Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2007., 21:10   #61
Khor, vala ih opra.
 
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 21:49   #62
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
dušu imaju ali nemaju duh...to je razlika, koja je bitna...bar u kršćanstvu...i ako piše ili ne piše u Bibliji ono kaj tebe zanima to ne znači da Biblija je ili nije Riječ Božja...
__________________
Ja se NE uvaljujem ljudima u lice. Pa si vi mislite...
TomislavXP is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2007., 22:57   #63
Sto je duh a sto je dusa i gdje se to vidi da zivotinje to imaju manje nego ljudi?
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 02:21   #64
jel se mogu životinje krstiti?
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 08:30   #65
Quote:
Ri§ kaže: Pogledaj post
jel se mogu životinje krstiti?
Mogu jer besposleni pop i jariće krsti
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 11:59   #66
Moje je skromno mišljenje da životinje imaju dušu, itekako je imaju i dušu i osječaje. To bi vjerojatno mogli bolje potvrditi oni koji su imali posla sa životinjama (kućnim ljubimcima, domaćim i ostalim). Uostalom, zašto bi je ljudi kao imali, a životinje ne ? A duša, duša, šta je to ?

Zdravi i veseli bili.
inverter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:04   #67
Quote:
soldier kaže: Pogledaj post
dušu imaju ali nemaju duh...to je razlika, koja je bitna...bar u kršćanstvu...i ako piše ili ne piše u Bibliji ono kaj tebe zanima to ne znači da Biblija je ili nije Riječ Božja...
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:11   #68
Quote:
Crazy/Horse kaže: Pogledaj post
Sto je duh a sto je dusa i gdje se to vidi da zivotinje to imaju manje nego ljudi?
duša - potencijalna energija
duh - kinetička energija
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:20   #69
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
duša - potencijalna energija
duh - kinetička energija
i to zivotinje nemaju?
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:27   #70
Quote:
Crazy/Horse kaže: Pogledaj post
i to zivotinje nemaju?
Sve ima dušu a ono što je svjesno toga ima duh!
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 20:44   #71
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Sve ima dušu a ono što je svjesno toga ima duh!
Pa zivotinje su svjesne same sebe, postoje pokusi.
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:00   #72
Quote:
Crazy/Horse kaže: Pogledaj post
Pa zivotinje su svjesne same sebe, postoje pokusi.
Svjesne su da imaju dušu i duh?
Ko je vršio pokuse?
Isti oni što su pravili pokus sa fotonom i dvijema rupama?
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:05   #73
Svijest o sebi pretpostavlja osim registriranja fizičkih podržaja i razumjevanje mentalnih procesa. Vidiš, životinje imaju nagone a ne voljne reakcije. Kad moj pas skače po meni, maše repom, liže... Onda ona to čini jer se želi umiliti, biti prihvaćena, osigurana, pripadati čoporu (ovaj put ljudi) a ne zato jer gaji ljubav prema meni. Ili kad pas ugrize, njegov nagon ga je natjerao na obranu a ne svjesna promišljena slobodna reakcija da ugrize. Životinje nemaju ni razum ni emocije (u ljudskom smislu) a još manje dušu. Duša je kategorija koja pripada isključivo čovjekovoj dimenziji transcendencije, odnosno povezanosti s Bogom. Duša nije ni razum, ni volja ni emocija, ni samospoznaja. Životinje nisu religiozne.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:11   #74
znate zašto su stari narodi poštovali životinje (za razliku od današnjeg svijeta gdje je ta pomisao krivokletstvo)?

zato što su im vidjeli i osjetili dušu, pa su tako i osjetili duh prirode.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:17   #75
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Svijest o sebi pretpostavlja osim registriranja fizičkih podržaja i razumjevanje mentalnih procesa. Vidiš, životinje imaju nagone a ne voljne reakcije. Kad moj pas skače po meni, maše repom, liže... Onda ona to čini jer se želi umiliti, biti prihvaćena, osigurana, pripadati čoporu (ovaj put ljudi) a ne zato jer gaji ljubav prema meni. Ili kad pas ugrize, njegov nagon ga je natjerao na obranu a ne svjesna promišljena slobodna reakcija da ugrize. Životinje nemaju ni razum ni emocije (u ljudskom smislu) a još manje dušu. Duša je kategorija koja pripada isključivo čovjekovoj dimenziji transcendencije, odnosno povezanosti s Bogom. Duša nije ni razum, ni volja ni emocija, ni samospoznaja. Životinje nisu religiozne.
Svaki komadić prostora , svaki kvant energije ima dušu ... to je posljedica Božije sveprisutnosti , onaj dio materije koji to zna ima duh.
Orah is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:28   #76
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Svjesne su da imaju dušu i duh?
Ko je vršio pokuse?
Isti oni što su pravili pokus sa fotonom i dvijema rupama?
da, stavis majmuna u prostoriju s ogledalima.

vecina zivotinja misli da je u ogledalu druga zivotinja.

majmun gleda, a kada ode spavati na celo mu nacrtaju crveni krug(mrlju)... kad se majmun digne i pogleda u ogledalo te pođe panicno trljati rukom krug na svom celu nebi li ga obrisao mozes biti siguran da je svjestan sebe i tko je.

vi ste indoktrinirani biblijom te mislite ako nesto ima drugaciji oblik da nema istu esenciju, a to je duh i dusa.
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:29   #77
Quote:
Orah kaže: Pogledaj post
Svaki komadić prostora , svaki kvant energije ima dušu ... to je posljedica Božije sveprisutnosti , onaj dio materije koji to zna ima duh.
Na osnovu cega mozes iskljuciti da zivotinje to ne znaju? Na osnovu biblije?
 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 21:39   #78
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Svijest o sebi pretpostavlja osim registriranja fizičkih podržaja i razumjevanje mentalnih procesa
.

Razumjevanje mentalnih procesa? Di pise da to zivotinje ne mogu? Bila si pas pa znas?

Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Vidiš, životinje imaju nagone a ne voljne reakcije.
Isto ko ljudi. Ti mislis da ne postupas nagonski? Jesi jesi.

Sta znaci to voljna reakcija?

Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Kad moj pas skače po meni, maše repom, liže... Onda ona to čini jer se želi umiliti, biti prihvaćena, osigurana, pripadati čoporu (ovaj put ljudi) a ne zato jer gaji ljubav prema meni.


A kad ti poljubis svoga decka ti to radis iz ljubavi... ? Ili je nagon: zelis biti mazena i voljena? A?

Ovo je divno: kad pas skace po coviku onda je to nagon, a kad covik skace po coviku onda je to ljubav. Koji vam je kurac antropocentricni bibliozderi?
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Ili kad pas ugrize, njegov nagon ga je natjerao na obranu a ne svjesna promišljena slobodna reakcija da ugrize.
A kad ti budes majka(ne daj boze)pa kad ti neko pođe napadat dijete na osnovu cega ces ti reagirati? Garant na odsnovu pazi ovo "svjesne promisljene slobodne reakcije da ugrize".

Antropocentricni ljudi za jednaku radnju koju cini zivotinja i covjek daju dva razlicita znacenja.

Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Životinje nemaju ni razum ni emocije (u ljudskom smislu) a još manje dušu
.

Ovo samo moze izvalit da ti ne kazem tko. Pored ociju slijepa.


Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Duša je kategorija koja pripada isključivo čovjekovoj dimenziji transcendencije, odnosno povezanosti s Bogom. Duša nije ni razum, ni volja ni emocija, ni samospoznaja. Životinje nisu religiozne.
Tu sam te cekao: Bog. Zivotinje nisu religiozne i zato nemaju duh i dusu?

Po ovoj Brazdinoj izjavi ja bi reko da nema dusu, a ni duha bogme.



 
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:09   #79
DUH - (hebr. Ruah - duh, vjetar, zrak; grc. Pneuma - duh, dah, vjetar) "Bog udahne zivot"... dakle, dah kojim Bog udahne zivot svim zivim bicima ("zivim dusama")
u Starom Zavjetu ako se ne varam "duh" (ruah) i "dah/vjetar" (nesama) se koriste u istim kontekstima
u Novom Zavjetu kaze da DUH svjedoci da smo Bozja djeca

kako tijelo omogucava komunikaciju i djelovanje u materijalnom svijetu, tako DUH omogucava komunikaciju i djelovanje u duhovnom svijetu.

oni su neodvojivo povezani sve do smrti, kada se (u trenutku izlaska duha iz tijela) tijelo pretvara u prah i sjedinjuje sa zemljom, a duh se vraca Bogu i sjedinjuje s Njim.

dakle, TIJELO je mrtvo bez DUHA.

DUSA (hebr. Nefes - dusa, stvor koji dise, zivot, zivo bice; grc. Psyhe - dusa, zivot) kada Bog udahne duh u tijelo, covjek postaje "ziva dusa" tj. zivo bice (to je SVAKO ZIVO BICE KOJE DISE)

Propovjednik 3:19-21

"Jer zaista, kob ljudi i zvijeri jedna je te ista. Kako ginu oni, tako ginu i one. I disu jednakim duhom. I covjek nicim ne nadmasuje zvijer jer je sve ispraznost. I jedni i drugi odlaze na isto mjesto. Svi su postali od praha i u prah se vracaju. Tko zna da li duh ljudski odlazi gore a duh zvijeri silazi dolje u zemlju?"

covjek je znaci postao "ziva dusa" (kao i svaki stvor koji dise), a nije "primio" DUSU na nacin na koji je "dobio" DUH.
spajanjem duha i tijela nastaje DUSA - covjekova osobnost koja ga razlikuje od zemlje od koje mu je gradjeno TIJELO i Boga koji mu je udahnuo DUH.

sto ne znaci da je DUSA jednostavan zbroj duha i tijela (poput limunade - limun + voda), nego spajanjem duha i tijela nastaje nesto novo - DUSA, ali s time da duh i tijelo ne prestaju postojati.


Zadnje uređivanje Blue Moon : 22.05.2007. at 22:41.
Blue Moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2007., 22:10   #80
Quote:
Svijest o sebi pretpostavlja osim registriranja fizičkih podržaja i razumjevanje mentalnih procesa. Vidiš, životinje imaju nagone a ne voljne reakcije. Kad moj pas skače po meni, maše repom, liže... Onda ona to čini jer se želi umiliti, biti prihvaćena, osigurana, pripadati čoporu (ovaj put ljudi) a ne zato jer gaji ljubav prema meni.
Obična kršćanska glupost.
Zapravo neke životinje (kao pas) i mogu pružiti bezuvjetnu ljubav, što čovjek nije u stanju. Što je to tebi ljubav pa znaš da životinje to nemaju? Jesi kad gledala odnos majke i bebe čimpanze? A jesi kad gledala kada ljudi ubiju vlastitu bebu?

Quote:
Ili kad pas ugrize, njegov nagon ga je natjerao na obranu a ne svjesna promišljena slobodna reakcija da ugrize.
Da, ali čimpanza te zato neće napasti bezveze.
I ujed psa je vrlo promišljen, samo što oni brzo misle jer ne filozofiraju.
Ako si opasan po moj život, ugrist ću te. - to je svo razmišljanje

Quote:
Životinje nemaju ni razum ni emocije (u ljudskom smislu) a još manje dušu.
Za dušu ne znam ni ima li čovjek, ali neke životinje imaju i razum i emocije, kao čimpanze, gorile, bonobosi.

Quote:
Duša je kategorija koja pripada isključivo čovjekovoj dimenziji transcendencije, odnosno povezanosti s Bogom. Duša nije ni razum, ni volja ni emocija, ni samospoznaja. Životinje nisu religiozne.
I to im je najveća vrlina.
Dakako, s ovime si i mene svrstala među životinje, ali nema veze to mi je kompliment.
igod is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:55.