Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2006., 20:11   #21
Quote:
=Uzmimo primjer da netko nikad u zivotu nije vidio ni jednu jedinu zivotinju i nikad nitko nije umro toj osobi. Da li ta osoba moze biti empaticna prema nekome kome je umro pas? I do koje mjere?

Jel ti zbilja ztnas sto je empatija?
Nekako mi se cini da ti bas i nisi empaticna.
Moze biti empatican do "kraja", zato jer se ljudi zamisljaju u neugodnim situacijam ako ti to nije poznato.
Pa cak se i ne mora zamisljati u neugodnim situacijam jer ja empatiju nazivam darom,covjek moze osjecati bez obzira jel mu se to dogodilo ili ne!
__________________
Tko kaze da zivis pravi zivot mozda je to samo zabluda...
Opsesija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2006., 22:23   #22
Quote:
Doloromos kaže:
Empatija ili suosjecajnost,kako je biti u tudoj kozi...
Koje mane a koje pozitivne strane empatije?
Smatram da je ima pre malo kod ljudi....i zivotinja,salim se

Za pocetak smatram da je to odlicna osobina jer koristi na drugciji nacin gledanja na stvari,perspektivu.

Negativno je kad si temperamenta i imas veliku empatiju pa previse tudi osjecaji utjecu na tebe......

Ima tko nesto za podjelit?
Dobro je imati određenu, ali nikako ne preveliku dozu empatije. Današnji svijet je preokrutan da bismo bili "previše empatični". Nažalost........

trommel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2006., 23:40   #23
Quote:
trommel kaže:
Dobro je imati određenu, ali nikako ne preveliku dozu empatije. Današnji svijet je preokrutan da bismo bili "previše empatični". Nažalost........

evo, prvi put pišem post na ovoj stranici, i baš mi je drago što je otvorena ova tema za raspravu! sa potpunom sigurnošću mogu reći da sam ja "previše empatična"... nažalost, to je itekako velika mana u današnjem svijetu, ali naučila sam se (tj. još uvijek učim) kontrolirati... možda mi neki od vas neće vjerovati, no to dajem njima na dušu... znam kako je osjećati se bespomoćno, dok ti podsvijest govori da možeš nešto učiniti... onda to učiniš, svi ti zahvaljuju... i poslije toga, neprestano te traže za pomoć, i ti im odlučiš pomoći, jer voliš pomagati, jer ti je lakše... no nakon određenog vremena, to te počne stašno iscrpljivat i vjerujte mi na riječ nije lako onda odmetnuti se od ljudi koji su već ovisni o tebi... upravo zbog toga, nisam imala normalnog sna već 2 godine, upravo zbog toga ja se raspadam u sitne komadiće...

zbog toga poručujem svima koji će ovo pročitati, da se okane biti dobri prema ljudima jer će vas to uništit, izgubit ćete sebe!
damned_2_eternal_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2006., 04:32   #24
Ne da mi se citat cijeli topic no:

Empatija je osobina koja nikad nije prevelika. I ne moze nastetit ni tebi, ni okolini. No, ... empatija se cesto poistovjecuje sa simpatijom. ... dok bi empatija bila mogucnost *uzivljavanja* u tudju situaciju, razumjevanja te osobe, al ne *preuzimanja* osjecaja koje ta osoba osjeca. .. dakle, ne moze bit prevelika, moze samo bit skrivena simpatija(ili nes drugo) pod pojmom empatije.


dakle, pretjerana simpatija postoji, pretjerana empatija ne.. simpatija sama po sebi moze stetit nekome,pa tako i tebi..empatija ne.
eto,tako smo mi to i definirali na psiholoskoj medicini, na faksu..


i, ne znam zasto neki pljuju po *definicijama* s izlikom da ih nisu pisali empaticni ljudi itd. znanstveni pristup je upravo takav jer su neke stvari vec toliko provjerene da je znanost i praksa, u tim slucajevima, isto. tako da je apsurdno komentirat da je definicija razlicita od prakse u ovom slucaju.


evo dijela predavanja na tu temu:
ŠTO JE EMPATIJA?
Porijeklo riječi empatija datira 1980 - tih godina kada ju je upotrijebio njemački psiholog Theodoe Lipps ‘einfuhlung’ za opisivanje emocionalnog uvažavanja osjećaja druge osobe.
Freud (1905) je opisao empatiju u svom djelu “Šale i njihov odnos prema nesvjesnom” kao svjesni ili nesvjesni proces stavljanja sebe u “cipele” druge osobe.
Empatija je opisana kao proces razumijevanja subjektivnog iskustva druge osobe neizravnim dijeljenjem tog iskustva, uz istovremeno zadržavanje objektivnog stajališta.
Empatija je odvagnuta radoznalost koja vodi dubljem razumijevanju drugog ljudskog bića, ili rečeno na drugi način, empatija je sposobnost razumijevanja iskustva druge osobe iz njezinog kuta gledanja.
Jednostavnije rečeno empatija je, kao što reče Freud, sposobnost “stavljanja sebe u kožu (cipele) drugog čovjeka”.
Za Freuda empatija je temelj na kojem se gradi psihoanalitički odnos i dio je svega pozitivnog što analitičar čini. Freud nikada nije mijenjao svoje gledište na središnju ulogu koju igra empatija “ u našem razumijevanju stranog (ili drugog) selfa neke druge osobe”(Freud,1907).

“Empatiju vidim kao važan mehanizam preko koga premošćujemo jaz između iskustva i misli” i “empatija je razmatranje osjećaja druge osobe i spremnost odgovaranja na njezine potrebe … bez opterećivanja vlastitih” (Alberta Szalita, psihijatar, Columbia University)
Klinički primjer majke koja nije razumjela svoju kćer jer se previše s njom identificirala. Majčina posve nesvjesna pretpostavka da njezinoj kćeri treba potpuno isto što i njoj ili što ona sama želi “Ne razumijem zašto se A. boji pozvoniti na susjedova vrata. Ja se ne bojim”Postizanje odvojenosti u vlastitom razvoju (separacija -individuacija) je nužan preduvjet za mogućnost postizanja empatijskog kontakta s drugim
Liječnik bi trebao biti sposoban za razvoj bliskosti i odvojenosti s drugom osobom.
MOŽE LI SE EMPATIJA NAUČITI?
Mnogi liječnici su učili u medicinskoj tradiciji “Nađi i popravi” (Find it and Fix it)u kojoj se empatijska komunikacija javlja samo kao neka primisao, ako je se uopće i razmatra.
Empatija se smatrala taktičnim ponašanjem liječnika prema bolesnicima, kvaliteta koja se smatrala urođenom i koju je nemoguće steći – ili si s njom rođen ili nisi.
U novije vrijeme velik se naglasak stavlja na empatiju kao sredstvo komunikacije od velike važnosti u medicinskom (kliničkom) intervju i mnogi se stručnjaci danas slažu da je empatijsku komunikacija naučiva vještina.
........
......
. SIMPATIJA NASUPROT EMPATIJI.... Simpatija uključuje osjećaj koji se dijeli s onim koji trpi, kao da bol pripada objema osobama. Mi simpatiziramo s drugim ljudskim bićima kada dijelimo i patimo zajedno s njima.Razumljivo je da potpuno dijeljenje patnje ne može nikada postojati između liječnika i pacijenta, jer bi u drugom slučaju liječnik dijelio pacijentovu lošu situaciju i prema tome mu ne bi mogao pomoći.

Empatija pripada drugačijem (višem) redu ljudskih odnosa i razumijevanja: angažirana odvojenost
U empatiji mi “posuđujemo” osjećaje drugog kako bi ga promatrali, osjećali i razumjeli – ali ne da bi ga preuzeli na sebe. Mi samo kao da “kušamo” na trenutak kako mora da se druga osoba osjeća. Empatijski promatrač ulazi u osjećajnu jednakost s drugim, ali se ubrzo otklanja.
Sažaljenje opisuje odnos koji razdvaja liječnika i pacijenta. Ono je često milostivo i može sadržavati osjećaje prezira i odbijanja.
Simpatija je kada liječnik doživljava osjećaje kao da je on onaj koji pati. Simpatija je tako dijeljeno trpljenje.Empatija je osjećajni odnos u kojem liječnik razumije pacijentovu tešku situaciju kao da je liječnik bio pacijent. Liječnik se nakratko identificira s pacijentom i istovremeno održava distancu. Ustvari brzo napušta identifikaciju i postavlja se u objektivniju poziciju participanta - promatrača. Empatijska komunikacija jača terapijsku djelotvornost samog odnosa pacijent – liječnik.
Kontratransfer je premještanje ili projekcija osjećaja i drugih mentalnih sadržaja (želja, fantazija i dr.) liječnika na pacijenta
Emapatija je kratkotrajno “uzimanje u sebe” osjećaja druge osobe preko trenutačne identifikacije s drugom osobom kao odvojenom od nje same.
left here is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 15:53   #25
Quote:
left here kaže:

Empatija je osobina koja nikad nije prevelika. I ne moze nastetit ni tebi, ni okolini. No, ... empatija se cesto poistovjecuje sa simpatijom. ... dok bi empatija bila mogucnost *uzivljavanja* u tudju situaciju, razumjevanja te osobe, al ne *preuzimanja* osjecaja koje ta osoba osjeca. .. dakle, ne moze bit prevelika, moze samo bit skrivena simpatija(ili nes drugo) pod pojmom empatije.
ne govorim da je empatija "prevelika"... govorim da empatija katkada može potpuno iscrpit čovjeka!
ja mogu pričati sa čovjekom 5 minuta... nakon tih 5 minuta mogu točno osjetiti ono što taj čovjek osjeća, bilo to sreća, bol, mržnja il neš sasvim jedanaesto... svaki put kad osjetim nešto što osjeti netko, srce mi se digne u grlo, počinjem ubrzano disati i za par sekundi počinjem se gušiti... jel to empatija ili simpatija?!
damned_2_eternal_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2006., 16:00   #26
Quote:
damned_2_eternal_lie kaže:
ne govorim da je empatija "prevelika"... govorim da empatija katkada može potpuno iscrpit čovjeka!
ja mogu pričati sa čovjekom 5 minuta... nakon tih 5 minuta mogu točno osjetiti ono što taj čovjek osjeća, bilo to sreća, bol, mržnja il neš sasvim jedanaesto... svaki put kad osjetim nešto što osjeti netko, srce mi se digne u grlo, počinjem ubrzano disati i za par sekundi počinjem se gušiti... jel to empatija ili simpatija?!

ne, empatija te ne moze iscrpit. to je simpatija, ako ne i patolosko poistovjecivanje. pod patolosko ne mislim da si ti bolestan, nego je nepozeljno.

pa procitaj ovo kaj sam copipejstala...
left here is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2006., 21:20   #27
lol, onda sam ja izuzetno "simpatična" (čitaj: simplastična! ) cura... ali kako god okreneš, bila to simpatija ili empatija, nije lako tako živjeti... najlakše objasnit moj položaj u društvu jest:
"psihijatar koji zbilja kuži što netko proživljava" --> iako nemam mnogo iskustva u mnogo čemu, ipak nekim čudom uvijek znam reći pravi savjet... kako mi kaže frend, postala sam moralni uzor svima u društvu, i jedino što mi preostaje jest modelirati kontrolu nad njima... UŽAS!
(na svu sreću predložio mi je da odem nekud na odmor, pa zato noćas odlazim u Španjolsku... JUPI!)
damned_2_eternal_lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 00:03   #28
Ja sam empat i ako neko oće uzet,samo dajte. Meni je dost, ide mi sve ovo na racku. Opće ne želim ni razmišljat kako je telepatima (ako ih ima). Strašno nešto, užas kakvog nema.
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 08:06   #29
Quote:
Doloromos kaže:
Empatija ili suosjecajnost,kako je biti u tudoj kozi...
Koje mane a koje pozitivne strane empatije?
Smatram da je ima pre malo kod ljudi....i zivotinja,salim se

Za pocetak smatram da je to odlicna osobina jer koristi na drugciji nacin gledanja na stvari,perspektivu.

Negativno je kad si temperamenta i imas veliku empatiju pa previse tudi osjecaji utjecu na tebe......

Ima tko nesto za podjelit?
ja imam dost izraženo suosjećanje s ljudima, ponekad čak fizičke boli ( to bi onda valjda bilo simpatija )... to je u redu ako mu ne dopuštaš da te "preuzme", tj kad ono počne kontrolirat tebe. treba izbalansirat i naučit se da u nekim situacijama budeš skroz neosjetljiv na "podražaje". npr ja to radim kad odem van: prije sam uvijek "hvatala" kako je kome, dal nekog neš muči ili je loše volje, blabla i onda sam skužila da se nimalo ne zabavljam dok sam vani jer sam preopterećena time kako je drugima. na kraju se svi zabave a ja ciijelu večer glumim majku tereziju razgovarajući s nekim tko je u banani. i onda sam okrenula stvar za 180 stupnjeva. sad sam TOTALNO bezosjećajna dok sam vani u elementu, i dok si popijem POGOTOVO. rekla sam svojima da ak neko sa strane želi doprijeti do mene, nek me radije ošamari ( stvarno ! ), jer se totalno isključi i krene me vodit id, tj čisti nagon. par puta sam se poklala s frendicama jer su me optužile da sam bezosjećajna ( što zaista jesam ) al sam im objasnila kako i zašto pa smo to riješile...valjda...

dakle: u neki, situacijama kad znaš da bi te moglo ometat, samo se isključit, pa makar radikalno kao ja. malo sebičnosti nije na štetu
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 12:27   #30
Quote:
polyhymnia kaže:
ja imam dost izraženo suosjećanje s ljudima, ponekad čak fizičke boli ( to bi onda valjda bilo simpatija )... to je u redu ako mu ne dopuštaš da te "preuzme", tj kad ono počne kontrolirat tebe. treba izbalansirat i naučit se da u nekim situacijama budeš skroz neosjetljiv na "podražaje". npr ja to radim kad odem van: prije sam uvijek "hvatala" kako je kome, dal nekog neš muči ili je loše volje, blabla i onda sam skužila da se nimalo ne zabavljam dok sam vani jer sam preopterećena time kako je drugima. na kraju se svi zabave a ja ciijelu večer glumim majku tereziju razgovarajući s nekim tko je u banani. i onda sam okrenula stvar za 180 stupnjeva. sad sam TOTALNO bezosjećajna dok sam vani u elementu, i dok si popijem POGOTOVO. rekla sam svojima da ak neko sa strane želi doprijeti do mene, nek me radije ošamari ( stvarno ! ), jer se totalno isključi i krene me vodit id, tj čisti nagon. par puta sam se poklala s frendicama jer su me optužile da sam bezosjećajna ( što zaista jesam ) al sam im objasnila kako i zašto pa smo to riješile...valjda...

dakle: u neki, situacijama kad znaš da bi te moglo ometat, samo se isključit, pa makar radikalno kao ja. malo sebičnosti nije na štetu

Ok

Bit ce tako Sebicno i bezosjecajno.
Bit cu cool.
Vecina cura ce onda reci vidi frajera
Treba biti malo ostar makar imali plemenitu empatiju...
Samo izdvajanje osjecaja kao recimo kod ovog primjera nije dobro jer svaki osjecaj treba koristit optimalno,znaci svega pomalo.
Tako da ne smijemo se opustit da jedan osjecaj upravlja mozgom.
Malo zacina stavimo na empatiju.
1mg sebicnosti
0.7 mg humora
0.4 mg zabave...
i dobimo dobar koktel za
More !!!
__________________
More krade plavu boju
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2006., 21:13   #31
Quote:
Doloromos kaže:
Ok

Bit ce tako Sebicno i bezosjecajno.
Bit cu cool.
Vecina cura ce onda reci vidi frajera
Treba biti malo ostar makar imali plemenitu empatiju...
Samo izdvajanje osjecaja kao recimo kod ovog primjera nije dobro jer svaki osjecaj treba koristit optimalno,znaci svega pomalo.
Tako da ne smijemo se opustit da jedan osjecaj upravlja mozgom.
Malo zacina stavimo na empatiju.
1mg sebicnosti
0.7 mg humora
0.4 mg zabave...
i dobimo dobar koktel za
More !!!
Blago tebi, ideš na more!!! U Dalmaciju?
Moj bi koktel bio:
1 mg odmora
5 mg hedonizma
10 mg zabave
Izgubljena u Svemiru is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 09:15   #32
Quote:
Doloromos kaže:
Ok

Bit ce tako Sebicno i bezosjecajno.
Bit cu cool.
Vecina cura ce onda reci vidi frajera
Treba biti malo ostar makar imali plemenitu empatiju...
Samo izdvajanje osjecaja kao recimo kod ovog primjera nije dobro jer svaki osjecaj treba koristit optimalno,znaci svega pomalo.
Tako da ne smijemo se opustit da jedan osjecaj upravlja mozgom.
Malo zacina stavimo na empatiju.
1mg sebicnosti
0.7 mg humora
0.4 mg zabave...
i dobimo dobar koktel za
More !!!
ček sad si me zbunio: jel ovaj entuzijazam stvaran ili si ironičan?
__________________
Na obodu su kruga početak i svršetak zajedno.
polyhymnia is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 09:27   #33
Quote:
left here kaže:
ne, empatija te ne moze iscrpit. to je simpatija, ako ne i patolosko poistovjecivanje. pod patolosko ne mislim da si ti bolestan, nego je nepozeljno.

pa procitaj ovo kaj sam copipejstala...
Zahvaljujem! Konačno shvatih da brkam pojmove i da empaija nije nešto zbog čega znam trpit!
Aragorn is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 12:59   #34
Quote:
Izgubljena u Svemiru kaže:
Blago tebi, ideš na more!!! U Dalmaciju?
Moj bi koktel bio:
1 mg odmora
5 mg hedonizma
10 mg zabave

Dobar je hedonizam
Na jedrilici (od frendovog frenda otac njegov bijase) zaboravit cemo cijelu filozofiju i psihologiju....111 mg ekstaze
Idem na romanticno mjesto na Vis gdje su bivse vojne baze.
Tamo cu iskoristiti svoju empatiju na simpatiji.
__________________
More krade plavu boju
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2006., 13:13   #35
Quote:
polyhymnia kaže:
ček sad si me zbunio: jel ovaj entuzijazam stvaran ili si ironičan?
Tata okrece novu stranicu
Nema vise cici-mici,moze samo maca-maca!

Sad okrecemo malo nase prijasnje slabosti u korist!
Uvijek sami problemi,bedovi.....
No more this game for me
__________________
More krade plavu boju
Doloromos is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 20:17   #36
Empatija?

Čemu ona služi zapravo?
možda sam sad malo blesav ali nije mi baš jasno koju korisnu funkciju ima

šta, da bolje čitaš ljude, tako nešto?


opčenito informacija o temi
recimo jel se može izvježbat ako je potrebno
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 20:25   #37
Empatija je proces doživljavanja tuđih emocija,tj.osjećaja.Znači mogućnost da stanemo u njihove cipele,doživimo njihov problem onako kako ga oni doživljavaju,znači svaku emociju.To nama omogućava da dobimo bolji uvid u situaciju tj.problem te lakše damo nekakav konkretni savjet ili makar samo podršku umjesto da stojimo sastrane i samo sažalijevamo tu istu osobu.
plava_gospođa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2009., 20:37   #38
to zvuči jednostavno ali kako bi to trebalo funkcionirati?
mislim u čemu je razlika između toga i prepoznavanja dali je netko tužan, veseo, ljut ili miran?
ostalo se valjda mora verbalno iskomunicirati ovako ili onako, kako inače možeš znati šta je nekome u glavi?
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 09:36   #39
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post

Empatija. Čemu ona služi zapravo? Nije mi baš jasno koju korisnu funkciju ima.
Da bolje čitaš ljude, tako nešto? Je l' se može izvježbat ako je potrebno?
Empatija je uživljavanje u emocionalna stanja druge osobe i razumijevanje njenog položaja, npr. patnje, ugroženosti. Empatija je prvenstveno kognitivan (spoznajni) proces. Karakteristična je za altruizam - naklonost i težnju prema dobrobiti drugih ljudi, brigu za druge. Ona je obilježje prosocijalnog ponašanja: dobročinstva, pomaganja, moralne potpore, blagonaklonosti, prijaznosti.

Slična je simpatiji, s tom razlikom što pri simpatiji obje strane doživljavaju slične emocije, a kod empatije ne (npr. dok jedna osoba doživljava patnju, druga osjeća čovjekoljublje).

Empatija se stječe tokom formiranja ličnosti, bilo da druge osobe razvijaju kod nekoga, bilo da osoba sama izabere da je kod sebe razvija.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2009., 11:31   #40
Empatične osobe odmah prepoznaš iz gomile. Tu su oni u cijem je drustvu ugodno, zanimljivo, koji te razumiju i ne osuđuju za tvoje emocije i postupke. Empaticnu osobu mozes bilo gdje prepoznati.

Jednostavno uvijek je netko u drustvu onaj kojeg svi vole na jedan poseban način. S tim ili se rodiš ili ne jer se takve stvari prepoznaju jos od najranijih dana djetinjstva. Netko je uvijek vođa kojeg svi slijede zato sto empaticna osoba ima tu sposobnost poistovjecivanja sa svima.Sve ljude razumije. Drugi to nemaju. Drugi simpatiziraju odnosno drag im je samo onaj koji slicno osjeca ko on. Empaticna osoba prihvaca sve ljude jer tuđe emocije dozivljava kao svoje- jer zna kako se ona osjecala u toj situaciji i zna sto toj osobi treba. Empata nema prepreka i osuda kod ljudi. Zato su to samo rijetki.
bezsmisla is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:10.