Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2007., 20:17   #21
Quote:
Mali Plavi kaže: Pogledaj post
Na nulu ti se nikad ne stavlja osigurač !!!
To znam! Nisam mislio "staviti osigurač na nulu" nego osigurač na fazu u slučaju kratkog spoja s nulom (za razliku od kratkog spoja s masom).
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:40   #22
Quote:
jonnieZG kaže: Pogledaj post
To znam! Nisam mislio "staviti osigurač na nulu" nego osigurač na fazu u slučaju kratkog spoja s nulom (za razliku od kratkog spoja s masom).
A da, osigurač iza sklopke, pa stavit češ iza sklopke onoliko osigurača kolko imaš potrošača u WC-u, znači bojler, grijalica, rasvjeta, veš mašina...
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 20:51   #23
Quote:
Mali Plavi kaže: Pogledaj post
A da, osigurač iza sklopke, pa stavit češ iza sklopke onoliko osigurača kolko imaš potrošača u WC-u, znači bojler, grijalica, rasvjeta, veš mašina...
Nema bojlera, nego toplana. Samo veš mašina od 2.2kW plus rasvjeta plus šuko za brijaći aparat i el. četkicu. Sve skupa ide debelo ispod 16A koliko piše na FID-ovki.

Zanima me što je Zvon mislio s onim B ili C ispred oznake 16A na FID-ovki. Kaže da ako je ima, onda radi i ko osigurač. Kod mene piše B16A.
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 21:49   #24
Quote:
jonnieZG kaže: Pogledaj post
Nema bojlera, nego toplana. Samo veš mašina od 2.2kW plus rasvjeta plus šuko za brijaći aparat i el. četkicu. Sve skupa ide debelo ispod 16A koliko piše na FID-ovki.

Zanima me što je Zvon mislio s onim B ili C ispred oznake 16A na FID-ovki. Kaže da ako je ima, onda radi i ko osigurač. Kod mene piše B16A.
Moram priznat da se u praksi nisam susretao da i fidovke imaju ozneke tipa B ili C na sebi, već samo osigurači,a ta slova označavaju prekidnu karakteristiku, B je brza karakteristika, a C je tromija.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 22:43   #25
Uređaj koji imaš ti je diferencijalna zaštitna sklopka s prekidačem. Svaka čast onom koji ti ga je ugradil.
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In). To znači da je struja pri kojoj će TRENUTNO isklopiti 3-5 puta veća, tj. 3...5x16 = 50...80A. To si možeš zamisliti kao najveću struju kratkog spoja koja se može pojaviti u krugu.
C karakteristika ima (5-10In), tj. trenutno bi isklopila pri tj. 5...10x16 = 80...160A
Ako se dogodi kvar izolacije, najveća struja "curenja" pri kojoj će prekidač isklopiti, tj. poteći iz faze, a mimo nule, je 30mA (0.03A).
Inače, ovo je dobro rješenje za veš-mašine, suđerice, a naročito za bojlere.

B krivulja (3-5In) - opća namjena u kućanstvu, rasvjeta, termička trošila
C krivulja (5-10In) - za radionice, za zaštitu uređaja koji imaju veće struje pokretanja, usisavači, bušilice
D krivulja (10-14In) - u industriji, za zaštitu krugova elektromotora

Zadnje uređivanje Zvon : 18.01.2007. at 23:54.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 23:03   #26
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Uređaj koji imaš ti je diferencijalna zaštitna sklopka s prekidačem. Svaka čast onom koji ti ga je ugradil.
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In). To znači da je struja pri kojoj će TRENUTNO isklopiti 3-5 puta veća, tj. 3...5x16 = 50...80A. To si možeš zamisliti kao najveću struju kratkog spoja koja se može pojaviti u krugu.
C karakteristika ima (5-10In), tj. trenutno bi isklopila pri tj. 5...10x16 = 80...160A
Ako se dogodi kvar izolacije, najveća struja "curenja" pri kokoj će sklopka isklopiti, tj. poteći iz faze, a mimo nule, je 30mA (0.03A).
Inače, ovo je dobro rješenje za veš-mašine, suđerice, a naročito za bojlere.

B krivulja (3-5In) - opća namjena u kućanstvu, rasvjeta, termička trošila
C krivulja (5-10In) - za radionice, za zaštitu uređaja koji imaju vće struje pokretanja, usisavači, bušilice
D krivulja (10-14In) - u industriji, za zaštitu krugova elektromotora
To ovo?
http://www.ekz.htnet.hr/hr203.htm
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 23:58   #27
Da, nekaj poput toga, samo bolje
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 00:09   #28
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Da, nekaj poput toga, samo bolje
Imaš link ili sliku tog boljega ?
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 00:13   #29
Pogledaj ovdje:
http://schneider-electric.hr/pdfs/pr...mae_cat_hr.pdf
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 00:19   #30
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Zgodna stvar, nisam još znao za to, hvala na informaciji
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2007., 00:25   #31
Samo pitaj, kaj god znam, napišem ...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 21:44   #32
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Uređaj koji imaš ti je diferencijalna zaštitna sklopka s prekidačem. Svaka čast onom koji ti ga je ugradil.
16A ti je najveća trajna struja pri kojoj prekidač neće ispadati radi preopterećenja (oko 3.5kW), a B ti označava karakteristiku pri kratkom spoju (3-5In).
[...SNIP...]
Hvala na iscrpnom objašnjenju! Ma sam sam si to ugrađivao - nisam baš skroz truba, ali neke stvari više volim pitati ekipu koja zna... pa onda sam napraviti, ako sam siguran da znam što radim.

Inače, provjerio sam - FID-ovku proizvodi slovenski ETI (http://www.eti.si/), a naziv modela je EFI-2 i ispred 16A ipak ne piše "B". Specka je na http://www.eti.ba/files/userfiles/PD...ASTI/24-26.pdf, ali iz nje ne kužim treba li dodatni osigurač ili ne.

Poslao sam pitanje proizvođaču, pa ću vidjeti što će mi oni reći. Do tada sam za svaki slučaj stavio dodatni B16A.
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 21:58   #33
Quote:
jonnieZG kaže: Pogledaj post
Hvala na iscrpnom objašnjenju! Ma sam sam si to ugrađivao - nisam baš skroz truba, ali neke stvari više volim pitati ekipu koja zna... pa onda sam napraviti, ako sam siguran da znam što radim.

Inače, provjerio sam - FID-ovku proizvodi slovenski ETI (http://www.eti.si/), a naziv modela je EFI-2 i ispred 16A ipak ne piše "B". Specka je na http://www.eti.ba/files/userfiles/PD...ASTI/24-26.pdf, ali iz nje ne kužim treba li dodatni osigurač ili ne.

Poslao sam pitanje proizvođaču, pa ću vidjeti što će mi oni reći. Do tada sam za svaki slučaj stavio dodatni B16A.

Ne treba ti za nju .
Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni, dakle kako si rekao rasvjeta i veš mašina + šuko za brijači, znači staviš dva od 16A, jedan za mašinu, drugi rasvjeta i drugi šuko.
__________________
''Računajte na nas''
Mali Plavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 01:57   #34
Quote:
Mali Plavi kaže: Pogledaj post
Ne treba ti za nju .
Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni, dakle kako si rekao rasvjeta i veš mašina + šuko za brijači, znači staviš dva od 16A, jedan za mašinu, drugi rasvjeta i drugi šuko.
Upravo tako, no mislim da ti dva prekidača čak i nisu nužna, jer su rasvjeta i utičnica za brijači zanemariv teret prema veš mašini. Ako nemaš mjesta, zamijeni ovu dif. sklopku s onom na kojoj piše B 16A
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2007., 10:46   #35
Thumbs up

Quote:
Mali Plavi kaže: Pogledaj post
Ne treba ti za nju . Stavi posli nje samo osigurače koji če ti štitit potrošače u kupaoni...{snip}
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ako nemaš mjesta, zamijeni ovu dif. sklopku s onom na kojoj piše B 16A
Mjesta ko u priči! Dodao sam običnu B16A slopku, nek ju voda nosi!

Čitam malo one PDF-ove, pa sam skoro skroz siguran da ova moja ipak ne radi kao osigurač. Radi ETI još jednu sličnu takvu koja je baš deklarirana i kao osigurač.

Sredio sam stvar, ekipa - hvala na pomoći!
jonnieZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:05   #36
FID sklopka

Da li fido sklopka ujedno služi i kao osigurać?

Naprimjer:
U stan mi dolazi 5x6mm2 kabel!
Po nekom izraćunu znaći kroz jednu fazu može mi prolazit max 50A! Sad se ja razmišljam stavit fido sklopku od 40A / 0,5A tako da prepostavljam da će ona izbaciti ako struja pređe 40 A u jednoj fazi. Jesam li u pravu ili ne?

Još jedno pitanje uvezi WC-a! Imam weš masinu (2,7kW) grijalicu (2,0kw) bojler (2,0kw) , šuko utićnicu i rasvjetu da li mogu stavit to sve na dodatnu fido sklopku npr: 40A / 0,03A? Je li to puno potrošaća za tu fidovku? i Je li bolje uzet neku manju za WC?

zahvaljujem.
galiot is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:11   #37
nisi.
nije.

nemoj ti ništa radit, nije to za tebe..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:39   #38
Koji ku*ac će ti te fidovke?
lix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:56   #39
Max. struja koju ćeš ti moći potegnuti ograničena ti je glavnim osiguračem u priključnom (ili razvodnom) ormariću, a on je 35 A, ili 25 A kod starijih priključaka.

Ako ti je priključni vod 5 x 6 mm2, to ne znači da kroz njega ti ne bi mogao potegnuti i veću struju! Kabel bi bio preopterečen, ali struja bi svejedno tekla.

FID sklopka služi kao zaštita od opasnog napona dodira.. A ovo za kupaonu, toplo se nadam da su ti trošila raspoređena na sve tri faze! Ako jesu, možeš ih spojiti i preko FID sklopke s manjom nazivnom strujom (na pr. 16 A)
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 12:05   #40
Ja sam razvlačia kabele i sad spajam razvodnu kutiju tako što se tiće WC-a svako trošilo ima svoj kabel tako da mogu radit što god hoću.

Znaći predlažeš mi da za wc isto uzmem fodovku za sve tri faze?

Vidio sam da je praksa da se za wc stavlja fidovka s jednom fazom pa sam i ja to mislio napravit!

Još jedno pitanje da li isto radi sigurnosti stavim po jedan osigurać po fazi prije glavne fidovke? Znam da se to neradi ali neznam koliki je glavni osigurać!

Da li da uzmem glavnu fidovku 40A ili onu 62A?
galiot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:52.