Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2015., 18:29   #121
zahvaljem
Rabarbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:19   #122
Može li mi netko reći, da li je poslodavac obavezan isplatiti otpremninu radniku koji ode u starosnu mirovinu???
Radnik je navršio 65.godina starosti.
U Zakonu o radu to nigdje nisam pronašao.
Unaprijed hvala.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 14:49   #123
Samo ako je to navedeno u pravilniku ili kolektivnom ugovoru, inače ne.

Otpremnina za mirovinu ne isplaćuje se prema ZOR-u, nego je regulirana Zakonom i pravilnikom o porezu na dohodak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 23:14   #124
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći, da li je poslodavac obavezan isplatiti otpremninu radniku koji ode u starosnu mirovinu???
Radnik je navršio 65.godina starosti.
U Zakonu o radu to nigdje nisam pronašao.
Unaprijed hvala.
"Pravilnika o porezu na dohodak", članak 13. stavak 2. točka 20.
Ako ovih 8000 kn nisu navedeni u aktima tvoje firme, onda nazalost nista od otpremnine.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2015., 23:32   #125
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Je q!
Najprije ideš na minimalac ta tri mjeseca i onda ti je to osnova za otpremninu!
Ima još jedan način: stavi te na minimalac, a onda na 4 sata :klap:
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 08:13   #126
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
"Pravilnika o porezu na dohodak", članak 13. stavak 2. točka 20.
Ako ovih 8000 kn nisu navedeni u aktima tvoje firme, onda nazalost nista od otpremnine.
Hvala Darsey i Clim.
A ako se poslodavac odluči isplatiti otpremninu, iako nije navedena u kolektivnom ugovoru i ugovoru o radu, pretpostavljam da može neoporezivo do 8.000kn
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2015., 09:59   #127
Pitanje.
Dobila sam otkaz krajem godine.

Firma je u predstečaju.
Zaostale plaće sam uspjela izvući, ali sam bezobrazna pa želim i svoju
otpremninu, koju nemaju namjeru isplatiti (izdvajam iz razgovora sa bivšim direktorom: šta će ti otpremnina, kad si se zaposlila ponovno...).
Dali je moguće, sa obračunom otići na Finu i naplatiti se?
__________________
NG 2012
ema1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 09:35   #128
MOlim pomoć..Prijatelj je radio 10 god. u firmi,dobio poslovno uvjetov.otkaz i isplaćeno mu je 82000 kn otpremnine..Hoce li on morati platiti kakav porez na tu otpremninu? Boji se "čestitke"od Porezne uprave..Molimo vas pomoć..
Linanina is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2016., 09:52   #129
čl.13 toč.21 http://www.porezna-uprava.hr/hr_prop...i.aspx#id=pro6
http://profitiraj.hr/porezni-tretman...te-otpremnine/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2016., 18:59   #130
Imam jedno pitanje na koje bi lijepo molio strucnu osobu odgovor;

Sklopljen je sporazumni raskid ugovora o radu s danom 15.10.2016. te dogovorena otpremnina za 13 godina staza.

S obzirom da osoba ima otvoren zasticeni racun ( ovrhe ) interesira me na koji racun ce sjesti otpremnina, zasticeni ili tekuci te hoce li se vjerovnik naplatiti i ako hoce na koji iznos - %.

Unaprijed zahvalan!
Tirao is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 19:41   #131
Slučaj:
Radnik radi 10 godina u firmi puno radno vrijeme (8 sati). Zbog manjka posla zadnja tri mjeseca radi pola radnog vremena (naravno, isplaćuje mu se manja plaća). Nakon toga dobiva otkaz.

Da li se i u tom slučaju uzima kao osnovica trećina bruto plaće u zadnja 3 mjeseca puta godine staža u firmi?

Ako je tako onda je to perfidan slučaj gdje poslodavac zakida radnika za pravedan iznos otpremnine. Postoji li neka stavka u zakonu za pravednije rješenje takvog slučaja?
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2017., 13:10   #132
Tako piše u zakonu.Trećina plaće je minimum a pitanje je što piše u kolektivnom,pravilnikomm o radu ili ugovoru o radu.

čl.126 st 2 i 3 zakona
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 18:43   #133
Poštovani

molila bih savjet, moj muž radi 20g u firmi ( više od 600 zaposlenih) koja je sada prodana drugome, sa novim vlasnikom još nije potpisao ugovor, pitanje da li ima pravo na otpremninu ako ne potpiše novi ugovor( uvjeti u novoj nisu najbolji) i ako ima na koji način.
Hvala
lasta 45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2017., 19:08   #134
Zakon o radu propisuje obavezu isplate otpremnine samo kod poslovno uvjetovanog otkaza (i u još jednom slučaju.. al to vama nije opcija ).
Dakle, ako bude tehnološki višak ima pravo na otpremninu prema zakonu o radu.

Ostale otpremnine se isplaćuju prema zakonu o porezu na dohodak i nisu zakonska obaveza, nego samo mogućnost.
Da li ta mogućnost postoji u firmi tvog muža , to morate pogledat u pravilniku ili kolektivnom ugovoru.

S obzirom da se radi o tako velikoj firmi, pravilnik moraju imati, a da li imaju kolektivni to ovisi o djelatnosti. Detalje će mu znati reći u sindikatu. (jer tako velika firma sigurno ima sindikat).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 14:24   #135
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tako piše u zakonu.Trećina plaće je minimum a pitanje je što piše u kolektivnom,pravilnikomm o radu ili ugovoru o radu.

čl.126 st 2 i 3 zakona
Onda bi trebalo dopuniti zakon. Nemaju svi kolektivni ugovor niti su takve pojedinosti navedene u ugovoru o radu.
Royal Red is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 20:24   #136
Quote:
lasta 45 kaže: Pogledaj post
molila bih savjet, moj muž radi 20g u firmi ( više od 600 zaposlenih) koja je sada prodana drugome, sa novim vlasnikom još nije potpisao ugovor, pitanje da li ima pravo na otpremninu ako ne potpiše novi ugovor( uvjeti u novoj nisu najbolji) i ako ima na koji način.
Hvala
Na temelju "Otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora" clanak 123. ZOR-a, ako ne potpise ugovor o radu trebao bi ostati vazeci stari ugovor a kako to novom poslodavcu nece odgovarati trebao bi ponuditi "Otkaz postojeceg ugovora o radu s ponudom izmijenjenog ugovora", i vjerojatno ce mu ponuditi isti ugovor koji mu je vec nudio, ako ga ne potpise u roku 8 dana automatski mu ide zakonski otkazni rok i nakon tog roka automatski nastupa otkaz.
Takvim otkazom ima sva prava na burzi i ima pravo na otpremninu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 05:01   #137
Pravo na otpremninu?

Pozdrav ljudi, ako može mala pomoć.

Radim na benziskoj postaji već 12 godina i sad se spominje da ce poduzeće (d.o.o.) možda biti dano u franšizu (najam).

Koliko znam, radnik ima pravo na otpremninu ukoliko se raskine ugovor o radu od strane poslodavca, ako otkaz nije uzrokovan ponašanjem radnike te radnik mora biti zaposlen minimalno dvije godine neprekidno kod istog poslodavca. Znači, svi uvjeti su kumulativno ispunjeni.

Recimo sad da benziska ide u franšizu. Raskida mi se ugovor sa starim poduzećem i trebao bi sklopiti novi ugovor o radu sa novim poduzećem, jel tak? Numerirat ću pitanja radi lakših odgovora.

1. Zanima me kakav bi trebao biti raskid ugovora o radu sa starim poslodavcem? Da li je to onda sporazumni raskid ili nešto treće? Brine me ako potpišem sporazumni, da ne izgubim pravo na otpremninu.... Pretpostavljam da bi to trebao biti poslovno uvjetovani raskid ugovora i da li to mora pisat u ugovoru?

2. Da li prilikom raskida ugovora o radu mora biti navedeno da radnik ima pravo na otpremninu? Da se ne bi dogodilo da potpišem novi ugovor, otpremnine nema i da onda moram ić po pajser u auto da u miru porazgovaramo

3. Ne znam točno kako funkcionira poslovanje i preuzimanje poduzeća, ali da li je moguće da gazda proda preuzimatelju upravljački poslovni udio u poduzeću i da ostanem dalje zaposlen kod istog poslodavca (ista tvrtka) bez otpremnine ili slicno?

I zadnje - što se dogodi ako gazda kaže da nema novca za isplatu otpremnina? Pretpostavljam da je sljedeći korak naplata iz imovine poduzeča, ali kako da poduzeće proda jedinu zgradu koju ima i dalje proslijedilo to isto poduzeće preuzimatelju?

Nadam se da nije puno za odg.
Madman500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 11:25   #138
Kod sporazumnog nemaš pravo na otpremninu.
http://www.iusinfo.hr/DailyContent/T....aspx?id=13291
http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/...og-poslodavca/
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2017., 14:49   #139
Ako ne zelis prelaziti u novu firmu nikako ne potpisuj sporazumni raskid ugovora o radu, gubis prava na burzi i pravo na otpremninu.
Ako je poslovno uvjetovani raskid ugovora o radu tako i mora pisati na rjesenju, u poslovno uvjetovanom raskidu bi trebalo pisati i dio o otpremnini.
Sve zavisi kakav ugovor ce sadasnj vlasnik napraviti sa buducim vlasnikom, procitaj si Članak 137. ZOR-a "Prenošenje ugovora na novog poslodavca"
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 04.04.2017. at 15:04.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 00:16   #140
Može, hvala na infu! :klap:
Madman500 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:02.