Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2003., 03:14   #1
Pitanje za pravoslavce i katolike

Možda je pitanje malo banalno, ali već sam se nekoliko puta našla u nedoumici kako da postupim, pa bih pitala ostale za savet i mišljenje. Ako ste pravoslavac ili katolik kako se ponašate kada se nađete ne u "svojoj" crkvi, već u nekoj drugoj hrišćanskoj crkvi, bilo da je u pitanju jedna od ove dve spomenute, bilo neka treća? Da li se prekrstite ili ne i ako to uradite na koji način - onako kako se inače krstite ili po pravilima koja vladaju u toj crkvi? Verujem da moja pitanja zvuče nekome glupo, ali sam već nekoliko puta bila u sličnoj situaciji i nisam znala kako da se ponašam. Svako mišljenje je dobrodošlo.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 04:23   #2
Da je suditi po Forumu, prije odlaska u tudu Crkvu treba se opskrbiti trulim jajima i paradajzima, i po ulasku otvoriti paljbu po prisutnima i unutrasnjosti Crkve.

Medutim, malo je drugacije u stvarnosti. Ja nisam nista radila - samo promatrala i slusala.
Jednom sam cak mrmljala s drugima, i zijevala u prazno dok se pjevalo (ono Aleluja sam cak i zapravo pjevala).
Bila sam u puno Crkvi i nasla razlicitosti jako interesantnima.

Netko rece da postoje Crkve u kojima rade seksualne rituale, na takvu jos nisam naisla

mala_m
mala_m is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 15:29   #3
Jedan od kanona (ne sećam se koji) Vaseljenskih Sabora zabranjuje vernicima da učestvuju u molitvama zajedno sa inoslavnima. U današnje vreme se to pomalo i ne poštuje, pa imamo taj neki "Svetski savez crkava" koji mnogi u Pravoslavlju smatraju za JERES.

Bilo kako bilo, u te neke druge "bogomolje", bilo da je reč o protestantima ili hindu ili nešto treće (u čemu je razlika?), ne treba ni ići, akamoli biti saučesnik.

Pozdrav
__________________
Maran Ata
Maran Ata is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 16:22   #4
Quote:
Maran Ata kaže:
Bilo kako bilo, u te neke druge "bogomolje", bilo da je reč o protestantima ili hindu ili nešto treće (u čemu je razlika?), ne treba ni ići, akamoli biti saučesnik.
Aha, čak ni onda kad se radi o prijatelju ili nedaj Bože nekom od familije... svašta

Jadan taj Bog i ta vjera koja koju ti reklamiraš kao jedino ispravnu.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 16:33   #5
Re: Pitanje za pravoslavce i katolike

Quote:
iskrica kaže:
Ako ste pravoslavac ili katolik kako se ponašate kada se nađete ne u "svojoj" crkvi, već u nekoj drugoj hrišćanskoj crkvi, bilo da je u pitanju jedna od ove dve spomenute, bilo neka treća? Da li se prekrstite ili ne i ako to uradite na koji način - onako kako se inače krstite ili po pravilima koja vladaju u toj crkvi?
Ovisi kojim povodom i s kim se nađem u nekoj crkvi.
U crkvama sam uglavnom gost povodom nečeg ili nekog, pa nastojim biti u skladu s okolinom koliko je to moguće. Obično pravilo pristojnosti.

Inače, vjerujem da većina i ne zna kako se prekrižiti na drugi način i da je to Bogu najmanje bitno.
Isus se nije krstio.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 16:42   #6
od raskola 1054 god. do danas došlo je zbilja do nekih, jelte, teoloških razlika između rk i prav. ali, ni jednoj od struja nije nikad palo na pamet obiljeziti ovu drugu kao heretičnu itd.
dakle, gotovo da je svejedno... osim ako ti je BAŠ ruzno vidjeti bradatog svećenika sa kandilom koji pjeva kirie eleison...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 16:51   #7
U katoličkim crkvama postoji svetohranilište gdje prebiva Isus u hostiji. Pri ulasku i izlasku iz crkve svaki bi se katolik trebao pokloniti Isusu.

Postoji li u pravoslavnim crkvama nešto nalik na svetohranilište? Znam da pravoslavci jedu kruh i piju vino, slično kao katolici...
 
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:02   #8
Re: Re: Pitanje za pravoslavce i katolike

Simona kaže:
Isus se nije krstio.


Samo da te ispravim : Isusa je krstio sv.Ivan Krstitelj!
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:03   #9
Re: Re: Re: Pitanje za pravoslavce i katolike

Quote:
Lasa Vadački kaže:
Simona kaže:
Isus se nije krstio.


Samo da te ispravim : Isusa je krstio sv.Ivan Krstitelj!

vjerojatno je ipak mislila da se nije krizao...
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:14   #10
Hvala svima na odgovorima.
Međutim, nisam mislila na učestvovanje u liturgijama/misama i ostalim verskim ritualima, već na samo ponašanje prilikom ulaska u crkvu ili izlaska iz nje. Mišljenja sam da je hrišćanska vera jedna i možda grešim, ali i u katoličkim i protestantskim crkvama, kao i u pravoslavnim osećam božansko prisustvo. Iz tih razloga, vrlo mi je neprijatno da tek uđem u (recimo) katoličku crkvu i šetam po njoj kao turista, a da ne znam šta bi bilo u redu učiniti. Prekrstiti se ili ne - prilikom ulaska u crkvu? Nešto drugo uraditi?
Osim toga, zamislite da se nađete u sredini u kojoj ne postoji crkva one vere u kojoj ste kršteni. Meni je prirodnije odlaziti u drugu hrišćansku crkvu koja u blizini postoji, nego ne odlaziti ni u jednu. Ili grešim?
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:18   #11
manwe kaže:
vjerojatno je ipak mislila da se nije krizao...


Piše kako piše! Na hrvatskom to znači ono što sam napisao!
Možda je to loš hrvatski, ili pak neki drugi jezik!
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:31   #12
[QUOTE]Lasa Vadački kaže:
manwe kaže:
vjerojatno je ipak mislila da se nije krizao...


Piše kako piše! Na hrvatskom to znači ono što sam napisao!
Možda je to loš hrvatski, ili pak neki drugi jezik!
[/QUOTE

uz duzno poštovanje: ti znaš što je loš hrvatski a što ne?
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:32   #13
bez sumnje, u svakoj crkvi proizašloj iz kršćanstva, pod uvjetom da je shizmatična a ne heretična, mozeš se ponašati kao u svojoj. 100% sam siguran da to katolički crkveni kanon ne zabranjuje.
manwe is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:41   #14
[QUOTE]manwe kaže:
Quote:
Lasa Vadački kaže:
manwe kaže:
vjerojatno je ipak mislila da se nije krizao...


Piše kako piše! Na hrvatskom to znači ono što sam napisao!
Možda je to loš hrvatski, ili pak neki drugi jezik!
[/QUOTE

uz duzno poštovanje: ti znaš što je loš hrvatski a što ne?

Moje isprike! Malo sam pažljivije čitao, pa vidim da su postovi pisano na srpskom.
Zaključak: Isus se je krstio, ali se nije križao!
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:55   #15
Quote:
Lasa Vadački kaže:
Moje isprike! Malo sam pažljivije čitao, pa vidim da su postovi pisano na srpskom.
Zaključak: Isus se je krstio, ali se nije križao!
Da sve bude u duhu hrvatskog jezika: "pisani na srpskom"!
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 17:56   #16
Quote:
manwe kaže:
bez sumnje, u svakoj crkvi proizašloj iz kršćanstva, pod uvjetom da je shizmatična a ne heretična, mozeš se ponašati kao u svojoj. 100% sam siguran da to katolički crkveni kanon ne zabranjuje.

To potpisujem!
Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 21:05   #17
Quote:
manwe kaže:
bez sumnje, u svakoj crkvi proizašloj iz kršćanstva, pod uvjetom da je shizmatična a ne heretična, mozeš se ponašati kao u svojoj. 100% sam siguran da to katolički crkveni kanon ne zabranjuje.
Hvala, to me je i interesovalo.
iskrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 21:40   #18
Quote:
manwe kaže:
od raskola 1054 god. do danas došlo je zbilja do nekih, jelte, teoloških razlika između rk i prav. ali, ni jednoj od struja nije nikad palo na pamet obiljeziti ovu drugu kao heretičnu itd.
dakle, gotovo da je svejedno... osim ako ti je BAŠ ruzno vidjeti bradatog svećenika sa kandilom koji pjeva kirie eleison...
Kaj, bacanje uzajamne anateme (prokletstva) ne podrazumijeva da su oni drugi heretici?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 22:01   #19
Quote:
Lasa Vadački kaže:
Moje isprike! Malo sam pažljivije čitao, pa vidim da su postovi pisano na srpskom.
Zaključak: Isus se je krstio, ali se nije križao!
Cijeli kontekst je povodom križanja, a ne krštenja.

Što se mene tiče, u mom kraju katolici se krste (kad se križaju) i prekrste se prije jela ili nekog posla...a ne križaju se, ali nose križ i pokapaju se pod križem.
Inače ih kao i druge krste ih svećenici.

A koji kršćanin ne zna da je Isusa krstio Ivan Krstitelj?
Ja ne bih rekla da se Isus krstio, već se dao krstiti.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2003., 22:31   #20
Quote:
Simona kaže:
Cijeli kontekst je povodom križanja, a ne krštenja.

Što se mene tiče, u mom kraju katolici se krste (kad se križaju) i prekrste se prije jela ili nekog posla...a ne križaju se, ali nose križ i pokapaju se pod križem.
Inače ih kao i druge krste ih svećenici.

A koji kršćanin ne zna da je Isusa krstio Ivan Krstitelj?
Ja ne bih rekla da se Isus krstio, već se dao krstiti.


Ma,pametno malo!!!


Lasa Vadački is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.