Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2015., 20:01   #1
Thumbs up Trgovina Americkim dionicama

Ako netko trguje s Amerčkim dionicama na NASDAQ-u, a prebivalište mu je u Hrvatskoj, molim da mi odgovori ukratko na pitanja;

Kojeg brokera koristite? ( i u kojoj državi se nalazi )
Koliki porez plaćate?
Može li se na neki način izbjeći dvostruko oporezivanje, pošto vodećima napredne Lijepe Naše nije palo napamet potpisati sporazum o dvostrukom oporezivanju ni sa Amerima, ni sa Kanadom, ni sa Argentinom, ni sa Australijom ( vjerojatno da kasnije mogu oporeziti imovine emigranata koji se iz nekih svojih razloga odluče vratiti ) ?
Koliko je komplicirano platiti porez, i možete li objasniti postupak?
Spadate li pod PDT zakon, i koliko vam odmaže/pomaže ?
MitziDupree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 20:10   #2
što se tiče poreza

imaš publikaciju porezne uprave (do 1.1.2016 nije oporeziv dohodak od kapitala ostvarane bilo gdje u svijetu, dividenda je i to po 12%)

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...pital__163.pdf

Dosta nas radi s Interactive Brokers.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 20:16   #3
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
što se tiče poreza

imaš publikaciju porezne uprave (do 1.1.2016 nije oporeziv dohodak od kapitala ostvarane bilo gdje u svijetu, dividenda je i to po 12%)

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ...pital__163.pdf

Dosta nas radi s Interactive Brokers.

Od 1.1.2016 , ili do 1.1.2016 ? Ako je do 1.1.2016, nije baš da ću uspjeti povećati svoj portfelj kroz prosinac, jer znamo što se tada događa sa dionicama, i zašto ih institucije i pojednicni masovno prodavaju.
MitziDupree is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2015., 20:30   #4
do 1.1.2016 nije oporezivo, nakon toga svaka prodaja a da je kupljeno nakon 1.1.2016 je oporeziva ako se proda unutar tri godine od kupnje.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 21:47   #5
....oprostite sto upadam u temu,ali moje pitanje ima djelomicno veze sa Američkom burzom.Naime neki dan su me kontaktirali iz CREDOS-a i ponudilli mi trgovanje na svjetskim
burzama preko stranice stock.com.
Ima li tko iskustva sa tim sajtom/brokerima šta već je...Jer meni je to skroz nepoznato,i čudno mi da se sjedište tvrtke nalazi u Cypru....
zdenis83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 22:30   #6
vidim još nisu odustali od toga
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 22:38   #7
Meni je ta kuća u kurcu a ponekad pomislim kako tamo "brokeri" drmaju neki loš speed.
Nisam u toku ali slučajno sam znao pokazatelje blue chipa koje su mi nudili i fraer nije znao ništa, ali baš ništa o toj kompaniji.

(smijem li ja ovako đonom?)
__________________
To be so civilized, one must tell civil lies
aljehin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2015., 23:15   #8
Ni u ludilu ne bih otvarao račun kod brokera na Cipru. No, ja sam konzervativan. Btw, nisu ti to CFD-ovi, a ne dionice što stock.com nudi?


Ceha, znaš li kako će naši poreznici obračunavati PDT; ako u jednom danu imaš više trgovina s istom dionicom, i moraš li onda svaki dan ići u Poreznu, ili je dosta u roku od 8 dana to napraviti (jednom tjedno) ?
__________________
Tamburu mi prod’o Cigan slatkorečiv i prefrigan...
BozaPub is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2015., 06:45   #9
Na žalost ne, ali mislim zakonski kaže se unutar 8 dana ali detalji su za sad nikakvi. Mislim da ćemo se morat prijaviti na e-poreznu pa preko nje prijavljivati (mislim da je to lakše od stalne posjete porezne uprave imam dojam da ću upoznat sve ljude tamo ako budem morao ići osobno).
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 01:59   #10
Quote:
MitziDupree kaže: Pogledaj post
Ako netko trguje s Amerčkim dionicama na NASDAQ-u, a prebivalište mu je u Hrvatskoj, molim da mi odgovori ukratko na pitanja;

Kojeg brokera koristite? ( i u kojoj državi se nalazi )
Koliki porez plaćate?
Može li se na neki način izbjeći dvostruko oporezivanje, pošto vodećima napredne Lijepe Naše nije palo napamet potpisati sporazum o dvostrukom oporezivanju ni sa Amerima, ni sa Kanadom, ni sa Argentinom, ni sa Australijom ( vjerojatno da kasnije mogu oporeziti imovine emigranata koji se iz nekih svojih razloga odluče vratiti ) ?
Koliko je komplicirano platiti porez, i možete li objasniti postupak?
Spadate li pod PDT zakon, i koliko vam odmaže/pomaže ?
Nisam dugo u igri, ali nekad davno bi ispunio w8-ben kao inozemni investitor tako da ne moraš plaćati porez u US. Za Hr ni sam ne znam, ali vidim da su drugi već odgovorili pa ću i ja proučit. Ne znam kako naši znaju koliko dugo si držao dionicu (jer se ne plaća ako je držiš duže od 3g), ali se sjećam da su uvedeni protoli (fatca) o razmjeni podataka. Ne znam da li pritom razmjenjuju i te podatke.

ps. da li svi trgujete preko interactive brokersa, ili su ameri prihvatili ulagače iz EU?
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 16:27   #11
Jel netko vec trgovao preko ZB Tradera? Iskustva?

Cuo sam da postoje jos neki traderi u RH, ali sam zaboravio koji su.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 20:24   #12
Koristim Keytradebank Bank Luxembourg S.A. Ocito se nalazi u Luksemburgu. Sta se tice poreza maksimalna stopa poreza na dividende iznosi 15% zbog medudrzavnih poreznih ugovora. Na dividende se primjenjuje witholding tax to znaci da je porez naplacen prije uplate dividende na racun.
crnmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2015., 20:29   #13
Koji je to idiotizam, da ti pamet stane.

Znači, da bi došli do dividende, moraš platiti sve, plaće, materijal, naplatiti potraživanja, sva davanja na plaće, porez... i onda kad se odluče za dividendu, koja je obično dosta manja od profita, jer se dio profita vraća nazad u firmu kao ulaganje, ti opet moraš plaćati porez na dividendu.

To je da čovjek popizdi. Na kraju se čude sivoj ekonomiji, crnom tržištu... ispada da bi milijardu ljudi na svijetu morali raditi u nekoj inspekciji ili policiji.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:32.