Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2014., 23:12   #561
Quote:
pershephone kaže: Pogledaj post
Dakle, naslov sve govori.
Suprug je prije dva tjedna počeo uzimati lijek za hipertenziju, točnije Prenewel i prije cca 5 dana primjetili smo kako se stvari u krevetu ne odvijaju kao inače.
Dobro, okrećem temu na šalu, ali stvarno me zanima da li je moguće da kod muškarca u četrdesetima takav lijek izazove takve nuspojave. Napominjem da čak i u uputstvima navode kako je to moguće i 1 od 100 slučajeva.

Jel ima netko slična iskustva?
Kombinacija perindopril + indapamid uistinu može napraviti rusvaj po pitanju "hidraulike" kod muškaraca.
Katkad je to prolazno i traje prvih cca 4-6 tjedana, i kasnije bude sve OK.
Često već sama regulacija tlaka neovisno o antihipertenzivu (posebno ako je tlak bio dulje vremena nereguliran- previsok) ima slične nuspojave, no, kad se tlak izregulira, nakon par tjedana, "stvari" se vrate u normalu

Vas dvoje se dogovorite, hoćete li aktualnom lijeku pružiti šansu cca 4 tjedna, ili idete odmah na promjenu lijeka.
Napominjem, jako puno lijekova za regulaciju tlaka može imati slične nuspojave...
Isto tako, treba isključiti i druge moguće uzroke opisane pojave.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 00:25   #562
Već godinama (više od 10 god.) me muči povišeni tlak. Počeo sam s atenololom, pa amlopinom i iruzidom... Ove godine sam imao drastično povećanje tlaka u nekim momentima (preko 200 sist. i preko 100 diast.)
I tako godinama čitam sve o tlaku i pokušavam naći odgovor i rješenje... Nakon šokova od tlaka koji je podivljao... u zadnje vrijeme imam tlak kao nikad do sad. Od 110/70 ujutro do 135/90... Kod mene je uvijek ujutro tlak niži, da bi se tijekom dana povećavao i navečer bio naviši...
Zadnja terapija mi je bila Iruzid i Norvasc (kombinacija), no kako mi se tlak popravio - izbacio sam Norvasc koji sam tek počeo koristiti dodatno - zbog izrazito visokih vrijednosti tlaka - koje su se srećom sad povukle... I sad uzimam samo pola Iruzida dnevno, jer vidim da mi je tlak - prilično normalan...
Ne znam što mi je pomoglo i jeli to samo trenutno poboljšanje!? Osim spomenute terapije počeo sam piti čaj od bijele imele... Počeo sam se više kretati i vježbati... Izbacio sam kruh i tjesteninu i šećer zbog problema sa šećerom (a čuo sam da inzulin diže tlak) zapravo smanjio na minimum... Uzimam veće količine bijelog luka... te voća i povrća...
Bit će već skoro mjesec dana kako mi je tlak dobar (kao nikad do sad, od kad si mjerim tlak). Od kako sam prestao pušiti u zadnje vrijeme i puls mi je pao sa 80-90 na 60-70...
Inače - zanimljivo - ja tlak ne osjetim ni kad mi je 190/120 ni kad mi je nizak 110/70 - ne osjećam tegobe visokog odn. niskog tlaka (glavobolja, vrtoglavica, slabost, pospanost i sl.)
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2014., 20:45   #563
Supruga mi je u zadnjih par mjeseci već drugi put završila u bolnici zbog visokog tlaka.Prošla je sve moguće preglede od ct-a bubrega i nadbubrežne žljezde,kolor doplera renalnih arterija i sve ostalo što se radi u takvim slučajevima i svi nalazi bili su u redu.Tlak se i uz terapiju ebrantilom, konkorom,moxavivom,aldaktoneom,exfotgehctom,normab elom ne spušta u nekavu normalu.Kod kuće joj mjerim vrjednosti negdje u prosjeku160/110 ali kad dođe kod doktora kao jučer onda je to prava katastrofa 250/140 i naravno ostala je u bolnici.Sad joj doktorica predlaže uz sve te ljekove još i loniten koji zbog nuspojava supruga nebi htjela uzimati.Ima li kakav drugi lijek koji bi pomogao u skidanju tlaka.Napominjem da supruga ima46 godina a loniten izaziva pojačani rast dlaka po cijelom tijelu.
Joža13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2014., 00:36   #564
Neka proba ovo što sam naveo u postu iznad... bijela imela (čaj), vježbanje, odn. lagana šetnja, kretanje, više voća, povrća, češnjak... omega3, magnezij, kalij...
Pitanje za lijekove na forumu nema smisla - jer nitko osim liječnika joj ne može određivati terapiju (eventualno drugo mišljenje, drugi liječnik)
Fritz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 18:01   #565
pijem concor ujutro od 5 mg i navecer 1.25-2.5 piramila, to regulira tlak ali ja nekako ne volim taj piramil, zna mi biti povisen K ponekad, a i nuspojave su katastrofa, nekad sam pila lacipil koji mi se cini bolji, sa manje nuspojava, da li da trazim dr obiteljske da mi ga vrati ili moram kod kardiologa...imam tlak poviseni vec 15 godina, prije sam uzimala atenolol
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 15:47   #566
Pozdrav!
Imam skoro 40god i prije dvije god mi je dijagnosticirana hipertenzija od strane obiteljske lijecnice. Tad sam se osijecala jako lose, pritisak u glavi, zbunjenost i imala sam osijecaj da sve sto se oko mene dogada nije realno. Tad mije tlak bio 190/110.Prepisala mi Tritace2.5mg, kojeg sam pila na pocetku u duploj dozi dok se tlak nije doveo u granice normale. Pila sam ga do neodavno, onda mi jepocela strasno kosa odpadat i ja sam to povezala s tritaceom. Onda sam uz tritace pocela piti biljni caj za snizavanje tlaka, s kojim mi je tlak padao konstantno na 100/60, tad sam uz odobrenje doktorice prestala pi tritace. Tokom dva tri mijeseca mi je tlal bio odlican, pa cak i nizak, jedanom mi se dogodilo da je skocio na 125/90, i tad sam vec osijetila jaki pritisak u glavi, i ako tlak je ok. To sam nrzo sredila uz casu caja s kojim mi je tlak opet pao na 100/60 i pritisak u glavi nestao. E sad, nocas mi je tlak podivljao, iznenada skocio na 135/90, sto nije strasno, ali se lose osjecam uz takav tlak. bolile me jako vratne zile i pritisak u glavi, popijem normabel. Nista, dva sata kasnije 139/90. Popijem jos jedan normabel i odspavam, tlak mi je sad tokom dana na 128/90, 125/80, ali imamvisokpuls u mirovanju, ali to sam primjetila vec dva tri dana. Sad je 99,a ja lezim u krevetu i imam jos uvijek lagani pritisal u glavi.
Jel to prolazno, mozda zbog promjene vremena ili bi trebala ipak doktoru? Mozda vam je smijesno pitanje,ali imala sam prije 9god traumaticni dozivljaj i od tad se brzo uzpanicim i imam strahove. Nisam slana kod kardiologa, receno mi je da nema potrebe, jer je tlak visoki u mom slucaju genetski. Inace imam problema sa stitnjacom.
Takoder me zanima koje pretrage bi trebalo obaviti moje dijete od 14god,koje takoder konstantno ima tlak od 130-145/45-65, bio kod obiteljske, koja je rekla samp da je i to genetski i da ce vjerojatno biti visokotlakas. Daljne pretrage nam nije preporucila.
__________________
The best days in my life have been spent on the beach.

Zadnje uređivanje sijandraffm : 19.08.2014. at 16:46.
sijandraffm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 10:11   #567
Quote:
sijandraffm kaže: Pogledaj post
Onda sam uz tritace pocela piti biljni caj za snizavanje tlaka, s kojim mi je tlak padao konstantno na 100/60, tad sam uz odobrenje doktorice prestala pi tritace. Tokom dva tri mijeseca mi je tlal bio odlican, pa cak i nizak, jedanom mi se dogodilo da je skocio na 125/90, i tad sam vec osijetila jaki pritisak u glavi, i ako tlak je ok. To sam nrzo sredila uz casu caja s kojim mi je tlak opet pao na 100/60 i pritisak u glavi nestao.
a kakav je to biljni čaj? izgleda idealan za moj problem sa tlakom!
branxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 14:12   #568
visok tlak i svrbež kože

Pozdrav,

Naime već 10 godina (imam 37 godina, esencijalna hipertenzija) pijem tablete prinivil 20 mg (ujutro tableta) i concor 5mg (ujutro). U zadnje vrijeme javlja mi učestala svrbež kože pretežno poslije tuširanja, makar povremeno i tijekom dana. isprva sam mislio da je problem u šamponu, ali čitajući nuspojave prinivil tableta, vidim da se spominje i svrbež kože! Nekako mi se čini da tablete više ne djeluje budući često mjerim povišeni tlak tokom dana, npr. odmah ujutro čim se probudim, a prije uzimanja doze, izmjerim 160/100. Da li se organizam naviknuo na tablete, čini mi se da je vrijeme za promjenu tableta?
Hvala!
branxo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 21:48   #569
Quote:
branxo kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Naime već 10 godina (imam 37 godina, esencijalna hipertenzija) pijem tablete prinivil 20 mg (ujutro tableta) i concor 5mg (ujutro). U zadnje vrijeme javlja mi učestala svrbež kože pretežno poslije tuširanja, makar povremeno i tijekom dana. isprva sam mislio da je problem u šamponu, ali čitajući nuspojave prinivil tableta, vidim da se spominje i svrbež kože! Nekako mi se čini da tablete više ne djeluje budući često mjerim povišeni tlak tokom dana, npr. odmah ujutro čim se probudim, a prije uzimanja doze, izmjerim 160/100. Da li se organizam naviknuo na tablete, čini mi se da je vrijeme za promjenu tableta?
Hvala!
Moguće je kako je Prinivil uzrokom svraba (kao i svaki ACE inhibitor)- no, ako sam dobro shvatio, piješ ga poprilično dugo, pa je to manja vjerojatnost.
Isto tako, uzrok može biti i hladnije vrijeme (manje se znojimo) pa je gotovo svima koža više suha nego ljeti (premda, ove godine baš i ne pamtim ljeto).
Dakle, nekakvo ulje poslije tuširanja, ili losion za tijelo i onda ćeš znati o čemu se radi

Sad ono bitno.
Terapija nije adekvatna.
Za početak je nužno voditi dnevnik tlaka (bar 3, poželjno 5 mjerenja tijekom dana kroz bar 2 tjedna).
Prezentirati isti nadležnom ordinarijusu koji će u skladu sa izmjerenim vrijednostima korigirati antihipertenzivnu terapiju.
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 12:34   #570
vec 20 g pijem tablete za tlak, najprije sam pila digo godina atenolol a sad zadnjih 5 concor od 5 mg ujutro, uglavnom on regulira tlak ali ne i uvijek, buduci da sam anksiozna , kad me uhvati panika naraste tlak, i ne mogu ga nikako skinuti ni uz dodatni piramil od 1.25 ili cak 2.5 mg...zna bit tlak i 170 /110 PA TRČIM NA HITNU ALI TAMO BUDE UVIJEK NIŽI...uglavnom, neki dan sam bila kod kardiologa i on mi je zamijenio ovaj dodatni piramil (ja sam rekla da bi radije neki drugi lijek jer mi zna bit povisen Kalij i nekako je pisalo puno nuspojava ) mislila sam da ce mi dati uz concor koji je obavezan neki diuretik ali on mi je dao lacipil, kad sam doma čitala o tom lijeku , cini mi se jos vise nuspojava, poglavito zatvor , od kojeg vec ionako patim...sad se pitam da li je bolje da sam dodatno uzimala piramil ili je i lacipil ok lijek ? bila sam kod prof. kardiologa koji je uvažen liječnik kod nas....
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 16:21   #571
Da i ja nešto napišem. Prije par godina bila sam kod interniste koji mi je rekao da ja nemam visoki tlak ali u stanju neke uzbudjenosti mi naraste i do 180 (onaj prvi tlak ) i da ubacim vjezbanje, teretana i pravilnu ishranu. I tako neko vrijeme je išlo super , i neki dan ..putujem ja doma dobijem na putu migrenski napad i sad već nekih 10 dana blizi se večer meni tlak raste 155 99 , pa se još vise nazivciram ide do 180 116, dodjem na hitnu dali mi fursemid i diazempan , ujutro 148 pa kako dan ide, meni tlak pada , dođe večer i sve ponovno . Sutra idem opet internisti što to moze biti ?
Samo da napomene..jedno jutro budim se sa 150 sa 86 , vjezbam 15 min i tlak padne na 120 ..obećala sam sama sebi ...sve ću raditi samo tablete za tlak neću piti .
__________________
Ali svaki put kad se on nasmijao, ja sam bila ta koja se zaljubila.
paullaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 18:40   #572
Pozdrav..

zanima me koliko vremenski traje jedna tableta beta blokatora...tipa tercet ili concor....znam da ovisi o miligramima...ali eto... ako netko zna...a zna sigurno. Sat, dva, pet??
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 19:30   #573
Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
Pozdrav..

zanima me koliko vremenski traje jedna tableta beta blokatora...tipa tercet ili concor....znam da ovisi o miligramima...ali eto... ako netko zna...a zna sigurno. Sat, dva, pet??
U pravilu se uzima 1x dnevno.

Zbog čega te točno zanima?
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 20:32   #574
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
U pravilu se uzima 1x dnevno.

Zbog čega te točno zanima?
hvala.... javni nastup Našao sam doma neki concor 5 mg al briem prepolovit...to je malo ipak previse za prvi put
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 15:47   #575
Quote:
hypnosis kaže: Pogledaj post
hvala.... javni nastup Našao sam doma neki concor 5 mg al briem prepolovit...to je malo ipak previse za prvi put
Javni nastup?

Bolje Chivas sa malo leda od jamničke kiselice
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 19:11   #576
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Javni nastup?

Bolje Chivas sa malo leda od jamničke kiselice
Pa kaj nije beta blokator pomoć kod lupanja srca, znojenja i podrhtavanja ruku?

Meni to treba... a alkohol inace cugam vikendom vani... ne da mi se bas razvaljivat i smrdit tam
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 22:48   #577
zašto mi nitko ne odgovara, vec sam dva puta postavila pitanje?
vegga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 22:42   #578
pozdrav,

imam 25 godina. pijem lijekove za hipertenziju već 10 godina. (4 godine atenolol, pa 6 godina bisoprolol i sad zadnjih mjesec dana sam prešao na prylar). Vrijednosti tlaka zadnjih 7 dana su mi prosječno 140/90 (sistolički 135 - 145, dijastolički 85 - 95).

Zanima me da li su ovo dobre vrijednosti s obzirom da je to uz terapiju? Htio bih da je niži tlak, a doktor (ne specijalist nego primarni dr) mi tvrdi da je to prihvatljivo??
joza612 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 09:20   #579
Quote:
joza612 kaže: Pogledaj post
pozdrav,

imam 25 godina. pijem lijekove za hipertenziju već 10 godina. (4 godine atenolol, pa 6 godina bisoprolol i sad zadnjih mjesec dana sam prešao na prylar). Vrijednosti tlaka zadnjih 7 dana su mi prosječno 140/90 (sistolički 135 - 145, dijastolički 85 - 95).

Zanima me da li su ovo dobre vrijednosti s obzirom da je to uz terapiju? Htio bih da je niži tlak, a doktor (ne specijalist nego primarni dr) mi tvrdi da je to prihvatljivo??
Misliš na Prylar 5/5 caps.?
Trebaš voditi dnevnik RR-a sa bar 5-6 mjerenja tijekom dana i to prezentirati svom nadležnom ordinarijusu koji će u skladu s tim po potrebi korigirati terapiju.

Kombinacija je sasvim OK, ali nemam uvid u povijest bolesti i nije mi jasno iz kojih se razloga iz terapije maknuo beta-blokator

Obzirom na životnu dob i očekivani "preostali vijek trajanja", možda bi i trebalo težiti za nijansu nižim vrijednostima tlaka
Ukoliko bi svoje uobičajene aktivnosti mogao obavljati na zadovoljavajuć način i pri tim, nešto nižim vrijednostima tlaka, onda bi to pogotovo imalo smisla
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2015., 11:51   #580
Quote:
body halleck kaže: Pogledaj post
Misliš na Prylar 5/5 caps.?
Trebaš voditi dnevnik RR-a sa bar 5-6 mjerenja tijekom dana i to prezentirati svom nadležnom ordinarijusu koji će u skladu s tim po potrebi korigirati terapiju.

Kombinacija je sasvim OK, ali nemam uvid u povijest bolesti i nije mi jasno iz kojih se razloga iz terapije maknuo beta-blokator

Obzirom na životnu dob i očekivani "preostali vijek trajanja", možda bi i trebalo težiti za nijansu nižim vrijednostima tlaka
Ukoliko bi svoje uobičajene aktivnosti mogao obavljati na zadovoljavajuć način i pri tim, nešto nižim vrijednostima tlaka, onda bi to pogotovo imalo smisla

Hvala na brzom odgovoru!

Da 5/5 prylar.
Uz bisoprolol su mi vrijednosti tlaka bile prosječno 140 /90-100. Kardiolog mi je prvo postupno ukinuo bisoprolol te sam napravio holter tlaka bez ikakvih lijekova. Rezultat - prosjek u dnevnim mjerenjima 154/98 (minimalni sistolički 129, maksimalni 180) (minimalni dijastolički 82, a maksimalni 115), noću 10 % niži tlakovi, ali to je sve i dalje visoko.

S obzirm da je u početku terapije bisoprololom (prije 6 god) to bilo ipak bolje, kardiolog je odlučio da pokušamo s novim lijekom, koji se zasad nije pokazao značajno boljim.

Povijest bolesti ukratko:
s 15 godina na rutinskom pregledu pred operaciju krajnika izmjeren visok tlak (170/100) ponovljeno par puta i svaki put visok, tada hospitilaziran i konstantno tlak visok.

Urađen UZ srca uredan, EKG uredan, hormoni štitnjače i UZ štitnjače uredni, krva slika uredna. E sad nešto što me kopka, UZ bubrega nefrolog navodi da ima dojam dvostrukog pijelona obostrano te preporučuje angiografiju. Angiografija napravljena - i uredna. Schintigragija bubrega statička - potpuno uredna, dinamička - pisalo je nešto kao usporenija ali izdašna drenaža (nalaz upravo tražim, negdje sam ga zagubio!) znam da se u nalazu navodio i izraz fokalni zastoj.

E sad ti nalazi su bili u rukama mog tadašnjeg pedijatra, još jedne pedijatrice koja je bila baš za bubrege, bili su u rukama mog primarnog doktora i zaključak je da je to uredno i da nije uzrok visokog tlaka, tj da je esencijala hipertenzija.

E sad nakon toliko godina pijenja antihipertenziva zaista se nadam da nisu nešto previdjeli...
joza612 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:20.