Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2013., 19:50   #3321
Quote:
catus69 kaže: Pogledaj post
Poštovani,

hvala na vašem mišljenju. Ukoliko se ne varam, trebao bih zatražiti amoksicilin od svoje doktorice opće prakse?

U vezi nalaza spermiograma, možda sam se krivo izrazio: sve vrijednosti su 3-struko BOLJE, ne nužno i VIŠE od referentnih.
Poštovani,

s nalazom biste se trebali javiti liječnici obiteljske medicine koja će onda odlučiti što i kako dalje. Ono što je sigurno jest da ciprofloksacin treba odobriti specijalist te da ga, tehnički gledano, na svoju ruku liječnici opće medicine ne bi smjeli propisivati, tako da Vam liječnica taj lijek vjerojatno neće dati. S obzirom da ampicilin i amoksicilin imaju vrlo sličan spektar djelovanja, moguće je da će se liječnica odlučiti za amoksicilin.

S obzirom na broj bakterija, pretpostavljam da ćete dobiti terapiju iako je relativno malo vjerojatno da je ovakav nalaz uzrok slabije plodnosti, premda je moguće, kao što sam već spomenuo, da dođe do prolazno smanjene pokretljivosti spermija uslijed infekcije ovom bakterijom.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:01   #3322
@dire Dawn
Neuropsihijatrija kao ni interna nisu moja područja rada al rekao bih da bez nalaza hormona (poglavito štitnjače i eventualno kortizola) te kompletnog panela elektrolita netreba niti počinjati raspravu o "isključivanju fizičkog uzroka" tegoba pogotovo okvako nespecifičnih, da ne govoriom o EKG-u i nekim doplerima i sličnoj herezi...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:06   #3323
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
@dire Dawn
Neuropsihijatrija kao ni interna nisu moja područja rada al rekao bih da bez nalaza hormona (poglavito štitnjače i eventualno kortizola) te kompletnog panela elektrolita netreba niti počinjati raspravu o "isključivanju fizičkog uzroka" tegoba pogotovo okvako nespecifičnih, da ne govoriom o EKG-u i nekim doplerima i sličnoj herezi...
poslana sam na više pretraga, do sad sam obavila samo ovo vađenje krvi i EEG, moram još vađenje hormona štitnjače, psihološko testiranje i CT mozga. (na neke pretrage se čeka duže, na neke manje, a jedino sam ovo vađenje krvi mogla obaviti kod svog doktora)

zanima me čisto što se krvi tiče dali je tu sve okej ili nije.
ovo gore o godinama i razlogu slanja sam napisala zato što piše u uvodnom postu da se treba napisati razlog pretrage da bi se bolje razumjelo zašto se šalje na istu

Zadnje uređivanje dire Dawn : 17.03.2013. at 20:33. Reason: tipfeler
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:17   #3324
Na granici prema anemiji ali nebi trebalo praviti neke simptome sa tim razinama osim ako je došlo do naglog gubitka (menzes, ozljeda) može se izmjerit TIBC/UIBC pa vidjet stanje sa željezom (makar se ne čini da je sideropenična anemija u pitanju po ovome gore) ukratko prihvatljivo...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2013., 20:33   #3325
ok, puno hvala
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 17:09   #3326
Pozdrav svima! Molila bih pomoć po pitanju hormona štitnjače. Jutros su mi stigli nalazi (pošto nisam u rodnom gradu na svoju ruku sam bila privatno na vađenje jer mi je prije 4 dana vrat jako otekao (uz više/manje sve ostale simptome)) TSH:1.70, t4:83, t3:1.50. Znam da su rezultati unutar referentnih vrijednosti ali me zanima da li i ove "niže" vrijednosti unutar referentnih mogu pokazati da se nešto zbiva. Inače, prošle godine sam također imala problema sa štitnjačom (tsh je bio minimalno povišen) ali su mi rekli da mi nikakva terapija ne treba.

Ići ću kod doktora za desetak dana kada se vratim doma, samo me zannima da li i bez sniženja/povišenja TSH štitnjača može ludovati

Puno hvala!
jadro_keks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2013., 19:44   #3327
Može
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 10:53   #3328
na otpusnom pismu iz rodilišta mi piše.
........porod induciran zbog prepatološkog CTG zapisa, dovršen carskim rezom zbog nenapredovanja. plodova voda je bila mekonijska. ABS: pH 7.266, B.E. -12.9
zanima me šta znači to boldano?
hvala na odgovoru
mringo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 16:24   #3329
Quote:
mringo kaže: Pogledaj post
na otpusnom pismu iz rodilišta mi piše.
........porod induciran zbog prepatološkog CTG zapisa, dovršen carskim rezom zbog nenapredovanja. plodova voda je bila mekonijska. ABS: pH 7.266, B.E. -12.9
zanima me šta znači to boldano?
hvala na odgovoru
Vjerojatno ABS analiza uzorka djetetove krvi iz pupkovine, u ovom slučaju to bi vjeroajtno bila srednje teška acidemija ali obzirom da ne piše točno odakle je taj uzorak izvađen može se samo spekulirati...

Quote:
TheChloee's kaže: Pogledaj post
Neznam gdje da drugdje postam, pa se nadam da nećete zamjeriti. Naime, prijatelj je dobio nalaz sa PET/CT-a i kaže sljedeće:
"U području retroperotonealne limfadenopatije nema patološkog metabolizma glukoze koji bi jasno ukazivao na aktivnost maligne bolesti. Ne uočava se niti patološki metabolizam u ostalim limfnim bazenima, kao niti u slezeni, odnosno koštanoj moždini.
No radi izražene limfadenopatije preporuča se daljnja evaluacija čvorova, PHD (moguće da se radi i o low grade limfomu, tj. s niskom utilizacijom glukoze u ostalim dijelovima tijela nije se prikazalo metaboličke aktivnosti glukoze koja bi ukazivala na aktivnu malignu bolest).
- To piše pod zaključak, po tijelu ima natečene sve limfne čvorove, stoji u nalazu kolike su veličine i prikaz na slikama; e sad, njegova je baka imala leukemiju, a on je prošle godine naglo obolio od embolije pluća i tad je sve krenulo nizbrdo...s tim da su liječnici u općoj bolnici VŽ tvrdili dva mjeseca da mu nije ništa, poslali ga kući i rekli da pije andol i lupocet, u međuvremenu je tromboza zahvatila nogu i na štakama je...na svoju ruku su dalje išli na pretrage, jer naravno, njemu nije dobro
A pitanje je koje?
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 17:31   #3330
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Vjerojatno ABS analiza uzorka djetetove krvi iz pupkovine, u ovom slučaju to bi vjeroajtno bila srednje teška acidemija ali obzirom da ne piše točno odakle je taj uzorak izvađen može se samo spekulirati...
uzorak je djetetova krv iz pupkovine. što je točno acidemija i što to znači u ovom primjeru dok se to desilo pri carskom rezu? što je uzrok bio acidemiji? jel hipoksija?
dijete ima II stupanj krvarenja u mozgu (lijevo) i distoni sindrom hipertonus. star je uskoro 3 mjeseca.
hvala na odgovoru

Zadnje uređivanje mringo : 20.03.2013. at 18:05.
mringo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2013., 20:42   #3331
TheCloee's, Vaš post premješten je na temu PET/CT - tumačenje nalaza.
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
A pitanje je koje?
Molim da se daljnja rasprava o PET/CT nalazu odvija na navedenoj temi. Zahvaljujem na razumijevanju.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 05:19   #3332
Quote:
mringo kaže: Pogledaj post
uzorak je djetetova krv iz pupkovine. što je točno acidemija i što to znači u ovom primjeru dok se to desilo pri carskom rezu? što je uzrok bio acidemiji? jel hipoksija?
dijete ima II stupanj krvarenja u mozgu (lijevo) i distoni sindrom hipertonus. star je uskoro 3 mjeseca.
hvala na odgovoru
U principu da uzrok je vjeroajtno hipoksija, acidemija ili acidoza inače znači pomak pH krvi u
"kiselo" (niži pH od fiziološkog) doduše nenatusi, a posebno prematurusi imaju neke osobitosti i inače zdravo novorođenče tolerira dosta toga što se kisika i elektrolita tiče i normale krvnih nalaza su nešto drugačije nego kod odraslih ali prilično sam siguran da je ovo patološka vrijednost...
Budući da to nije moje uže područje ekspertize za 100% meritornu interpretaciju bi bio bolji neki neonatolog ali po svemu opisanome logično je prepostaviti hipoksiju jer i mekonij i taj nizak pH sa jako negativnim BE kao i CTG promjene su sve znakovi tzv. fetal distress-a i prognostički znak komplikacija i mogućeg oštećenja, u svakom slučaju je bio opravdan porod sekcijom, e sad da li je trebalo u tu sekciju ući i ranije ili niti ne pokušavati prirodni porod (osim ako je bio neplaniran) nebih se mogao mješati jer nisam opstetričar...
Hipoksija je izvjesno postojala i prije početka sekcije i ona je i uzrokovala mekonizaciju plodne vode i promjene CTG-a zbog kojeg se i krenulo u sekciju...

Zadnje uređivanje yedwy : 21.03.2013. at 05:38.
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2013., 12:14   #3333
yedwy puno Vam hvala na odgovoru. od tog prepatološkog CTG zapisa pa do sekcije je prošlo 11h tako da se možda i moglo ići odmah na sekciju a ne probati vaginalno. ali i dr. i ja smo se dogovorile da ćemo probati vaginalni. mekonij se ustanovio tek na sekciji jer je meni cerviks cijelo vrijeme indukcije bio potpuno zatvoren. da je bila moguća amnioskopija i da se ustanovila mekonijska plodna voda ni ja ni dr. ne bi odlučile za pokušaj vaginalnog poroda.
dijete je imalo apgar 10/10.
još jednom puno Vam hvala na brzom i detaljnom odgovoru.
mringo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2013., 22:24   #3334
lijep pozdrava svima, i molim pomoć i vaše mišljenje
45 godina, 86 kg i povremeno se bavim fizičkim aktivnostima. Noć prije vađenja krvi sam bila u teretani i pila L-Carnitin , ujutro vađenje krvi i ovo su vrijednosti koje su mi povišene:

Asparat-aminotrasferaza - 37
Alanin-aminostransferaza - 68

Kolesterol - 6,9
LDL- kolesterol - 4,6....
sve ostale vrijednosti su mi u granici normale, iako sam pomalo prehlađena i sa alergijskim rinitisom zbog kojeg uzimam sprej Avamys....

hvala
__________________
Knjige za prodaju
dalmata40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 10:34   #3335
Može li mi neko protumačiti nalaz krvi?doktor mi je na godišnjem, a nemam strpljenja čekati dok se vrati :
WBC 4.9
LYM%25.4
MON% 5.5
GRA % 69.1
LYM#1.20
MON#0.20
GRA# 3.50
RBC4.43
HGB 136
HCT 0.386
MCV 87
MCH 30.7
MCHC 352
RDW 13.3
PLT 233
MPV 6.6
PCT 0.153
PDW 14.8

inače nalaz sam radila zbog urtikarije koja mi se javlja....
tribalista is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2013., 17:51   #3336
Quote:
dalmata40 kaže: Pogledaj post
...pila L-Carnitin , ujutro vađenje krvi i ovo su vrijednosti koje su mi povišene:

Asparat-aminotrasferaza - 37
Alanin-aminostransferaza - 68
Ovo je blago povišeno teško je reći zašto jer su jetreni enzimi dosta "reaktivni" za razne suplemente kao što je npr karnitin neznam kolko točno imaju utiacaja, mogu ga imati ali realno koiko su česte bi bolje znao neko ko se s tim bavi na dnevnoj bazi, uglavnom moguće je da bude na konto toga ali i nemora biti...

Quote:
dalmata40 kaže: Pogledaj post
Kolesterol - 6,9
LDL- kolesterol - 4,6....
sve ostale vrijednosti su mi u granici normale, iako sam pomalo prehlađena i sa alergijskim rinitisom zbog kojeg uzimam sprej Avamys....
Kolesterol i LDL su visoki, poprilično, nekoliko puta su AHA/ACC smanjivali "prag za uzbunu" ali ovo je definitivno van smjernica u svim opcijama...

Quote:
tribalista kaže: Pogledaj post
Može li mi neko protumačiti nalaz krvi?doktor mi je na godišnjem, a nemam strpljenja čekati dok se vrati :
WBC 4.9
LYM%25.4
MON% 5.5
GRA % 69.1
LYM#1.20
MON#0.20
GRA# 3.50
RBC4.43
HGB 136
HCT 0.386
MCV 87
MCH 30.7
MCHC 352
RDW 13.3
PLT 233
MPV 6.6
PCT 0.153
PDW 14.8

inače nalaz sam radila zbog urtikarije koja mi se javlja....
Nema se što protumačiti, ovaj nalaz ne govori ništa što bi rasvjetlilo podrijetlo urtikarije, štoviše obzirom da nema diferencijacije granulocita na Eo/Ba/Ne za tumačenje neke postojeće alergijske dijateze je duplo beskoristan...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 14:31   #3337
Quote:
yedwy kaže: Pogledaj post
Ovo je blago povišeno teško je reći zašto jer su jetreni enzimi dosta "reaktivni" za razne suplemente kao što je npr karnitin neznam kolko točno imaju utiacaja, mogu ga imati ali realno koiko su česte bi bolje znao neko ko se s tim bavi na dnevnoj bazi, uglavnom moguće je da bude na konto toga ali i nemora biti...



Kolesterol i LDL su visoki, poprilično, nekoliko puta su AHA/ACC smanjivali "prag za uzbunu" ali ovo je definitivno van smjernica u svim opcijama...

yedwy hvala najljepša.... kao totalni autsajder postavljam pitanje koliko sati prije vađenja krvi treba ništa ne jesti da bi slika pokazala pravo stanje u krvi ... u međuvremenu sam se sjetila da sam dan prije u kasnim poslijepodnevnim satima jela prženice ili tzv. pohani francuski kruh. a nakon teretane oko 23 uvečer pila proteinski shake ( krv izvadila rano ujutro) ...kako god morat ću ponoviti krvnu sliku
__________________
Knjige za prodaju

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 24.03.2013. at 14:43. Reason: Q
dalmata40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 17:55   #3338
Teško je to reć ovisi o tome koliko je kod nekoga jaka utilizacija tih triglicerida i kolesterola, obično 24h daju stvarno stanje ali kod nekih poremećaja enzimske funkcije (bilo prirođenih ili stečenih) i puno rigorozniji dietni planovi ne uspiju "potjerat" nalaze u normalu, u svakom slučaju zna se da razinu triglicerida uglavnom diktira prehrana, a za sve ostale komponente lipidograma je na snazi kombinacija prehrane i proizvodnje u jetri, ukratko ako ste predodređeni za visok kolesterol bit će visok makar ne jeli nikakvu mast nikoje vrste jer će se sintetizirat u jetri...

Što se AST, ALT tiče njih praktično bilo što može pogurat prema gore i vrlo su nespecifičan marker da s eu jetri nešto dešava i to sa metaboličko-stanične točke gledišta...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 19:17   #3339
Možete li mi reći što označava CRP i ALT u nalazu?

(ODJEL ZDRAVSTVENIH STUDIJA, MLD-I.M.)
iz splita is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 20:27   #3340
Dakle, prvi puta sam radio koncentraciju lamotrigina u krvi, nalaz kaže 12,5 umol/L. Terapijski raspon je 4-55, pa mi nije jasno da li je nalaz u redu ili prenizak?

Inače, imam 21 godinu, pijem Arvind 150 mg dnevno.
dr frik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:54.