Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Davor Pavun luđak ili genije???
genije 44 47.31%
luđak 20 21.51%
nešto između 29 31.18%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2009., 01:00   #141
Quote:
justapixel kaže: Pogledaj post
U međuvrememu, vjerujem da će ova rasprava dublje divergirati u:
1. raspravu o religiji među fizičarima (po meni, korelacija znanost-religija je slabašna, a nekakva znanstveno dogma o istoj ne postoji, štoviše bila bi potpuno neznanstvena),
2. raščlambu tendencije ljudi koji imaju status znalca određenog područja da taj status iskoriste kao izgovor da samouvjereno seru o ama baš svemu,
3. raspravu o odnosu Hrvatskog puka prema fizičarima, popularizaciji, Paaru () i sličnim pojavama,
4. prepucavanje onog nerazumljivog Jazza s neistomišljenicima oko tema koje su ovdje zalutale s ko zna kojeg podforuma,
5. picajzlaste banalije daljnjeg razgrađivanja konflikta oko društveno prihvaećenog broja dimenzija i značenja drugog Newtonovog zakona

.
A ne, ne, ne. Prije će biti LOCK nego išta od navedenog. Nek se narod malo veseli, no ova tema nema svijetlu budućnost.
Tika is offline  
Old 16.03.2009., 01:02   #142
Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Ljudi komuniciraju. Uvjerenja nisu nešto što se skriva. Čak imaju težnju da se pokažu.

Preciznije s orijentacijom bi bilo da očekuješ kolege koje ne ističu previše seksualnost, a onda te isti pozovu na gejparadu. Ili u svingerski klub.
Ili da ti krenu tumačiti da se slično otapa u sličnom. :
Ako te dave svaki dan svojom vjerom i pokušavaju preobratiti, to je već druga stvar. Ali nije o tome bila riječ...


BTW swingerski klubovi su heteroseksualni
JPK is offline  
Old 16.03.2009., 01:19   #143
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
A ne, ne, ne. Prije će biti LOCK nego išta od navedenog. Nek se narod malo veseli, no ova tema nema svijetlu budućnost.

A možda i bi imao svijetlu budućnost da ljudi nisu počeli iznositi nekakve svoje vlastite inpresije na temelju njegovih medijskih istupa?? Ja se ne bavim prirodnim već humanističkim i društvenim znanostima, ali me silno zanimalo mišljenje ljudi koji poznaju materiju što misle Pavuninoj ideji "zelenog planeta" koju tako žustro propagira i jel to uopće izvedivo? A to što on govori i tome kako je cijela "službena " povijest falsificirana, te o tome kako vjeruje u urotu Masona i Iluminata, te kako podržava svoju kćer da piše o Atlantidi i Lemuriji, apsolutno me se ne tiće...No ipak zaboravio je reći da je i Newton bio Veliki Meštar masonske lože :-D.
__________________
"Advisement: Evisceration works well. Electrocution, blunt trauma, and decapitation are also effective, I understand."
Hk-47 is offline  
Old 16.03.2009., 02:49   #144
Evo da ne prepisujem, link na članak. Mislio sam ovdje napisati kratki osvrt, ali oduljilo se, pa sam si rekao: "Hej, zašto ne bih pokušao tamo gdje će me pročitati i posrati više ljudi?"
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 16.03.2009., 05:17   #145
Quote:
Ja neću prebiti ljudsko biće, pa čak ni ukoliko je nekog ubilo ili je nešto uništilo ili ukralo, nekoga silovalo ili opljačkalo. Nastojat ću ga strpati iza rešetaka, dakle spriječiti ga da nanosi štetu društvu i pokušati ga rehabilitirati (poštedite me eventualnih apatičnih komentara, i Pavuna i ja ih mrzimo).
Zanimljivo ...
Quote:
Ako spasiš 200 beba, a mučio si i/ili namjerno ubio jednog jedinog čovjeka (Ubio bez nužne samoobrane. Mučenje je nedopustivo u svakom slučaju.), zločinac si, treba ti se suditi i trebaš biti kažnjen. EOD. Točka.
200 beba nije dovoljan dokaz rehabilitacije ? odakle sad ta želja za kažnjavanjem ? bez analize uzroka i određivanja vijerojatnosti da će se to ponovit. ako neće čemu onda kazna ? da spriječi druge ?

razum vs instinkt, što nas dovodi do
Quote:
Je li za to moje etično ponašanje odgovorna par tisuća godina stara knjiga u kojoj piše da je neki židovski zombi (zgodna usporedba) rekao da se to ne smije zato jer tako navodno kaže neko infanticidno židovsko božanstvo zvano Jahve? Nije. Etičan sam zato jer je "dobro" nešto što se razvilo zbog ljudske kulture, a ne zbog nekog spisa o nekom nevidljivom tipu na oblaku. Ne ponašam se etično zato jer mi tako netko kaže, nego zato jer sam takav. Shvatio sam da je to dobro.
Mislim da čak bibilija propovijeda osvetu i kaznu (oko za oko i slične stvari). Uglavnom prilično jasno favorizira instinktivni pristup. A nema razlike ni sa današnjim društvom (pogotovo u zemljama gdje se prakticira smrtna kazna).

Na kraju reć da si etičan radi kulture mi se i ne čini točno, takva etika (rehabilitacija i sprječavanjie uzroka umjesto kazna i zastrašivanje posljedicama) potječe iz logike odnošenja prema drugom kako bi htjeo da se odnose prema tebi, znači poistovjećivanje sa drugima, samo za to trebaš živjeti u društvu s kojim dijeliš barem osnovne vrijednosti...

anyway samo da istaknem tu kontradikciju, malo OT
__________________
Our best hope is that the enemy kills so many of us that they become slightly depressed.

Zadnje uređivanje leafar : 16.03.2009. at 05:30.
leafar is offline  
Old 16.03.2009., 09:11   #146
Quote:
MathUniverse kaže: Pogledaj post
Brilijantan a? Hoćeš da ti postavim par pitanja iz fizike koju je on proučavao pa da vidim koliko kužiš fiziku da možeš komentirati...
Žalosno je što vi ljudi gledate veličinu znanstvenika po tome gdje radi...
Za Einsteina se nije ni čulo dok nije objavio STR. Radio je u patentnom uredu. Šta su ovi znanstvenici koji su tada radili za predsjednika i u važnijim organizacijama veće face od Einsteina?
Hoću. Postavi mi par pitanja iz fizike koju je on proučavao, ali mi i odgovori ZAŠTO mi postavljaš ta pitanja?

Ja ga nisam komentirao kao fizičara, niti je on bio gost emisije kao THE fizičar.
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Old 16.03.2009., 10:49   #147
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo da ne prepisujem, link na članak. Mislio sam ovdje napisati kratki osvrt, ali oduljilo se, pa sam si rekao: "Hej, zašto ne bih pokušao tamo gdje će me pročitati i posrati više ljudi?"
U brate je ga ovaj nakenjo, i svemu skupa niđe veze. Prvo ono sa seksizmom apsolutno ne stoji jer čovjek je jednom ili dvaput spomenio kako su žene drukčija bića od nas što je apsolutna istina, fizički i mentalno.
A ono prtljanje po kvantnoj fizici mu/ti nije trebalo. To naprosto pokazuje samo koliko se ne možeš nositi sa nečim što čupa korjene svim postavkama tvog jadnog života. Fizika New Age?? Brate ili materiju ne razumiješ ili ti puca ego. Jer kad si takva mudrica objasni der ti nama, pa što smo to mi, ovo naše živo iskustvo. Kako se u tvoj tvrdokorni materijalistički svijet uklapa naša nematerijalistička svijest. Nemoj bubati o kemijskim procesima u našem mozgu i sl., pricaj nam o svijesti. Jer ako išta znaš o kemiji onda ti je također jasno da je atom sastavljen od energetski nabijenih čestica, a da je atom u principu potpuno prazan prostor. Sluzbeno u fizici vrijedi da su protoni i neutroni prije no sto su vezani u jezgru veće mase no kad su slobodni, a pri njihovom sjedinjenju se oslobađa energija. Dakle laički s energijom odlazi dio mase. Da bi ih razdvojili treba ih "udebljati" opet dovodenjem energije... Masa je energija, koliko ti to god tesko palo.
Iskreno nisam mogao procitati do kraja jer nazalost pises iz prazne glave, ili iz ogorčenja. Ono s Iluminatima i Masonima ti ne treba jer neki od tih ljudi otvoreno pricaju da su clanovi, a i nije mi jasno sto si uopce htio reci...
ups@ is offline  
Old 16.03.2009., 10:58   #148
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Evo da ne prepisujem, link na članak.


Jedno je sigurno: Pavuna nikog ne ostavlja ravnodusnim.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 16.03.2009., 11:05   #149
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post


Jedno je sigurno: Pavuna nikog ne ostavlja ravnodusnim.
Jesi siguran? Tip je srednja žalost čak i što se govora tiče. O sadržaju ne želim komentirati. Jedno je sigurno, a to je da njemu nisu sve na broju.
Tika is offline  
Old 16.03.2009., 11:06   #150
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post


Jedno je sigurno: Pavuna nikog ne ostavlja ravnodusnim.

Samo to od tebe?
Za mnom! is offline  
Old 16.03.2009., 11:13   #151
Pogledao sam malo na Web of Science, da vidim koliko je taj Pavuna stvarno velik fizicar, i usporedio ga s jos nekim hrvatskim fizicarima. Znacaj necijeg znanstvenog opusa se relativno dobro mjeri brojem citata. Evo rezultata:
Pavuna D: 1179 citata
Paar V: 2486 citata
Barisic S (njega je Pavuna spominjao): 1486 citata
moj sef: 1394 citata

Pametnome dosta!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 16.03.2009., 11:16   #152
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Jesi siguran? Tip je srednja žalost čak i što se govora tiče. O sadržaju ne želim komentirati. Jedno je sigurno, a to je da njemu nisu sve na broju.
Vidim da ni tebe nije ostavio ravnodusnom. (Da je, ne bi ustvrdila da mu nisu sve na broju, s cime se slucajno i ja slazem.)
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 16.03.2009., 11:25   #153
Kad je netko uspjesan znanstvenik, sto Pavuna jest, red je i reci sto je on to tako vazno napravio u znanosti. Prema Web of Science, najuspjesniji rad mu je (114 citata)
B. Dwir, M. Affronte, and D. Pavuna, Appl. Phys. Lett. 55, 399 (1989),
Evidence for enhancement of critical current by intergrain Ag in YBaCuO-Ag ceramics
ABSTRACT
We report the evidence for enhancement of critical current density Jc by ~50%, which occurs when ~10 wt. % Ag is added to Y1Ba2Cu3O7−delta ceramics. The maximal Jc (~700 A/cm2 at T=77 K) appears simultaneously with maximum YBaCuO compactness in the samples. The silver fills the intergranular space (holes) without Cu substitution, and the critical temperature Tc is not reduced from the bulk value (~91 K). Normal-state resistivity of Ag-YBaCuO samples is decreased by an order of magnitude, and samples exhibit improved contact resistance and resistance to water. While the critical density is improved by adding ~10 wt. % Ag, it decreases at higher Ag concentrations.

Pa sad vi zakljucite sami je li on genije, ili samo uspjesan.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 16.03.2009., 11:39   #154
E sad i nesto o tome moze li "pravi" fizicar biti i vjernik. U biti, to je pogresno (tj. previse usko) pitanje. Ispravno pitanje je moze li jedna osoba i biti dobar znanstvenik i biti iracionalna.
Odgovor je slijedeci: Da, ali ne u isto vrijeme.
Tj. kad radis znanost, moras biti racionalan. No ne moras raditi znanost 24 sata na dan. Dok uzivas u umjetnosti, ne moras biti racionalan. Dok uzivas u sportu, ne moras biti racionalan. Dok uzivas u seksu, ne moras biti racionalan. A sve to znanstvenici, vise ili manje, u slobodno vrijeme rade. Ne vidim zasto onda znanstvenik ne bi mogao biti iracionalan i po religijskim pitanjima. No problem moze nastupiti ako se religijski (ili neki drugi iracionalni)
stavovi ZNACAJNO MIJESAJU sa znanstvenim. Kod vecine znanstvenika to nije slucaj. Za Pavunu nisam siguran, jer u njegovoj glavi cini se da je mnogo toga izmjesano.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Old 16.03.2009., 12:13   #155
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Kad je netko uspjesan znanstvenik, sto Pavuna jest, red je i reci sto je on to tako vazno napravio u znanosti. Prema Web of Science, najuspjesniji rad mu je (114 citata)
B. Dwir, M. Affronte, and D. Pavuna, Appl. Phys. Lett. 55, 399 (1989),
Evidence for enhancement of critical current by intergrain Ag in YBaCuO-Ag ceramics
ABSTRACT
We report the evidence for enhancement of critical current density Jc by ~50%, which occurs when ~10 wt. % Ag is added to Y1Ba2Cu3O7−delta ceramics. The maximal Jc (~700 A/cm2 at T=77 K) appears simultaneously with maximum YBaCuO compactness in the samples. The silver fills the intergranular space (holes) without Cu substitution, and the critical temperature Tc is not reduced from the bulk value (~91 K). Normal-state resistivity of Ag-YBaCuO samples is decreased by an order of magnitude, and samples exhibit improved contact resistance and resistance to water. While the critical density is improved by adding ~10 wt. % Ag, it decreases at higher Ag concentrations.
Znam ponešto iz tog područja i mogu reći da je zajebano, ali sigurno ne zahtjeva genijalnost. Znanje svakako + iskustvo i specijalizacija.

Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Pa sad vi zakljucite sami je li on genije, ili samo uspjesan.
Ima izreka koja kaže - razlika između genijalca i luđaka je samo u uspješnosti.

Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
E sad i nesto o tome moze li "pravi" fizicar biti i vjernik. U biti, to je pogresno (tj. previse usko) pitanje. Ispravno pitanje je moze li jedna osoba i biti dobar znanstvenik i biti iracionalna.
Odgovor je slijedeci: Da, ali ne u isto vrijeme.
Slažem se, možeš biti vjernik i proučavati neutronske oscilacije sve do trenutka kada postaviš hipotezu da su oscilacije između tri generacije neutrina, dokaz trojedinstva Oca, Sina i Duha svetoga, što je jasan znak da je znanstvenik spreman za otpis.
Ne kažem da Pavuna to tvrdi, ali iz njegovog načina razmišljanja... bojim se da bi mogli još svašta čuti.
Ipak, u fizici čvrstog stanja je mnogo teže zastraniti nego u nekim više teorijski nastrojenim područjima.
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Old 16.03.2009., 12:30   #156
Quote:
DagDugpa kaže: Pogledaj post
Nisam gledao...

Može netko ukratko napisati što je rekao?
Ne može! Nitko nije ništa shvatio.
tanki7 is offline  
Old 16.03.2009., 12:36   #157
Quote:
gsustek kaže: Pogledaj post
Meni je to nespojivo, da jedan znanstvenik, vjeruje u Boga, ili je pripadnik neke vjere,,,ali zaista da vjeruje u to?
Ma jesi vidio koliko je vjera i vjerovanja do sada promjenio. Kao ona Bajagina:verujem - ne ve ru jem! Samo polako, ima on toliko toga za promjeniti. Tko zna gdje će to završiti?
tanki7 is offline  
Old 16.03.2009., 13:01   #158
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
E sad i nesto o tome moze li "pravi" fizicar biti i vjernik. U biti, to je pogresno (tj. previse usko) pitanje. Ispravno pitanje je moze li jedna osoba i biti dobar znanstvenik i biti iracionalna.
Odgovor je slijedeci: Da, ali ne u isto vrijeme.
Tj. kad radis znanost, moras biti racionalan. No ne moras raditi znanost 24 sata na dan. Dok uzivas u umjetnosti, ne moras biti racionalan. Dok uzivas u sportu, ne moras biti racionalan. Dok uzivas u seksu, ne moras biti racionalan. A sve to znanstvenici, vise ili manje, u slobodno vrijeme rade. Ne vidim zasto onda znanstvenik ne bi mogao biti iracionalan i po religijskim pitanjima. No problem moze nastupiti ako se religijski (ili neki drugi iracionalni)
stavovi ZNACAJNO MIJESAJU sa znanstvenim.
Kod vecine znanstvenika to nije slucaj. Za Pavunu nisam siguran, jer u njegovoj glavi cini se da je mnogo toga izmjesano.
Upravo to ja hoću reći cijelo vrijeme. Što se tiče toga koliko se raligijski stavovi nekog znanstvenika miješaju sa znanstvenim, to može znati samo taj pojedinac o kome se govori jer mi nismo u mogućnosti nekome čitati misli. Možda je u svijetu neki znanstvenik, opterećeni vjernik, došao do rješenja nekih važnih pitanja u fizici, a to nije objavio zato što mu se ne slaže s religijom. Ponavljam, kažem MOŽDA, a ne sigurno.

Vjera bi trebala biti odvojena od znanosti. Znanstvenici uvijek traže odgovore na pitanja na Zemljanima realan način. Da su znanstvenici oduvijek bili teški vjernici, još bi i danas bilo stajalište da neki grčki bog vozi Sunce po nebu...

Vidim da su se dosta komentirali moji postovi na prošloj stranici, ali nema ni jedan pametan komentar tako da mi se ne da gubiti vrijeme na ponovno pisanje onoga što sam rekao.
MathUniverse is offline  
Old 16.03.2009., 13:02   #159
Quote:
tanki7 kaže: Pogledaj post
Ne može! Nitko nije ništa shvatio.
Kako ti znaš tko je šta shvatio? Našao si mogućnost čitanja misli???
MathUniverse is offline  
Old 16.03.2009., 13:25   #160
Quote:
MathUniverse kaže: Pogledaj post
Možda je u svijetu neki znanstvenik, opterećeni vjernik, došao do rješenja nekih važnih pitanja u fizici, a to nije objavio zato što mu se ne slaže s religijom.
Ajmo to malo poopciti, pa umjesto o religiji govoriti o predrasudama. Svaki znanstvenik ih ima. Nijedan znanstvenik nije savrseno objektivan i nepristran. Predrasude usmjeravaju znanstvenika u kojem smjeru ce traziti rjesenje nekog problema. Predrasude redovito imaju za posljedicu da neku dobru ideju znanstvenik odbaci i prije nego ju detaljnije razmotri. Al opet, kad ne bi bilo predrasuda, kad bi stalno mislili da je sve podjednako moguce, bilo bi im tesko koncentrirati se na jedan od mogucih puteva, bez cega ne bi bilo nikakvih konkretnih rezultata.

Primjerice, bi li ti bio spreman detaljnije prociti ideju da mozda najfundamentalniji zakoni prirode nisu opisani matematikom? Ili bi to bilo u suprotnosti s tvojim predrasudama ("religijom", ako bas hoces)?

Predrasude su koliko prokletstvo toliko i blagoslov.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:17.