Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2016., 14:13   #41
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Nebih reko da osjećaju svoje emocionalno oštećenje kao takvo. Kuže da su drugačiji ali u tome vide svoju superiornost. Emocionalno zdravog čovjeka će percipirat kao osjetljivog i ranjivog i osjećat će zadovoljstvo kad ga emocionalno ranjava, jer je tu u povlaštenom položaju. Mislim da se samo povode za nagonom kad to rade. Neka vrsta nagona za dominacijom. Ti ljudi funkcioniraju na jednoj nagonsko - životinjskoj razini. Imam takav dojam iz iskustva s tom tužnom podvrstom homo sapiensa.
Misliš da toga nisu svjesni? Upravo to pitanje me najviše mučilo, jer se radilo o izuzetno inteligentnoj osobi, pa mi je bilo nepojmivo da nije svjestan vlastitog oštećenja?
Dugo sam ga proučavala s namjerom da mu pomognem, i u tom vrtlogu toga šta bi ja uočila i onog kako bi on prezentirao stvari me izlušivalo to da on odbija prihvatiti istinu i sam sebi pomoći.
Ali kada se namjerno ili nenamjerno u par navrata izlanio da je oštećen i da mu treba razumijevanje i moja submisivnost, tada sam uvidila da je proračunat i mijenja priču kako vjetar puše.
Cijela ta njihova igra emotivne manipulacije je teško ludilo, od plakanja svako malo do izljeva bijesa...na svim slikama ima stisnute šake, suzdržani bijes, ljutnja i veliki negativizam.

Takvim ljudima se ne može pomoći, mislim na nas laike, samo treba pobjeći. Žao mi je šta će biti još žrtava, šta se to ne može spriječiti
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2016., 15:37   #42
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
Misliš da toga nisu svjesni? Upravo to pitanje me najviše mučilo, jer se radilo o izuzetno inteligentnoj osobi, pa mi je bilo nepojmivo da nije svjestan vlastitog oštećenja?
Dugo sam ga proučavala s namjerom da mu pomognem, i u tom vrtlogu toga šta bi ja uočila i onog kako bi on prezentirao stvari me izlušivalo to da on odbija prihvatiti istinu i sam sebi pomoći.
Ali kada se namjerno ili nenamjerno u par navrata izlanio da je oštećen i da mu treba razumijevanje i moja submisivnost, tada sam uvidila da je proračunat i mijenja priču kako vjetar puše.
Cijela ta njihova igra emotivne manipulacije je teško ludilo, od plakanja svako malo do izljeva bijesa...na svim slikama ima stisnute šake, suzdržani bijes, ljutnja i veliki negativizam.

Takvim ljudima se ne može pomoći, mislim na nas laike, samo treba pobjeći. Žao mi je šta će biti još žrtava, šta se to ne može spriječiti
Ovi sa kojima sam se ja susreo, nisu i ne žele bit svjesni. Svaki pokušaj rješavanja problema ili raščišćavanja odnosa sa moje strane su zloupotrebljavali u svojim manipulatorskim dramama.
Nije zabadava uveden pojam emocionalne inteligencije. Neko može imati sjajnu analitičku inteligenciju a emocionalno biti na razini petogodišnjeg djeteta i ponašat se po načelu "ako je po mom onda sam dobar, a ako nije onda sam užasan".
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 14:36   #43
Da li su emocionalni vampiri svjesni svog oštećenja - to je dobro pitanje. Na žalost ne možeš ih suočit sa time i direktno im postavit pitanje, jer bi situaciju iskoristili za svoje igre.
Kad razmislim o tome i uzmem u obzir sve što sam pročitao, čuo i osjetio na svojoj koži, dolazim do zaključka da su pravi izvorni manipulatori i zlostavljači - psihopati. Od njih sve počinje i za njih vrijedi ono što sam napisao da žive na nagonskom nivou. Oni ne samo da nisu svjesni svog oštečenja, nego uopće nemaju ni tu mogućnost da postanu svjesni. Na isti način kako daltonisti ne mogu razlikovati crvenu i zelenu. Nekakva istraživanja su pokazala da psihopata nije moguće izliječiti tj probuditi mu osjećaje empatije ili savijesti. Ispada da je to je u stvari tip ličnosti. Svi pokušaji liječenja su rezultirali time da su postali još sofisticiraniji jer su kroz liječenje skužili još bolje načine prikrivanja i manipuliranja žrtvama. Navodno su im skenirali mozak da vide koje centre će im pobuditi neke slike koje bi kod normalnog čovjeka pobudile emocionalne reakcije. Kod psihopata su pobudili centre odgovorne za logičko snalaženje i matematiku. Zanimljivo.
Po svemu sudeći, pasivni manipulator (jadnik) nastaje u interakciji sa psihopatom. To je metoda obrane koju vjerojatno na taj način razvije. Kako nema snage osvijestiti to, jer ga psihopat iscrpljuje, sve više pada u to stanje. Da li je svjestan svog oštećenja, vjerojatno ovisi do koje mjere mu je psihopat izsisao dušu. On će biti svjestan da nešto nije u redu ali će uvijek kriviti druge. Sve dok krivi druge, padat će dublje u svoju dramu jadnika. Jedina mogućnost za izlječenje je da krene od sebe i vidi zašto je u odnosu sa aktivnim zlostavljačem, da raskine taj odnos, osvjesti svoju dramu i tako iscjeli sam sebe i krene u novi život bogatiji za nezaboravno iskustvo života sa psihopatom Naravno ništa ne dobiva s time da raskine odnos i nastavi sa svojom dramom, jer će time privuči drugog zlostavljača ili samaritanca koji misli da mu može pomoć.
Splicanka, ovaj tvoj primjerak je vjerojatno bio takav pasivni manipulator - jadnik.
Oni nisu nimalo bezazleni. Ako ne uvidiš s kim imaš posla, iscijedi te kvalitetnije nego bilo kakav nasilnik. Negdje sam pročitao dobru metaforu za taj tip manipulatora. Kaže da su poput živog blata. Traktor koji upadne u živo blato može imat i 1000 KS i to mu neće pomoć da se izvuče, samo će bolje tonut.
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2016., 19:54   #44
Nažalost i iz mog potpisa je vidljivo da sam se više puta susrela s takvim ljudima.
Quote:
Splicanka123 kaže: Pogledaj post
Takvim ljudima se ne može pomoći, mislim na nas laike, samo treba pobjeći. Žao mi je šta će biti još žrtava, šta se to ne može spriječiti
Slažem se s navedenim.
__________________
Emocionalna manipulacija
nova_xy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 10:26   #45
Mislim da je neophodno u ovoj temi razlikovati dva tipa 'manipulacije' jer čini mi se da se miješaju u raspravi:

Jedan oblik manipulacije je oblik ponašanja gdje osoba svjesno manipulira drugima. To je već oblik psihopatskog i antisocijalnog ponašanja.

Drugi oblik ponašanja je karakterističan za druge poremećaje osobnosti gdje okolina doživljava ponašanje kao manipulativno, što u biti i jest jer za osobe koje su emocionalno manipulirane nema razlike - odnosno nije bitno, ali nema svjesnog planiranja. Zato sam i stavio na početku manipulaciju pod navodnike jer manipulacija, po definiciji, podrazumjeva svjesno i smišljeno planiranje čina. Često ovakav oblik manipuliranja proizlazi iz straha, nemoći, boli osobe sa poremećajem. 'Manipulacija' ovog tipa proizlazi iz nedostatka empatije u tim trenucima. Što je u neku ruku razumljivo. Uzmite totalno banaliziran primjer sa hitnom pomoći: Ako vam je npr. ruka odrezana u nesreći, ulijećete u hitnu pomoć i nemate baš previše empatije za ostale ljude koji tu čekaju. Isti takav način ponašanja će biti karakterističan za osobu koja ima jak napad anksioznosti/panike/... U tom trenutku za tu emocionalno nestabilnu osobu njeni osjećaji postaju činjenice. Nema veze što kontekst situacije ne odgovara tim emocijama, ta osoba ih posjeduje i reagira u skladu s njima. Druga stvar što su osjećaji preekstremni, to je priroda poremećaja.
Ali ponavljam, za osobu koja je manipulirana nema razlike i ne mora trpiti nijedan oblik, samo pokušavam objasniti razliku između dva prilično različita oblika ponašanja jer vidim da se povlači pitanje o svjesnosti radnje.
borderseeker is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 11:06   #46
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Ovi sa kojima sam se ja susreo, nisu i ne žele bit svjesni. Svaki pokušaj rješavanja problema ili raščišćavanja odnosa sa moje strane su zloupotrebljavali u svojim manipulatorskim dramama.
Nije zabadava uveden pojam emocionalne inteligencije. Neko može imati sjajnu analitičku inteligenciju a emocionalno biti na razini petogodišnjeg djeteta i ponašat se po načelu "ako je po mom onda sam dobar, a ako nije onda sam užasan".
Točno, ići s njima racionalno razgovarati je totalna ludost jer svaku riječ zloubotrebe. I šta se više trudiš, šta si iskreniji to je pogubnije jer tada znaju udariti gdje si najslabiji...tipa ako daš do znanja čega se bojiš, upravo će tu stvar napraviti da vas povrijede, čak sam neke stvari namjerno govorila da vidim da li će to u sljedečoj svađi izroniti i naravno, nepogrešivo.
Mogla sam neke korake čak i predvidjeti i ma šta napravio da ne daš materijala za njihov atak, oni će ih naći.

Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Da li su emocionalni vampiri svjesni svog oštećenja - to je dobro pitanje. Na žalost ne možeš ih suočit sa time i direktno im postavit pitanje, jer bi situaciju iskoristili za svoje igre.
Kad razmislim o tome i uzmem u obzir sve što sam pročitao, čuo i osjetio na svojoj koži, dolazim do zaključka da su pravi izvorni manipulatori i zlostavljači - psihopati. Od njih sve počinje i za njih vrijedi ono što sam napisao da žive na nagonskom nivou. Oni ne samo da nisu svjesni svog oštečenja, nego uopće nemaju ni tu mogućnost da postanu svjesni. Na isti način kako daltonisti ne mogu razlikovati crvenu i zelenu. Nekakva istraživanja su pokazala da psihopata nije moguće izliječiti tj probuditi mu osjećaje empatije ili savijesti. Ispada da je to je u stvari tip ličnosti. Svi pokušaji liječenja su rezultirali time da su postali još sofisticiraniji jer su kroz liječenje skužili još bolje načine prikrivanja i manipuliranja žrtvama. Navodno su im skenirali mozak da vide koje centre će im pobuditi neke slike koje bi kod normalnog čovjeka pobudile emocionalne reakcije. Kod psihopata su pobudili centre odgovorne za logičko snalaženje i matematiku. Zanimljivo.
Po svemu sudeći, pasivni manipulator (jadnik) nastaje u interakciji sa psihopatom. To je metoda obrane koju vjerojatno na taj način razvije. Kako nema snage osvijestiti to, jer ga psihopat iscrpljuje, sve više pada u to stanje. Da li je svjestan svog oštećenja, vjerojatno ovisi do koje mjere mu je psihopat izsisao dušu. On će biti svjestan da nešto nije u redu ali će uvijek kriviti druge. Sve dok krivi druge, padat će dublje u svoju dramu jadnika. Jedina mogućnost za izlječenje je da krene od sebe i vidi zašto je u odnosu sa aktivnim zlostavljačem, da raskine taj odnos, osvjesti svoju dramu i tako iscjeli sam sebe i krene u novi život bogatiji za nezaboravno iskustvo života sa psihopatom Naravno ništa ne dobiva s time da raskine odnos i nastavi sa svojom dramom, jer će time privuči drugog zlostavljača ili samaritanca koji misli da mu može pomoć.
Splicanka, ovaj tvoj primjerak je vjerojatno bio takav pasivni manipulator - jadnik.
Oni nisu nimalo bezazleni. Ako ne uvidiš s kim imaš posla, iscijedi te kvalitetnije nego bilo kakav nasilnik. Negdje sam pročitao dobru metaforu za taj tip manipulatora. Kaže da su poput živog blata. Traktor koji upadne u živo blato može imat i 1000 KS i to mu neće pomoć da se izvuče, samo će bolje tonut.
Stvarno ih ne znam klasificirati jer sam u svom životu srela jednog i nadam se nikad više. Bila sam uvjerena da tako teški ljudi uopće ne postoje, da nema čovjeka s kojim se ne može ufino razumski razgovarati...ovo je bilo iskustvo koje ni največem neprijatelju ne bi poželila.
Imala sam samo sreću šta sam teški optimista i nisam zlopamtilo, tako da sva loša iskustva nesvjesno potisnem, tj. prestanem se sjećati ..prirodno stečeni obrambeni mehanizam

da nadodam, upravo to šta si rekao...krivljenje drugih za svoja nedjela, to ne preuzimanje odgovornosti, mogu jedino shvatiti ako zaista ti ljudi nemaju nikakvu emocionalnu inteligenciju, a odlično si obrazložio...nemaju, prazni su
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 11:22   #47
Quote:
nova_xy kaže: Pogledaj post
Nažalost i iz mog potpisa je vidljivo da sam se više puta susrela s takvim ljudima.

Slažem se s navedenim.
Žao mi je što si se u više navrata susreta sa tim monstrumima, al eto, sad ćeš odmah uvidjeti ta bolesna ponašanja i pobjeći bez osvrtanja.

Quote:
borderseeker kaže: Pogledaj post
Mislim da je neophodno u ovoj temi razlikovati dva tipa 'manipulacije' jer čini mi se da se miješaju u raspravi:

Jedan oblik manipulacije je oblik ponašanja gdje osoba svjesno manipulira drugima. To je već oblik psihopatskog i antisocijalnog ponašanja.

Drugi oblik ponašanja je karakterističan za druge poremećaje osobnosti gdje okolina doživljava ponašanje kao manipulativno, što u biti i jest jer za osobe koje su emocionalno manipulirane nema razlike - odnosno nije bitno, ali nema svjesnog planiranja. Zato sam i stavio na početku manipulaciju pod navodnike jer manipulacija, po definiciji, podrazumjeva svjesno i smišljeno planiranje čina. Često ovakav oblik manipuliranja proizlazi iz straha, nemoći, boli osobe sa poremećajem. 'Manipulacija' ovog tipa proizlazi iz nedostatka empatije u tim trenucima. Što je u neku ruku razumljivo. Uzmite totalno banaliziran primjer sa hitnom pomoći: Ako vam je npr. ruka odrezana u nesreći, ulijećete u hitnu pomoć i nemate baš previše empatije za ostale ljude koji tu čekaju. Isti takav način ponašanja će biti karakterističan za osobu koja ima jak napad anksioznosti/panike/... U tom trenutku za tu emocionalno nestabilnu osobu njeni osjećaji postaju činjenice. Nema veze što kontekst situacije ne odgovara tim emocijama, ta osoba ih posjeduje i reagira u skladu s njima. Druga stvar što su osjećaji preekstremni, to je priroda poremećaja.
Ali ponavljam, za osobu koja je manipulirana nema razlike i ne mora trpiti nijedan oblik, samo pokušavam objasniti razliku između dva prilično različita oblika ponašanja jer vidim da se povlači pitanje o svjesnosti radnje.
Mislim da ovaj drugi oblik je da kažem uobičajni, manipulacija u okvirima normalnog stanja i vjerujem da je tu prisutna empatija ali je u tom momentu prevladala sebičnost i egoizam.
Nekako mi u tom drugom primjeru ima ljudskosti, za razliku od prvog gdje je krajnji cilj oštetiti, povrijediti drugu osobu.
Teško je ući u glavu tim ljudima i bolje ih je ne proučavati nego čim ih se uoči..run forrest run
Splicanka123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 14:11   #48
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post
Ima li netko još kakva iskustva s tim krajnje sebičnim, narcisodnim, egocentričnim bićima bez trunke empatije za druge koji su ljudi samo naizgled?
Inače, odmah na početku da ti kažem kako se slažem gotovo sa svime što si napisao, pogotovo s opisom samog manipulatora. No, oko dvije stvari baš i nisam sigurna Naime, ne mislim da je takav jedan manipulator nužno svjestan svojih postupaka, odnosno, svojeg oštećenja. Mislim da se radi o osobama koje žive u krajnjoj zabludi i izgradili su neki svoj svijet u kojem svi njihovi postupci imaju racionalno objašnjenje i opravdanje.
Ja imam u svojoj okolini jednog takvog monstruma Nažalost, radi se o poslovnom odnosu (moj nadređeni) i u potpunosti ga vidim u ovom tvom opisu manipulatora, čak bih se usudila reći i psihopata No, kao što rekoh, mislim da dotični nije svjestan svojeg "ludila".
Drugo, ne mislim da je manipulacija nužno samoj sebi svrha, odnosno cilj. Ne znam što pod time podrazumijevaš, odnosno, dal ti se to odnosi na psihičko i emocionalno zadovoljstvo što je manipulator/psihopat dokazao svoju nadmoć nad "žrtvama". Njima svakako jest cilj dokazivanje superiornosti, međutim, mislim da su također u stanju dugo vremena glumiti "ispravnoga, podređenoga i poslušnoga" dok ne dočekaju svoju priliku te se strelovito uspinju po hijerarhijskoj ljestvici. Zato i često nađu na takvim rukovodećim pozicijama, u politici ili slično, što si već dobro objasnio. I pritom, kao što rekoh, duboko vjerujem da uopće nisu svjesni da išta krivo rade. Dapače, toliko su u zabludi glede svoje superiornosti da u svojim ludim glavama oko svega imaju "suvislo" opravdanje.
nicole76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2016., 22:22   #49
Quote:
Helder kaže: Pogledaj post
Iz vlastitog iskustva znam da je najbolje jednostavno se bez riječi udaljiti. Nema tu puno priče. Takve osobe nisu vrijedne jedne jedine tvoje riječi, osvrta, praktički ničega. Samo se makneš od njih, jer jedno jedino slovce može ti biti bačeno natrag u lice kao bumerang.
U potpunosti se slažem s ovime što si napisao. I ja sam imala iskustva s jednom takvom i baš sam je se na taj način i rješila.
Calm Being is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.