Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2011., 16:01   #1
Smile 2. gastronomski natječaj - Orijentalno slano jelo bez mesa

Nakon golemog uspjeha koji je polučio naš prvi gastro natječaj raspisujemo i drugi.
Kako se nalazimo usred ljeta i obilja svježeg povrća ali i nesnosnih vrućina koji ne trpe pretešku hranu i silna nakuhavanja tema ovog natječaja su bezmesna (i riba je meso) jela sa svježim povrćem. a kako bi ipak malo zakomplicirali i izazov učinili zanimljivijim dodali smo i "orijentalan" tako da se u drugom krugu natječemo za Najbolje orijentalno slano bezmesno jelo.

Natječaj traje do 31.07. u 12 sati. Proglašenje pobjednika će biti 01.08. u 12.

Nagrada pobjedniku za sada ostaje tajna, uskoro ćemo vam otkriti iznenađenje.

Način proglašenje pobjednika ostaje isti. Više člani žiri koji će glasati za prva tri mjesta po svom izboru. Predstavljanje žirija će uslijediti naknadno.

Svaki učesnik može učestvovati sa dva jela i sa max 5 fotki po jelu. Prijava za natječaj mora sadržavati fotografiju sa ceduljicom "forum.hr", receptom i opisom izrade.
Za komentare postoji poseban topic, ovaj je samo za prijave na natječaj.


a sada drage i dragi moji opašite keceljice i neka igre počnu
svima puno uspjeha želi moderatorski tim
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 15.07.2011. at 20:20.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 00:03   #2
zbog previše posla, premalo vremena, nedostatka volje za linkanjem i urođene lijenosti tek sada vam predstavljam žiri 2. gastro natječaja
njasa
surlica
kladi
tilla
cilla
bluebox
coflek
kumek
solar
tko se javio, javio se
tko je odbio, odbio je
neki nisu namjerno pitani jer znamo da će kuhati a tko je u žiriju ne sudjeluje u najtečaju
no i članovi žirija mogu objaviti svoje kulinarske uratke ali su van konkurencije, nema niti bodova niti nagrade
isto vrijedi i za moderatore

pravila glasanja:
izabire se prvih 5 najboljih jela i daje se kratki komentar što je to nešto što ga izdvaja od ostalih
ocjenjuje se kao u školi
najbolje - 5 bodiva
vrlo dobro - 4 boda
------ itd

natječaj traje do 31.07. u podne
glasove nam pošaljite do 01.08. u podne i proglašenje pobjednika je oko 14 sati
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 21:16   #3
Izgleda da puno ljudi ima svoje poimanje orijenta, od kud do kud seže, no moramo se nečega držati.
U Klaićevom rječniku stranih riječi piše da se pojam orijent osobito odnosi na države prednje Azije i sjeverne Afrike pa ćemo se u ovom natječaju držati tih granica.
Sjeverna Afrika; Alžir, Egipat, Čibija, Maroko, Sudan, Tunis, Zapadna sahara
Prednja Azija: Afganistan, Armenija, Azerbejdžan, Buhrein, Gruzija, Irak, Iran, Izrael, Jemen, Jordan, Katar, Kuvajt, Libanon, Oman, Pakistan, Palestina, Saudijska Arabija, Sirija, Turska, UAE, Cipar

Daleki istok ćemo ostaviti za neku drugu prigodu.
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 15.07.2011. at 20:15.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 20:40   #4
Salatit El Rahib

Ovo libanonsko jelo često se ljeti nađe na mom stolu, uglavnom radi jednostavnosti pripreme, vrlo pogodno pogotovo ako često roštiljate jer na taj način skraćujete vrijeme pripreme, pošto patlidžane možete direktno na roštilju ispeći.
Za ovo jelo potrebni su vam patlidžani, 2-3 manja ili jedan veliki, 1-2 mesnatije rajčice, sitno sjeckani češnjak (koliko ćete staviti ovisi o ukusu), sjeckani peršin, sok od pola limuna (ja stavim i malo ribane korice), sol i papar, maslinovo ulje.

Patlidžane je potrebno ispeći cijele u kori, najbolje na roštilju, ali može i u pećnici kao što sam ja danas. Kada omekšaju očistiti ih od kore i narezati na kocke (1.5 cm). Ohlađenim patlidžanima dodati na manje kocke narezane rajčice i začine.
Služiti kao salatu uz roštilj ili kao samostalno jelo uz par komada domaćeg prepečenog kruha (po želji natrljanog češnjakom uz maslinovo ulje)



Slika je mogla biti i bolja da je slikana danju, ali uslikana je prije par minuta u mojoj kuhinji.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 15:04   #5
Bissara

Da je natječaj s ovom temom bio prije koji mjesec neizbježno bih pripremala artičoke koje su nam i stigle na tanjure zahvaljujući Arapima, ali smrznute nikako ne volim. Još jedno povrće u našim receptima premalo zastupljeno, iako se uzgaja uz obalu, je bob. Moj današnji ručak nalazi se u varijantama od Maroka do Egipta, neki ga pripremaju kao hladni dip, ali jednako kao i dipovi na bazi patlidžana, vrlo su nefotogenični i neprivlačno djeluju na slikama, neki kao gustu krem juhu, a ova moja verzija je najbliža tuniškoj ... i dok izgleda svi još uvijek kupuju egzotične začine i namirnice, evo kako vrlo jednostavno i brzo pripremiti bob, potrebno vam je, odokativno:

450 - 500 gr boba, ja sam imala zamrznutog, ako radite sa suhim potrebno ga je namočiti i prethodno skuhati u slanoj vodi uz dodatak grančice ružmarina ili lovora, što više volite

jedna omanja glavica luka, 2 režnja češnjaka (više ili manje, ovisi kako volite)

3-4 svježe rajčice kojima ćete prethodno oguliti kožicu, najbolje je ako imate sanmarzano varijantu

1 rog paprika, prethodno ispečena i oguljena u mom slučaju, ako vam ne pričinjava probavne probleme onda koristite svježu papriku narezanu na rezance

od začina - sol, ljuta papričica (ako volite ljuto, inače preskočite), slatka mljevena paprika, mljeveni kumin, divlja menta (svježa ili suha)

Postupak: prodinstajte sitno rezani luk dok ne bude mekan i staklast, dodajte sjeckani češnjak, bob, nasjeckane rajčice i začine i dinstajte na laganoj vatri dok ne omekša, po potrebi dodajte malo vode, ako su rajčice jako mesnate. Pred kraj dodajte na uske trake rezanu pečenu papriku - ako kuhate sa svježom dodajte ju na luk prije boba. Napravite udubine žlicom u koje ćete razbiti jaje (jedno po osobi) i dovršite kuhanje, možete poput mene dovršiti kuhanje jaja u pećnici, pazeći da se jaja ne prepeku, već ostanu mekana.


Zadnje uređivanje Donata : 16.07.2011. at 15:09.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2011., 15:11   #6
nisam u konkurenciji ali jest se mora.. a i za motivaciju

nažalost slikano mobom jer fotić nije bio spreman...

evo moj bulgur s rajčicom, porilukom i tikvicama:





na maslinovom ulju malo prepržiti poriluk narezan na tanke kolutove, dodati oguljene i sjeckane rajčice, posoliti i malo krčkati, dodati tikvicu narezanu na tanke kolutove, začiniti još po želji (papar, kurkuma..).

pola velike šalice bulgura preliti šalicom vode i kuhati lagano dok voda ne ispari a bulgur omekša. ja ga i posolim.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2011., 09:51   #7
Prutici i puzici od lisnatog tijesta punjeni fetom, porilukom i spinatom.



Izdinstati poriluk, dodati isjeckani spinat, dinstati dok ne ispari sva tekucina.
Potpuno ohladiti, umijesati neki meksi feta sir i dobro izmijesati.
Namazati na dopola razvuceno lisnato tijesto, prekriti istim takvim tijestom te razvuci do kraja. Isjeci na zeljene oblike. Peci na 180 stupnjeva.
Sluziti uz jogurt. Ovdje je prilog labna - iscjedjeni jogurt i dimljena crvena paprika.
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 10:07   #8
Punjeni patlidžani Imam Bajildi i Tabouleh sa grenadinegelom



PUNJENI PATLIDŽANI "IMAM BAJILDI"

2 veća podjednaka patlidžana
1 velika mrkva
1 paprika
1 glavica luka veća
4-5 režnjeva češnjaka
stapka celera,
list peršuna
200 – 300 ml. gotove šalše
150 g feta sira
150 g ovčjeg sira – naribati
par žlica nasjeckanih crnih maslina
1 paprika
sol, papar i maslinovo ulje
ljuta papričica, harisa ili chilli po želji
1 dcl povrtnog temeljca
malo bijelog vina
Patlidžane oprati, ukloniti list oko stabljike, ali ostaviti stabljiku. Uzduž, po sredini napraviti rez 1,2 cm duboko. Zamotati svaki u alu foliju i staviti peći na 180 cca 1 sat. Malo ih ohladiti i oprezno raširit otvor, te izvaditi veći dio mesa, paziti da se ne ošteti. Unutrašnjost patlidžana malo posoliti.
Na maslinovom ulju lagano pirjati sitno isjeckani luk, mrkvu, češnjak, papriku i celer; ne smije posmeđiti. Dodati šalšu. Ako nemate šalšu, dodati svježu očišćenu rajčicu ili pelete, pa malo duže dinstati....
Na kraju umiješati masline i zdrobljenu fetu, te dodati veći dio ovčjeg sira, začiniti po želji; trebalo bi biti malo pikantnije.
Meso koje je izvađeno iz patlidžana pomiješati sa ispirjanom smjesom i puniti patlidžane.
Po vrhu posuti sa ovčjim ribanim sirom i/ ili parmezanom. Patlidžane smjestiti u nauljene keramičke posudice ili u neku tepsiju, preliti sa povrtnim temeljcem i vinom.
Peći ih još pola sata na 175°C.

TABOULEH SA GRENADINE-GELOM

Grenadine gel
3 lista želatine
100 ml. grenadine sirupa
40 ml. soka od limuna
1 žlica maslinova ulja
sol i korica od pola limuna
Želatinu namočiti u hladnoj vodi. Sirup sa ostalim sastojcima lagano zagrijavati i dodati otopljenu želatinu. Kalup-neku posudicu cca 15x8 cm obložiti folijom i uliti sirup. Dobro ohladiti, min. 6 sati, a bolje preko noći. Maknuti foliju i izrezati ploške cca 1 cm debljine i 8 cm dužine.

Tabouleh
40 g bulgur pšenice
3 žl. maslinova ulja
sol, papar
svezak peršinova lista
2 rajčice (po 80-100 g)
1 manja glavica luka
4-5 datulja
2-3 žl. limunova soka
malo ovčjeg sira
Zakuhati 40 ml. vode sa žlicom maslinova ulja i malo soli. Preliti preko bulgura i ostaviti stajati 10-tak minuta. Peršin sitno nasjeckati, rajčice očistiti od kožica i sjemenki i sitno nasjeckati, luk tanko izrezati. Datulje sitno isjeckati. Pomiješati sve sa bulgurom, dodati ostatak začina i ohladiti.
Servirati tabouleh, gel i nastrugani ovčji sir.

Evo još malo povećanih slika - da se bolje vidi....
[/IMG]

Zadnje uređivanje Driver1 : 18.07.2011. at 10:22. Reason: dodavanje slika
Driver1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2011., 14:26   #9
Mirza Ghassemi

Ostalo mi je patlidžana od petka, pa sam iskoristila danas za ovo iransko jelo, koje btw od srca preporučam, ako volite patlidžane nećete ostati razočarani.

Za 2 osobe:
- jedan srednje veliki patlidžan, prethodno ispečen s korom, najbolje ako je na roštilju, dim mu daje posebnu notu, oguljen i izrezan na manje komade
- pola manje glavice luka, 1-2 režnnja češnjaka (u originalu stavljaju daleko više)
- 2 manje mesnate sanmarzano rajčice, oguljene i nasjeckane na manje komadiće
- sol, papar (ja sam stavila ljutu papričicu) i kurkuma
- 2-3 jaja, ovisi o veličini

Postupak:
prodinstati luk na maslinovom ulju dok ne postane staklast i omekša, dodati sjeckani češnjak i kurkumu, patlidžane i rajčice, dinstati na laganoj vatri dok se ne pokuha tekućina koju puste rajčice, nekih 10-15 minuta. Izvaditi povrće na tanjur i u istoj tavi ispeći prethodno umućena jaja, tako što ćete podizati rubove prema sredini, da ne bude omlet, već kajgana. Vratite povrće na kajganu, promiješajte, provjerite slanost, dodajte papar po želji.

Izgledom jelo nije posebno privlačno (kao niti bilo koji dip s patlidžanima) ...


Zaboravila sam uslikati s ceduljicom ...
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 16:42   #10


evo mene!

no dakle, menni se sastoji od 3 dijela: polpetice od slanutka (falafel), kuskus-a sa povrćem kao prilog te lagani umak od jogurta...kao umak, jel!

'vako to izgleda na pjatu:


recepti:

Falafel (ili popečci od slanutka, kako ih ja zovem)

- konzerva slanutka (ili 240g kuhanog slanutka)
- 1 manja glavica kapule (luka)
- 2-3 režnja češnjaka (kako ko voli)
- 2 žlice parmezana
- 2 grančice peršina
- 1 jaje
- kim – po želji (ja stavim malu žličicu)
- sol
- soda (na vrh noža)
- 1 žlica sezama
- 2-3 žlice kukuruzne krupice(palente, pure, votevr)
- kukuruzne krupice i sezama za 'pohanje'

Slanutak, kapulu, šešnjak, parmezan, peršin i jaje usitnite štapnim mikserom ili u blenderu. U to dodate kim, sol, sodu i sezam. Ovisno o gustoći smjese dodajete kukuruznu krupicu. Trebate dobiti smjesu koju možete oblikovati rukama.
Navodno smjesa treba odstajati 2 sata u frižideru, a kako ja sve radim na brzinu, meni ovo stoji možda 10ak min u frižideru.
Oblikovati polpetice, uvaljati ih u smjesu kukuruzne krupice i sezama i ispeći na ulju dok ne dobiju zlatno žutu boju.

Kuskus s povrćem

- kuskus (ja to odokativno doziram )
- manja glavica kapule (luka)
- 1 srednja do veća mrkva
- 2 režnja češnjaka
- 1 srednja tikvica
- malo pasirane rajčice (a mogu i svježe rajčice)
- curry (ili neki drugi začin po želji: ljuta ili slatka papričica npr)
- sol, vegeta, maslinovo ulje

Na maslinovu ulju zaprižimo kapulu i naribanu tikvicu, posolimo ih odmah. Dodamo češnjak, dodamo tikvicu nasjeckanu na manje kockice, povegetimo te dodamo ostale začine po želji. Kad tikvice puste vodu, dodamo pasiranu rajčicu i malo vode, te pustimo umak da se kuha dok tikvice ne omekšaju.
U drugoj zdjeli zakuhamo slanu vodu do vrenja te je prelijemo preko kuskusa. Ostavimo 5min dok kuskus upije vodu i nabubri, procijedimo ga i dodamo u gotovo povrće.

Umak od jogurta

- 1 jogurt (2dcl) – može i kiselo vrhnje ako ne pazite na kalorije
- 1 režanj češnjaka
- 1 žličica vlasca
- sol

Češnjak sitno nasjeckati, a onda ga nožem gnječite o dasku, dobijete skoro pa pastu (ne znam kako bolje objasnit, al uglavnom nek bude jako jako sitan). U jogurt umiješati češnjak, vlasac i posoliti po želji. Sve dobro izmiješati i držati u frižideru do posluživanja. Ja sam na kraju još malo posula sa slatkom crvenom paprikom.


evo još slikica:







jel se dovojno dobro vidi kuver...ovaj ceduljica?

Tek sad kad sam zapisala recepte, shvaćam koliko odi češnjaka ide! Ovo je zdrava hrana, liječi glavobolje, nogobolje, reume, migrene....ma sve živo! Jedino odmaže u seksualnom životu


__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2011., 19:55   #11
Burek

Uploaded with ImageShack.us


500 g glatkog brašna
1 žličica soli
300 ml vode

Od navedenih sastojaka zamijesiti glatko tijesto i podijeliti na 5 jednakih dijelova. Svaki dio razvaljati valjkom.

200 ml ulja
200 ml rastopljene masti

Ulje i mast staviti u posudu pa dodati razvaljane komade tijesta. Trebaju sa svih strana biti u masnoći. Pustiti da odstoji pola sata.

Uploaded with ImageShack.us

Za nadjev od sira potrebno je 500 g svježeg sira, kojeg posolite po ukusu.

Na namašćenu podlogu izvadite jedan disk tijesta i najprije ga dlanovima lagano razvucite, a zatim krenite lagano odizati i razvlačiti krajeve tijesta. Na sredinu razvučenog tijesta stavite četvrtinu nadjeva pa preklopite rubne dijelove kore preko sira. Odložite "paketić" sa strane. Izvadite sljedeću koru i razvucite ju na prethodno opisani način. Na sredinu stavite "paketić" od prve kore, na nju stavite četvrtinu nadjeva pa rubne dijelove preklopite preko toga. Postupak ponovite i s ostalim korama, s time da zadnju koru preklapate bez nadjeva. Pažljivo prebacite u namašteni lim i pecite otprilike 40 minuta na 200 stupnjeva.

Uploaded with ImageShack.us
__________________
proljeće je ...
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 10:50   #12
Tikvice nadjevene kus kusom i pistacijama uz crnu Belugo leću u umaku od šafrana

(recept napisan za jednu tikvicu, tj. za jednu osobu)

1 okrugla zelena tikvica težine 25-30 dag
3 jušne žlice bijelog kus kusa
2-3 jušne žlice crne Beluga leće
jušna žlica pistacija
3-4 čajne žličice slanutkovog brašna
2 dcl svijetlog povrtnog temeljca
1 dcl slatkog vrhnja
2-3 žlice tekućeg jogurta
0,06 g šafrana (1 vrećica Kotany šafrana dostatna je za 2 tikvice)
3 žlice sezamovog ulja
1 čen češnjaka
1 stapka mladog luka
pola čajne žličice mljevene piskavice
sol
bijeli papar

Crnu Beluga leću namočimo u hladnoj vodi 4-5 sati pa ju stavimo u posudu s vrelom posoljenom vodom i kuhamo 20- 25 min u omjeru 1,8:1. Ova preciznost kod kuhanja Beluga leće je potrebna kako bi do kraja kuhanja leća upila svu vodu zbog čega je neće biti potrebno cijediti. Na ovaj način Beluga leća će maksimalno zadržati sav svoj specifični miris protkan drvom, od sandalovine do cedra i orašast okus prema prženom lješnjaku koji će se kasnije tako čudnovato spojiti s mirisom sezamovog ulja u nešto plemenito i novo.
Tikvici odrežemo vrh i žlicom izdubimo tkivo tako da na kori ostane oko 1 cm. Izdubljene ostatke očistimo od eventualno većih sjemenki pa pulpu tikvice štapnim mikserom pretvorimo u pastu i odložimo na stranu. Tikvicu nauljimo sezamovim uljem i ispečemo u prethodno zagrijanoj pećnici desetak min na 200 C. Odložimo je pokrivenu na toplo. Zakuhamo povrtni temeljac do vrenja te ga prelijemo preko kus kusa. Ostavimo 5 min dok kus kus nabubri i ocijedimo ga. Bijeli dio sitno kosanog mladog luka zastaklimo na ulju, tek da usahne, dodamo sitno kosani češnjak, mljevenu piskavicu i pistacije. Sve još kratko popržimo (manje od pola min), dodamo 2-3 žlice tekućeg jogurta, ocijeđeni kus kus, popaprimo, sve izmiješamo i odmah skinemo s vatre. Ovom smjesom napunimo tikvicu preko vrha i malo je utisnemo, tek da zadrži formu te ju odložimo na toplo.
Na sezamovom ulju kratko popržimo slanutkovo brašno, dodamo prethodno izmiksanu pulpu tikvice i slatko vrhnje pa pirjamo 5-6 min. Čim smjesa postane baršunasto glatka dodamo leću, sve zagrijavamo još par min, maknemo s vatre i umiješamo šafran kojeg smo prethodno oko pola sata namakali u par žlica toplog povrtnog temeljca. Tako će šafran osloboditi maksimum boje, a aroma će ostati sačuvana.

Servirajte ju s kapicom, slađa je. Dobar tek !



Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 19:59   #13
Nije meso patlidjani su
nisam u natjecaju al evo malo za razbibrigu, ko stanka za pauzu do iduceg natjecatelja
Povrce na zaru, patlidjani(bez kore) mini rajcice, paprike, maslinovo i zacini.



coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 20:19   #14
Ljeto je... Vruuuuuće mi je... Jede mi se samo nešto lagano

Zaista sam se oduševila ovom temom jer sam orjentalnu kuhinju otkrila relativno nedavno i oduševila se lakoćom i jednostavnošću jela

Moje jelo se zove - mala meza
Sastoji se od dva jednostavna namaza, jedne salate i pita breada.
Nemam "dekoracije" ali nadam se da će vam se svidjeti :trep trep:

Hummus250 gr slanutka
100 gr tahini paste
1 režanj češnjaka
sol
papar
peršin
kajenski papr
maslinovo ulje
za dekoraciju -mljevena crvena paprika

Postupak izrade:
U blender ili posudu štapnog miksera uspite slanutak (ja koristim iz konzerve a možete koristiti i svježe skuhani) i dodavajte vodu dok ne dobijete gustu smjesu.
Dodavajte ostale sastojke, te tahini pastu i maslinovo ulje.
Maslinovim uljem regulirajte gustoću namaza.
Dekorirajte mljevenom crvenom paprikom.


Labneh
900 gr čvrstog jogurta (kupila sam 900 gr Vindijinog čvrstog jogurta u kantici i dođe 8 kn u Vinidjinom dućanu)
žličica soli
sjemenke, začini - po volji

Izmješati jogurt sa soli i presuti u gustu gazu ili sterilnu kuhinjsku krpu.
Dobro ocijediti.
Namontirati ga na kuhaču u visoku posudu i ostaviti da se cijeli 3-4 dana (ovaj se cijedio 3 dana i ne bi bilo loše da se cijedio još)
Nakon što je poprimio konzistenciju mekog sira, formirati kuglice i uvaljati ih po volji u sjemenke, svježe ili suhe začine, papar...

Marokanska salata2 rajčice
pola krastavca
žličica sjeckanog peršina
maslinovo ulje
limunov sok

Povrće sitno nasjeckati i začiniti maslinovim uljem i limunovim sokom

Pita breadMjesim ga u aparatu za kruh a recept je neki američki pa prenosim u američkim mjerama

1 1/8 cup vode
3 cups brašna glatkog
1 čajna žličica soli
1 velika žlica ulja
1 1/2 čajna žličica šećera
1 1/2 čajna žličica suhog kvasca

Nakon što se smjesa sama umjesila, laganim pokretima ju prebacite na pobrašnjenu podlogu i razdjelite u 6-8 djelova.
Svaki dio razvucite rukama dosta tanko (meni je ovdje ostalo malo predebelo) i ostavite na pobrašnjenu podlogu da se pokriveno krpom diže još pola sata.
Zagrijte pećnicu na 260 stupnjeva i izvadite rešetku van.
Kad se kruhići dignu stavite ih direktno na rešetku i stavite u pećnicu te pecite 4-5 minuta dok se ne napuhnu i dok se ne napravi kapica (koje kod mene danas baš i nema jer su mi predebeli )
Kad su pečeni zamotajte ih u vlažnu krpu i ostavite 10-15 minuta da se odmore i odmekšaju.

__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 23:28   #15
znam da nisam u konkurenciji ali što mogu kad jedem

dakle, afganistanski bolani..






pola kile glatkog brašna, pola decilitra ulja, pola žličice soli, pola praška za pecivo i 3,5 decilitra tople vode zamijesiti u tijesto i ostaviti da stoji 20 minuta.

dva-tri krumpira oguliti, narezati na kockice i skuhati.

jedan srednji poriluk narezati na kolutove i izdinstati ga na maslinovom ulju dok ne povene, dobro posoliti i popapriti.

pomiješati poriluk i krumpir i malo zgnječiti vilicom.

od tijesta napraviti osam jednakih kuglica, razvaljati ih u okrugle pogačice, napuniti smjesom poriluka i krumpira, rub namazati razmućenim jajetom, poklopiti s drugim komadom tijesta, spojiti rubove. dobijemo četiri bolani pogače koje pržimo par minuta sa svake strane u vrućem ulju.

poslužiti s jogurtom.

izvrsno je
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2011., 14:02   #16
Michoteta - Egipatska salata
sastojci: feta sir, krastavac, ljubičasti luk, limunov sok, maslinovo ulje, papar i kopar
izrada: fetu izmrviti, luk i krastavce sitnije nasjeckati, preliti limunovim sokom i maslinovim uljem, dodati nasjeckani kopar i malo papra.
Promješati i poslužiti.

__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 12:34   #17
Zeljanica

Nadjev:
Rikota - 2 l mlijeka i 500 ml kiselog mlijeka (ja sam koristio buttermilk),
ugrijati do 75 stupnjeva, skinuti sa vatre i ubaciti 2-3 kocke leda.
Nakon desetak minuta supljacom skidati sir i stavljati u gazu ili gusto sito, posoliti te pustit da se iscijedi. Izadje oko 1/2 kg sira.
Detaljniji recept mozete naci ovdje

Spinat - Osrednji svezanj spinata oprati, isjeckati na trake, posoliti i pustiti
da se iscjedi.
2 jaja
Izmjesati sve sastojke dok se ne ujedine, posoliti po zelji.

Jufka: 1/2 kg brasna, 350 ml mlake vode, pola fildzana ulja i soli.
Umjesiti mekano tijesto, dobro ga izraditi, premazati uljem, umotati
u prozirnu foliju i pustiti da se odmara pola sata.

1 okrugli stol

Razvuci jufku na okruglom stolu uz pomoc dugacke oklagije. Poceti sa valjanjem
na pobrasnjenom stolu, zatim tijesto prebaciti na oklagiju. Mahati oklagijom tako da se
jufka nastavi razvlaciti pod vlastitom tezinom. Vratiti jufku na stol pokriven stolnjakom , te
nastaviti razvlaciti rukama dok ne pokrije citavi stol. Ignorirati rupe koje
se neizbjezno pojava. Ostaviti da se prosusi 15-20 minuta.

Odsjeci komade sto vire preko stola. Nakacati (strucni termin) nadjev uz rub stola, nakapati malo ulja po ostatku jufke.
Zarolati jufku uz pomoc stolnjaka do polovine stola. Isto napraviti sa suprotne
strane stola. Odsjeci zadbljanja na krajevima, koja se mogu ispeci zajedno sa pitom na drugom limu.
Prebaciti zeljanicu u lim, premazati uljem te peci na 180 stupnjeva dok ne porumeni (40 - 50 min).
Pred kraj pecenja prokuhati malo vode, tanku krisku maslaca i soli, premazati pitu i peci jos 5 min. Kad se
izvadi iz pecnice premazati opet sa otopinom vode i maslaca.
Evo slija:









Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 15:57   #18
iako sam izvan natjecanja, evo mog doprinosa ovoj temi
radi se o iranskom jelu kookoo bademjan, a rađeno je po receptu sa ovog bloga http://turmericsaffron.blogspot.com/...-bademjan.html

male izmjene su bile što sam dodala i pečenu papriku u smjesu i nisam stavila orahe jer ih nisam imala doma



cilla is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 20:06   #19
kad već neće natjecatelji......

jučerašnji ručak

harira od leće/gusta juha


sitno nasjeckani luk popržite na ulju i kad počne dobivati boju ubacite kockice mrkve i dinstajte na laganoj vatri, kad pusti boju ubacite sitno nasjeckanu papriku i češnjak, popržite par sekundi i ubacite sitno narezani paradajz očišćen od kožice i koštica, komadićak nasjeckanog đumbira, poprašite začinima (kurkuma, šafran, cimet, paprika) i par minuta dinstajte
zalijte vodom i kuhajte 10 min
ubacite kockice krumpira i kuhajte 15 min
ubacite prethodno skuhanu leću i kuhajte još 5 min
gotovo pospite sitno kosanim peršunovim listom


gljive sa slanutkom




luk narežite na reznace i popržite do zlatne boje
ubacite narezane gljive i sjeckani češnjak, pržite na laganoj vatri
kad sve dobije boju ubacite i komadiće očišćenog paradajza, trakice crvene paprike te šaku, dvije skuhanog slanutka, drobljeni korijander, sušenu metvicu, malo cimeta
dinstajte sve zajeno još 10 min na laganoj vatri
poslužite sa šnitama preprženog kruha


salata




papriku ispecite i očistite od kožice
dodajte joj narezan paradajz, ljubičasti luk, crne masline, zdrobljenu fetu i kosani peršin
začinite maslinovim, solju i limunom


juhica nam je inače starogodišnji ručak zadnjih par godina zbog simbolike leća = novčići, ne želim ništa prepustiti slučaju
gljive su isto trebale biti sa lećom ali znam se zeznut kod namakanja grahorica pa sam u strahu da ne namočim previše namočila premalo onda je uskočila konzerva slanutka jer ga uvijek imam da mi spasi večeru, ako mi ništa nije po volji salata od nekog svježeg povrća, slanutka i sira mi je uvijek po volji
salata je živopisnija ako se ispeku žute paprike no nisam ih imala doma a dućan je tako daaaleko
fotke su takve kakve jesu, kućno ceketalo mi je već krf popilo kak su loše tak da tko misli prigovarati bu dobil jednog a tko je banan ne može pobijediti na natječaju
zezam samo, ovo je post "dajte im da se vesele"
cedulje nema jer nije niti bitna
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.

Zadnje uređivanje polly : 24.07.2011. at 21:14.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 10:00   #20
Moja prijateljica iz studentskih dana udala se za Alžirca.Dok su hodali ,često smo gostovali kod Ismaila u Novom Zagrebu i uživali u specijalitetima iz njegove zemlje.
Ismail i moja prijateljica danas su oboje liječnici i s obitelji žive u Australiji.Nismo se vidjeli godinama,ali Ismailovu pogaču od graha,kremastu,mirisnu,laganu i ukusnu,pripremam nekoliko puta u sezoni svježih paprika i patlidžana.



za pogaču pripremite:
1 malu konzervu crvenog ( kidney) graha
1 crvenu paparilu
1 žutu papriku
1 srednje veliku glavicu luka
5 žlica pšenične krupice
2 jaja
svježe mljeveni papar
narezanu ljutu papričicu
1 malu žličicu tučenog korijandera
malo naribanog muškatnog oraščića
sol,malo maslinova ulja za pleh i pirjanje.

Grah ocijedite,isperite i stucite u pire.
Krupicu navlažite s nekoliko žlica vrele vode i poklopljeno pustite da nabubri.
Papriku narežite na kockice,luk isitnite i pirjajte nekoliko minuta,dodajte grah.Miješajte da ispari tekućina.Ohladite.
Stucite jaja metlicom i pomiješajte s povrćem,dofajte krupicu i začine.
Pecite na 190 stupnjeva prvih 15 minuta,pa smanjite vatru na 180 i pecite još pola sata.

Pogača prija s dinstanom paprikom na luku,s patlidžanima s grila s malo češnjaka,sa ovčijom skutom i krastavcima,s jogurtom...Nema tog jela s kojim se neće složiti.






pogača od graha,ovčija skuta i malo krastavaca


Zadnje uređivanje polly : 29.07.2011. at 21:22.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.