Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2006., 00:19   #1
Povišeni AST i ALT

Molim pomoć, bavim se sportom,
nedavno sam napravio nalaz krvi i sve je u redu
osim povišenog AST (60) i ALT (90).
Proteklih godinu dana uzimam željezo s vitaminom C zbog slabokrvnosti, i multivitaminski dodatak prehrani.

Ne pijem, nepušim i zdravo se hranim.

Ići ću ponovo na vađenje krvi, pa me zanima što mogu uopće očekivati?
Drugim riječima u kojem je stanju moja jetra?
Da li ću morati na neku dijetu strogu?

Namjeravao sam početi uzimati creatin ali pošto piše da se ne bi trebao uzimati ako jetra nije 100% zdrava, ne znam što da radim...
ivan7 is offline  
Old 16.12.2006., 10:40   #2
Ako su normalne vrijednosti iste kao i kod mene, onda to znaci da ti je ALT uvecan dva puta od normalne vrijednosti. Pogledaj sta ti pise za GGT. U pitanje dolaze sve bolesti vezane za jetru, hepatitis, zutica, a moze biti i nesto sa zuci. Utvrdi i potvrdi o cemu se radi.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 16.12.2006., 11:15   #3
Imaš povišene jertrene enzime. Nordea ti je ok odgovorila.
Cordelia is offline  
Old 21.12.2006., 00:17   #4
Quote:
ivan7 kaže:
osim povišenog AST (60)
.

Meni je AST sad na zadnjem mjerenju bio 400 i nesto......
M3NT4L is offline  
Old 21.12.2006., 12:17   #5
Quote:
M3NT4L kaže:

Meni je AST sad na zadnjem mjerenju bio 400 i nesto......
Mislim da nije moguce!
Eeee, pa 400 ?!?!!?
__________________
www.budalizacija.hr
fic1984hr is offline  
Old 21.12.2006., 15:19   #6
Ako je AST anti(ne znam napisat) titraj,na zadnjem mjerenju mi je bio 400 i nesto...
M3NT4L is offline  
Old 21.12.2006., 19:36   #7
Quote:
M3NT4L kaže:
Ako je AST anti(ne znam napisat) titraj,na zadnjem mjerenju mi je bio 400 i nesto...
nije anti, vec je to enzim(AST). On se nalazi u celijama jetre. Kada dodje do nekog ostecenja jetre, AST izlazi iz celija i ulazi u krvotok. Sto ce reci da je Ivanu doslo do nekog ostecenja. AST je skracenica za aspartat aminotransferaza a ALT je alanin aminotransferaza. Oba enzima su specificni za jetru.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 21.12.2006., 19:46   #8
Quote:
nordea kaže:
nije anti, vec je to enzim(AST). On se nalazi u celijama jetre. Kada dodje do nekog ostecenja jetre, AST izlazi iz celija i ulazi u krvotok. Sto ce reci da je ficu doslo do nekog ostecenja. AST je skracenica za aspartat aminotransferaza a ALT je alanin aminotransferaza. Oba enzima su specificni za jetru.
Meni je neki anti?????nesto???? titraj jako povisen
M3NT4L is offline  
Old 21.12.2006., 20:06   #9
Quote:
M3NT4L kaže:
Meni je neki anti?????nesto???? titraj jako povisen
Titraj nesto drugo. Koliko znam to je za autoimuna oboljenja. Provjeri sa doktorom. Koliko ja znam, titraju budu poviseni kada imas neki autoimuni proces. Nije ni to dobro. Provjeri. Moze se drzati pod kontrolom.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 21.12.2006., 22:42   #10
AST - antistreptolizinski titar

AST - ( ovaj gore o kojem se priča ) - jetreni enzim

isti naziv - dvije sasvim različite stvari....jebat ga....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Old 21.12.2006., 23:04   #11
Quote:
nordea kaže:
Titraj nesto drugo. Koliko znam to je za autoimuna oboljenja. Provjeri sa doktorom. Koliko ja znam, titraju budu poviseni kada imas neki autoimuni proces. Nije ni to dobro. Provjeri. Moze se drzati pod kontrolom.
Sta su to autoimuna oboljenja?jos sam dosta mlad pa nije valjda nesto zajebano?
M3NT4L is offline  
Old 21.12.2006., 23:04   #12
Quote:
trebor kaže:
AST - antistreptolizinski titar

AST - ( ovaj gore o kojem se priča ) - jetreni enzim

isti naziv - dvije sasvim različite stvari....jebat ga....
Pa da....ja gleadm kako se lik zali da ima 60,meni je prije pencilina bio preko 600...sad je 400
M3NT4L is offline  
Old 22.12.2006., 17:27   #13
Quote:
M3NT4L kaže:
Sta su to autoimuna oboljenja?jos sam dosta mlad pa nije valjda nesto zajebano?
A to ti je kada, zbog nekog razloga a ne zna se jos zasto, tvoje tijelo umisli da imas u organizmu nesto "strano". A kada tijelo umisli da imas nesto "strano" onda ono pokrene mehanizme da to eliminise. U normalnoj situaciji imas recimo primjer virusa. Kada virus udje u organizam, organizam se krene boriti protiv virusa te ga savlada i ubije. Kod autoimunog oboljenja organizam se okrene protiv samog sebe jer "misli" da je nesto strano.

ovo bi bila pojednostavljena verzija.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 22.12.2006., 17:45   #14
Ja sam ko dijete imala ogromne vrijednosti ast-a i alt-a, ali meni je to tad bilo radi streptokoka koje su se iz grla ubacile u krv, i onda sam primala neke opako bolne inekcije svako 21. dan kojih je u komunizmu bilo teško za nabaviti, ali je doktorica bila požrtvovna, pa je uvijek nalazila neki način da dođe do njih. Ne znam je si imao kakvih upala grla, ako jesi, možda da napraviš bris? Bubam, samo kao ideju.
lunali is offline  
Old 23.12.2006., 19:55   #15
Quote:
ivan7 kaže:
Molim pomoć, bavim se sportom,
nedavno sam napravio nalaz krvi i sve je u redu
osim povišenog AST (60) i ALT (90).
Proteklih godinu dana uzimam željezo s vitaminom C zbog slabokrvnosti, i multivitaminski dodatak prehrani.

Ne pijem, nepušim i zdravo se hranim.

Ići ću ponovo na vađenje krvi, pa me zanima što mogu uopće očekivati?
Drugim riječima u kojem je stanju moja jetra?
Da li ću morati na neku dijetu strogu?

Namjeravao sam početi uzimati creatin ali pošto piše da se ne bi trebao uzimati ako jetra nije 100% zdrava, ne znam što da radim...

Možda se radi o hepatitisu B
EVO ti malo objašnjenja sa linka PLIVA ZDRAVLJE
Napravi test krvi na antitjela za virusni hepatitis (podebljano)
http://www.plivazdravlje.hr/?section...olesti&bid=6-0
PLIVAzdravlje :: PRIRUČNIK :: BOLESTI :: HEPATITIS
Ispitivanja krvi za kronični hepatitis uključuju mjerenja razina aminotransferaza, bilirubina i otkrivanje poteškoća zgrušavanja krvi. Također se provode imunološka ispitivanja za otkrivanje antitijela na virus hepatitisa. Ako bolesnik osjeća simptome kroničnog aktivnog hepatitisa šest mjeseci ili dulje, a virus se ne može otkriti, tada se obično sumnja na autoimuni hepatitis. Da bi se moglo potvrditi ovo stanje, rezultati ispitivanja mogu pokazivati visoke nivoe imunih faktora zvanih serum globulini ili određenih antitijela na proteine jetre.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Old 25.12.2006., 11:18   #16
nemoj uzimat razne preparate za izgradnju tijela..ako se baviš sportom..

I meni su povišeni, oko 200...itd. AST i ALT...
Međutim znam od čega...

Zabrini se kad budu preko 1000..sve ostalo je OK.
Marakana is offline  
Old 25.12.2006., 13:44   #17
hm...meni je to bilo kad sam imala mononukleozu.. jesi mjerio LDH? sad te ljudi tu zasipavaju infektivnim bolestima pa si se uplašio.. al moraš znati da ni to nije isključeno.. probaj se sjetiti svojih spolnih patnera ako si imao jer se tako prenosi dosta infektivnih bolesti i virusa...
nadam se da nije ništa opasno..ali opreza nikad dosta,
sretno
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Old 25.12.2006., 18:29   #18
Quote:
lunali kaže:
Ja sam ko dijete imala ogromne vrijednosti ast-a i alt-a, ali meni je to tad bilo radi streptokoka koje su se iz grla ubacile u krv, i onda sam primala neke opako bolne inekcije svako 21. dan kojih je u komunizmu bilo teško za nabaviti, ali je doktorica bila požrtvovna, pa je uvijek nalazila neki način da dođe do njih. Ne znam je si imao kakvih upala grla, ako jesi, možda da napraviš bris? Bubam, samo kao ideju.
E to ti je pencilin..to sm i ja dobivao...Sve sam to radio i sad su mi rekli kao da bi mogao ic vadit krajnike ali ja to ne zelim...
M3NT4L is offline  
Old 25.12.2006., 21:26   #19
Ajd vec kad pricamo o nalazima krvi, jetre itd.

Bilirubin - od cega on bude povisen i za sta je on pokazatelj, kojih "nepravilnosti".
Kao najbolje je da bude u intervalu od 3-20, a meni bude i preko 30.

Koliko je to opasno?

Primjetio sam da mi od alkohola skoci.
Kad pijem, ode preko 30, a kad 3 tjedna nista ne popijem, vrati se u normalu - nesto vise od 20.
__________________
www.budalizacija.hr
fic1984hr is offline  
Old 02.01.2007., 19:05   #20
Quote:
fic1984hr kaže:
Ajd vec kad pricamo o nalazima krvi, jetre itd.

Bilirubin - od cega on bude povisen i za sta je on pokazatelj, kojih "nepravilnosti".
Kao najbolje je da bude u intervalu od 3-20, a meni bude i preko 30.

Koliko je to opasno?

Primjetio sam da mi od alkohola skoci.
Kad pijem, ode preko 30, a kad 3 tjedna nista ne popijem, vrati se u normalu - nesto vise od 20.
Zutica. Moze biti i problemi sa zucnim mjehurom pa ti zuc ne otice dobro. Zavisi koji je bilirubin povisen, direktni ili indirektni.
Alkohol se metabolizira u jetri. Ako je jetra smanjene funkcionalnosti, reaguje. a smiri se bilirubin zato sto jetra ima dobru moc obnavljanja pa nakon nekog perioda se smiri.
Nemoj piti.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:48.