Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2007., 16:17   #21
Quote:
1.Kor.13 kaže: Pogledaj post
Pozdravi tatića i reci mu da su neki prijevaru otkrili još u 16.-tom stoljeću.

Moja sućut...ti lijepo zamoli Nebeskog Urara da tvoja bakica pronađe Svjetlost na svojem putu. A starom kaži da je to porez na nebeski zrak a ako ga želi platiti neka plati a sama bi bakica radije da se proveselite svi skupa zajedno a ne hraniti tuste riti crnomantijaša.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 16:36   #22
Quote:
1.Kor.13 kaže: Pogledaj post
Može se i Bogu dati novce i to tako da ih daš sirotinji, a toga imaš kamo god se okreneš.
Bogu bi dala da on da nemoćnima i potrebitima ,on bi to znao raspodijeliti najbolje.
a stari ima bibliju,ali eto kao što je netko rekao,ljudima su jednostavno usađene neke stvari i bez obzira što bi rekli,osjećaju dužnost platiti svećeniku.

ja bi to inače na sva zvona javno,ali mi bed neke osude tipa vl.Kaćunko.da me ne proglase heretikom.ne zbog mene,ali stari bi mi umro da se sazna tko smo i što.
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 17:08   #23
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
Bogu bi dala da on da nemoćnima i potrebitima ,on bi to znao raspodijeliti najbolje.
a stari ima bibliju,ali eto kao što je netko rekao,ljudima su jednostavno usađene neke stvari i bez obzira što bi rekli,osjećaju dužnost platiti svećeniku.

ja bi to inače na sva zvona javno,ali mi bed neke osude tipa vl.Kaćunko.da me ne proglase heretikom.ne zbog mene,ali stari bi mi umro da se sazna tko smo i što.
Mlada si i pametna i vjerujem da razlikuješ prevarante od onih koji to nisu. Oni koji su u iskrenoj potrebi ne eksponiraju se previše. Ali ne mora biti novac uvijek u pitanju. I jako male stvari nekoga mogu učiniti sretnim, kao što je lijepa riječ ili pomoć starijima da pređu kolnik.

Prema svom starome budi uvijek dobra pa i onda kada je on najgori prema tebi.
Ne uzvračaj mu istom mjerom jer tada će se on pitati zašto si ti tako dobra, a to je trenutak da s njime popričaš o stvarima o kojima inače nikada ne bi !
Meni to uvjek pali. Pročitaj u poslanici Rimljanima 12:14-21 !

A to što veliš da bi ti "na sva zvona" - pa to već jesi, jer mnogima koji ovo čitaju i te kako tvoje riječi zvone u ušima !
1.Kor.13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 21:06   #24
A mojima je uzeo 400kn samo za jednu...
__________________
Zašto je Vatikan među prvima priznao Hrvatsku klikni na link i saznaj
OneManArmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 21:16   #25
Za mise se svećeniku plaća honorar, koji je njemu namijenjen za život. Tek istine radi moram napomenuti da sam iz prve ruke vidio ne jednom da svećenik ne želi uzeti novce, a ipak je održao misu. Bilo bi krivo dovoditi u vezu spas nečije duše s tim da li će svećenik održati misu ili ne. Mislim, nema idealnog rješenja. U njemačkoj vjernici plaćaju porez za crkvu i opet im ne paše. Kod nas ne plaćaš ništa ako nisi vjernik, a ako jesi onda opet kao nije dobro svećeniku plaćati, kao nek on da siromašnima. Pa ajde svi vi koji dnevno popušite kutiju cigareta (i ja sam među njima nažalost) ili popijete pivo nemojte dva tri dana pa dajte to siromašnima. Nije samo svećenik pozvan davati siromašnima. Nije da ih branim, mnoge bih zapravo trajno uklonio iz crkve, ali nemojmo automatski generalizirati.
Što se tiče mise kroz 30 dana i 2000 kuna, to se meni čini kao podvala, ali ne mogu tvrditi jer ne poznam crkveno pravo i praksu.


@1.Kor.13

"Isto tako neka ti pokaže gdje se u toj bibliji spominje čistilište odnosno zagrobni život."

Što se tiče zagrobnog života, ispričao Isus o onom tipu u paklu koji je zamolio Abrahama da smoči vrh prsta u vodi da mu rashladi jezik. Mislim da je Isus mislio na zagrobni život a ne na teške radne uvjete u nekoj pečenjarnici. Isto tako njegove riječi na križu "Još danas ćeš biti sa mnom u raju" mislim da upućuju na zagrobni život a ne na ispijanje čaše piva u konobi "raj".
I još nešto, premda je to malo OT, ako ne postoji kategorija zagrobnog života, onda religija a ni biblija nemaju absolutno nikakvu svrhu. Ne znam kako to nekima nije jasno. Što će ti održavanje bilo kojeg vjerskog zakona, ako iza njega ne stoji sankcija ili nagrada. Znam da zvuči primitivno ali tu jednostavno ne treba komplicirati. Ako nema za tebe zagrobnoga života, pusti brate bibliju i idi na ribolov. Gubiš vrijeme.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 22:18   #26
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Mislim, nema idealnog rješenja. U njemačkoj vjernici plaćaju porez za crkvu i opet im ne paše. Kod nas ne plaćaš ništa ako nisi vjernik, a ako jesi onda opet kao nije dobro svećeniku plaćati, kao nek on da siromašnima.
Ovo moram ispraviti. Nije točno da kod nas ništa ne plaćaš ako nisi vjernik. Da je bar kod nas situacija kao u Njemačkoj, pa da možeš birati dal češ plaćati ili ne. Kod svi plaćaju bili vjernici ili ne. Kod nas katolička crkva dobiva izravno novce iz proračuna, tj. iz poreza svih ljudi bili oni vjernici katoličke crkve, neke druge crkve ili vjere ili ateisti. Znači kod nas ti ne daju niti izbor, moraš plaćati Crkvi.
Ovo naplaćivanje misa i sličnih stvari je samo dodatna zarada Crkve i ne bi me se ticala da se na nju kao i na sve druge usluge normalno izdaje račun i plaća porez.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 22:38   #27
na selu se zaista plaćaju te mise ali nisam niotkoga čuo da se tokom tih 30 dana spominju imena onih za koje se služi. valda se to radi na nekakvim misama koje nisu za javnost.

ljudi [pogotovo tradicionalisti iz ruralnih krajeva] to prihvaćaju kao neminovnost, dok su cifre umjerene, mada se [tragom zdrave seljačke logike] počnu šprdati sa svećenikom kada on prekardaši: neke godine je u punčevom selu u prometnoj nesreći stradalo dvoje iz jedne obitelji i svi su se šprdali sa svećenikom jer je za te mise tražio dvostruki iznos, jer kao, bilo ih je dvoje pokojnika.
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 22:50   #28
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post


@1.Kor.13

"Isto tako neka ti pokaže gdje se u toj bibliji spominje čistilište odnosno zagrobni život."

Što se tiče zagrobnog života, ispričao Isus o onom tipu u paklu koji je zamolio Abrahama da smoči vrh prsta u vodi da mu rashladi jezik. Mislim da je Isus mislio na zagrobni život a ne na teške radne uvjete u nekoj pečenjarnici. Isto tako njegove riječi na križu "Još danas ćeš biti sa mnom u raju" mislim da upućuju na zagrobni život a ne na ispijanje čaše piva u konobi "raj".
I još nešto, premda je to malo OT, ako ne postoji kategorija zagrobnog života, onda religija a ni biblija nemaju absolutno nikakvu svrhu. Ne znam kako to nekima nije jasno. Što će ti održavanje bilo kojeg vjerskog zakona, ako iza njega ne stoji sankcija ili nagrada. Znam da zvuči primitivno ali tu jednostavno ne treba komplicirati. Ako nema za tebe zagrobnoga života, pusti brate bibliju i idi na ribolov. Gubiš vrijeme.
Vjerojatno si čuo za Isusove prispodobe ili priče koje ni sami apostoli nisu razumjeli. U razgovoru s Nikodemom, a on je bio jedan od vodečih popova toga vremena, Isus mu veli da se mora ponovo roditi, a on shvati to doslovno kao i ti prispodobu o škrtom bogatašu i siromašnom Lazaru.
Zato Isus u nastavku veli, Ivan 3:12,13 "Ako mi ne vjerujete kad vam rekoh zemaljske stvari, kako ćete mi vjerovati ako vam budem govorio nebeske ? Nitko nije UZIŠAO na nebo, osim Sina Čovječjega koji je sišao s neba."

Jeli priča o Bogatašu i Lazaru povjesni dogadjaj ili parabola, tj. simbolična pripovjest kakvu je Isus običavao pričati?
U fusnoti jerusalemske Biblije, na primjer, stoji da se navedena pripovjest ne odnosi na stvarni dogadjaj.

Biblija je puna živopisnih opisa i rijeci koje imaju snažnu simboliku poput: stablo, plod, srce, lav, vatra, svjetlo, stijena, kamen, gora, kralj, prijestolje, vatra, plamen, svjetiljka, mač, duša, sin, rob, oganj, more, jezero itd. itd. To su izrazi koji gode normalnoj ljudskoj sklonosti ka pravljenju predodzbi.
Čovjek ima potrebu vizualizacije i naš Stvoritelj je uistinu na prefinjen nacin prilagodio svoju Riječ onima za koje je i napisana, dakle običnim smrtnim ljudima kojima treba istinska nada.
Stručnjaci za jezike vole reci kako je osobina jezika kojim je pisana Biblija da mnogi izrazi imaju svojstvo da prenose misao o... (necemu) ili, posreduju predodzbu o...(nečemu) i sl.
Takvo svojstvo tih jezika omogucilo je prijevod Biblije na preko 2 000 jezika i učinilo riječ Božju dostupnu svakome čovjeku na planeti.
Biblijsku poruku s jednakom prijemčivosti trebali bi priihvatiti kako ljudi visoke inteligencije i obrazovanja, tako i oni, u izvjesnoj mjeri, ograničenog intelekta ili skromnog nivoa obrazovanja.
Kako jedna knjiga može udovoljiti takvim zahtjevima? Nikako, ukoliko nije nadahnuta od samog Boga

U svjetovnoj književnosti obično nemamo problema sa izrazima koji se ne trebaju shvatati doslovno. Ali je interesantno je da se sa Bibljom vrlo često to dogadja.
Kada kažemo da držimo neciji život u svojim rukama zasigurno nismo prenjeli misao da u svojim doslovnim rukama nešto drzimo, nego da nečiji zivot ovisi o našoj moči i volji. Tako bi mogli razumjeti i brojne načine na koji su pojedini pisci Biblije govorili o nekim temama.


Dali je Isus želio reći da postoji medij u kojem obitavaju besmrtne duše. Niakao ne. Da podsjetimo, biblija ne naučava dogmu o besmrtnosti ljudske duše.
Naravno, u slucaju bogatasa i Lazara radi se o usporedbi.
Osim sto je Riječ Bozja, Biblija se s razlogom smatra za vrhunsko književno djelo sa največom literalnom vrijednošću.
Razmislimo o detaljima vezanim za usporedbu o bogatašu i Lazaru:
Da li je pakao doslovno tako blizu da onaj tko se nalazi u paklu moze razgovarati s nekim tko je na nebu? Rekao bih da oni koji vjeruju u raj i pakao nemaju tu predodžbu.
Kada bi se usporedba shvatila doslovno izgledalo bi kao da svi oni koji imaju Božju naklonost mogu stati u naručje Abrahamovo.
Zapazimo kako se kapljica vode ne isparava u goručoj vatri i kako je dovoljna da ugasi žeđ.
Izgleda li razumno vjerovati kako je jedna kaplica dovoljna da ublaži patnje u goručem paklu?
Naravno ne. No Isus nije želio dati povoda vjerovanju u postojanje paklene vatre u kojoj se muče duše nevjernika.
Netko bi mogao razumjeti da je bogatstvo grijeh a materijalno siromaštvo karta za raj. No da li to tako naučava Biblija.
Štoviše, Abraham koji u usporedbi iz raja prigrljava siromaha bio je jedan od najbogatijih ljudi koji se spominje u Bibliji.
Reklo bi se da Je Isusu učino truda da se ova priče ne shvati doslovno.
Što je zapravo Isus želio reći ovom usporedbom? Važno je uočiti kontekst dešavanja, kome je Isus govorio i u kojim okolnotsima.
Bogataš je predočavao ohole duhovne vodje, koji su odbacili i kasnije ubili Isusa.
Lazar je predočavao jednostavan narod koji se do tada hranio duhovnim mrvicama nadobudnih farizjea i knjževnika.
To je bio jednostavan narod koji je prihvatio Isusa i njegovu nauku.
Smrt bogataša i Lazara znači promjenu njihovoga stanja. Ta je promjena nastupila onda kad je Isus počeo duhovno hraniti Lazaru slične zapostavljene ljude, čime su došli o milost onoga koga predocava Abraham, dakle Boga osobno.
Istodobno su vodje krive religije "umrli" s obzirom na Božju milost. Obzirom da su bili odbačeni trpjeli su muke kada su Kristovi sljedbenici otkrivali njihova zla djela.
Usporedi: (Luka 18.11; Ivan 7:49; Matej 21:31,32; Djela apol.5:33 i 7:54)
Na uistinu sjajan način Isus je dočarao dvije klase tadašnjeg društva. Klasu samopravednih religioznih vodja i klasu običnog, duhovno gladnog naroda koji je bio u sjeni samporavednosti ovih prvih, i hranio se mrvicama koje je skupo plaćao.
1.Kor.13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 23:25   #29
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post


@1.Kor.13

"Isto tako neka ti pokaže gdje se u toj bibliji spominje čistilište odnosno zagrobni život."

Što se tiče zagrobnog života, ispričao Isus o onom tipu u paklu koji je zamolio Abrahama da smoči vrh prsta u vodi da mu rashladi jezik. Mislim da je Isus mislio na zagrobni život a ne na teške radne uvjete u nekoj pečenjarnici. Isto tako njegove riječi na križu "Još danas ćeš biti sa mnom u raju" mislim da upućuju na zagrobni život a ne na ispijanje čaše piva u konobi "raj".
I još nešto, premda je to malo OT, ako ne postoji kategorija zagrobnog života, onda religija a ni biblija nemaju absolutno nikakvu svrhu. Ne znam kako to nekima nije jasno. Što će ti održavanje bilo kojeg vjerskog zakona, ako iza njega ne stoji sankcija ili nagrada. Znam da zvuči primitivno ali tu jednostavno ne treba komplicirati. Ako nema za tebe zagrobnoga života, pusti brate bibliju i idi na ribolov. Gubiš vrijeme.

A sada malo o onome što piše Luka 23:43 "Zaista, kažem ti, danas ćeš sa mnom biti u raju !"
PRVO:
Interpunkcija, točke zarezi, velika i mala slova u bibliju je prvi uveo 1269 god. Stiven Langdan. Prije toga biblija je pisana samo velikim slovima i bez razmaka između riječi ! Da ne duljim ako premjestiš zareze dobiješ i drugačiji smisao.


DRUGO:
Pročitaj razgovor između Marije i uskrslog Isusa 3 dana nakon uskrsnuća, Ivan 20:17 "Isus joj reče: Nemoj me dulje držati, jer JOŠ NISAM UZIŠAO K OCU, nego idi k braći mojoj i reci im : Uzlazim svome Ocu i vašemu Ocu, svome Bogu i vašemu Bogu".

Kako sada je prije smrti rekao Isus razbojniku na križu "bit češ danas samnom u raju"?
Jasno ako se vjeruje u zagrobni život onda to ne možeš razumjeti ali ako pročitaš sve stihove koji govore da smrt nije svjesno stanje (a ja ču ti ih barem 200.-tinjak navesti) onda nema problema.

Sam Isus veli da je smrt san, kada se u jutro probudiš neznaš koliko si spavao,
pa tako i razbojnik na križu koji je tada umro, slijedeći trenutak kojega će on biti svjestan je lice Isusovo kada ga On uskrsne pri Njegovom drugom dolasku. Razbojniku će se to činiti da je to taj isti tren, isti dan kada je bio ubijen.

Zar nije biblija divna ako dozvoliš Duhu Svetome da ti govori. Ne trebaju ti za to popovi a ti mi zvučiš baš kao popovi i srednjeg vijeka koji su govorili - pusti brate bibliju i idi na ribolov. Gubiš vrijeme.
1.Kor.13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 23:26   #30
Oprosti, ne misliš valjda da sam Isusove priče shvatio doslovno!!?
Naravno da su to parabole. I kad već citiraš Ivana 3. 12, 13, mogao si se potruditi i pročitati slijedeću rečenicu označenu pod 14.
Evo da se nebi mučio (Ivan, 3, 14): Kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji, tako mora biti podignut Sin Čovječji, da svatko tko vjeruje u njega ima život vječni.
To je biblija u izdanju Kršćanske sadašnjosti. Vjerojatno ni ovdje Isus nije mislio na život vječni nego ti imaš neko svoje rješenje.
Nisam teolog, ali ne treba dugo čačkati po novom zavjetu pa da se vidi na koju dimenziju života Isus usmjerava svoj nauk.
I obrati molim te pažnju na drugi dio mojeg prethodnog topica. Svatko s jednim razredom osnovne škole u stanju je shvatiti da vjera i održavanje vjerskih pravila gubi svaki smisao ako nema zagrobnog života. Onda stvarno možeš čitati bibliju samo kao lijepo štivo.

I nemam problema sa shvaćanjem biblije doslovno, to ne činim. Hvala na pouci, i ja shvaćam da kap vode isparava u vatri. Mislio sam da se razumijemo u čemu je bit pa da ne raspravljamo o tričarijama.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 23:34   #31
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
Ovo moram ispraviti. Nije točno da kod nas ništa ne plaćaš ako nisi vjernik. Da je bar kod nas situacija kao u Njemačkoj, pa da možeš birati dal češ plaćati ili ne. Kod svi plaćaju bili vjernici ili ne. Kod nas katolička crkva dobiva izravno novce iz proračuna, tj. iz poreza svih ljudi bili oni vjernici katoličke crkve, neke druge crkve ili vjere ili ateisti. Znači kod nas ti ne daju niti izbor, moraš plaćati Crkvi.
Ovo naplaćivanje misa i sličnih stvari je samo dodatna zarada Crkve i ne bi me se ticala da se na nju kao i na sve druge usluge normalno izdaje račun i plaća porez.
Gledaj, to što ti sad pišeš je tvoja paušalna procjena. Da li znaš koliko crkva dobiva novaca iz proračuna i u koju je svrhu taj novac namijenjen. Reči da je misni honorar dodatna zarada, mislim da je uveliko pretjerano.
Da se razumijemo, kad vidimo u kakvim se sve automobilima svećenici voze, jasno je da njima mnogima ne manjka novaca. Ali siguran sam da se cjelokupni aparat koji se zove Rimokatolička crkva u Hrvatskoj niti približno ne financira iz proračuna. Kad bi bilo tako, bili bismo prvi i po tom jedinstveni u svijetu.
A što se tiče da li i ateist kroz porez uplaćuje novac koji dijelom ide i crkvi, to može biti točno.
A jebiga, svi smo mi platili i sanacije gotovo svih banaka i masu poduzeća, bez obzira tko ih je upropastio. I ja se ne vozim autocestom, a kroz cijenu benzina plaćam gradnju iste. Da ne spominjem financiranje stranaka kroz državni proračun. Onda mi je čak i kao ateistu (ne bi vjerovao, ali puno više sam ateist nego vjernik) draže da novac ide dijelom onima koji makar tu i tamo održavaju koju humanitarnu djelatnost.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2007., 23:54   #32
Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
(Ivan, 3, 14): Kao što je Mojsije podigao zmiju u pustinji, tako mora biti podignut Sin Čovječji, da svatko tko vjeruje u njega ima život vječni.
To je biblija u izdanju Kršćanske sadašnjosti. Vjerojatno ni ovdje Isus nije mislio na život vječni nego ti imaš neko svoje rješenje.
Ne vidim u čemu je ovdje problem ? Kada Isus drugi puta dođe uskrsava pravednike koji idu ususret njemu u zrak i otada su vječno sa njim na novoj zemlji. I vjerujem da će to Isus svakome omogućiti koji to želi, pa već i danas.
Kako gore navedenim stihom dokazuješ da između smrti i uskrsnuća postoji život ? Ili daj mi neki konkretni stih a ja ču tebi onih 200...

Quote:
mojkarma kaže: Pogledaj post
Svatko s jednim razredom osnovne škole u stanju je shvatiti da vjera i održavanje vjerskih pravila gubi svaki smisao ako nema zagrobnog života. Onda stvarno možeš čitati bibliju samo kao lijepo štivo.
Daj mi to dokaži biblijom pa ću vjerovati, ali prije toga ne mogu.
1.Kor.13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 08:04   #33
Quote:
OneManArmy kaže: Pogledaj post
A mojima je uzeo 400kn samo za jednu...
Čuj bila je to tajna misa, na tajnom mjestu, u tajno vrijeme...dobro si prošao u bogatijim župama bi ti naplatili 800 kuna bez kočijaša.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 08:36   #34
Quote:
1.Kor.13 kaže: Pogledaj post
Dali je Isus želio reći da postoji medij u kojem obitavaju besmrtne duše. Niakao ne. Da podsjetimo, biblija ne naučava dogmu o besmrtnosti ljudske duše.
Ajde daj, nemoj pričat budalaštine.

Što se tiče Crkve i davanja za inu, ja sam za to da se ukine porez za sve i da samo vjernici kroz porez plaćaju uzdržavanje Crkve. A isto se može i u potpunosti ukinut, pa rješavat gotovinom kod posjeta svećenika domu vjernika ili kod ovakvih prilika kao što su krštenja, krizme, prve pričesti ili pokopi.
Golan Trevize is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 09:05   #35
Quote:
1.Kor.13 kaže: Pogledaj post
A sada malo o onome što piše Luka 23:43 "Zaista, kažem ti, danas ćeš sa mnom biti u raju !"
PRVO:
Interpunkcija, točke zarezi, velika i mala slova u bibliju je prvi uveo 1269 god. Stiven Langdan. Prije toga biblija je pisana samo velikim slovima i bez razmaka između riječi ! Da ne duljim ako premjestiš zareze dobiješ i drugačiji smisao.


DRUGO:
Pročitaj razgovor između Marije i uskrslog Isusa 3 dana nakon uskrsnuća, Ivan 20:17 "Isus joj reče: Nemoj me dulje držati, jer JOŠ NISAM UZIŠAO K OCU, nego idi k braći mojoj i reci im : Uzlazim svome Ocu i vašemu Ocu, svome Bogu i vašemu Bogu".

Kako sada je prije smrti rekao Isus razbojniku na križu "bit češ danas samnom u raju"?
Jasno ako se vjeruje u zagrobni život onda to ne možeš razumjeti ali ako pročitaš sve stihove koji govore da smrt nije svjesno stanje (a ja ču ti ih barem 200.-tinjak navesti) onda nema problema.

Sam Isus veli da je smrt san, kada se u jutro probudiš neznaš koliko si spavao,
pa tako i razbojnik na križu koji je tada umro, slijedeći trenutak kojega će on biti svjestan je lice Isusovo kada ga On uskrsne pri Njegovom drugom dolasku. Razbojniku će se to činiti da je to taj isti tren, isti dan kada je bio ubijen.

Zar nije biblija divna ako dozvoliš Duhu Svetome da ti govori. Ne trebaju ti za to popovi a ti mi zvučiš baš kao popovi i srednjeg vijeka koji su govorili - pusti brate bibliju i idi na ribolov. Gubiš vrijeme.
Jasno mi je sada u potpunosti da ti zastupaš vjerovanje Jehovinih svjedoka. Neka, to je tvoje potpuno pravo.

Evo ti rezime tvojeg vjerovanja:
Pakao ne postoji, vječni život zapičinje drugim Isusovim dolaskom i to samo za pravednike i one koji to žele, na ovoj - kako si ti rekao - zemlji.
Smrt nije svjesno stanje. To je kao da spavamo pa ne znamo kako smo dugo spavali.

Moram ti iskreno priznat da mi se sviđa takav teološki nauk veoma i evo zašto:

Varijanta A:
Živiš pravedno na svijetu, održavaš božje zapovijedi, mučiš se, trpiš nepravdu, svaki dan čitaš božju riječ, moliš se i tako redom do u nedogled.
Zatim umreš, nisi ničeg svjestan i onda dođe Isus i lijepo tebe i druge pravednike uskrisi na život vječni ovdje na zemlji i svi lijepo živite, ono, zemlja debeljina, kruh se sam peče, prašćići skoće na ražanj i zovu na ručak i tako redom.

Varijanta B:
Boli te kofer za bibliju i Isusa i njegove interpunkcije i što je pjesnik htio time reči. Živiš raskošno, razvratno, kradeš drugima da bi stekao materijalna bogatstva, seksaš se gdje i skime stigneš, ono high life. I dođe lijepo smrt i Isus tebe naravno ne uskrisi jerbo nisi zaslužio. I.....ništa!!!!!
Opet si ti na dobitku. Ti lijepo "spavaš" jer smrt nije svjesno stanje, nema sankcija za tvoj razvratni grešni život, a pakao ne postoji.

Sad si još jednom lijepo pročitaj varijantu A i B, budi svjestan da živiš ovdje i sada, da u principu ne znaš što će se dogoditi kada umreš, jer je to stvar vjere (nije potvrđeno i nije sigurno, jer biblija je kao što si sam rekao prepuna slika i slikovitih izraza) i reci ti meni, zar nije jednostavnije i bolje (pa i sigurnije) izabrati varijantu B i uživati u životu bezobzirno, bar znaš što imaš. A ono što dolazi iza zastora smrti, boli te kufer, jer ćeš ionako spavati, samo što ćeš u varijanti B trajno spavati i opet će ti biti dobro jer nisi ničeg svjestan.
Ako ne možeš shvatiti izopačenost takva nauka koji ruši sve temeljne moralne postavke (jer ne postoji ama baš nikakva sankcija) onda ti samo lijepo živi po svom.
mojkarma is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 09:15   #36
Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
Evo oprostite na početku ako je ova tema bila,neka ju moderator premjesti.
Vjernik sam,katolik i nikako mi nije cilj pljuvati po crkvi ni vjeri.Da to odmah raščistimo.Doduše nisam svake nedjelje i blagdana na misi,ali nisam ni tako rijetko.
U srijedu mi je umrla baka ,pokopali smo ju u petak i tako jučer ode stari na misu (svake nedjelje je stvarno u crkvi,nekada mi ide i na živce zato.jer radije propušta neka obiteljska okupljanja nego mise).Uplatio je misu zadušnicu.I usput mu svećenik spomene mise koje traju 30 dana za redom za dušu pokojnika.Datum od kad do kada traju te mise je tajan? i cijena je 2000 !!! kuna.
kako se stari osjeća dužan da baki uplati mise i kako joj više nema što pružiti na ovom svijetu pokorno je on to uplatio.i sad nema pojma od kada počinju mise,niti zašto je dao 2000 kn.
pa sada molim nekoga tko se kuži u crkvenu terminologiju,a nadasve cjenik neka mi pojasni dali je to stvarna cijena i dali takvo što uopće postoji?
malo me iznenadilo jer po tome ispada da tko nema novaca za misu ostaje grešan,ide u pakao ili što?
zar crkva nebi trebala takve stvari raditi free?meni je jasno da i oni moraju jesti,piti oblačiti se i da ono što ti da država je jad i bijeda.
ali na ljudskoj patnji zaraditi 2000 kn,a ti uopće nemaš pojma niti dali će bar biti mise.
a sad opet možda sam ja previše ljuta zbog tako visoke cijene i možda je to realno.
evo što mislite,dali su takve stvari ok?znači ako nemaš love nemreš biti ni blagoslovljen od crkve
Ovo me je toliko iznerviralo i pored toga sto sam na dva bensendina.. Jednostavno strasno!! Jezivo!! Nepostoji nista gore, prljavije, bezdusnije, prostije, neoprostivije, jadnije od tog i takvog kvazi jebenog svecenika!!
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 09:20   #37
Ne kužim oko čega je pak sad nastala panika? Služenje 30 misa za redom za dušu pokojnika je odlična stvar, a mjesto gdje se služe se obično ne zna jer se takve obaveze ne može prihvatiti 'svećenik opće prakse' pa se obično prebacuje na klaustorne samostane. A u klaustorne samostane ne može netko samo ušetati, pa što je onda uopće važno gdje se to događa?!
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 09:37   #38
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ne kužim oko čega je pak sad nastala panika? Služenje 30 misa za redom za dušu pokojnika je odlična stvar, a mjesto gdje se služe se obično ne zna jer se takve obaveze ne može prihvatiti 'svećenik opće prakse' pa se obično prebacuje na klaustorne samostane. A u klaustorne samostane ne može netko samo ušetati, pa što je onda uopće važno gdje se to događa?!


'ebote gdje ja živim
plačanje indulgencija (2000kn)je 'odlična stvar'
ma to je hereza najveće vrste
Assurbanipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 09:51   #39
Po meni s obzirom da su ljudi na različitim nivoima isto tako postoje razne vrste religioznosti primjerene za svakoga. Većina ljudi su ovce i to nije ništa novo i za te ovce treba oblik religioznosti. Čak se otvoreno govori o 'dobrom pastiru' koji pase svoje ovce Uostalom što se treba očekivati od religije koja potiče od pastirskog naroda koji je uvijek smrdio po ovcama za razliku od visokorazvijenih kultura u to vrijeme kao što su bile Egipat, Mezopotamija, Indija i Kina.
Assurbanipal is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2007., 10:58   #40
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ne kužim oko čega je pak sad nastala panika? Služenje 30 misa za redom za dušu pokojnika je odlična stvar, a mjesto gdje se služe se obično ne zna jer se takve obaveze ne može prihvatiti 'svećenik opće prakse' pa se obično prebacuje na klaustorne samostane. A u klaustorne samostane ne može netko samo ušetati, pa što je onda uopće važno gdje se to događa?!
panika je u tome da ja osobno smatram da je 2000 kn.previše za "pokoj duše"
i kako ti kažeš u klaustorne samostane ne može svatko ući,pa kako onda znam da će se mise i održati?
jer očito je da nas crkva smatra idiotima pa zašto bi onda i mi njima vjerovali.

i neznam od kuda crkvi pravo da ljudima maše ispred nosa sa misama zadušnicama.tko je dobar na ovozemaljskom životu,u onozemaljskom mu netrebaju nikakve mise za odlazak duše u raj.

po tome ispada da mogu biti zapovjednik logora,pobiti 100 ljudi.ali pred kraj života ću se ispovjediti,moji će platiti 2000 kn.i bit ću spašen i u raju
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.