Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2016., 14:07   #2061
Vezano za Primitke i Paušalni dohodak i Kvaku 22.

U razgovoru s referenticom uputila me da pošaljem upit u Središnji ured porezne uprave, Boškovićeva 5...a zašto je to rekla, zato jer je imala jedan slučaj sa privremenom obustavom poslovanja tijekom godine i na upit prema središnjem uredu nije dobila jednoznačan odgovor.

Sad si mislim slijedeće...sastaviti jedan dopis prema njima s pitanjima o paušalnom oporezivanju, određivanju paušalnog dohotka, godišnjem primitku, razredima paušalnog dohotka i što se događa kada se po stavku 4. prijeđe granica za najviši dohodovni razred paušala. Stavit naglasak na primitak. Molim komentare na ovo i eventualnu dopunu tema koje treba unijeti u dopis.

Da ponovim pitanje koje je postavio gmit par stanica prije jer i mene zanima...da li mozda tko zna kako pausalni obrt utjece na sufinanciranje vrtica u zg? Pretpostavljam da u obrazac treba ukupne primitke umanjene za plaćeni porez i prirez? ili?

PS. ja sam se zeznuo s primicima jer sam tijekom godine imao privremenu obustavu poslovanja, a rukovodio sam se tumačenjima Pravilnika s ove stranice http://www.pokreniposao.hr/pausalni-...go-se-odlucite
zdolfi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 14:38   #2062
Quote:
zdolfi kaže: Pogledaj post
Vezano za Primitke i Paušalni dohodak i Kvaku 22.

U razgovoru s referenticom uputila me da pošaljem upit u Središnji ured porezne uprave, Boškovićeva 5...a zašto je to rekla, zato jer je imala jedan slučaj sa privremenom obustavom poslovanja tijekom godine i na upit prema središnjem uredu nije dobila jednoznačan odgovor.

Sad si mislim slijedeće...sastaviti jedan dopis prema njima s pitanjima o paušalnom oporezivanju, određivanju paušalnog dohotka, godišnjem primitku, razredima paušalnog dohotka i što se događa kada se po stavku 4. prijeđe granica za najviši dohodovni razred paušala. Stavit naglasak na primitak. Molim komentare na ovo i eventualnu dopunu tema koje treba unijeti u dopis.
Samo naprijed!
Ja ne bih išao previše široko, postavi jednostavno pitanje koje traži jednostavni odgovor (tipa može/ne može).
Najbolje im daj primjer (svoj?), to jako vole.

Quote:
Da ponovim pitanje koje je postavio gmit par stanica prije jer i mene zanima...da li mozda tko zna kako pausalni obrt utjece na sufinanciranje vrtica u zg? Pretpostavljam da u obrazac treba ukupne primitke umanjene za plaćeni porez i prirez? ili?
Evo imaš ovdje.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 17:15   #2063
Ja ovdje više stvarno ništa ne shvaćam.

Ja sam pitala u 2 različite Porezne uprave (u jednoj kod dvije različite referentice), kod 2 knjigovotkinje + ponovno ženu u Gospodarskom prilikom zatvaranja, s tim da mi je ova iz moje Porezne koja me i uvalila u probleme jer mi je, prilikom otvaranja obrta, rekla da se ne računa po broju mjeseci, na kraju i sama savjetovala da mi je onda najbolje zatvoriti obrt i ponovno ga otvoriti.... i svi su mi rekli da je moguće zatvoriti obrt i ponovno ga otvoriti...u paušalnom obliku, bez obzira što sam prešla limit. Kao...to je trik kojim mogu izbjeći da idem u dohodaše. Da ga nisam zatvorila, prešla bih u dohodaše, ali ako ga zatvorim, mogu ga ponovno otvoriti i biti paušalac.
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 17:27   #2064
Ima neki rok do kojeg trebaš zatvoriti? Jer teoretski svi s 31.12. smo prešli ili nismo..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 17:30   #2065
A meni su rekli da je najbolje što prije. Ova iz Gospodarskom me pitala hoću li ga držati još do 30.1., ali ja sam joj rekla da ga odmah zatvara, tako da je moj zatvoren od 14.1.
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 18:10   #2066
Question

Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
To je korjen svih tih različitih interpretacija propisa - svi samo pitaju nekog drugog za mišljenje, a rijetki, u stvari, čitaju propise.

Postoji interni dopis Porezne uprave (s početka 2015.?) u kojem piše da poticaji ne ulaze u primitke.
To mi je rekla moja referentica kada me je početkom 4. mjeseca zvala da iz PO-SD-a izbacim poticaje.
To pokazuje da tvoja referentica nije baš u toku. Bojim se da je tako sa mnogima.
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Poticaji ne ulaze u primitke.
Referenti koji to ne znaju su neinformirani.
Treba pitati svojeg referenta i ako kaže da ulaze, inzistirati da si tu tvrdnju provjeri i skrenuti pažnju na postojanje njihovog internog dopisa koji to potvrđuje.
Kako bi mogao provjeriti ovu informaciju jer je moja referentica rekla da poticaji ulaze u godisnji zbroj. Mene poticaji guraju sa 140k na 165k i time nemogu vise biti pausalac.
Takodjer mi je rekla da moram predati neki obrazac za prelazak na vodnjenje poslovnih knjiga?! Iskreno, ne sjecam se previse sto mi je rekla jer sam bio tako tiltan da nisam mogao registrirati informacije.
Zarkinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 18:22   #2067
Poticaji ne ulaze sto posto.Ja sam pitao u Obrtničkoj komori i rekli su mi da ne ulaze.To je bilo prije 2 godine.
Primitak se odnosi na zaradu kroz račune a ne na poticaje.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 19:13   #2068
Tako je, poticaji ne ulaze u primitke.
Kao što sam bio napisao, inzistiraj da provjeri u internim dopisima (vjerojatno s početka 2015.). Pozovi se na praksu u drugim ispostavama (što su ti rekli drugi paušalci), kaži da su ti to potvrdili i u HOK-u, tamo gdje si dobio poticaje ...
Moraš je nagovoriti da se "raspita". Ako ne ide, traži razgovor sa njenim šefom/šeficom (ah, da vidiš kako taj adut pokreće brda ).
Imaš na to pravo. Ne smije te uvaliti u probleme samo zato što nije informirana.

Ako je nešto ziher, onda je to da poticaji ne ulaze u primitke.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 19:20   #2069
Quote:
BlueOcean21 kaže: Pogledaj post
Ja ovdje više stvarno ništa ne shvaćam.

Ja sam pitala u 2 različite Porezne uprave (u jednoj kod dvije različite referentice), kod 2 knjigovotkinje + ponovno ženu u Gospodarskom prilikom zatvaranja, s tim da mi je ova iz moje Porezne koja me i uvalila u probleme jer mi je, prilikom otvaranja obrta, rekla da se ne računa po broju mjeseci, na kraju i sama savjetovala da mi je onda najbolje zatvoriti obrt i ponovno ga otvoriti.... i svi su mi rekli da je moguće zatvoriti obrt i ponovno ga otvoriti...u paušalnom obliku, bez obzira što sam prešla limit. Kao...to je trik kojim mogu izbjeći da idem u dohodaše. Da ga nisam zatvorila, prešla bih u dohodaše, ali ako ga zatvorim, mogu ga ponovno otvoriti i biti paušalac.
Što da kažem? Mrak.

To je sedam osoba koje bi trebale biti kvalificirane za ispravan odgovor. Statistički to potvrđuje da se ne gleda prošla godina, nego ono što se napiše u obrascu RPO pod "predviđeni dohodak".

Kada planiraš ponovo otvoriti?
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 19:27   #2070
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Što da kažem? Mrak.

To je sedam osoba koje bi trebale biti kvalificirane za ispravan odgovor. Statistički to potvrđuje da se ne gleda prošla godina, nego ono što se napiše u obrascu RPO pod "predviđeni dohodak".

Kada planiraš ponovo otvoriti?
Pojma nemam, nakon svega ovoga, izgubila sam volju za poslovanjem više.
BlueOcean21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 19:40   #2071
Hej, Blue, treba ti odmor! Uzmi si godišnji () i odi na skijanje, u toplice, kod tete u Sidney, bilo gdje. Kad se vratiš, otvoriš obrt i radi business as usual.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 12:15   #2072
Znate kako je jednom prilikom rekao guverner HNB-a gospodin Vujčić ?
Bitno je da papiri štimaju a o svemu se može razgovarati.
I on shvaća da je naša birokracija svemir sam za sebe i tu nikakve logike nema.Svakog dana se ljudi tuže na sve moguće institucije da im daju krive ili nepotpune informacije.Pa na ovom forumu je toliko pitanja i zavrzlama oko stotinu stvari da me čudi kako uopće ljudi i posluju u Hrvatskoj sobzirom na sve.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 12:46   #2073
Jeste dobili od grada Zagreba uplatnicu za porez na naziv ili tvrtku?

Jeate dobili uplatnicu za komorski doprinos ove godine?Do kad se komorski placa?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 12:53   #2074
Molim iskustava.... kao nezaposlena sam otvorila obrt i zanima me koje sve potpore samozapošljavanja mogu iskoristiti, zatražila sam od HZZ potporu onih 25000 kn, ali mi poznanici govore da imam još nekih mogućnosti od županije ..... dali ste upoznati s tim,....
SKOVA121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 13:40   #2075
Pozdrav svima i odmah pitanje za ekipu

Malo sam prelistao forum i stranice hzz-a i zanima me novosti vezane za poticaje za samozapošljavanje u 2016. godini za paušalne obrte.

Na hzz-u piše da se poticajima za samozapošljavanje mogu platiti doprinosi za prvih 5 mjeseci a u roku od 180 dana treba dostaviti dokaze u namjenskom trošenju. U prijevodu, znači li to da 25k kuna moram potrošiti u 6 mjeseci, a od toga 5 mjeseci mogu platiti doprinose?

Prije 2 godine, s tih 25 tisuća kuna poticaja mogla se nabaviti oprema + pdv, prošle godine pdv na opremu s nije mogao platiti tim novcima, ima li kakvih promjena za ovu godinu što se toga tiče?

Čitam o kojekakvim zamkama pa me zanima, moram li biti na kraju godine u plusu (čitam negdje nekakvih 18-20 tisuća kuna) ili je dovoljno bilo kakav plus na računu uz naravno redovno plaćena sva davanja u prvih 12. mjeseci?

Ima li još kakvih zamki, preporuka, promjena za ovu godinu što se tiče poticaja za samozapošljavanje u paušalnom obrtu?
__________________
ovaj potpis će se prikativati na dnu svakog posta kojeg pošaljem na Forumu
novi_na_forumu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:14   #2076
Quote:
SKOVA121 kaže: Pogledaj post
Molim iskustava.... kao nezaposlena sam otvorila obrt i zanima me koje sve potpore samozapošljavanja mogu iskoristiti, zatražila sam od HZZ potporu onih 25000 kn, ali mi poznanici govore da imam još nekih mogućnosti od županije ..... dali ste upoznati s tim,....
Ako si otvorila obrt onda nisi više nezaposlena i nemaš prava na poticaje.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 14:51   #2077
Quote:
Nadbiskup kaže: Pogledaj post
Jeste dobili od grada Zagreba uplatnicu za porez na naziv ili tvrtku?

Jeate dobili uplatnicu za komorski doprinos ove godine?Do kad se komorski placa?
Još niti jedno, niti drugo.

Porez na tvrtku mi je prošle godine stigao u 8. mjesecu.
Komorski se vodi u ePKK, pa kad se tamo pojavi - ja platim.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:17   #2078
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Još niti jedno, niti drugo.

Porez na tvrtku mi je prošle godine stigao u 8. mjesecu.
Komorski se vodi u ePKK, pa kad se tamo pojavi - ja platim.
vezano za ePKK - imam pitanje, pod potražuje mi je veći iznos nego pod duguje i sad mi pod sveukupno piše minus nekih 300tinjak kuna...što bi to moglo biti i što znači to potražuje?

pretpostavljam da duguje znači ono što moram platiti državi i plaćam doprinose redovito, što je onda taj veći iznos pod potražuje? hvala!
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 15:48   #2079
Sve stavke u minusu na ePKK su preplate

Eto, ja imam -40,89 kn na TZ, jer sam (do)platio razliku prema ostvarenim primicima u odnosu na predujam, a još nije napravljen njihov "obračun" (prema PO-SD-u) za 2015.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 16:15   #2080
ja TZ i šume nisam ni plaćala ove godine jer sam otvorila tek u 3. mjesecu a u rrifu sam čitala da se to naplaćuje prema ostvarenim primicima prethodne godine do 3. mjeseca tekuće godine. Pa budem to sada. Za KD sam primila uplatnicu za 3. tromjesečje, ali nikada za 4. pa ni to 4. nisam platila.

Preplata se stvorila ne znam ni ja otkud :/
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:03.