Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2004., 11:57   #1
Kuhani homosapiens

"Uwe Zucchi (slika lijevo) je skuhao i pojeo Bernda Juergena (manja slika)." Tu vijest imate ovdje.

Uwe Zucchi je preko internet-oglasa zatražio dobrovoljca koji bi se svojevoljno podrgao njegovom kulinarskom umijeću, i nadasve čudnom porivu apetita: kuhani homosapiens. Bernd Juergen je imao sasvim drugačije sklonosti. On je žarko želio da bude pojeden, te mu se u datom oglasu ukazala životna šansa za to. Tako se desilo da se kulinar i ručak sretnu i upoznaju, i da ispune obostrane snove. Bernd Juergen je, nakon detaljnog dogovaranja sa Uweom završio u kazanu, a ovaj je napunio stomak. Njemački sud je osudio kanibala na osam i po godina zatvora, obrazlažući tako malu kaznu činjenicom da Bernd dobrovoljno podvrgao Uweovom nesvakidašnjem menyu.

Što mislite, da li je sa filozofskog aspekta dodijeljena kazna preblaga ili prestroga?

Zadnje uređivanje Shady : 02.02.2004. at 14:06.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 14:58   #2
moj odgovor je generalno upucen onima kojima je vazan koncept kazne (na ovom ili onom svijetu)

pripremam temu u vezi toga a ovo pisem online pa zato povrsno i kratko

tj npr muslimanima i krscanima je potpuno zajednicko i 99% isto vjerovanje(naglasavam vjerovanje jer se ja s njim ne slazem i mislim da je to ideja a ne stvarnost)

da postoji kazna za necije djelovanje (ovim mislim na kaznu ''poslije necijeg zivota'')

moje pitanje krscanima i muslim. je sljedece

1) dok spavate i netko vas npr susjed iz budnog zivota muci ili progoni vas strah i zelja za kaznom tog covjeka je stvarna.
isto tako ako netko u snu ubije vase dijete vi ste ogorceni i trazite kaznu.

2) KADA SE PROBUDITE VI SA OLAKSANJEM kazete- ah pa to je bio san (iako je strah i bol bila stvarna)

i nista ne poduzimate protiv susjedaIAKO SU VAS STRAH I BOL I OGORCENJE U SNU BILI STVARNI

e sada ce shady(ili neki krscanin koji se tu slaze sa shadijem)reci - ali parsifale to je bio san a ja govorim o stvarnosti

-E TU SMO DAKLE! tu sam vas cekao

zasto je za tebe dakle shady srebrenica stvarnost ,i palestina stvarnost i ovaj bizaran slucaj a san nije.

DAKLE JA TE PITAM jednom analogijom

MI NIKAKO NE MOZEMO DOKAZATI DA JE OVA NASA OGRANICENA STVARNOST STVARNA STVARNOST I JEDINA STVARNOST

mnogi mudraci i mistici koji su nadisli obicno stanje svijeti tvrde i da je ova nasa navodna budna stvarnost jedan nas san i iluzija.

UOSTALOM SHADY GDJE JE SADA PROSLOST ?
nema je ...
proslost ne postoji, buducnost ne postoji-
postoji samo SADA i ono bjezi svakog trena

DAKLE SHADY A STO KADA UMRES I KADA SE PROBUDIS ustanovis da je ovo sve bila jedna vrsta sna?
koga ces onda kaznjavati tj radovati se allahovoj''pravdi''

drugim rjecima:
kao sto je nasa budna stvarnost jednu stepenicu(nivo) visa od sna A STO AKO JE SHADY, SMRT u odnosu na ovu stvarnost isto tako jednu stepenicu visa tj kada umres ustanovit ces DA SE NEMA KOGA KAZNJAVATI i da nema pakla nego je to jedan tvojs an koji si ti sanjao u ovom navodno stvarnom zivotu(filmu)

tvoje vjerovanje u kaznu proistjece iz nekoliko premisa koje ne mozes dokazati

1) da si ti vjecan tj da ti(ja , tj ovaj tip koji je pojeo meso drugog covjeka) postojis KAO NEOVISNA JEDINKA (dusa)

2) da postoji nesto kao pakao

3) DA JE OVAJ ZIVOT zaista ,zaista STVARAN

*******
nitko od nas ne zna tko je on a kamoli tko je bog a kamoli sto ce se zbiti u snu zivota ili u snu sna -smrti

***
da primjenim ovo moje razmisljanje na pitanje iz teme...

kazna za ovog coveka kazna je u relativnom svijetu dualnosti

meso je pojelo meso pa se meso kaznjava da bude 8 god ograniceno u slobodi

PRAVO JE PITANJE-

STO JE DUH
TKO SAM JA?

MOZE LI SE DUH KAZNJAVATI?

mi nismo sami sebe stvorili pa zasto bi smo bili vjecnom kaznom odgovorni za greske koje radimo akoje mnogi nisu svjesni

to je kao da otac tesko kaznjava dijete od 4 godine sto se uprljalo ili tuklo drugo dijete, ili kao sto je bio slucaj kod mog susjeda sto mu je sin od 4 god zamahnuo moticicom za djecu i sestri od 2 god ostetio oko tako da se moralo izvaditi

kazi mi shady kakva je bitna razlika izmedju filmskog lika djeteta koje unistava oko sestri i filmskog lika nekog tko je u tancine i s dopustenjem !!!!!!! pojeo drugogo covjeka??

to je sve toliko bizarno da je za mene sve to jedan film u kojem isti saljivdzija igra mnostvo uloga a mi gledamo kao da je sve stvarno

kako tu sada suditi ,koga da se sudi ,koliko da ga se sudi i sl

nemoj mi samo reci -allah zna i on ce sigurno suditi jer je to eskapizam (izbjegavanje odgovora)

ja sam duboko ubijedjen da pakao i sud nije''stvaran'' ali je stvaran utoliko sto se ljudi boje pa se ponasaju kao da ce pakla stvarno biti

a sto shady , dakle .ako se probudis i ustanovis da je ovo sve bio san, igra, film ....kao sto je san bio tvoj san od jutros u kome si bio nepravedno mucen

KOGA ONDA SUDITI
I TKO SMO MI
TKO SI TI
TKO SAM JA

gdje si shady bio prije nego sto je rodjen tvoj djed

(ako mi kazes kao neki - da si bio u bozjem planu onda cu ti uzvratiti ovako-
ako ti milslis da si imao pocetak (tj allah te stvorio i od tada ces biti kao dusa besmrtan JA TI UZVRACAM ONIM STO ZNAM POUZDANO

ONO STO IMA POCETAK IMA I KRAJ

kuca je naoko stvarna ,ali ona ce jednom ili sutra nestati tako da kuca ili meso ili hdz nije vjecito nije vrhunska relalnost

SAMO JE ONO STVARNO STO NEMA POCETAK I NEMA KRAJ !!

ako je nesto sto se zove shady pocelo u ''vremenu'' onda je to nerealno u svojoj biti
kako to ti shady vjerujes da si stvoren te vjerujes da si otada duhovno besmrtan..tj da ces biti vjecno ili u paklu ili u dzenetu

to se protivi logici

sto je shady vrijeme?
kada je pocelo?kada ce prestati
zar nece i u tvom dzenetu biti vrijeme SADA i svijest?
a sto ako ni u dzenetu ne budes znao tko si?

PA ZASTO ONDA SADA
SADA
SADA
SADA
SADA JE DZENET

ne odgovoris ti i svako onja koji vjeruje u paklove i rajeve

pa ne moze niko u raj ako ga ne ponese sa sobom

RAJ JE STANJE SVIJESTI PA ZASTO DA GA NE DOZIVIMO SADA
zasto cekati raj

- nije li mansur al hiladj dosao u stanje raja i kliktao - ana el haq

- ah znam, adura i imam i mozda ti ces reci da je on to pretjerao tj ne moze stvoreno biti allah

(a ja protupitam -gdje to prestaje covjek a pocinje allah ??

pa cu i ja malo smisljati lijepe pricice kojih ima u quranu i bibliji tj a sto ako je najveca bozja zelja da mi postanemo kao on tj da se u svijesti tj u duhu spojimo )

-a sto ako niko nece propasti nego je alah ovo sve zamislio kao jedan san-igru da svi poslije gledamo svoje greske i smijemo im se??sa olaksanjem kao sto nakon mucnog sna olaksano kazemo ---aaaaaaaaaaaaaahhhh ovo je bio samo san

e to se tebi ne svidja nego zelis da sharon,karadzic- bude kaznjen? vjecnom kaznom????

A JA TE PITAM TJ TVRDIM DA JE AL HILLADJ DOZIVIO VISE STANJE SVIJESTI OD ONOG U KOJEM SMO TI I JA I OVAJ KOJI JEDE MESO

ja tvrdim da je kluc u onom sto je on rekao - ana el haq ! (JA SAM ISTINA)

sto je on to dozivio?
to nije stanje svijesti shadyja dok svira, mene dok pisem i sharona koji zapovijeda

to je ONO (ja vjerujem)
ti mislim, vjerujes u neke druge stvari (neke isto neke drugo)

a zar VISE OD VJERE(da postoji ljubav, raj) NIJE DOZIVLJAJ
raja

ZA MENE JE USKLIK - ANA EL HAQ !(a zna se tko moze samo reci el haq !! tj jedno je haq- istina a drugo je i samo jedsan moze reci i za jednog se govori EL HAQ) stanje raja ovdje i sada!



zar se u biti svako pitanje ne svodi na pitanje svih pitanja koje svako od nas mora razrjesiti


TKO SAM JA
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 02.02.2004. at 15:31.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 15:25   #3
Brijem da je stvar u sljedecem. Nikad ne mozes znat sta je zapravo bilo. A ubojstvo je nesto sto treba sankcionirat. A ne mozes bit siguran da je to uistinu bila volja pojedenog. Jer, mozda je pojedeni na krjau krajeva bio izmanipuliran? U naletu potrebe potpisao si smrtnu presudu? Moze bit svasta.

Pa je bolje za svaki slucaj osudit covjeka koji je volju pojedenog izvrsio.

Nu, malo filozofije. Za dogovor izmedju dvoje ljudi koji ne ukljucuje treceg, treci se nema pravo mjesat.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 15:46   #4
Ako pretpostavim da nema nikakve manipulacije, ja ne bih nikoga osudio, jer pravo na smrt je jednako legitimno kao i pravo na život
Mljacko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:21   #5
Mislim, sve je snimljeno na kaseti, kako zajedno jedu Juergenov penis i kaze arminov advokat a i drugi koji su vidjeli kazetu, da juergen nije izgledao kao netko tko je manipuliran.

Manipuliraniji su po meni ljudi po robnim kucama u potrazi za produktom - lijekom koji ce im nakratko utaziti chemer zivota.


Bas mi je smijesno kako je lako sjebat koncept sudstva (koje je inache kao prorachunato do u picinu dlaku).

Hahaha, sta je bilo ? ubojstvo ? pomoc pri samoubojstvu ? alternativni ruchak ? zajednicki sakrament ?

Zanimljivo je kod nekih "primitivnih" plemena sudjelovanje u kanibalistickom objedu predstavlja obavezu te da je jedenje ljudskog mesa sakramenat

Pa se vi mislite, gospodo suci.

A oni bi u vremenu gdje se kao sve tolerira ipak ljudima nabacivali svoje programe software.

Em nedaju da pijes koliko te volja, ne daju pusit travu, ne daju da se ljudi skupljaju u vecem broju, ne daju da vatas kolegicu na poslu za sise, ne daju da se ubijes...pa sta smijes ?

PS. Kaze armin da sad dosta dobro prica engleski iako prije nije bio bas dobar u tom jeziku

Shady, pojedi obelixa, tko zna, mozda pomogne

Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 17:58   #6
Meni se cijeli taj slučaj gadi.

Ako u krivičnom zakonu postoji član koji sankcionira izazivanje gađenja, mišljenja sam da bi okrivljenom sudac po tom članu trebao izreči maksimalnu kaznu.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 19:19   #7
Quote:
slavko kaže:
Meni se cijeli taj slučaj gadi.

Ako u krivičnom zakonu postoji član koji sankcionira izazivanje gađenja, mišljenja sam da bi okrivljenom sudac po tom članu trebao izreči maksimalnu kaznu.

A u kolumni OBRAZLOZENJE bi stajalo:

Osudjen na maximalnu kaznu jer se njegov cin gadi forumashu slavku

Svashta !

***

PS. Jeste li znali da su negdje (ne sjecam se vise u kojoj drzavi) oni koji bi prezivjeli pokusaj samoubojstva bili kaznjavani - smrtnom kaznom

Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 19:38   #8
Talking

Quote:
Lame Deer kaže: "Shady, pojedi obelixa, tko zna, mozda pomogne.
Obelix slažeš se sa tim?!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 20:00   #9
Talking

Ma ja sam ti gorka biljka... Ne bi valjao...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 20:17   #10
U pravu si i ja odustajem!
Sad vidim da je Lame Deer gore naveo scenu sa video trake, da je Uwe Zucchi započeo od penisa.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 20:23   #11
Nego, umjesto da procjenjujemo od kuda je tko koga počeo jesti... , mogli bismo se malo pozabaviti (kad je već ova tema aktualna) pitanjem etičke opravdanosti eutanazije? I koliko je uopće jedan ovakav bizaran slučaj moguće uvrstiti u tu šablonu?

Mislite li da je etički opravdano zatražiti od nekoga vlastitu smrt? Je li etički od drugog obaviti zahtjev? Imamo li mi pravo birati vrijeme smrti?

Da ne bi baš bilo na kuhanim homosapiensima...
obelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2004., 20:30   #12
Re: Kuhani homosapiens

Quote:
Shady kaže:
[COLOR=darkblue][FONT=arial]"Uwe Zucchi ... zatražio dobrovoljca koji bi se svojevoljno podrgao njegovom kulinarskom umijeću, i nadasve čudnom porivu apetita: kuhani homosapiens. ..
S ljudskog stajališta - počinitelja svakako treba doživotno izolirati. Bez razlike je li riječ o smještanju u osiguranu ustanovu, ili kakav ZOO.

S filozofskog stajališta - ne smijemo smetnuti s uma da ima i takvih mislilaca koji smatraju da razbojnike i druge zločince trebamo čuvati - za vremena u kojima su oni korisni!?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 01:05   #13
Parsifal,
napisao si mnogo, trebala bi knjiga cijela za odgovoriti. No probat ću ukratko. Ako bi svatko prakticirao takvu razuzdanu slobodu gdje bi to odvelo svijet? Ja vjerujem u ljudsku odgovornost pred društvom i pred Bogom, pa tako i u opravdanost kaznu u oba slučaja.

Užas Srebrenice (na jednoj strani) i tvoje odbijanje da može postojati bilo kakva kazna za učinjeno zlodjelo (na drugoj strani) - meni su nespojivi. Punoljetan čovjek koji muči i ubija drugo živo stvorenje nije isto što i četverogodišnje dijete koje u neznanju povrijedi oko svoje sestre. Ako matorac ne cijeni vrijednost ljudskog života pa čini zlodjela, onda je to prije stvar njegove grozne nutrine, za koju ne vjerujem da će imati opravdanje: "Nisam znao!" ili "Spavao sam!".

Nema mnogo potrebe ići u dubioze da bi se mrcvarenje drugih živih bića pravdalo neznanjem. Točno je da "čovjek sanja, a kad umre probudiće se" (hadith) iali to je baš smisao ovoga što govorim. Poremećena spodoba koja drugome nanosi patnju i smrt, nalazi se u nekoj vrsti bolesnog sna ali to je ne čini slobodnom da radi šta hoće. Da si u jednom danu ostao bez 10 ukućana (kao što su ostale mnoge srebreničanke) možda bi bio u boljoj poziciji da to shvatiš.

Prema tome, da sam ja zakon manijak bi bio ukinut po kratkom postupku (jakom injekcijom koja neutrališe sa što manje patnje). Eliminirao bih ga jer - nakon osmogodišnjeg robijanja možda mu opet padne ne um da dadne isti oglas, i možda mu se javi hrpa bolesnika koji jedva čekaju da budu pojedeni!

Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 01:35   #14
Quote:
Shady kaže:
Nema mnogo potrebe ići u dubioze da bi se mrcvarenje drugih živih bića pravdalo neznanjem. Točno je da "čovjek sanja, a kad umre probudiće se" (hadith) iali to je baš smisao ovoga što govorim. Poremećena spodoba koja drugome nanosi patnju i smrt, nalazi se u nekoj vrsti bolesnog sna ali to je ne čini slobodnom da radi šta hoće. Da si u jednom danu ostao bez 10 ukućana (kao što su ostale mnoge srebreničanke) možda bi bio u boljoj poziciji da to shvatiš.
Tko si ti da drugom sudis, Shady? To moze samo Bog. A Bog ce mu i sudit. Ti nemas na to pravo.
Quote:
Eliminirao bih ga jer - nakon osmogodišnjeg robijanja možda mu opet padne ne um da dadne isti oglas, i možda mu se javi hrpa bolesnika koji jedva čekaju da budu pojedeni![/FONT]
I? Gdje je tu problem, Shady? Ja nevidim nikakav problem. Dapace. Taj tip radi dobro djelo! Usrecuje druge pojedince koji jedva cekaju da ih on pojede. I svi sretni. Osim tebe. A ti nisi sretan jer guras nos u tudja posla. A to je lose, jer se stavljas u poziciju koja ti nije namjenjena.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 03:56   #15
Ok, Ilegale, može se i tako posmatrati. Ukoliko se radi o sporazumnom sadomazohističkom činu možda bih se slažio. Ali, što je sa onima koji nisu željeli da budu pojedeni - a pojedeni su? Što je sa onima koji nisu željeli da budu ubijeni... koji su pokopani u masovnim grobnicama oko Srebrenice, i diljem cijele BiH... grobnicama kojima se ni broj ne zna... ili sa onima koji su anulirani u visokim pećima srbijanskih željezara, kako im ne bi ostalo ni traga?!

Parsifal se prethodno izjasnio da ne vjeruje u bilo kakav oblik kazne nakon smrti, zato sam dao takav post.
Quote:
Parsifal: "npr. muslimanima i kršćanima je potpuno zajednicko i 99% isto vjerovanje (naglasavam vjerovanje jer se ja s njim ne slazem i mislim da je to ideja a ne stvarnost) da postoji kazna za necije djelovanje (ovim mislim na kaznu ''poslije necijeg zivota'').
Pozdrav.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 04:24   #16
Quote:
Shady kaže:
Ok, Ilegale, može se i tako posmatrati. Ukoliko se radi o sporazumnom sadomazohističkom činu možda bih se slažio. Ali, što je sa onima koji nisu željeli da budu pojedeni - a pojedeni su? Što je sa onima koji nisu željeli da budu ubijeni... koji su pokopani u masovnim grobnicama oko Srebrenice, i diljem cijele BiH... grobnicama kojima se ni broj ne zna... ili sa onima koji su anulirani u visokim pećima srbijanskih željezara, kako im ne bi ostalo ni traga?!
Ne pricamo o onima koji ne zele da budu pojedeni, vec onima koji to zele.
Quote:
Pozdrav.
Selam
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 07:27   #17
Ja sam ipak prevashodno odgovarao Parsifalu. Možda bi to bila dobra prilika za neku buduću debatu na temu: "Postoji li Kazna nakon smrti?"

Što se tiče Uwea... ne bih volio da stanujem u njegovoj ulici. Vjerujem ni ti takodjer!

Bok!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 11:33   #18
Quote:
Lame Deer kaže:
A u kolumni OBRAZLOZENJE bi stajalo:

Osudjen na maximalnu kaznu jer se njegov cin gadi forumashu slavku

Svashta !

***

A što misliš na osnovu čega su ga osudili, ako ne zbog gađenja?

Nisam doduše nigdje pročitao što su osjećali suci tijekom procesa, ali sam siguran da su u najmanju ruku bili zbunjeni.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 11:44   #19
Quote:
obelix kaže:

Mislite li da je etički opravdano zatražiti od nekoga vlastitu smrt? Je li etički od drugog obaviti zahtjev? Imamo li mi pravo birati vrijeme smrti?
Mislim da u nijednom slučaju nije etički prebacivati vlastitu odgovornost na drugoga.

Suicid je čin bolesnog uma i s razumom nema veze. Pomoći u suicidu ili ostvarenju nerazumne ideje je po mom mišljenju također čin bolesnog uma i kao takav nema veze s etikom, ali s medicinom svakako.

__________________
Do čitanja
slavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2004., 21:23   #20
Quote:
illegale kaže:
Ne pricamo o onima koji ne zele da budu pojedeni, vec onima koji to zele.
Selam
Normalan čovjek ne može imati takve želje. Treba li sad opraštati zločine, i tetošiti manijakalne zločince, a zakonom zabraniti bolest i žrtvovati tzv. dobroćudne bolesnike!?
__________________
Ne pitam te koje si nacionalnosti, nego KOLIKO IMAŠ DRŽAVLJANSTAVA!?
demos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:07.