Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2016., 12:10   #781
Puno ti hvala na odgovoru, a pogotovo na ovome: " reci mami" . To je situacija naših poznatih i jednostavno je tražen savjet za njih. Još jednom puno hvala na odogovoru.

poz,
vrapce09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 12:36   #782
Alimentacija

U postupku sam rastave.Kod supruge ostaje dijete od 14god.,a kod mene studentica koja redovito studira.Ona traži alimentaciju koju sam ja voljan plačati ali me zanima da li i ja imam pravo tražiti alimentaciju za dijete koje živi kod mene i studira.Inače žena radi i ima tri puta veću plač od mene.Rashodi za studenta i osnovnoškolca su neusporedivi.
Tegrat is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2016., 12:47   #783
naravno da imas i trebas
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 11:31   #784
Quote:
Tegrat kaže: Pogledaj post
U postupku sam rastave.Kod supruge ostaje dijete od 14god.,a kod mene studentica koja redovito studira.Ona traži alimentaciju koju sam ja voljan plačati ali me zanima da li i ja imam pravo tražiti alimentaciju za dijete koje živi kod mene i studira.Inače žena radi i ima tri puta veću plač od mene.Rashodi za studenta i osnovnoškolca su neusporedivi.

ako ona traži alimentaciju onda se malo pogubila. kako traži ona tako možeš tražiti i ti. ali kako je tvoje djete starije ti si u prednosti.
donto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 12:35   #785
Pozdrav, molila bih vas za pomoć, ako može.
Dakle, moj partner iz prvog braka ima dijete za koje plaća alimentaciju od razvoda (5 godina).
Dijete je ove godine maturiralo i sada upisuje fakultet.

Mali ima 19 godina, upisao je stručni studij i plaća školovanje 2700 kn po godini.

Moje je pitanje da li postoji obaveza plaćanja alimentacije i u slučaju da se dijete ne školuje redovno, već je upisalo stručni studij?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći i odgovorima!
Bijeli badem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 13:23   #786
Zašto misliš da stručni studij ne spada u redovno školovanje?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 13:24   #787
Quote:
Bijeli badem kaže: Pogledaj post
Pozdrav, molila bih vas za pomoć, ako može.
Dakle, moj partner iz prvog braka ima dijete za koje plaća alimentaciju od razvoda (5 godina).
Dijete je ove godine maturiralo i sada upisuje fakultet.

Mali ima 19 godina, upisao je stručni studij i plaća školovanje 2700 kn po godini.

Moje je pitanje da li postoji obaveza plaćanja alimentacije i u slučaju da se dijete ne školuje redovno, već je upisalo stručni studij?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći i odgovorima!
koliko alimentaciju plaća trenutno?
donto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 14:29   #788
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da stručni studij ne spada u redovno školovanje?
Zato što sam ja ostala bez alimentacije kada sam upisala fakultet kao redovni student po osobnim potrebama (davno sam studirala ). Obzirom na to da se i ovdje radi o tome da se plaća fakultet, a nije na teret ministarstva bilo bi logično da se ne radi o redovnom školovanju. No, znam da se zakon mijenjao, pa zato i pitam.

Quote:
donto kaže: Pogledaj post
koliko alimentaciju plaća trenutno?
1200 kn koliko su odredili da plaća prilikom brakorazvodne parnice. Naravno, kao što je jedino normalno i logično financijski daje sinu prema potrebi (100,200,500 kn i kupuje što treba,plaća instrukcije itd).
Bijeli badem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2016., 14:24   #789
Post Alimentacija: Studiranje

Slijedom okolnosti i zdravstvenih tegoba moram upisati izvanrednu ponavljačku godinu na fakultetu. Po statutu faksa kasnije se nikako ne mogu vratiti na redoviti studij. Pitanje: Gubim li u tom slučaju pravo na alimentaciju?
Rikardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 13:10   #790
Kod određivanja iznosa alimentacije se uzima u obzir ukupna imovina?

Dali se uzima u obzir i stambeni kredit?
donto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 08:56   #791
Quote:
Bijeli badem kaže: Pogledaj post

1200 kn koliko su odredili da plaća prilikom brakorazvodne parnice. Naravno, kao što je jedino normalno i logično financijski daje sinu prema potrebi (100,200,500 kn i kupuje što treba,plaća instrukcije itd).
po čemu bi to bili jedino normalno i logično? logično je da i ti daješ dio novaca. ako on da 1200, ti npr 800 znači da sin ima 2000kn na mjesec.

Tvoj bivši daje jer ima dovoljno, a to nikako nije njegova obaveza.
donto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2016., 19:54   #792
Zahtjev za alimentaciju - predložak

Pozdrav svima,

molio bih predložak zahtjeva za alimentaciju.
Znači konkretan predložak bez filozofiranja.
Tražio sam na forumu ali ništa nisam pronašao.
Treba mi za sutra 20.10.2016.

Hvala!
briano is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 09:05   #793
Pozdrav

Da li netko možda zna šta se događa sa ovrhom nakon šta dijete postane punoljetno?
Naime..otac zbog ne plačanja alimentacije ima ovrhu ...no,ne radi...
Dijete uskoro navršava 18 godina..
Da li ocu ostaje ovrha ..(u slučaju da se ikada zaposli)

Hvala..
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 01:20   #794
Pa ostaje ovrha dok se ne naplati iznos koji je trebao biti naplaćen do djetetove 18.-e godine, a i nakon toga je otac dužan plaćati ako se dijete nastavi školovati.
__________________
"Da, poreze treba plaćati. Ali, u ovom slučaju ne treba plaćati porez." - poslanje po Kolindi, 30.04.2015.
HDZ počinje tamo di asfalt prestaje https://www.youtube.com/watch?v=jUc5867hNik&ab_channel=PIXIX
kiss me is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2017., 10:37   #795
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Pa ostaje ovrha dok se ne naplati iznos koji je trebao biti naplaćen do djetetove 18.-e godine, a i nakon toga je otac dužan plaćati ako se dijete nastavi školovati.
Znači...i ako se dijete zaposli nakon 18 te,ostaje ovrha dok se ne naplati iznos koji je trebao biti naplaćen.

Da li postoji zakonski rok koliko dugo stoji ta ovrha?Npr.ako je on 5 godina..i otac za tih 5 godina ne radi...ovrha se briše?
Imovine nema.
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2017., 17:59   #796
Pozdrav,

decko i ja bili smo 3 godine u vanbračnoj zajednici i imamo djete od 3 godine. nedavno smo se razisli, on je otišao zivjeti kod mame, ali smo dogovorili sporazumno plaćanje alimentacije(na rekla kazala). Naime mi bi to sada "ovjerili kod javnog bilježnika". Ono što me zanima i što tražim, a ne mogu nigdje pronaci je primjer sporazumnog ugovora o alimentaciji. Mislili smo ga sami napisat i dati ovjeriti.

Da li se to može tako, da li netko od vas ima mozda neki primjerak tog ugovora ili primjer ugovora zatražim kod bilježnika?

Hvala
naamahkali is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2017., 11:00   #797
Quote:
naamahkali kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

decko i ja bili smo 3 godine u vanbračnoj zajednici i imamo djete od 3 godine. nedavno smo se razisli, on je otišao zivjeti kod mame, ali smo dogovorili sporazumno plaćanje alimentacije(na rekla kazala). Naime mi bi to sada "ovjerili kod javnog bilježnika". Ono što me zanima i što tražim, a ne mogu nigdje pronaci je primjer sporazumnog ugovora o alimentaciji. Mislili smo ga sami napisat i dati ovjeriti.

Da li se to može tako, da li netko od vas ima mozda neki primjerak tog ugovora ili primjer ugovora zatražim kod bilježnika?

Hvala
savjetuj se sa odvjetnikom da nebi na svoju ruku isla nenamjerno isla na stetu djeteta zbog recimo premale alimentacije ako je ovaj u mogucnosti placati puni iznos
svakako pokreni na sudu sluzbeno odredivanje alimentacije,mozete se dogovoriti za iznos i pred sudom, a sud ce vec uvaziti ako je dogovoreni iznos realan umjesto da bacate novce za biljeznika
do sluzbene odluke suda otac moze svojevoljno doprinositi za dijete koliko moze/hoce, ali neka postoji neki dokaz o tome...npr. neka ti posalje iznos postom pa ima uplatnicu kao dokaz
WIKY is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2017., 21:03   #798
pozzz ovako mene zanima od kad je roditelj duzan placati alimentaciju za djecu dali od dana kada je pokrenut razvod braka ili kada je postupak razvoda zavrsen?
denderemandea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 23:31   #799
Quote:
denderemandea kaže: Pogledaj post
pozzz ovako mene zanima od kad je roditelj duzan placati alimentaciju za djecu dali od dana kada je pokrenut razvod braka ili kada je postupak razvoda zavrsen?
Pa vjerojatno od dana kada mu sud odredi cifru?
Mislim....jasno je da bi moralno trebao plaćati od dana kada vise nije sa djetetom....ali realno....ceka se odluka suda o postotku plaće....i rješenje......
Ovisno u kakvim ste se okolnostima razveli

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
tintilinic100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 15:09   #800
Quote:
denderemandea kaže: Pogledaj post
pozzz ovako mene zanima od kad je roditelj duzan placati alimentaciju za djecu dali od dana kada je pokrenut razvod braka ili kada je postupak razvoda zavrsen?
od dana kada je napustio zajedničko domacinstvo. Možete se složiti da je to od kada je pokrenuta brakorazvodna parnica. A možete i pristati da placa od trenutka donošenja presude ( ali i ne morate, imate pravo tražiti retrogradno zaostatke )
linija11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.