Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.08.2013., 03:04   #81
Quote:
zgtehnika kaže: Pogledaj post
Prijatelj je dobio ponudio da za male pare preuzme jedan kafić. Preložio je da u posao uđemo zajedno. Kafiće je već koliko toliko uređen i ulaganja su doista mala. No muči me par stvari, pa ako netko ima iskustva s kafićima neka slobodno odgovori.

Kolika je isplativost jednog kafića? Radi se o jednom Zagrebačkom kvartu blizu Jaruna. Ne bi to bilo ništa specijalno, najobičniji kvartovski birc za kavu prije i polije posla, škole i navečer izlazak uz ugodnu muziku i lokalnu ekipu.

Frend i ja bi u početku radili u smjenama tako da nebi zapošljavali dodatne konobare barem prvih par mjeseci.

Neznam još puno informacija o lokaciji i trenutnom stanju birca (zatvoren je već nekoliko mjeseci) ali malo je sumnjivo što ga je prvi vlasnik napustio. Također, koliki problem su reketari? Kako se boriti protiv njih?

Hvala na info.

Reketari? dali to još uvijek postoji?
Microban is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 09:49   #82
Quote:
Agin kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Molio bih ljude koji znaju da mi pomognu i odgovore na neka pitanja vezana uz otvaranje kafića.
Ponajvise me zanimaju iskustva i konkretne brojke, jer po forumima nalazim samo beskrajna teoretiziranja...

Dakle; imam svotu novca za koju mislim da mi je i vise no dovoljna za otvaranje kafica; konkretno 150 000 eura.
Cilj mi je imati ciste zarade min 2000 eura/mj.
Kafic bi bio na ok poziciji, recimo nesto tipa britanac ili kvatric (ZG).
Smatram da bi optimalna velicina bila oko 20 - 30 stolova.
Za pocetak, procjenite koliko bi minimalno takav kafic mogao imati prodanih kava i piva u 1 h?
1. pitanje: Kupiti ili iznajmiti prostor? Je li bolje otvorit/iznajmit prostor gdje vec postoji kafic ili otvoriti novi (tu ponajprije mislim zbog posjecenosti, dozvole me ne brinu...) ?
2. Moze li mi netko tko ima kafic reci koliko mu otprilike % ostane ciste zarade od ukupnog prometa?
3. Kako bi mi trebao izgledati izracun mjesecne dobiti, tj. sto bih sve trebao oduzeti od bruto zarade? Pretpostavljam 5 radnika, eventualno najam prostora, nabava, rezije, porez...sto jos?
4. Koliko da otprilike % od ukupnog prometa racunam da ode za nabavu robe? 40%?

Koliko je slijedeci izracun pogresan ili tocan?

Dakle; ako se u sat vremena proda 13 kava i 13 piva = 273 kn u 1 h = 16 sati rada dnevno to je 4368 kn u danu = 131040 kn mjesecno. Na place ode 35 000 kn, na najam 15 000 kn, nabava i odrzavanje (40%) 55 000, porez 45 %... ostaje cca 2 000 eura. Komentari?

PS: Dozvole me ne zanimaju, jer kafic ne planiram otvoriti u hrvatskoj, vec vani; bitno mi je samo kako mogu napraviti sto tocniju procjenu... Jer ako je ovo ovako kako sam tu naveo, onda bi definitivno uspjelo i vani posto su porezi i nekretnine u toj drzavi mnogo manji, te je manja i jednostavnija papirologija...

Unaprijed hvala na odgovorima
Sorry, ekipa, ali morao sam quotati cijeli post,
prvo otkud ti ta računica da ćeš imati toliki promet, evo ti primjer u Horvaćanskoj, kod Basquierre, imaš hrpun caffica, ali ne rade svi, mislim da se prije dvi godine otvorila Lilla koja je malo više ulupala u uređenje, uvijek imaju dnevne i tjedne novine, dobru kavu, a okolni caffici više manje puni, neki su pokušali ostaviti cijenu velike kave s mlijekom 9-10 kn uz free cedevitu, ali gospodo ugostitelji, Linić Vam je spustio pdv na 10%, a nisam baš primjetio da je itko spsutio cijenu za 1-2 kn ?????
europe is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 12:58   #83
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ma daj molim te šta bi me bilo strah, nego ne želim davati javno ideje kako muljati...

Postavit ću ti pitanje jedno...koliko često gosti kafića pokupe račun koji dobiju ?
Dalje shvati sam...
Ok, rijetko ga pokupe. Ali mislim da se taj problem može riješiti svakodnevnim inventurama kase i pića koje se prodaje. Osim ako konobari ne misle za sve to što su prodali po više puta s istim računom nabavljati piće sa strane i donositi ga osobno u kafić. Može im to proći par puta i onda će letiti jer će biti skuženi!
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 16:07   #84
otvaranje kafića nije znanstvena fantastika, no čini mi se da svi misle da je to način kako zgrnuti novce nabrzaka; ono; po sistemu- imam lovu, ulupa se u najam prostora, hrpu nepotrebnog oglašavanja, 2 konobarice po smjeni i ključ u bravu u roku od par mjeseci.

prvi prijedlog- ako ikako možeš, radi sam. ako te zakon veže, nađi konobara. krast će te konobar koji je na minimalcu, kojem visiš kao kobac nad glavom i urlaš na njega pred punom kafanom. ako te krade i uz koliko-toliko normalnu plaću i uvjete rada, daš mu otkaz.

fiskalizacija je dovela do savršenstva nemogućnost krađe, dakle, može te varati sa kavom. i navući ti poreznike na vrat. a onda si pokojni.

usput, zar svi baš mislite da je linić idiot? fiskalizacija je išla u 3 faze, a prvi na repertoaru bili su ugostitelji....ring a bell? pdv je išao dolje, porezno opterećenje se smanjilo...zašto? pa naravno da cijene nisu išle dolje, zašto i bi kada se nije moglo izvući živu glavu s onolikim nametima. mene je fiskalizacija i pdv na kraju oduševila. nadam se da su i ostale branše zadovoljne, hm, biti ću toliko naivna i vjerovati da će se davanja smanjivati i dalje, ali negdje se moralo početi.

nije tema, ali kada su već ugostitelji bacili na noge državu, i kada ih već svi toliko mrzite...tko je ono prijavio puno milijardi više...nemojmo jedni drugima skakati u oči.

na forumu sam oko godinu dana, i stalno nailazim na pametovanja i bukvice onih koji "uredno" plaćaju svoj porez, prodaju maltezere na crno i tako dalje...svi smo mi samo ljudi.

usput, budući ugostitelju, budi spreman biti psiholog i pridobiti gosta, koji je uvijek u pravu, jer sa jednom kavom je maltene kupio i dionice tvog kafića...prijetnji kako će otići na inspekciju jer si ovo ili ono...barem jednom tjedno...a nađu se tu i pametnjakovići koji posebno vole otići samo na toalet i piliti jer mu objašnjavaš da kafić nije javni wc....sretno!
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 13:12   #85
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
otvaranje kafića nije znanstvena fantastika, no čini mi se da svi misle da je to način kako zgrnuti novce nabrzaka; ono; po sistemu- imam lovu, ulupa se u najam prostora, hrpu nepotrebnog oglašavanja, 2 konobarice po smjeni i ključ u bravu u roku od par mjeseci.

prvi prijedlog- ako ikako možeš, radi sam. ako te zakon veže, nađi konobara. krast će te konobar koji je na minimalcu, kojem visiš kao kobac nad glavom i urlaš na njega pred punom kafanom. ako te krade i uz koliko-toliko normalnu plaću i uvjete rada, daš mu otkaz.

fiskalizacija je dovela do savršenstva nemogućnost krađe, dakle, može te varati sa kavom. i navući ti poreznike na vrat. a onda si pokojni.

usput, zar svi baš mislite da je linić idiot? fiskalizacija je išla u 3 faze, a prvi na repertoaru bili su ugostitelji....ring a bell? pdv je išao dolje, porezno opterećenje se smanjilo...zašto? pa naravno da cijene nisu išle dolje, zašto i bi kada se nije moglo izvući živu glavu s onolikim nametima. mene je fiskalizacija i pdv na kraju oduševila. nadam se da su i ostale branše zadovoljne, hm, biti ću toliko naivna i vjerovati da će se davanja smanjivati i dalje, ali negdje se moralo početi.

nije tema, ali kada su već ugostitelji bacili na noge državu, i kada ih već svi toliko mrzite...tko je ono prijavio puno milijardi više...nemojmo jedni drugima skakati u oči.

na forumu sam oko godinu dana, i stalno nailazim na pametovanja i bukvice onih koji "uredno" plaćaju svoj porez, prodaju maltezere na crno i tako dalje...svi smo mi samo ljudi.

usput, budući ugostitelju, budi spreman biti psiholog i pridobiti gosta, koji je uvijek u pravu, jer sa jednom kavom je maltene kupio i dionice tvog kafića...prijetnji kako će otići na inspekciju jer si ovo ili ono...barem jednom tjedno...a nađu se tu i pametnjakovići koji posebno vole otići samo na toalet i piliti jer mu objašnjavaš da kafić nije javni wc....sretno!
Da li si ti radila u ugostiteljstvu? Činiš se kao netko tko zna o čemu priča? Misliš da je moguće krasti samo na kavama?
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 11:22   #86
radila sam, i još uvijek radim. zato i pametujem, jer jesam u tome i znam što to znači. blage veze nemam što znači raditi za nekoga. nikada nisam dobila plaću na tekući. dakle, prokleti privatnik. radila sam kao srednjoškolka kao servir po restoranima.

onaj tko krade, naći će način kako. mislim da je najlakše krasti na kavi, iako nije baš u trenutku isplativo, mislim, nije baš da možeš ukrasti milijunske iznose. svaki mlinac ima brojač, moderniji proizvođači zapakiraju kavu i imaju zasebne brojače, ali ja sam imala zdravoseljački pakiranu kavu, i majstora koji me pravio budalom vadeći kavu žlicom vani. sa sokovima, iliti svom komadnom robom je teže manipulirati jer se jednostavno izgubiš u svemu.

i konobari imaju veliku odgovornost, jer njihov pogrešan zbroj može vlasnika koštati zatvaranja. moj muž i ja radimo sami i koliko-toliko smo zadovoljni. sve vuče jedno drugo. najmovi su veliki, davanja za dorištenje terase također, ma masa tzv. parafiskalnih nameta koje zakonski moraš ispoštovati, nisu to samo plaće i računi za robu...sanitarni pregledi, dezinsekcija, deratizacija, vođenje knjiga, zaštite na radu, vatrogasni aparati,zamp....i to su troškovi koji stalno dolaze na naplatu, nikada ne staju...e sad...hoćeš li imati konstantu u prometu ili ne...ovisi i o tebi, i objektu, profilu gostiju, mjestu gdje je objekat... ide bez prestanka i neprestano ulaganje u imidž koji ti dobit donosi dugoročno. nema brze i lake zarade ni u jednoj branši.

financije? pa, ja zbilja ne tražim puno, osim da platim što slijedi vezano za naš obrt, i kućne račune. sve ovisi koliki su tvoji apetiti. ja sam zadovoljna sa onime što imam.

slušaj, upijaj i uči od svakog pomalo. ti si na kraju okosnica uspjeha, i budi spreman prihvatiti i uspjeh i neuspjeh kao dio života, jer život i jest pun uspona i padova.

gledaj na to ovako, promatraj, postoji objekt koji je npr. radio kao lud dok je bio u najmu. kada je najmodavac poćeo povećavati najam i na taj način otjerao najmoprimca te počeo raditi sam, objekt propadne u roku od jedne sezone. zašto?

zato jer novac nije sve. eto zašto.
u svakom slučaju, želim ti puno uspjeha u životu i u radu.

eh, da, zimski mjeseci odu i do 10000,00 u minus, u prvom kvartalu, u drugom kvartalu je prosječna zarada od kojih 10000,00, da bi u zadnjem kvartalu opet došli na nekakvu nulu...i tako stalno. nemamo kreditnog opterećenja i to je ono što nas hebeno drži.

čuvaj se, good luck.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 14:59   #87
Quote:
bubamara1205 kaže: Pogledaj post
radila sam, i još uvijek radim. zato i pametujem, jer jesam u tome i znam što to znači. blage veze nemam što znači raditi za nekoga. nikada nisam dobila plaću na tekući. dakle, prokleti privatnik. radila sam kao srednjoškolka kao servir po restoranima.

onaj tko krade, naći će način kako. mislim da je najlakše krasti na kavi, iako nije baš u trenutku isplativo, mislim, nije baš da možeš ukrasti milijunske iznose. svaki mlinac ima brojač, moderniji proizvođači zapakiraju kavu i imaju zasebne brojače, ali ja sam imala zdravoseljački pakiranu kavu, i majstora koji me pravio budalom vadeći kavu žlicom vani. sa sokovima, iliti svom komadnom robom je teže manipulirati jer se jednostavno izgubiš u svemu.

i konobari imaju veliku odgovornost, jer njihov pogrešan zbroj može vlasnika koštati zatvaranja. moj muž i ja radimo sami i koliko-toliko smo zadovoljni. sve vuče jedno drugo. najmovi su veliki, davanja za dorištenje terase također, ma masa tzv. parafiskalnih nameta koje zakonski moraš ispoštovati, nisu to samo plaće i računi za robu...sanitarni pregledi, dezinsekcija, deratizacija, vođenje knjiga, zaštite na radu, vatrogasni aparati,zamp....i to su troškovi koji stalno dolaze na naplatu, nikada ne staju...e sad...hoćeš li imati konstantu u prometu ili ne...ovisi i o tebi, i objektu, profilu gostiju, mjestu gdje je objekat... ide bez prestanka i neprestano ulaganje u imidž koji ti dobit donosi dugoročno. nema brze i lake zarade ni u jednoj branši.

financije? pa, ja zbilja ne tražim puno, osim da platim što slijedi vezano za naš obrt, i kućne račune. sve ovisi koliki su tvoji apetiti. ja sam zadovoljna sa onime što imam.

slušaj, upijaj i uči od svakog pomalo. ti si na kraju okosnica uspjeha, i budi spreman prihvatiti i uspjeh i neuspjeh kao dio života, jer život i jest pun uspona i padova.

gledaj na to ovako, promatraj, postoji objekt koji je npr. radio kao lud dok je bio u najmu. kada je najmodavac poćeo povećavati najam i na taj način otjerao najmoprimca te počeo raditi sam, objekt propadne u roku od jedne sezone. zašto?

zato jer novac nije sve. eto zašto.
u svakom slučaju, želim ti puno uspjeha u životu i u radu.

eh, da, zimski mjeseci odu i do 10000,00 u minus, u prvom kvartalu, u drugom kvartalu je prosječna zarada od kojih 10000,00, da bi u zadnjem kvartalu opet došli na nekakvu nulu...i tako stalno. nemamo kreditnog opterećenja i to je ono što nas hebeno drži.

čuvaj se, good luck.
Puno hvala!
neodoljivi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 22:36   #88
Pitanje, dakle otvaramo kafić, bla bla bla bla... Naišli smo na jedan zgodan prostor od nekih 130m2 na dobroj lokaciji koji stilski odgovara početnoj ideji i najam nije skup. Stvar je u tome što je taj lokal dosad funkcionirao kao restoran, znači treba obavit prenamjenu. Našla sam nekakvih članaka i savjeta o prenamjeni caffe bara u restoran ali obrnuto ne, pa me zanima da li mi itko ovdje zna reći koju riječ više o tome.

Prvenstveno, ciljamo na varijantu caffe disco bara (prostor odgovara po pitanju kvadrature i visine stropova) da imamo mogućnost raditi do 02:00. Znam da trebamo ugradit odgovarajuću ventilaciju i dobavit atest za istu kao i rješenje o provedenim mjerama protiv buke, što znači da moramo zvat inspekciju na teren da nam izda radnu dozvolu za caffe bar ili ako uspijemo za caffe disco bar.

Moje prvo pitanje je, znači nakon što završi kompletno uređenje i adaptacija prostora, koliko vremenski traje da inspekcija izađe na teren i izda dozvolu, pod pretpostavkom da je sve uredno. (Ne fantaziram da će biti, već trebam samo informaciju koliko ćemo otprilike morat čekat s radom da znam koliko rente moram pripremit).

Drugo pitanje, koja je to fora s tim ograničenjem za pušenje? Da li je to ikako na normalan način izvedivo u cijelom prostoru, uz ventilaciju naravno? Kako izvest onu foru da imaš odvojen dio za nepušače al da to nije vezano uz šank? I da li je takva preinaka jednostavno prevelika investicija?

Hvala unaprijed!
Groovie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2013., 19:21   #89
Novi sam na forumu i ovo mi je prvi post pa vezano uz temu.
NE ZABORAVITE

Knjigovođa od 800 do 1500 kn

Servis za čišćenje 1000-1500

ZAMP(grrrrrr) 300

Spomenička renta(grrrrr) 200

Grad Zagreb koomunalna i vodna naknada(grrrr) 450

GSKG 200

Voda 600-800

Struja 1500-2000

Čistoća 71

Plin 200-800

Hrt(grrrrr) 81

Novine(jutarnji,24,večernji) 500

Internet,telefon,TV sportski paket + 500

Razno razne komore+turistička zajednica 500

Davanja 1 radnik 1800+plaća

Davanja vlasnik 1800

PDV

POTROŠNJA

Predujam poreza na dohodak 500+(zavisi od prometa)

oko 23,500.00 kuna+ PDV i POTROŠNJA(zavisi od prometa) za birc 59 m2 sa dvoje zaposlenih + vlasnik...MJESEČNO
orli is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2013., 14:38   #90
jel knjigovodja obavezan i za obrtnike ili samo za doo?
Znam dosta obrtnika koji su si sami knjigovodje preko racunalnog programa....

Servis za čiščenje? jer to obavezno ili?

zar nisu davanja 1000 + placa?

zasto zamp? jer to obavezno?
online "deezer" je 30kn mjesecno...

kakve veze ima turisticka agencija s ugostiteljem?
Uglavnom,
Ja i supruga posjedujemo poslovni prostor u Vukovaru, 50m2 + Wc-i + mali skladisni prostor.... Nije centar, al je kvart na drzavnoj cesti
Planiramo otvoriti mali pub...

racunali smo da bi nas polovni inventar izasao oko 50-60000 kn
Uracunajmo tu jos sve one komisije, legalizacije i sl. racunam jos nekih 30-ak tisuca...
dakle, ulaganja do samog otvaranja bi bila oko 100.000 kn

E sad. posto sam ja zaposlen, za pocetak bi radila supruga i jos jedan djelatnik...

ja sam racunao da su mjesecna davanja 10-15000 kn
znaci da bi da pokrijem mjesecne troskove morao imati promet od 30-ak tisuca kuna sto je 1000 kuna dnevno prometa (ajmo rec 500kn profita).
To bi bilo oko 100 pica dnevno (racunam da je 5kn zarda/profit od jednog pica)....

ako sam negdje pogrijesio ispravite me.....
koma.hc is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2014., 01:43   #91
Quote:
koma.hc kaže: Pogledaj post
jel knjigovodja obavezan i za obrtnike ili samo za doo?
Znam dosta obrtnika koji su si sami knjigovodje preko racunalnog programa....

Servis za čiščenje? jer to obavezno ili?

zar nisu davanja 1000 + placa?

zasto zamp? jer to obavezno?
online "deezer" je 30kn mjesecno...

kakve veze ima turisticka agencija s ugostiteljem?
Uglavnom,
Ja i supruga posjedujemo poslovni prostor u Vukovaru, 50m2 + Wc-i + mali skladisni prostor.... Nije centar, al je kvart na drzavnoj cesti
Planiramo otvoriti mali pub...

racunali smo da bi nas polovni inventar izasao oko 50-60000 kn
Uracunajmo tu jos sve one komisije, legalizacije i sl. racunam jos nekih 30-ak tisuca...
dakle, ulaganja do samog otvaranja bi bila oko 100.000 kn

E sad. posto sam ja zaposlen, za pocetak bi radila supruga i jos jedan djelatnik...

ja sam racunao da su mjesecna davanja 10-15000 kn
znaci da bi da pokrijem mjesecne troskove morao imati promet od 30-ak tisuca kuna sto je 1000 kuna dnevno prometa (ajmo rec 500kn profita).
To bi bilo oko 100 pica dnevno (racunam da je 5kn zarda/profit od jednog pica)....

ako sam negdje pogrijesio ispravite me.....
Dakle, mislim da nisi dobro izracunao..

Ako supruga ili ti nemate iskustva sa vodjenjem knjigovodstva mislim da, bar u pocetku, knjige nikako ne bi trebali voditi sami jer cete se zapetljat prije nego sto krenete. Tu postoji hrpa pravila, zakona koji se cesto mjenjaju i ne znam koliko bi bilo pametno da nemate nekoga da vas vodi kroz to. Svakako i knjigovodja kosta, kako koji, kod nas se krece oko 2, 2 i po tisuce na mj.

Sto se tice ciscenja, tu se da ustedjeti ako cete supruga i ti cistit sami lokal.

Naravno da je zamp obavezan, kao i npr racuni koje ces svaki mjesec dobivat od gospodarske komore, pa spomenicka renta (koja je nama, divnih 880 kuna mjesecno), pa su ti tu dnevne novine koje ljudi citaju (mi kupujemo 3 razlicitih) povremeno i neke tjedne, hrt (a mozda se odlucis i za max tv i neke sportske pakete koje ekipa voli gledat).
Tu ti nisam ni spomenula vodu, struju..

Robu koju narucujes takodjer placas.. a nije ti bas to sve tako bajno kako ti se cini.

Place i davanja na place..sanitarne knjizice..

Obzirom da tek otvarate, imat cete tu, osim troskova uredjenja, pretpostavljam i neku reklamicu, da ljudi cuju za vas..

(ne znam kako planirate raditi, ali ako budete kao vecina nas, zaboravite slobodne nedjelje, blagdane i mir bozji bar jedan jedini dan u tjednu, kao i u vecini privatnih poslova moras bit na raspolaganju non stop..samo sto neka uredska firma zatvara bar oko 17h a vama se moze desit opsadno stanje u 23h navecer jer su vam dobauljala 2 lokalna cugera pa par sati provedete s njima u policiji davajuci iskaz tko je prvi poceo )

Vjerujem da ste optimisticni, ali pretpostavljat kakav ce bit promet te moze jako zeznut..sta ako ti se desi da ti se zareda nekoliko dana vrlo loseg prometa..cijela tvoja financijska konstrukcija pada u vodu..

Moj bi savjet bio:
- sjesti sa nekim ugostiteljem, pitati par savjeta i pitati ga da ti navede koje sve racune on mjesecno mora placati bez obzira kako radio
- sjesti sa knjigovodjom da vas malo uputi kako stvari funkcioniraju
- sjesti sa suprugom i dati odgovor na pitanje: sto mi imamo da ce ljudi bas kod nas doci na kavu, pivo? Lokaciju, ugodan ambijent, ok cijene,odlicnu kavu, stimung..Morate imati nesto drugacije od drugih, da ljudi izaberu vas umjesto nekog drugog kafica.

Zelim vam puno srece i puno upornosti, cesto ljudi misle kak je taj posao easy money, al vjerujte ugostiteljstvo je krvav posao, pogotovo u ova vremena.

Ispricavam se na dugom postu.
__________________
i'd rather dance
ChicChic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 18:36   #92
Da ne pokrećem novu temu, imam nekoliko pitanja vezanih uz obavezna davanja.

Zašto je ZAMP obavezan. Što ako puštamo isključivo stranu muziku, bilo to đuboks ili neki drugi izvor, i ako ne koristimo radio, već internet radio uz poneku živu svirku?

Nadalje, kako se računa prostor kafića, da li skladište i wc za zaposlenike i goste ulaze u kvadraturu te koliko sjedećih mjesta ide na metar kvadratni (npr na 50m2)?

Mlad sam i poprilično neiskusan (barem što se tiče vođenja ugostiteljskog objekta, dok su mi ostali koncepti poznati). Imam volje i energije, viziju prostora te nekoliko ljudi, uključujući i jednog iskusnijeg konobara sa majstorskim ispitom koji bi sudjelovali u pokretanju "birca".
Ideje za uređenje su također iz kućne radinosti (izrada drvenog namještaja, jastuka, stolica, stolova i šanka). Najveći problem je kako doći do novca za stvari koje ne mogu napraviti sam ili uz pomoć bližnjih. Naime nisam toliko naivan i znam da trebam dogledno vrijeme računati na minus dok se posao ne pokrene do neke pozitivne nule. Problem je kako isplaćivati plaće i ostala davanja do tada. Ne mogu dignuti kredit jer nemam osnove za to (bez imovine, trenutni posao je ugovor na godinu dana).

Kome se mogu obratiti za nekakvu početnu investiciju, tj koliko bi uopće trebao imati da pokrijem troškove sljedećih 6mj do 12mj (opremanje računam posebno, kavomat pod sponzorstvom i nešto rabljene opreme, ostalo opremanje ručni rad, moja izrada i cijena materijala).

Kakva su vam iskustva sa najmodavcima, da li je moguće pogoditi se sa njima za odbijanje cijene najma za uređenje prostora i slično, te možda kakav poček od 3 mjeseca?


Kad je već ovako dug post da napišem malo o ideji. Pubovska atmosfera sa repariranim i namještajom kućne izrade, veličina prostora 50-80 kvadrata, tu i tamo kakva živa svirka (1 osoba) i happy hour. Dobra ponuda pive te kvalitetne kave i snackova uz oboje. Znači nekakva ponuda kakve nema drugdje. Nemam prevelike apetite i cilj mi je zaposliti sebe i još nekoliko ljudi te da budem sposoban isplaćivati plaće.
nunc fluens is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 20:10   #93
Quote:
Nadalje, kako se računa prostor kafića, da li skladište i wc za zaposlenike i goste ulaze u kvadraturu te koliko sjedećih mjesta ide na metar kvadratni (npr na 50m2)?

Mlad sam i poprilično neiskusan (barem što se tiče vođenja ugostiteljskog objekta, dok su mi ostali koncepti poznati). Imam volje i energije, viziju prostora te nekoliko ljudi, uključujući i jednog iskusnijeg konobara sa majstorskim ispitom koji bi sudjelovali u pokretanju "birca".
Ideje za uređenje su također iz kućne radinosti (izrada drvenog namještaja, jastuka, stolica, stolova i šanka). Najveći problem je kako doći do novca za stvari koje ne mogu napraviti sam ili uz pomoć bližnjih. Naime nisam toliko naivan i znam da trebam dogledno vrijeme računati na minus dok se posao ne pokrene do neke pozitivne nule. Problem je kako isplaćivati plaće i ostala davanja do tada. Ne mogu dignuti kredit jer nemam osnove za to (bez imovine, trenutni posao je ugovor na godinu dana).

Kome se mogu obratiti za nekakvu početnu investiciju, tj koliko bi uopće trebao imati da pokrijem troškove sljedećih 6mj do 12mj (opremanje računam posebno, kavomat pod sponzorstvom i nešto rabljene opreme, ostalo opremanje ručni rad, moja izrada i cijena materijala).
Kakva su vam iskustva sa najmodavcima, da li je moguće pogoditi se sa njima za odbijanje cijene najma za uređenje prostora i slično, te možda kakav poček od 3 mjeseca?


Kad je već ovako dug post da napišem malo o ideji. Pubovska atmosfera sa repariranim i namještajom kućne izrade, veličina prostora 50-80 kvadrata, tu i tamo kakva živa svirka (1 osoba) i happy hour. Dobra ponuda pive te kvalitetne kave i snackova uz oboje. Znači nekakva ponuda kakve nema drugdje. Nemam prevelike apetite i cilj mi je zaposliti sebe i još nekoliko ljudi te da budem sposoban isplaćivati plaće.
Imaš sve al najbitnije nemaš ... a bez para nema ništa ... i mislim da bez toga dalje ne ide ... ideju zadrži dok se malo ne opariš ...

Možda investitoru kojem će se tvoja ideja svidjet ... te ako njega uvjeriš da je je ta tvoja ideja dobra investicija ... ili zovi kumove iz nemačke da pošalju evre ...

Banku ćeš teško uvjerit za početak jer mirko poduzećima praktički ne daju ništa ... daju neku siću al to ti je za 2-3 mjeseca ... a teško je i tako nešto dobit jer iza sebe moraš imat briljantna financijska izvješća, sve te nove firme se otvaraju radi otpisa dugova i raznih prevara .... tako da ako misliš da će ti netko dat pare samo zato kaj si registrirao firmu ... ne bu išlo ...

Odgoda najma ovisi o najmodavcu ali to teško da će ti netko dati na lijepe oči ... pogotovo u današnja vremena, jedino možda neki veći igrač ... al ti moraš imat nešto čime će se on osigurat

Ne govore svi bezveze da je početak uvijek najteži ....
PowerG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 05:06   #94
kafić

pozdrav!

ovako..imam u planu otvoriti kafić. Kafić je bio zatvoren zbog porezne inspekcije(prijasnji vlasnik), sto znaci da necu morati dati davanja za sanitarnu inspekciju i ona tehnička sranja. imam i godisnji plan ostvarivanja ciljanog dohodka za 2015 godinu. zanima me samo sta mi je jos potrebno. otvorio sam obrt i firmu tako da sam i to riješio. pitanje jel jos sta potrebno? molim odg ..hvala
gogiliman is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 19:01   #95
:beer:
bobibobi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 11:53   #96
Pozdrav,

Planiram otvoriti kafić. Znam da najprije moram otvoriti obrt (j.d.o.o.). Sta je sljedece i da li bi mogao krenuti u taj posao sa ulaganjem 50 000 kn ?
U što najviše treba uložiti i na što se najviše potroši ?
bijeli andjeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 15:16   #97
Quote:
bijeli andjeli kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

Planiram otvoriti kafić. Znam da najprije moram otvoriti obrt (j.d.o.o.). Sta je sljedece i da li bi mogao krenuti u taj posao sa ulaganjem 50 000 kn ?
U što najviše treba uložiti i na što se najviše potroši ?
Valjda potpisati ugovor sa vlasnikom prostora o najmu ,prijavit pocetak rada,usput saznas sve nije komplicirano.
Nego bitnije ti je da sve dobro snimis ,saznas ako se saznati da, koliki su ti troskovi i koliko dnevno tribas raditi da bi ti nesto ostalo, jel imas prostora za nekakav napredak tipa prosirenja terase i slicno.
Da skratin ako to otprilike mos poslozit,saznat i vidis da ti popodne tribas radit da bi se pokrija a nemas nekog prostora za napredak bizi od toga,ne zaboravi da kad eventualno zatvoris birtiju stizu racuni od proslog miseca a ti nemas taj misec rada da zaradis da bi to poplaca jer ne radis,bizi od toga ako vidis da se vrtis u krug ,bolje konobari za nekog pa nek ti se gazda vrti u krug
stipsa123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2016., 19:50   #98
Otvorio pre manje od dva meseca.
Mali je, ali slatko izgleda..
Nemam pijance, dolaze uglavnom poslovni ljudi, porodice...
Sa vrlo malo para sam ga pokrenuo ali se i potpuno istrosio...kasnije cu ulagati da izgleda sve lepse...sad mi je bitno samo da ne udjem u neki finansijski zaostatak.
Nisu velike cifre za placanje kao kod drugih..zasad..
nemam radnike
zakup 75e
drzavi 80e
struja 5e
knjigovodja 40e
basta 50e
itd...
Naravno...i pazar je manji u odnosu na barove i fensi kafice...oko 6000 dnevno u proseku..
__________________
"Da bi ti potkovica donela sreću, moraš raditi kao konj."
Goku ssj is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 08:53   #99
Quote:
Goku ssj kaže: Pogledaj post
Otvorio pre manje od dva meseca.
Mali je, ali slatko izgleda..
Nemam pijance, dolaze uglavnom poslovni ljudi, porodice...
Sa vrlo malo para sam ga pokrenuo ali se i potpuno istrosio...kasnije cu ulagati da izgleda sve lepse...sad mi je bitno samo da ne udjem u neki finansijski zaostatak.
Nisu velike cifre za placanje kao kod drugih..zasad..
nemam radnike
zakup 75e
drzavi 80e
struja 5e
knjigovodja 40e
basta 50e
itd...
Naravno...i pazar je manji u odnosu na barove i fensi kafice...oko 6000 dnevno u proseku..
Koliko je tih 6000 u kunama
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 04:01   #100
Ugrubo, za dobiti kune, podijeliš sa 16.

Ovo ti je ugrubo 50 eura, a točno 48.78 eura možeš kupiti sa 6000 rsd.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:13.