Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2012., 23:55   #41
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
znači, što ti svećenik kaže da je dobro dobro je, i što ti kaže da je zlo, zlo je!?

i što ćemo onda kad npr kaže da su homoseksualci zlo??ili da je zlo ne krstiti dijete?ili da je zlo ne ić nedjeljom na misu?itditd
pa sve sto svecenik kaze njemu je rečeno..nije on to sjeo pa smislio.
Naravno ne ulazimo sad u to da neki svecenik moze bit u zabludi- moze naravno..al je i naravno to da laici takodjer mogu imat znanje jednako kao i svecenik ili cak bolje..ima i laika teologa- al kad si u dvoumici oko necega onda je ispravno učiniti onako kako se redovno čini i da se konzultira autoritete.
Nije nuzno bit svecenik da bi znao ''gradivo''...svakako sveceniku je to glavna preokupacija a nekom npr ekonomistu nije profesija pa i ne mozemo od njega ocekivat nekakav autoritet na tom podrucju..zar ne?
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 01:36   #42
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Eto, molim vjernike da mi odgovore na pitanje što ih motivira u njihovoj vjeri??Ljubav ili strah???Al iskreno molim.

Pod dojmom sam da su vjernici uglavnom motivirani strahom(od pakla), pa sad, evo, tražim da me argumentima i svjedočanstvima razuvjerite..
Ja se nikada nisam bojao "kršćanskog" pakla, ali to isto ne mogu reći za reinkarnaciju, kada vidim u kakvim se uvjetima ljudi rađaju nije mi baš svejedno. Hoću reći da postoji i strah od ovog života.

Ono što mene vodi je potraga za Istinom, vjerujem da je u konačnici Bog LJubav, ali u ovom svijetu trčimo za željama koje nam dođu na naplatu... e sad dali je to to pa nek svako ima pravo na svoju Istinu!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 01:41   #43
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Ja na zvanje vojnika ne gledam na taj način. Vojnik reskira svoj život za nešto što smatra da je pravedno... e sad, kada dvije države ratuju moguća su vitoperenja određenih vojnika i zato je dobro da vojnik na neki nači održava svoju etičnost i kroz molitvu ako mu je tako lakše.

Vjerujem da iskreni vojnik nebi sudjelovao u ratu, ako bi smatrao da je njegova strana ta koja ubija, a samo sudjelovanje u ratu motivirano je slobodom svojih bližnjih e sad...
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 08:27   #44
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
pa sve sto svecenik kaze njemu je rečeno..nije on to sjeo pa smislio.
Da, njemu je rečeno...rekao mu je to čovjek, kojemu je to rekao drugi čovjek, kojemu opet drugi...i tako...do....Isusa?? (a jesi li ikaod čula za igru pokvarenih telefona, pokušaj )
Zato pitam što ljude motivira, jer ne vjerujem u ove i one autoritete.I autoritet se mora zaslužit.
Vjerujem da je bog=ljubav i vjerujem da je ljubav nesebična a ne isključiva i nema tog autoruteta koji bi me mogao uvjerit u suprotno.U realnosti vidim vjernike kojima je važnije što je "autoritet" rekao ili što su sami (krivo)protumačili iz Biblije, pa onda joj tjeraju po svom do besvijesti...pod krinkom kao, vjere..

Vraćam se na početno pitanje, jer, zbog svega toga me stvarno zanima što ih motivira....ljubav???
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 08:29   #45
Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja na zvanje vojnika ne gledam na taj način. Vojnik reskira svoj život za nešto što smatra da je pravedno... e sad, kada dvije države ratuju moguća su vitoperenja određenih vojnika i zato je dobro da vojnik na neki nači održava svoju etičnost i kroz molitvu ako mu je tako lakše.

Vjerujem da iskreni vojnik nebi sudjelovao u ratu, ako bi smatrao da je njegova strana ta koja ubija, a samo sudjelovanje u ratu motivirano je slobodom svojih bližnjih e sad...
Svaki vojnik najdirektnije krši zapovijed "ne ubij", prema tome, kako mu pada na pamet nazvati se vjernikom...nejasno
Ili ide po onoj ispovjedi se, pokaj i oprošteno ti je
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 08:45   #46
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Da, njemu je rečeno...rekao mu je to čovjek, kojemu je to rekao drugi čovjek, kojemu opet drugi...i tako...do....Isusa?? (a jesi li ikaod čula za igru pokvarenih telefona, pokušaj )
Zato pitam što ljude motivira, jer ne vjerujem u ove i one autoritete.I autoritet se mora zaslužit.
Vjerujem da je bog=ljubav i vjerujem da je ljubav nesebična a ne isključiva i nema tog autoruteta koji bi me mogao uvjerit u suprotno.U realnosti vidim vjernike kojima je važnije što je "autoritet" rekao ili što su sami (krivo)protumačili iz Biblije, pa onda joj tjeraju po svom do besvijesti...pod krinkom kao, vjere..

Vraćam se na početno pitanje, jer, zbog svega toga me stvarno zanima što ih motivira....ljubav???
PA to sto ti ne vjerujes ne znaci da drugi ne vjeruju- ocito.

I da- katolička predaja se prenosi pismenim i usmenim putem.

Tebi ako ne paše ono šta crkva govori uzmi Bibliju, protumaci kako zelis i osnuj svoju sektu ili budi freelancer kršćanin koji sve sam tumači kako mu odgovara i kako mu dođe.
Ja fakat ne vidim mjesta za problematizaciju.

Ja kao katolik vjerujem onako kako KC kaze- sto zbog osobnog iskustva- gdje se to pokazuje kao istinito i dobro, što preko iskustva drugih i na kraju-povjerenja u Boziji naum jer ipak je sam Krist utemeljio Crkvu.

Motivacija je da kad se čovjek priblizava Bogu da je sretan, kad se udaljava da je nesretan.
Puno je bolje bit siromah koji je blizak Bogu i bit sretan sa bilo čim, nego bit bogataš koji je daleko od Boga i nikad nije iskreno sretan sa ničim.
Motiv sreća?
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 09:37   #47
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
Bitka ne znači egzekucija. U bitci se i gine. Vojnik je čovjek, nije sretan ubiti. Posebno gledati lice i opakog protivnika. Boga se priziva za snagu u pobjedi kao i u porazu. Ti kao da nisi iz Hrvatske ili te Hrvatska i Hrvati i ne zanimaju. U sportu isto, za pobjedu ili lakše podnijeti poraz. Reci mi; što je najteže vojniku poslije poraza u bitci.
1. Gledati lice 'opakog' neprijatelja i moliti se bogu da taj opaki i strasni neprijatelj izgubi, dok s druge strane taj isti,opaki neprijatelj moli za isto. Žrtve ovih dviju suprotstavljenih strana mole za mir u svijetu. Apsurd nad apsurdima.

2. Nije važno odakle sam. Ovo nije tema o domovinskom ratu.

3. Valjda mu je (nakon sto shvati da je rat plastična tvorevina) najteže pogledati boga koji ga je iznevjerio, ili bi bar meni bilo da se bogu molim za uspjesan pokolj neprijatelja.

Quote:
pukovnikz kaže: Pogledaj post
Ja na zvanje vojnika ne gledam na taj način. Vojnik reskira svoj život za nešto što smatra da je pravedno... e sad, kada dvije države ratuju moguća su vitoperenja određenih vojnika i zato je dobro da vojnik na neki nači održava svoju etičnost i kroz molitvu ako mu je tako lakše.

Vjerujem da iskreni vojnik nebi sudjelovao u ratu, ako bi smatrao da je njegova strana ta koja ubija, a samo sudjelovanje u ratu motivirano je slobodom svojih bližnjih e sad...
Navela sam dvije konkretne situacije. Irak i Nogomet. Dva ekvivalenta, dva kupoprodajna ugovora s bogom. U prvom primjeru ljudi ginu, u drugom trce za loptom.

Quote:
Davor000 kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da se ljudi mole da je protivnik u krivu? Možda oni to vjeruju, ali to ne mora biti sastavni dio molitve.
Generalno u kontekstu ratovanja i dviju suprotstavljenih strana, zasigurno se vojnik ne moli da neprijatelj pobijedi.
__________________
Newman: Hello, Jerry!
Jerry: Hello, Newman!

Zadnje uređivanje VeronikaN : 25.03.2012. at 21:41.
Disticha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 09:50   #48
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Svaki vojnik najdirektnije krši zapovijed "ne ubij", prema tome, kako mu pada na pamet nazvati se vjernikom...nejasno
Ili ide po onoj ispovjedi se, pokaj i oprošteno ti je
Kad vojnik u rat kreće smiješe mu se i smrt i pakao. Za rat treba imati motiv. Iskrenom čovjeku je zastita obitelji i domovine. Za tako nesto vrijedi se s Bogom pozdraviti i smrt ili pakao prihvatiti! Zasto vi zene propitujete ratnike. Nije isto dići ruke pred neprijateljem, ili ....pred prijateljem. - kazi gdje su ratnici, ko im lezaj sprema!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 14:59   #49
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Zašto mislim da im je strah pokretač?Zato što su njihovi postupci toliko kruti i nametljivi, da ako ne bih mislila da ih motivira strah, ostalo bi mi samo da su bezobrazni i beskrupulozni - a to mi ne ide uz vjeru..

"Ne očekuj da će ostatak svijeta šutiti" - hvala ti na ovome...da, očito bih trebala prestat to očekivat...i da, priznajem, to očekujem...očekujem da me se pusti na miru, da mi se ne govori "svoje mišljenje" ako ga nisam tražila...možda previše očekujem,.



A zadnji dio koji sam citirala je zapravo srž...kažeš "nema tolerancije za zlo i u tome treba biti isključiv"...e, tu smo..jer se sad možemo zapitat što je za koga zlo...i ovdje ne mislim na očite stvari (oko kojih postoji konsenzus, tipa ubojstvo, zlostavljanje, silivanje itd, da to je zlo, tu se svi slažemo)...ali što je s toliko drugih stvari koje netko tretira "zlim" a netko ne??
To bi u stvarnom zivotu trebala reci onima koji ti se namecu. Pretpostavljam da je lakse ispuhati se na forumu. Internet trpi sve
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 14:59   #50
Wink

Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Eto, molim vjernike da mi odgovore na pitanje što ih motivira u njihovoj vjeri??Ljubav ili strah???Al iskreno molim.

Pod dojmom sam da su vjernici uglavnom motivirani strahom(od pakla), pa sad, evo, tražim da me argumentima i svjedočanstvima razuvjerite..
Mislim kako si Ti krenula od posljedica koje može donijeti nečije religiozno vjerovanje i prihvaćanje neke religije.

A, vjera u smislu religije, iako u početku našeg života je nešto odgojem usađeno ili naučeno, kako čovjek raste i razvija se psihički i intelektualno, prestaje biti na svjesnoj razini poput ostalih odgojem usađenih osobina i potreba.

Meni je takvo mišljenje temeljeno na činjenici što su mnogi vjernici to prestali biti, a neki koji to nikada nisu bili, niti im je itko iz obitelji bio ili je religiozan (osobno poznajem neke), odjednom su to postali iz dubokog uvjerenja.
Meni je to pokazatelj kako je sposobnost vjerovanja proizvod (uvjetno rečeno) ljudske psihe, ljudske naravi i podsvijesti.

Zato smatram kako uzroke vjerovanja nije tako jednostavno formulirati kako Ti to očekuješ, a argumentirati nemoguće kao, uostalom, ni sve ostalo što proizlazi iz ljudske psihe i/ili podsvijesti ili tu ima svoje temelje, što god da psiholozi i psihoanalitičari o tome imaju za reći, a imaju i to ne rijetko puno pogrešnog.

Vjera nije nečiji izbor, jer joj nije prethodila svjesna odluka o njezinom prihvaćanju, niti joj je temelj ljubav, niti straha. Ali, kad čovjek postane svjestan njezinog postojanja u sebi onda je pretvori u svoju filozofiju života.

Tako ja, kao laik na području psihologije, mislim.
miramo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 19:01   #51
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
To bi u stvarnom zivotu trebala reci onima koji ti se namecu. Pretpostavljam da je lakse ispuhati se na forumu. Internet trpi sve
zato što je nepristran, nevezan, neutralan i nema skrivenih interesa ni u čemu (više-manje, za sada). takva je i ljubav. sve prihvaća, ima je dosta za svakoga i ne prosuđuje niti osuđuje
__________________
Ne želim preobraćati ljude iz jedne religije u drugu. Ne zanima me niti jedna religija. Moj je interes Dhamma - istina, učenje svih Probuđenih. Ukoliko uopće treba biti nekog preobraćanja, onda neka to bude iz patnje u sreću, iz nečistoća u čistoću, iz vezanosti u slobodu, iz neznanja u probuđenost. - S. N. Goenka
hanna69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:22   #52
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Svaki vojnik najdirektnije krši zapovijed "ne ubij", prema tome, kako mu pada na pamet nazvati se vjernikom...nejasno
Ili ide po onoj ispovjedi se, pokaj i oprošteno ti je
Govorim o vojniku kao časnoj osobi, ne govorim o plaćenom ubici!

Zamisli situacije kada policijski snajperisti drže na nišanu nekog teroristu koji drži dijete kao taoca... te osobe zapravo štite društvo i itekako se imaju pravo moliti da Bog bude na njihovoj strani.

Rat u Iraku je već moralno složenije pitanje, ali vojnik (ako se radi o čestitoj osobi) ne ubija onog koji ne ubija! Ja ne bi širio temu na na konkretne ratove to prepuštam savjesti tih konkretnih vojnika!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:23   #53
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Navela sam dvije konkretne situacije. Irak i Nogomet. Dva ekvivalenta, dva kupoprodajna ugovora s bogom. U prvom primjeru ljudi ginu, u drugom trce za loptom.
Vojnikova dužnos je da spriječi rat, a u nogometu su druga pravila, nogomet je igra i najbolja molitva za pobjedu je vježbati se s loptom!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2012., 23:32   #54
Quote:
Spot Perdita kaže: Pogledaj post
To bi u stvarnom zivotu trebala reci onima koji ti se namecu. Pretpostavljam da je lakse ispuhati se na forumu. Internet trpi sve
U potpunosti si u pravu..al, ljudima je vjera jako osjetljiva tema, i ja se stvarno ne upuštam u razgovore u tome.Mislim, što se imam upuštati u takve razgovore kad iz onog što mi je sugovornik rekao sam već shvaćam da smo ne baš istih pogleda, samo će se uvrijedit ili zapjenit, il me nastojat preobratit (spasit )..

Upravo zato što smatram da je vjera jako intimna stvar, a još pojačano s tim što zaista smatram da je bog=ljubav, ja ne mogu spojit isključivost i nametljivost u stavovima "vjernika"
anin1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 00:13   #55
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
...
Upravo zato što smatram da je vjera jako intimna stvar, a još pojačano s tim što zaista smatram da je bog=ljubav, ja ne mogu spojit isključivost i nametljivost u stavovima "vjernika"
Ovime se u potpunosti slažem!
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 11:48   #56
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Mislim, što se imam upuštati u takve razgovore kad iz onog što mi je sugovornik rekao sam već shvaćam da smo ne baš istih pogleda, samo će se uvrijedit ili zapjenit, il me nastojat preobratit (spasit )..
sve to rade i neki koji ne vjeruju. pa pokušavaju drugim objasniti zašto je njihova vjera glupost. zbog čega je u stvari religija nastala, zašto čovjek traži boga, itd. a ustvari je tačno da na svijetu postoje svakakvi ljudi

ja sam ti recimo preporučio dvije knjige, koje bi ti mogle pomoći oko nekih pitanja - pod uslovom da te odgovor stvarno zanima - ali sumnjam da ćeš ih pročitati

Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
ja ne mogu spojit isključivost i nametljivost u stavovima "vjernika"
evo da i ja potpišem. dodao bih još - u bilo čijim stavovima.

svako dobro
urlator is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 13:42   #57
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Pročitaj si od Normana Vincenta Pealea - The power of positive thinking.
Tamo ti je dobro objašnjeno kako i zašto se ljudi mole i koji su pozitivni učinci molitve. Prave molitve, ne recitiranja pjesmica.
BigBasterd is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 13:57   #58
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
Što je s prizorima vojnika koji se mole Bogu i traže Isusa da im da podršku prije bitke i masovnog ubijanja u Iraku? Što bi taj Bog ljubavi trebao imati protiv njihovih suparnika? To je tor za um, destruktivnost, proturječje, samoobmanjivanje. Još radikalniji primjer jesu sportske momčadi koje se mole za pobjedu prije meča – znači li to da su njihovi protivnici heretici koji ne zaslužuju pobjedu i što ako se i oni istovremeno mole u svojoj svlačionici? Očito Isus nema pametnijeg posla kada se bavi time.
Malo promotri Konstantinov slučaj i koju je viziju imao i nakon čega je on kršćanstvo uveo na velika vrata u Rimsko carstvo.

U ime križa pobjedjuj ,to ne odgovara slici boga ljubavi ...

Eeee
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 14:39   #59
Quote:
Disticha kaže: Pogledaj post
1. Gledati lice 'opakog' neprijatelja i moliti se bogu da taj opaki i strasni neprijatelj izgubi, dok s druge strane taj isti,opaki neprijatelj moli za isto. Žrtve ovih dviju suprotstavljenih strana mole za mir u svijetu. Apsurd nad apsurdima.

2. Nije važno odakle sam. Ovo nije tema o domovinskom ratu.

3. Valjda mu je (nakon sto shvati da je rat plastična tvorevina) najteže pogledati boga koji ga je iznevjerio, ili bi bar meni bilo da se bogu molim za uspjesan pokolj neprijatelja.
Pitam te; sto je najteže poslije poraza u bitci... Mislio sam da nije lako gledati u lice neprijatelju i pucati u njeg. Ubiti ga. I to je tesko. Muska bitka prsa u prsa. Nije kao zensko muski susret prsa u prsa. Pitam jesi li Hrvatica zbog naseg iskurtva rata. Tvoj jezik otkriva da imas priliku razgovarati sa učesnikom rata a i vjernikom. Bilo koje strane. Ako si Hrvatica to me zalosti jer koji tako to propituju, domovinu zele suditi. Znam osobno zenu koju je pred obitelji silovalo 20ak neprijatelja jer je lijepa, a muz vjerovao u nadNarodnost zbog ideologije.pozdrav
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2012., 15:25   #60
Quote:
anin1 kaže: Pogledaj post
Eto, molim vjernike da mi odgovore na pitanje što ih motivira u njihovoj vjeri??Ljubav ili strah???Al iskreno molim.

Pod dojmom sam da su vjernici uglavnom motivirani strahom(od pakla), pa sad, evo, tražim da me argumentima i svjedočanstvima razuvjerite..
Mene motivira ljubav.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:10.