podnu lampu tretira kao drive-in. Obiđe je svakih sat-dva i posauga sve kaj tamo nađe.
Sad su krenuli oni mali zeleni skakavčići (?) i veoma je sretna zbog toga. Ja ih se bojim, pa mi ovo čak i dobro dođe.
evo o tome vam govorim,zar je glupača jer ima nagon za lovom i igrom?
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 17:56   #12
Quote:
ivan1980 kaže: Pogledaj post
evo o tome vam govorim,zar je glupača jer ima nagon za lovom i igrom?

Molim te, reci da ne misliš to ozbiljno. Mislim da si fulao kontekst i ton.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 17:58   #13
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post

Molim te, reci da ne misliš to ozbiljno. Mislim da si fulao kontekst i ton.
Luxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 17:58   #14
Quote:
ivan1980 kaže: Pogledaj post
evo o tome vam govorim,zar je glupača jer ima nagon za lovom i igrom?
Ivane, opusti se i čitaj s razumijevanjem.
Glupača je jedan od nadimaka moje beštije.
I nije daleko od istine.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 19:01   #15
aha,ok , a vi koji nosite životinje (ulov) k veterinaru dali to nosite i štakore ili divlje zvjeri.....
baš je lijepo da ste neki vegetarijanci i štitite životinje ali to mi neide u glavu kad neki nose nekvu lovinu k veterinaru PA TO JE ZaKON
PRIRODE

i već sam prije napomenuo da tu u međimurju mačak nije mačak ako nesmije-nemože-nezna uloviti stetočine,moj je lovac koji svaki dan ulovi 1 miša ili štakora I ZA TO JE OD SVIH SUSJEDA NAGRAĐEN i svi ga hvale

evo šta ja mislim o tome!!!

a to što vaše mačke dođu u kuću s lovinom ste vi krivi.

životinju sprječavati u lovu je čista glupost pa ajde mačku još možete sprječiti da nešto ulovi ali .... ma to mi je tak glupo i čudno da neznam kaj bi rekel.... onda ako hoćete da mačka ne lovi onda Vi potamanite te glodavce (s ljepilom,lektrošokom,kavezima...) !!!


najbolje je kad majka priroda odluči

ps ispričavam se na tonovima i izrazima
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 19:09   #16
Quote:
ivan1980 kaže: Pogledaj post
aha,ok , a vi koji nosite životinje (ulov) k veterinaru dali to nosite i štakore ili divlje zvjeri.....
baš je lijepo da ste neki vegetarijanci i štitite životinje ali to mi neide u glavu kad neki nose nekvu lovinu k veterinaru PA TO JE ZaKON
PRIRODE

Reci, zašto misliš da ne bi trebalo pomoći ozlijeđenoj životinji?
Ako pas skrši mačku/štakora što bi učinio? Ostavio ga da pati?

Evo, ja sam zvala veterinara da uspava miša. Jer bi bogec umirao satima da nisam. Meni je to potpuno normalno i ne mogu zamisliti da postupim drugačije.

Zašto bi u ime, kako ga ti zoveš, "zakona prirode" trebalo pustiti ozlijeđenu životinju da umire u mukama?
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 19:20   #17
Quote:
ivan1980 kaže: Pogledaj post
PA TO JE ZaKON
PRIRODE

najbolje je kad majka priroda odluči
Gle, zakon prirode bio bi i da većina ljudskog roda pomre tako, nekad se moglo od gripe, slomljene noge i sl., pa nećemo reći kad te frkne temperatura da je to zakon prirode i milo te gledati dok rikavaš po dekretu majke prirode nego ćemo te voditi doktoru. Ako padneš niz liticu zovemo GSS, nećemo samo reći da je to prirodna selekcija jer si trapav pa i bolje tako. A da ti pas ozlijedi drugog psa ili mačku, bi li njima pomogao? Naravno da ću pomoći, ako moj pas ozlijedi neku životinju, ja sam za to odgovorna, bila ta životinja susjedov pudl, gradski golub ili neki zec ili kuna.
Tom logikom ni svoje pse ne bismo liječili puno jer sve je to zakon prirode.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 19:26   #18
Quote:
Ms_Manners kaže: Pogledaj post
Gle, zakon prirode bio bi i da većina ljudskog roda pomre tako, nekad se moglo od gripe, slomljene noge i sl., pa nećemo reći kad te frkne temperatura da je to zakon prirode i milo te gledati dok rikavaš po dekretu majke prirode nego ćemo te voditi doktoru. Ako padneš niz liticu zovemo GSS, nećemo samo reći da je to prirodna selekcija jer si trapav pa i bolje tako.
Nije usmjereno ni protiv koga osobno, ali kad čitam kojekakve mudrolije po forumu, pitam se, pitam.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 22:42   #19
pa moj mačak ne ostavi mišonju ili pticu ili štakora nego ljepo pojede

(tu i tamo glavu ostavi)
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2010., 22:44   #20
i pitam dali i štakore nosite veterinaru?!?!za ptice je ok ali za ŠTAKORE
ivan1980 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.