Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.01.2004., 14:58   #21
Quote:
stitch kaže:
Ponovit ću ovdje što sam mu svojedobno rekao: to nema nikakve veze s umjetničkom vrijednosti pjesme, ona je nova realnost i uopće nije bitno je li poticaj za pisanje došao iz stvarnog ili izmišljenog svijeta. Bitno je jedino da su osjećaji, utisci, misli... iskreni, jer jedino to umjetnikovom izrazu - osim njegove vještine i dara, naravno - jamči snagu i prodornost. A pjesma jest snažna i izražajna, antologijska po svemu.
I nimalo nije bitno što nije "istinita". Jer, čim je napisana, postala je takva. [/B]
Što bi rekli Podgoričani: a ne no... Zar je uopšte bilo potrebno ulaziti u takvu debatu i pomenutom objašnjavati sve ovo.

Kad treba nešto normalno napisati, nikog nema, a kad su gluposti u pitanju, tu su svi.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2004., 17:57   #22
Thumbs up Hm, da...

Quote:
darin kaže:
...to je tako jer se ljudi identificiraju kako sa pjesmama tako i prozom...i kada shvate da su se poistovjetili sa necime sto je lazno (koliko god emocije pisca bile iskrene) osjete se prevarenima. isto tako, ljudi ne citaju samo 'djelo' nego i kroz djelo grade stav spram autora, i pocinju voljeti njega. ne shvacaju da dijelo vrlo cesto nadilazi svoga tvorca. vrlo cesto su autor i njego rad u ljudskoj psihi dozivljavani kao jedno.
Da, zato se često može čuti: "Bolje da ga nisam upoznao... /autora, skladatelja, pisca, itd../ Često se ljudi razočaraju...
A bogami se događa da je umjetnike naprosto - loš čovjek, ma što to značilo... Pa nam ostaje samo voljeti - djelo...
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 16:26   #23
Jedna vrlo zanimljiva biografija je ona od Jerzya Kosinskog.
Pokazuje na najbolji način da je Američki san ostvariv. I u mnogoćemu objašnjava pozadinu njegovih romana.
young is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 16:30   #24
Jao, on je spaljen do neba. Čitao sam Pinball, Kokpit i roman o ograničenom vrtlaru čijeg se imena ne mogu sjetiti. Možda je bilo i još nešto, podsjeti me.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 16:32   #25
Pročitaj i Sastanak naslijepo. Gardiner, zvao se Gardiner a roman u stvari scenarij, Prisustvo.
young is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2004., 16:36   #26
Eh da, pomiješao sam to sa scenarijem, nisam se mogao odlučiti što je što. Hvala.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 08:21   #27
Što se biografije tiče, čitao sam teoriju po kojoj je Kosinski sve romane ukrao nekome, odnosno da nije napisao nijedan.
Radilo se, mislim, o nekom njegovom prijatelju Poljaku, čije je rukopise jednostavno prepisao i potpisao.

Jesi li čuo za to?
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 08:23   #28
Quote:
young kaže:
Pročitaj i Sastanak naslijepo. Gardiner, zvao se Gardiner a roman u stvari scenarij, Prisustvo.
... ili točnije "Being there"
Herostrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 09:12   #29
Quote:
young kaže:
Gardiner, zvao se Gardiner a roman u stvari scenarij, Prisustvo.
To sam gledao i oduševljen sam. Genijalno !
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 13:34   #30
Quote:
stitch kaže:
Što se biografije tiče, čitao sam teoriju po kojoj je Kosinski sve romane ukrao nekome, odnosno da nije napisao nijedan.
Radilo se, mislim, o nekom njegovom prijatelju Poljaku, čije je rukopise jednostavno prepisao i potpisao.

Jesi li čuo za to?
Ta priča je proizašla iz njegova prijateljstva s Romanom Polanskim.
Da, imao je prijatelja iz Poljske kojeg je izvukao iza "zavjese" i koji je ubijen u pokolju bande Charlesa Mansona u kući njegova prijatelja Romana i žene Sharon na Baverly Hillsu. Pukom srećom, zbog kašnjenja aviona, Jerzy je izbjegao taj pokolj, koji je vrlo realistično opisao u romanu Sastanak naslijepo.
Ne vjerujem da je prepisivao jer njegov stil je prepoznatljiv u svim njegovim romanima, i prije nego što je izvukao tog svog prijatelja iz Poljske.
young is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2004., 13:37   #31
Quote:
adriatic kaže:
To sam gledao i oduševljen sam. Genijalno !
Pročitaj , jer film ne može dočarati ono što može knjiga.
young is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 14:40   #32
E pa ako sudbina Jure Kastelana i Valdimira Nazora ne svjedoci o tome da je biografija cesto i vaznija od djela, ne znam sto svjedoci?
__________________
Hell is a very hot place...
tyler_durden is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2004., 15:02   #33
Ne kenjaj kvake. Samo neznalica može Juru Kaštelana (pa i Nazora) strpati u partizanske pjesnike kojima je njihova biografija jamčila dobre položaje i pozitivne kritike javnosti.

Jure je legenda. Kad se malo raspitaš o njemu, pa i nešto naučiš, onda se javi.

Dotad, bolje šuti.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.