Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2014., 17:21   #41
pa reakcije

PRAVA ISTINA O PSIHIJATRIJI Feljton Jutarnjeg izazvao žestoke obračune na društvenim mrežama

http://www.jutarnji.hr/internetski-r...orrea/1212635/

To, dakako, nije ekskluzivno hrvatski problem niti se odnosi samo na psihijatriju, već je tema višegodišnjih rasprava u svijetu kao i bestselera poput “Selling Sickness” i “Big Pharma”.

Jedan znanstvenik primjećuje da je problem s Torreovim tekstom što će ga ljudi koji nemaju pojma sami odabrati što od onoga što je napisano žele smatrati istinom. - Psihijatrija je vrlo nezrela kao znanstvena disciplina - to je jasno svima. Problem je što liječnici pred pacijentom uvijek trebaju izgledati kao da s velikom sigurnošću znaju što rade, a to je lakše i bliže istini u kirurgiji nego u psihijatriji - zaključuje znanstvenik.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:34   #42
Za daljnje copy-pasteanje dijelim kartone. Stvarno, na portal znamo otići sami. Forum služi raspravi.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:37   #43
neka moja razmišljanja

nisam detaljno doma sa psihijatrijom, ali poznajem neke psihijatre kao i neke pacijente

ne kužim se baš ni u podjele, definicije, sadržaje pojedinih psiho tema, sve što sadržava psiho u naslovu mi je nekako u paketu

no ono što kužim i što nikako ne mogu shvatiti je to da nijedan, moj naziv, psiho liječnik nikada nije nijednom pacijentu rekao da je izlječen, barem u okviru mojih saznanja.

svi pacijenti žele biti izlječeni, no psiho bolesnici su uvijek bolesni. Mogu biti malo bolje, ali izlječeni

dijagnoza bolesti se postavlja temeljem slušanja i gledanja pacijenta

temeljem takve dijagnoze se pripisuje ljekovi

pa se tijekom terapije mjenjaju jačine i vrste ljekova

Dokle? Dok pacijent ne kaže da mu je bolje, onda se zadržavaju ti ljekovi koje treba piti dok je živ.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:43   #44
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
dijagnoza bolesti se postavlja temeljem slušanja i gledanja pacijenta
Odakle ti ta informacija?
Prvi glas...
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:57   #45
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Kao prvo,ova šifra uspjeha farmaceuta se može prenjeti i na ostale grane medicine (naročito na epidemije i druge srazne bolesti),dosta više nego na psihijatriju,kada smo već kod teorija zavjere.
Slažem se, zato što manje o farmaciji

[QUOTE=Điđe T.;51122722Još jedno...prijatelj koji je završio medicinu sam je našao puno zamjerki psihijatriji.[/QUOTE]

tako mlad, a već teoretizira zavjere

Quote:
Vesper Arlene kaže: Pogledaj post
Svi smo ograničeni i poremećeni u nekim dijelovima svoje ličnosti te je u današnjem svijetu čudno ako je drugačije. To je ok. Ne može čovjek spontano biti prirodan i zdrav ako živi neprirodno.
generaliziraš ili je to istina, samo istina i ništa drugo?

Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Dakle, ne. Ovakve "činjenice" ostavi slobodno za Alternativu, Duhovnost ili neki sličan pdf. Ovdje takve kvalifikacije nisu dobrodošle. Raspravljati se može, ali nabacivati "činjenicama" ( ) bez dokaza - ne.
što se u slučaju psiho lječenja smatra dokazom?

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Nazalost i ja ocekujem neke teorije zavjere odbacenog paranoidnog psihijatra koji bi zapravo sam sebi trebao prepisat antidepresiv.
ti to znaš zato jer si mu psiho lječnik?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 17:58   #46
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Odakle ti ta informacija?
Prvi glas...
iz obiteljskog slučaja
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:00   #47
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
iz obiteljskog slučaja
Aha, statistički uzorak od n=1. Can't beat that.
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:25   #48
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Aha, statistički uzorak od n=1. Can't beat that.
to kažeš za svako osobno iskustvo na ovom podforumu?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 19:04   #49
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
ti to znaš zato jer si mu psiho lječnik?

Quote:
Saharun kaže:
dijagnoza bolesti se postavlja temeljem slušanja i gledanja pacijenta
eto.

procitao sam clanak, ti kazes da je to dosta da mu postavim dijagnozu.

ili ga bas moram slusat, nije dosta citat?

sta ako je gluhonijem?

mojne me...


Quote:
nisam detaljno doma sa psihijatrijom,

ne kužim se baš ni u podjele, definicije, sadržaje pojedinih psiho tema, sve što sadržava psiho u naslovu mi je nekako u paketu
zadrzi se na ovome sto si rekla i postedi nas ostatka argumenata iz ignorancije.


---
@tema

nista tu nije crno bijelo. evo ja konkretno znam da je izumitelj buprenorphina ujedno i "strucnjak" koji je zabranio ibogu/ibogaine za sve svrhe pa i akademske. mislim da je to sramota koja je bjelodana i ocita i da zbog takvih poteza su milijuni ljudi zakinuti za bolji zivot. ali to nije dovoljno da invalidiram psihijatriju koja s druge strane u drugim zemljama ipak izucava ibogu i nesto ce naucit od nje. ljudi su ljudi. ima govana svugdje. pa i u psihijatriji.

Zadnje uređivanje addx : 13.08.2014. at 19:12.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 20:58   #50
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Dakle, ovo nije ni blizu istini, ako je uopće i želimo znati.

Moja psihijatrica je primarno čovjek koji želi, iskreno i otvoreno da se ja osjećam bolje ili da budem manje nesretan i bolestan. Razgovaramo, mijenjamo mišljenja, ona skuplja moja iskustva s različitim lijekovima, zapisuje svaku kontrolu, sve bilježi, preporučuje mi načine kako živjeti, kako olakšati i sebi i drugima..znači - dok sam ja u toj prostoriji, cijelim svojim bićem se trudi biti duboko u meni i podijeliti svaku moju emociju.

Meni se čini da to nije ''samo dijagnostičar''.
Svaki lijek koji pijem ili sam nekada pio smo zajednički razradili, analizirali i prošli kroz sve nuspojave. To je možda jedina osoba kojoj mogu reći ali baš sve, a tako i treba biti.

Naime, nisam ja usamljen u tom stavu, znam ljude koji su zadovoljni s svojim liječnicima ali nažalost, malo manje su zadovoljni s svojom bolesti a to ne treba poistovjećivati...
E pa super. Drago mi je da s tobom razgovara i da se trudi.

O tome i pričam.

Najlakše je dat lijek i ajd bok. To mogu i ja. Daj mi popis bolesti i ljekova koji idu uz to, pa ćemo kombinirati dok ne nađemo pravu terapiju

Quote:
Opsidijan kaže: Pogledaj post
Ne. Psihijatar je dijagnostičar i liječnik.

Pacijent: "Dobar dan. Imam te, te i te smetnje".

Psihijatar: "Vi imate taj i taj poremećaj / bolest, evo vam taj i taj lijek."
Točka.

Premda, postoje i psihijatri koji se bave i terapijom dakle psihoterapeuti.
Quote:
Hmm. Ne bih rekao. Psiholozi mute praznu slamu, i davat će ti one bezvezne psiho testove, uvjeravat te da je život divan, krasan i tako dalje.

Psihijatar ipak liječi ljude. Nekome tko je teško bolestan, psihijatar ipak pomaže.
A jel? Ti baš znaš da psiholozi mute praznu slamu jer govore da je život divan i krasan i po tvom je mišljenju bolje dati lijek da zamagli simptome bez pokušaja da se taj pacijentov život bar malo učini divnijim i krasnijim.

Super ti je logika.

Koliko su mi poznate priče iz jednog KBC-a, psiholozi se bave psihodijagnostikom (dakle, daju te neke bezvezne psiho testove) i prosljeđuju "teže" pacijente psihijatrima.


Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Odakle ti ta informacija?
Prvi glas...
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Aha, statistički uzorak od n=1. Can't beat that.
Ima više tih n-ova, nažalost.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 21:55   #51
Quote:
Bluzara stari kaže: Pogledaj post
Dakle, ovo nije ni blizu istini, ako je uopće i želimo znati.

Moja psihijatrica je primarno čovjek koji želi, iskreno i otvoreno da se ja osjećam bolje ili da budem manje nesretan i bolestan. Razgovaramo, mijenjamo mišljenja, ona skuplja moja iskustva s različitim lijekovima, zapisuje svaku kontrolu, sve bilježi, preporučuje mi načine kako živjeti, kako olakšati i sebi i drugima..znači - dok sam ja u toj prostoriji, cijelim svojim bićem se trudi biti duboko u meni i podijeliti svaku moju emociju.
Blago tebi. Ja nemam takvo iskustvo sa psihijatrima.


Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post


A jel? Ti baš znaš da psiholozi mute praznu slamu jer govore da je život divan i krasan
Znam jer sam išao kod njih.

Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post

i po tvom je mišljenju bolje dati lijek da zamagli simptome bez pokušaja da se taj pacijentov život bar malo učini divnijim i krasnijim. Super ti je logika.
Ne. Po mom je mišljenju najbitnije ovo što je bluzara napisao:

"...dok sam ja u toj prostoriji, cijelim svojim bićem se trudi biti duboko u meni i podijeliti svaku moju emociju."

Mnogi ljudi nažalost nemaju takvo iskustvo sa psihijatrima.

Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post

Koliko su mi poznate priče iz jednog KBC-a, psiholozi se bave psihodijagnostikom (dakle, daju te neke bezvezne psiho testove) i prosljeđuju "teže" pacijente psihijatrima.
Ti testovi su ništa. Čovjek može svašta napisati. Razgovor je već sasvim nešto drugo. I ne, pravi psihoterapeut ti neće prodavati maglu da je život divan i krasan. Reći će ti surovu istinu u lice, ali isto tako, shvatit će bit tvoje osobnosti i bića i reći ti kako da ideš kroz taj život. Izvući će ono najbolje iz tebe, poput trenera. Pravi psihoterapeut razumije tvoju osobnost i zašto si takav kakav jesi. Jednom riječi, kuži te. Do sada sam naišao na jednog takvog psihijatra koji mi je doslovno spasio život i zahvalan sam mu.

Zadnje uređivanje Opsidijan : 13.08.2014. at 22:19.
Opsidijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 22:59   #52
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
S obzirom da psihijatrija još uvijek nema službeno status pseudoznanosti možda bi mogao ti objasniti zbog čega misliš da to nije tako i koje se to znanstvene metode ne koriste u psihijatriji, a trebale bi da bi ona po tebi imala status bez ovog prefiksa.

Ipak si ti taj koji pokušava nešto osporiti pa je nekako logično da to potkrijepiš malo detaljnijom argmentacijom.

Evo, mene jako zanima. Vrlo rado bih voljela znati više, jer mi je znanje oskudno. A nekako mi ovo što si napisao u prvom postu nije dovoljno elaborirano da to prihvatim.
Evo jednog tragikomičnog slučaja koji drastično umanjuje važnost i ozbiljnost službene psihijatrije u lijećenju pacijenata: http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...em/609116.aspx

SPLITSKA policija prijavila je za nadriliječništvo 62-godišnjeg Gojka R. Po struci vozač, Gojko je prije sedam godina ostao bez posla, pa se pozabavio - psihoterapijom.

Sve je priznao policajcima i uopće ne vidi u čemu je problem, premda nema nikakvu diplomu medicinske struke.

Smatra da je svoje seanse odrađivao dosta uspješno. Radio je na crno, a stranke primao u svom stanu na Skalicama. Dnevno je obrađivao po dva do tri pacijenta. Tvrdi da nije naplaćivao, ali bi mu zadovoljne mušterije ostavile po koju kunu


krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:25   #53
Kakve veze ima taj lik sa strukom osim sto se pravio strucan? Pa nije ni prvi ni zadnji nadrilijecnik. Postotak uspjesnosti placeba kod nekih psihickih poremecaja(pogotovo ucestalijih poput depresije) je 40%, pa tako malo sarmatniji uvjerljivi prodavac magle moze uspjesno lijeciti psihicke poremecaje i bolje nego fizicke(gdje takodjer postoji hrpa nadrijlijecnika). Kao i pilula secera - ako ti je da netko s autoritetom i kaze da je to lijek. Ima nadristrucnjaka po svim znanostima.

Kad ste se vec primili psihijatrije, mozda je malo OT, ali pogledajmo malo ekonomiju kao znanost. Da se pol zgrada svijeta pocelo spontano urusavat, arhitektura i gradjevina kao struka bi dosla u pitanje, ali kad se urusi pol ekonomskih sustava svijeta vec drugi dan se pita "strucnog" ekonoma za objasnjenje i predvidjanja. Za gotovo svako ekonomsko pitanje mozes skupiti pola strucnjaka koji ce tvrditi jednu stvar i pola koja ce tvrditi sasvim suprotnu. Kolateralne stete su ogromne samo nisu tako direktne kao kriva pilula s nuspojavama nego krivi kredit na 30 godina za krivu nekretninu.

Dakle, o cemu pricamo mi tu? Kakva prava istina? Zini da ti kazem...
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:41   #54
Sve je relativno u zivotu, pa tako i u psihijatriji. Pravilo je da nema pravila. To je kada govorimo o samim psihijatrima.Ima sigurno i koji kvalitetan psihijatar ali je problem u sustavu,mocnim kapitalcima koji dirigiraju orkestrom i bogate se na ustrb ljudi koji vape za pomoci. Sprega farmaceut.industrije i lijecnika stavljaju puno upitnika??????? Novac. Prljavi novac. Posast suvremenog drustva.
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 08:50   #55
Quote:
Opsidijan kaže: Pogledaj post
Hmm. Ne bih rekao. Psiholozi mute praznu slamu, i davat će ti one bezvezne psiho testove, uvjeravat te da je život divan, krasan i tako dalje.

Psihijatar ipak liječi ljude. Nekome tko je teško bolestan, psihijatar ipak pomaže.
dobro si napsiao, psiholozi mlate praznu slamu, a psiholozi tu i tamo pomognu ako nisu korumpirani.
danijeld is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 10:41   #56
prvo jedan zanimljiv članak http://en.wikipedia.org/wiki/Rosenhan_experiment
ako se na temama o psihologiji već raspravljalo o tome zanemarite. nedavno sam saznao za to i prilično odgovara nekim pričama koje sam čuo od ljudi koji imaju psihičke probleme.

a sad razlog mog prvog posta na ovom podforumu

Quote:
Opsidijan kaže: Pogledaj post
Postoje školski psiholozi za razgovor. Ali kod nas je još uvijek to dosta tabu tema, aha, on treba psihološku pomoć i tako dalje. Odmah ljudi pomisle na ludaru u Vrapću.
ima tu jedan problem. odvedeš li svoje dijete na razgovor psihologu ili psihijatru ono može postati vlasnik jedne od famoznih f.x dijagnoza ako naleti na liječnika koji je "lak" na uspostavljanju dijagnoze, koja, kao što vidimo, ima velike šanse da bude potpuno pogrešna. to će mu kasnije pomoći u životu na taj način da će se od zdravog čovjeka sa prolaznim problemima adolescencije pretvoriti u osobu sa psihičkim problemima. u zadnjih nekoliko mjeseci znam za 3 slučaja gdje se djeca nisu mogla upisati u srednju. tj fakultet zbog postojanja kontraindikacija veznih za psihičke probleme.
za jedan slučaj znam kako se radilo o pokušaju samoubojstva u 6. razredu. klinac je sada bez problema u školi i više od godinu dana ne uzima nikakvu terapiju, ali zbog potvrde liječnice i povijesti bolesti nije upisao željenu školu. za ova druga dva ne znam o kojoj dijagnozi je riječ, ali cura koja se nije upisala na faks jedna je od najboljih đaka u svojoj generaciji (gimnazija) i njeni problemi sežu prilično davno kada je imala nesretan slučaj u obitelji.

mene je to zainteresiralo pa sam pokušao naći koje to psihičke bolesti nisu kompatibilne sa pojedinim školama i fakultetima. ali ono što nalazim je jako uopćeno. dok ne postoji jasno definirana i javno objavljena lista koji "f" ne paše uz koje zanimanje vjerujem kako će mnogi roditelji u strahu od ovakve stigmatizacije izbjegavati tražiti stručnu pomoć i sami pokušati riješiti probleme jer danas je izbor škole i zanimanja prioritet nad prioritetima.
tako će se možda dogoditi da jedna prolazna epizoda depresije ili adolescentska kriza, koja je često lako rješiva u mladelačkoj dobi, završi kao nešto puno ozbiljnije i to u potpuno neopravdanom strahu da bi tako nešto moglo poslije izazvati probleme.

budući da obiteljski liječnici moraju po zakonu napisati sve u povijest bolesti na potvrdama koje se traže možemo očekivati kako će se roditelji vrlo rijetko odlučivati na posjetu psihijatru ili psihologu jer dijete može dobiti žig koji će mu predstavljati prepreku ne samo kod upisa u škole, već i kasnije kada poslodavac bude tražio osobu koja je potpuno pishički zdrava.

moguće je da sam je broj ovakvih slučajeva iznimno malen, a ja sam sasvim slučajno susreo čak tri, ali panika se brzo širi i već sam imao prilike razgovarati sa roditeljim koji su sa ovim upoznati i da-reagiraju upravo ovako kako sam gore naveo. ako se problem pojavi uložit će sve da djetetu bude bolje, ali tragovi ne smiju ostati. koliko je sve ovo ozbiljno, a koliko nepotrebno paničarenje ostavljam svakom da sam procijeni,
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 10:46   #57
Quote:
Almost Rosey kaže: Pogledaj post
Odakle ti ta informacija?
Prvi glas...
Ta je informacija točna, znam iz prve ruke.
Psihijatri razgovorom s pacijentom, sa njegovom najbližom rodbinom te promatranjem pacijenta donose dijagnoze.

A kako bi drugačije?
__________________
Što je mekše od vode? Što je tvrđe od kamena? Ali, često meka voda dubi i tvrdi kamen.
Mala nevolja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:46   #58
zanimljiva tema.
ovako.. najosjetljivija društvena skupina su djeca i mladi, osobito oni koji su izmješteni iz vlastitih obitelji i o kojima skrbi zajednica. među njima često ima djece s čitavim spektrom problema, od emocionalnih, neurotičnih poremećaja do ozbiljnih akutnih psihoza koje zahtijevaju sustavnu medicinsku pomoć. psihijatrijska bolnica za djecu i mlade, među korisnicima popularno zvana kuksa, specijalizirana je za takvu vrstu poremećaja. tretman maloljetnih pacijenata je takav da nakon što ih se uslijed krize doveze u ustanovu, daju im se lijekovi, a individualni ili grupni rad s pacijentima kroz neki vid terapije koja ne bi bila isključivo farmakološka je praktički nepostojeći. i to je realnost, iako se načelno provodi biopsihosocijalni model, za koji nisam sasvim sigurna što podrazumijeva, ali pretpostavljam da bi uključivao nešto multidiscipliniraniji pristup od pukog kljukanja psihofarmacima i redovne dnevne vizite.
ovakva iskustva zaista govore u prilog tome da je primarni zadatak psihijatrije dijagnostika i propisivanje lijekova, barem u sustavu našeg javnog zdravstva.
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 17:30   #59
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Evo jednog tragikomičnog slučaja koji drastično umanjuje važnost i ozbiljnost službene psihijatrije u lijećenju pacijenata: http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...em/609116.aspx

[I] SPLITSKA policija prijavila je za nadriliječništvo 62-godišnjeg Gojka R. Po struci vozač, Gojko je prije sedam godina ostao bez posla, pa se pozabavio - psihoterapijom....
Ne vidim vezu između stanja u psihijatriji danas s time da je neki vozač negdje bio samoprozvani psihoterapeut.

I po n-ti put na ovoj temi, a po milijunti na ovom pdf-u:
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.

.................................................. ...
__________________
Mornari na zvijezdama
sa slomljenim jedrima,
signale šalju u noć...
Pringles is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 19:22   #60
Quote:
Pringles kaže: Pogledaj post
I po n-ti put na ovoj temi, a po milijunti na ovom pdf-u:
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.
Psihijatar nije sinonim za psihoterapeuta.

.................................................. ...
oprosti, kome ti to?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.