Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2013., 16:17   #41
Trebalo bi sve teme o ovom Jermeniji, Azerbejdzanu i Nagorno-Karabahu spojiti u ovu. Nekako je najprikladnija. A ne "Moguc rat izmedju..."
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:26   #42
Inace sam iz Srbije i prvo da kratko nesto kazem. Nisam bio ni u Jermeniji ni Azerbejdzanu pa ne znam kako stoje sa domoljubljem ali sam poprilicno siguran da su Jermeni narod koji stvaarno drzi do sebe. Srbija i Hrvatska, a posebno moja drzava se ne moze meriti sa samopostovanjem koje Jermenija i njen narod imaju. Prema tome su verovatno i veci rodoljubi od Azera. A neko je napisao da Hrvati vise vole HR od Srba SRB. To nije tacno i vise nemojte prosipati takve stvari jer ja mislim da je moja ljubav prema Srbiji nemerljiva kao i ljubav vecine onih momaka na temi demografije Srbije gde sam najvise aktivan i gde najbolje poznajem stvari. Tako isto za Hrvate.
A jedino sto je ovde u Srbiji narod bukvalno ubijen u pojam! Ljudi u Srbiji su potpuno dezideologizovani i to je nesto sto je meni jako zao. Ja nikad nisam mogao zamisliti svoj zivot bez nekog viseg cilja za koji cu se uvek boriti, sto za sebe licno sto za Srbiju (a ovo je pod broj jedan Kosovo!). To je rezultat toga sto smo stvarno bili izmuceni sve do '99 a od tada krece sve sem oporavka. Ali o tome dosta.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:30   #43
A posto ne citate "Politiku" reci cu vam da objave rata Jermeniji znaci objava rata Rusiji. Pre nekoliko meseci su se prepucavali jermenski i azerski ambasador u Srbiji i u raspravu se ukljucilo i par veoma ucenih i upucenih ljudi u ovaj probem a ovo za Rusiju je rekao Miroslav Lazanski tako da je to 100% sigurno.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:45   #44
A ja licno sam za Jermeniju. Samo se setite podrske azerskog predsenika onom umobolniku koji je otkinuo glavu onom Jermenu. To je mislim najnebitnije za ovaj problem ali sta da kazem, gadi mi se.
Istina je da su ovde ziveli Jermeni i da zive i dalje (koji inace imaju isti prirodni prirastaj kao i Azeri koji je visok ) i da je ova regija vise bila jermenska nego azerska.
A to fazon Azeri ponudili autonomiju Jermenima a ovi nece i onda krivljenje Jermena to mi nije jasno. Mi smo odbili autonomiju u Hrvatskoj, Siptari na Kosovu itd. Autonomija nije dobro resenje. Ili si u matici ili nisi. Ne moze se kriviti Jermenija.
A sta je sa jermenskim predlogom da Jermenija vrati okupirane teritorije koje nisu bile u sastavu autonomne teritorije NK sve sem malog dela gde je NK najblizi Jermeniji da bi imali teritorijalni kontinuitet a da Azeri preuzmu dakle one teritorije koje su Jermeni okupirali a koja nije bila u sastavu autonomne pokrajine NK. Ovaj predlog su Azeri odbili.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 16:47   #45
A i kako se ne simpatisati prema maloj hriscanskoj (i to jos pravoslavnoj) drzavi usred muslimaskog mora koja ima jedva 3 mil stanovnika, a ni 30000 kvadratnih km.
Ovako ne postoji ravnoteza...
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:00   #46
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
A i kako se ne simpatisati prema maloj hriscanskoj (i to jos pravoslavnoj) drzavi usred muslimaskog mora koja ima jedva 3 mil stanovnika, a ni 30000 kvadratnih km.
Ovako ne postoji ravnoteza...
Slabo taj sukob ima veze s religijom, a poznato mi je da 99% Srba podržava Armeniju iz isključivog razloga što su u njoj prepoznali srpski otpor Turcima. Osobno sam na 100% strani Armenije, radi se o narodu i državi koja tamo postoji duže od dvije tisuće godina. Povijest im je usko vezana uz iransku, brojne dinastije su miješanog podrijetla, a oboje podsjećaju na nas s Balkana jer se nacionalno strogo identificiraju kroz religiju: ap. crkvu odnosno šijitizam. Kad su Osmanlije nadirale u Armeniju, nisu bježali u Rusiju nego u Iran, šah Abas im je u prijestolnici izgradio Novu Džolfu, praktički grad u gradu. Nije baš ni da su ih Rusi pomagali početkom 20. stoljeća, prijateljski su se dogovorili s Turcima i elegantno podijelili Armeniju sporazumom u Karsu. Ni najnoviji sukob za Karabah nije bio vjerski motiviran, Azerbajdžanom je tada procvala sekularna panturkijska ideologija. Armenija je u očima predsjednika Elčibeja bila prva stepenica za "sjedinjenje s matičnom Turskom", a zatim je trebalo uslijediti stvaranje "velikog turkijskog imperija" preko "propalih država", kako je dični nazivao Rusiju i Iran. Kada jedan predsjednik provali takvo nešto onda naravno možeš očekivati da će te Moskva i Teheran dobro natamburati, a to se i dogodilo jer oboje su podržali Armence. Nakon jedne katastrofalno izgubljene bitke azerbajdžanski je ministar obrane Hamidov zaprijetio Erevanu nuklearnim napadom, iako naravno nisu imali takvo oružje. Tragikomedija od države u svakom pogledu. Na primjeru Azerbajdžana i Armenije dosta se toga može naučiti i o nama samima, što se događa pri rađaju novih nacija: ultraglupi lideri, megalomanske političke ideje, procvat nacionalističke historiografije, itd. Vjerovao ili ne danas azerbajdžanska djeca u školama uče o drevnim mezopotamskim dinastijama kao "azerbajdžanskim Turcima", gradovi su im puni spomenika perzijskim znanstvenicima i umjetnicima koje samo oni svojataju "Azerbajdžancima" (nešto kao Makedonci Bugare, Srbi Dubrovčane, Hrvati Talijane i Švabe), itd.
napadide is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:30   #47
Quote:
napadide kaže: Pogledaj post
Slabo taj sukob ima veze s religijom, a poznato mi je da 99% Srba podržava Armeniju iz isključivog razloga što su u njoj prepoznali srpski otpor Turcima.
Jeste, ali car je i u tome sto su takodje kao mali narod bas kao i mi Srbi isto propatili i u isto vreme barem meni jer mi je period '12-'18 isto urezan u pamcejne kao i period pod Turcima iako se radi o 70-80 puta duzem periodu.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 20:37   #48
Ovako rekao si dosta zanimljivih stvari koje nisam znao i drago mi je sto neko ko dobro poznaje prilike podrzava Jermeniju, tako da sad sve vise i vise mislim da Jermenija definitivno ima pravo nad Nagorno-Karabahom, jer je brani cvrsto i razumno.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2013., 22:08   #49
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Ovako rekao si dosta zanimljivih stvari koje nisam znao i drago mi je sto neko ko dobro poznaje prilike podrzava Jermeniju, tako da sad sve vise i vise mislim da Jermenija definitivno ima pravo nad Nagorno-Karabahom, jer je brani cvrsto i razumno.
Povijesno "pravo" je relativna stvar, vole se i Armenci prisjetiti Tigranovog kraljevstva kao i Hrvati Tomislavovog ili Srbi Dušanovog pa se pozivati na povijesna prava, iako su te granice postojale jedva koju godinu. Na slična se "prava" mogu pozivati i drugi - osobito Iranci, a i Rusi su vladali tim područjem duže. Činjenica jest da su Rusi manipulirali crtajući granice kako im paše (kao u Centralnoj Aziji) što je izravan povod sukobu, ali Azerbajdžan je zasluženo popušio zbog kretenske politike. Ni danas ne vidim nikakvih promjena, naveo si i sam slučaj onog koljača iz Mađarske. Kada Hrvati slave Gotovinu ili Srbi svoje generale to je razumljivo s obzirom na perspektivu, ali da se nekog tko je zaklao sjekirom armenskog vojnika na spavanju oslobodi i dočeka kao heroja uz najviše državne počasti, što reći nego - bolesna država.
napadide is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 11:36   #50
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Inace sam iz Srbije i prvo da kratko nesto kazem. Nisam bio ni u Jermeniji ni Azerbejdzanu pa ne znam kako stoje sa domoljubljem ali sam poprilicno siguran da su Jermeni narod koji stvaarno drzi do sebe. Srbija i Hrvatska, a posebno moja drzava se ne moze meriti sa samopostovanjem koje Jermenija i njen narod imaju. Prema tome su verovatno i veci rodoljubi od Azera. A neko je napisao da Hrvati vise vole HR od Srba SRB. To nije tacno i vise nemojte prosipati takve stvari jer ja mislim da je moja ljubav prema Srbiji nemerljiva kao i ljubav vecine onih momaka na temi demografije Srbije gde sam najvise aktivan i gde najbolje poznajem stvari. Tako isto za Hrvate.
A jedino sto je ovde u Srbiji narod bukvalno ubijen u pojam! Ljudi u Srbiji su potpuno dezideologizovani i to je nesto sto je meni jako zao. Ja nikad nisam mogao zamisliti svoj zivot bez nekog viseg cilja za koji cu se uvek boriti, sto za sebe licno sto za Srbiju (a ovo je pod broj jedan Kosovo!). To je rezultat toga sto smo stvarno bili izmuceni sve do '99 a od tada krece sve sem oporavka. Ali o tome dosta.
Sto ne znaci da su Armenci osobito pametni ili nemaju izbora u bijedi i geopolitickom skripcu?
Pietasaugo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 12:05   #51
Quote:
napadide kaže: Pogledaj post
Nakon jedne katastrofalno izgubljene bitke azerbajdžanski je ministar obrane Hamidov zaprijetio Erevanu nuklearnim napadom, iako naravno nisu imali takvo oružje.
E jeli mozda znas gde bi to mogao da nadjem na netu, pokusao sam da nadjem ali nisam uspeo. To moram da vidim
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 12:20   #52
Quote:
Pietasaugo kaže: Pogledaj post
Sto ne znaci da su Armenci osobito pametni ili nemaju izbora u bijedi i geopolitickom skripcu?
Ne, nego su jednostavno rodjeni u takvom drustvu gde trenutno vladaju takve moralne vrednosti. A pametniji nisu sigurno jer svako drustvo ima iste predispozicije, bitan je samo njegov karakter, a bedniji su od nas sigurno a i jesu u skripcu. A da li su takve tradicionalne vrednosti stvorile takve prilike ili su se prenosile s koleno na koleno, koje kod nas Balkanaca polako puca, ne znam. Ali ipak posto nikad nisam bio tamo ne mogu bolje da se izrazim jer sve sto znam o njima su stampa, knjige, net (kao ovde npr.) itd.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 12:55   #53
ali taj azerbejdžan, iako diktatorska, ali zemlja bogata sirovinama je prihvatljiv licemjernoj europi i SAD-u, kao i salafisti u siriji...
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 18:01   #54
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Trebalo bi sve teme o ovom Jermeniji, Azerbejdzanu i Nagorno-Karabahu spojiti u ovu. Nekako je najprikladnija. A ne "Moguc rat izmedju..."
A znam, zamolio sam PowerLocka, on je rekao da hoće. Ali sada vidim da to nije učinio.

Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
poprilicno sam siguran da su Jermeni narod koji stvaarno drzi do sebe. Srbija i Hrvatska, a posebno moja drzava se ne moze meriti sa samopostovanjem koje Jermenija i njen narod imaju. Prema tome su verovatno i veci rodoljubi od Azera. A neko je napisao da Hrvati vise vole HR od Srba SRB. To nije tacno i vise nemojte prosipati takve stvari jer ja mislim da je moja ljubav prema Srbiji nemerljiva kao i ljubav vecine onih momaka na temi demografije Srbije gde sam najvise aktivan i gde najbolje poznajem stvari. Tako isto za Hrvate.
Ne znam tko je to lupio u vezi Srba, ali po mome mišljenju, Srbi su što se tiče domoljublja tu negdje sa Armencima. Domoljublje i predstavlja veliki problem, Armenci su previše zadojeni mržnjom prema Azerima i puni su sebe. Oni još uvijek maštaju o Armenskom kraljevstvu i velikoj Amreniji. Još se uvijek ne mogu pomiriti sa činjenicom da su zauvijek izgubili Ararat, koji se čak nalazi na grbu Armenije, dan danas imaju pretenzije na Ararat, ali Turci ih dobro kontroliraju i ne dozvoljavaju Armencima uspon.
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 19:13   #55
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post



Armenci su previše zadojeni mržnjom prema Azerima i puni su sebe. Oni još uvijek maštaju o Armenskom kraljevstvu i velikoj Amreniji. Još se uvijek ne mogu pomiriti sa činjenicom da su zauvijek izgubili Ararat, koji se čak nalazi na grbu Armenije, dan danas imaju pretenzije na Ararat, ali Turci ih dobro kontroliraju i ne dozvoljavaju Armencima uspon.
pa to je pozitivna karakteristika, a ne kao kod nas, kad netko spomene istočni srijem i boku kotorsku odmah je ustaša
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2013., 20:06   #56
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Inace sam iz Srbije i prvo da kratko nesto kazem. Nisam bio ni u Jermeniji ni Azerbejdzanu pa ne znam kako stoje sa domoljubljem ali sam poprilicno siguran da su Jermeni narod koji stvaarno drzi do sebe. Srbija i Hrvatska, a posebno moja drzava se ne moze meriti sa samopostovanjem koje Jermenija i njen narod imaju. Prema tome su verovatno i veci rodoljubi od Azera. A neko je napisao da Hrvati vise vole HR od Srba SRB. To nije tacno i vise nemojte prosipati takve stvari jer ja mislim da je moja ljubav prema Srbiji nemerljiva kao i ljubav vecine onih momaka na temi demografije Srbije gde sam najvise aktivan i gde najbolje poznajem stvari. Tako isto za Hrvate.
A jedino sto je ovde u Srbiji narod bukvalno ubijen u pojam! Ljudi u Srbiji su potpuno dezideologizovani i to je nesto sto je meni jako zao. Ja nikad nisam mogao zamisliti svoj zivot bez nekog viseg cilja za koji cu se uvek boriti, sto za sebe licno sto za Srbiju (a ovo je pod broj jedan Kosovo!). To je rezultat toga sto smo stvarno bili izmuceni sve do '99 a od tada krece sve sem oporavka. Ali o tome dosta.
naravno da hrvati generalno više vole hrvatsku nego srbi srbiju...u srbiji i kod srba postoji kritična masa(dakle ne izolirani pojedinci) koji pate za jugoslavijom i nisu do kraja s tim raščistili...

dok je kod većine hrvata jugoslavija samo uspomena na davnu lošu prošlost koju treba zaboraviti..tu ne mislim na "hrvate" iz miješanih brakova
markozzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 20:09   #57
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
naravno da hrvati generalno više vole hrvatsku nego srbi srbiju...u srbiji i kod srba postoji kritična masa(dakle ne izolirani pojedinci) koji pate za jugoslavijom i nisu do kraja s tim raščistili...

dok je kod većine hrvata jugoslavija samo uspomena na davnu lošu prošlost koju treba zaboraviti..tu ne mislim na "hrvate" iz miješanih brakova
To nema nikakve veze i ti to znas nego si samo to napisao jer bi zeleo da Hrvati vise vole Hrvatsku nego Srbi Srbiju i kao pokusao da ubedis nekoga u to s tim glupim argumentom.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 20:29   #58
Quote:
markozzz kaže: Pogledaj post
naravno da hrvati generalno više vole hrvatsku nego srbi srbiju...u srbiji i kod srba postoji kritična masa(dakle ne izolirani pojedinci) koji pate za jugoslavijom i nisu do kraja s tim raščistili...

dok je kod većine hrvata jugoslavija samo uspomena na davnu lošu prošlost koju treba zaboraviti..tu ne mislim na "hrvate" iz miješanih brakova
Stoji, ali Srbi gledaju na Jugoslaviju kao Englezi na Britaniju, Kastilijanci na Španjolsku, a ne kao Hrvati, koji su sličniji Ircimai li u bolje slučaju Škotima, te Kataloncima
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2013., 20:53   #59
kad je prošle godine kod AZERA bil Eurosong, Armenija nije smjela nastupiti

isto tako kad su AZERI dali 1 boda Armeniji na glasanju drugi dan je slijedilo hapšenje tih koji su glasali za ARM
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 11:15   #60
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kad je prošle godine kod AZERA bil Eurosong, Armenija nije smjela nastupiti

isto tako kad su AZERI dali 1 boda Armeniji na glasanju drugi dan je slijedilo hapšenje tih koji su glasali za ARM


ma daaaj...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:16.