Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2020., 12:19   #1
Koju vrstu drveta posaditi?

Koju vrstu drveta poaditi ako zelim posumljavati zemljiste na nacin da tlo ostane prohodno sa sto manjim odrzavanjem?

Zanime me koju vrstu drveta mogu posaditi a da suma u buducnosti (kad drvece naraste) bude prohodna tj. da nemam debla stabala i onda 5m u visinu grmova i kojecega pa sve skupa zaraste. Bor stvara slican efekat (iglicama pokriva tlo pa je suzbijena niska vegetacija.

Koje druge opcije bi preporucili?

Dodatno pitanje, postoji li neka vrsta drveta u koju bi se isplatilo "uloziti" ako imam zemljiste koje je namjenjeno za posumljavanje?
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 16:17   #2
Koja površina zemlje je u pitanju?
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 19:56   #3
Moras navesti vrstu tla.


Generalno hrast. Ako mozes cekati 20 godina.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 21:06   #4
Baš sam neki dan pogledao video o nekakvim brzorastućim kiri stablima. Samo se bojim da ona ne bi mogla rasti u našoj klimi:
https://www.youtube.com/watch?v=QJd6...channel=WeGrow
Možda je dobra opcija da posiješ akaciju, iliti bagrem. Ako prvih par godina malo kontroliraš rast, možeš za 15-20 godina imati dugačke ravne komade koji se mogu prodati za stupove.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 22:44   #5
Quote:
Biljka kaže: Pogledaj post
Koja površina zemlje je u pitanju?
8000 m2
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 22:45   #6
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Moras navesti vrstu tla.


Generalno hrast. Ako mozes cekati 20 godina.
Dalmacija, u tlo se bas ne razumijem.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 22:46   #7
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
Baš sam neki dan pogledao video o nekakvim brzorastućim kiri stablima. Samo se bojim da ona ne bi mogla rasti u našoj klimi:
https://www.youtube.com/watch?v=QJd6...channel=WeGrow
Možda je dobra opcija da posiješ akaciju, iliti bagrem. Ako prvih par godina malo kontroliraš rast, možeš za 15-20 godina imati dugačke ravne komade koji se mogu prodati za stupove.
Dugacki ravni stupovi su pozeljni.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2020., 23:00   #8
Možda kesten. Imaš plod a nakon nekog vremena i kvalitetno drvo.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 07:55   #9
Sad mi je palo na pamet da mozda mogu izabrati neku vrstu drveta koja daje kvalitetan trupac pa da bude i dijelom investicija?

Pitam jer ne znam kako to ide i jel se stvarno moze nesto povratiti ili je situacija tipa da cekam 20 godina da prodam trupac za 1000kn npr?
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 11:40   #10
A što je na okolnim parcelama? Neka šuma, ili šikara? Je li to krški teren s puno kamenja, ili obradiva zemlja? Kakva je boja zemlje?
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 11:46   #11
Quote:
komna kaže: Pogledaj post
A što je na okolnim parcelama? Neka šuma, ili šikara? Je li to krški teren s puno kamenja, ili obradiva zemlja? Kakva je boja zemlje?
Okolina je nekakva kvazi sikara (zapusteno sve), nije krski teren (nije kamenjar). Mislim da, kad bi se sve ocistilo i preoralo, zapravo bila "normalna" oranica. Srednje tamna kafena je boja.

Edit: Radi se u principu o parceli o kojoj notko ne vodi racuna vec jako dugo pa mi je palo na pament ako nista, da posadim neka stabla pa nek raste a ja mogu navratiti i provjeriti jel sve ok nekoliko puta godisnje.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 13:55   #12
Paulonija je to kinesko drvo.

Raste ko blesavo, trupci su veliki ako ih se pusti da narastu veliki, krošnja raste od nekih cca 2 metra od tla.

Listovi su veliki, kao u lopoča.

U Zagrebu raste ko blesava, ne znam kak bi na kamenu uspjela.
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 14:52   #13
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Paulonija je to kinesko drvo.

Raste ko blesavo, trupci su veliki ako ih se pusti da narastu veliki, krošnja raste od nekih cca 2 metra od tla.

Listovi su veliki, kao u lopoča.

U Zagrebu raste ko blesava, ne znam kak bi na kamenu uspjela.
Radije i nesto "nase". Koje "tradicionalne" opcije imam na "raspolaganju"?

EDIT: Znam, em nemam pojma o cemu pricam, em zanovijetam jos.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2020., 17:53   #14
Jel bi bukva bila los izbor u ovom slucaju?
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 07:14   #15
Koju god vrstu da posadiš,godinama ćeš morati čistiti nisko raslinje ispod sve dok se teren ne zasjeni i zakiseli otpalim lišćem.
I nemoraš staviti monokulturu.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:51   #16
Smile

Ja imam jabuku u dvorištu a mama mi ima limun i naranču
jabukazeravica8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 10:59   #17
Quote:
jabukazeravica8 kaže: Pogledaj post
Ja imam jabuku u dvorištu a mama mi ima limun i naranču
Mama ima i tebe isto. Kome i kako ti pomazes izrugivanjem?

Quote:
trut kaže: Pogledaj post
Koju god vrstu da posadiš,godinama ćeš morati čistiti nisko raslinje ispod sve dok se teren ne zasjeni i zakiseli otpalim lišćem.
I nemoraš staviti monokulturu.
Da, nakon malo istrazivanja, vidim da ipak na pocetku treba vise rada uloziti od ocekivanog. Sto se monokulture tice, i to sam skuzio. Izgleda da je ipak bolje da sjednem s nekim tko se razumije u bit pa vidimo koje vrste drveta odgovaraju podneblju i onda odluciti jel ima smisla krenuti u to ili ne. Hvala svima.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 11:43   #18
Pogledaj murvu( dud ) , badem.. ledić, bagrem (prilično agresivan).Možeš i četinjače(Pinus pinea ,pinjol na primjer) samo nikako Alepski bor .Hrast crnika ..zimzelen je i dobro zasjenjuje i ispod njega ne raste ništa ali neznam koliko brzo raste , vrlo cijenjen za ogrijev.
To bi sve išlo na našem području .Napravi i krug pa vidi koje vrste stabala rastu okolo.
Paulonija traži previše vode .
Šta god da odlučiš, čeka te dosta posla...ono,krčenje ,jame, nabava sadnica, zaljevanje prvih godina.
trut is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 11:56   #19
Quote:
trut kaže: Pogledaj post
Pogledaj murvu( dud ) , badem.. ledić, bagrem (prilično agresivan).Možeš i četinjače(Pinus pinea ,pinjol na primjer) samo nikako Alepski bor .Hrast crnika ..zimzelen je i dobro zasjenjuje i ispod njega ne raste ništa ali neznam koliko brzo raste , vrlo cijenjen za ogrijev.
To bi sve išlo na našem području .Napravi i krug pa vidi koje vrste stabala rastu okolo.
Paulonija traži previše vode .
Šta god da odlučiš, čeka te dosta posla...ono,krčenje ,jame, nabava sadnica, zaljevanje prvih godina.
Svi zivi kazu da bjezim od Alepskog Bora.

Planirao sam svakako prosetati okolo i vidit koje vrste drveta rastu. Ja sam mislio da mogu posaditi i da ce stablo samo od sebe odraditi ostalo ali i iz drugih izvora sad vidim da ima tu posla dok se ne "osove na svoje noge". Isto tako vidim i puno vise potencijala u posjedovanju sume nego na prvi pogled pa cu odvagati sto mi se isplati a sto ne. Svakako sam iznenaden koliko sam naucio iz ove situacije.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2020., 18:44   #20
Ovisi hoćeš li ići u smjeru uzgoja stabala za komercijalnu eksploataciju ili voćki, ili nešto između, te kakav ti je teren.

Primjerice rogač je vrlo fina kultura koja zahtijeva malo održavanja. I stablo je vrlo iskoristivo za furnir, ali dosta sporo raste. Primjer je Cres, tamo su Talijnni za Musolonija naselili jako puno rogača.

U svakom slučaju to je investicija od barem 10 do 20 godina prije no što počne donositi dobar urod, bilo u smislu plodova bilo materijala za drvnu industriju. Ako je cilj urod, period je kraći, ali je razina napora i održavanja puno veća.

PS: kulture koje donose i plod i drvnu masu pogodnu za daljnu obradu u drvnoj industriji a ne sagorijevanje:
- rogač
- orah
- dud (diskutabilno, lako se kvari)

Pinija, kao jedno od rijetkih crnogoričnih stabala koje donose komercijalni plod, prekrasna je , ali praktički neisplativa i pinjole je vrlo teško prodati, a i brzo užegnu. Osim pinije, ne znam napamet neku crnogoricu da donosi plod.

Skoro ispod nijedne od tih šumskih kultura ne možeš uzgajati neku drugu, tipa povrće ili cvijeće. Možeš eventualno tiho brahe palme, one trpe sjenu, ali to tek kao rasadnik (nema korisnoga ploda), s time da vrlo sporo rastu.

Ako imaš vremena, možeš probati s jestivim datulama. Postoji jedna jedina jestiva vrsta, koja je jestiva sirova (i jako ukusna, puno više nego one ušećerene). Moraš čekati cca 10 godina na urod.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:08.