Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2005., 14:06   #1
Umjetna oplodnja - grijeh?

Vi koji zalazite na ovaj forum, da vas pitam nešto.

Zašto vjerske zajednice u Hrvatskoj žele zabraniti umjetnu oplodnju?
Vi ste vjerojatno veći vjernici od mene, pa me zanima vaše mišljenje. Crkva hoće da se množimo i da rađamo sirotinju, ali oni koji žele, a ne mogu imati djecu ne smiju, jer je to grijeh?!

Moja reakcija na to je
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:08   #2
Crkveni stav je da život nastaje samo od Boga. Bez ljudske intervencije.
A ti se možeš slagati ili ne s takvim mišljenjem
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:14   #3
Ima ljudi koji nisu vjernici, država ne može prihvatiti zakon koji ima ikakve veze s vjerom. To je znanost, djeca nemaju traume iz faze fetusa niti sanjaju svoju braću ili sestre koje su bile s njim u maternici.
Kakve veze imaju država i Crkva?
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:14   #4
bog tako hoce, onaj tko ne moze imati djece -vjerovatno je to s razlogom (kojeg ja ne znam, ne morate ni pitat)
a djeca koja odrastu u siromastvu imaju veliku motivaciju da postignu nesto u zivotu -mozda nam treba takva jedna generacija
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:20   #5
Quote:
judita kaže:
a djeca koja odrastu u siromastvu imaju veliku motivaciju da postignu nesto u zivotu -mozda nam treba takva jedna generacija

Ma da, a ti si presretna jer vidiš svoju djecu koja umiru (doslovno) od gladi, ali Bog tako hoće, a djeca su visoko motivirana postići nešto u životu - konačno pojesti nešto. Odlično, baš nam to treba, patnja, glad, bolesti, smrt. Ne mogu vjerovati. Nadam se da će ta djeca uopće uspjeti odrasti.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:23   #6
o kojoj ti djeci tocno pricas? o africi ili o hrvatskoj ili gdje?
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:29   #7
Crkva se više boji malverzacija s umjetnom oplodnjom nego što smatra da to nije OK, takav je stav barem u onom dijelu crkvenih krugova s kojima ja komuniciram.
Pitanjce
Da li bi ti donirala jajnu stanicu i tvrdila da se nikad nećeš zapitati što je s tim djetetom? (po zakonu nemaš na to pravo)
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:30   #8
Quote:
judita kaže:
o kojoj ti djeci tocno pricas? o africi ili o hrvatskoj ili gdje?
Hrvatska je sve siromašnija, a tko u Africi ide na umjetnu oplodnju?
Pitanje, da ti ne možeš imati djecu, a zbilja hoćeš imati, bi li išla na umjetnu oplodnju (da je zakonita)?
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:31   #9
Quote:
prometej kaže:
Crkveni stav je da život nastaje samo od Boga. Bez ljudske intervencije.
Pa okej, vjernici se onda niti neće odlučivati na opciju potpomognute oplodnje

Ali nema govora o tome da drugima treba oduzeti to pravo.
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:32   #10
Quote:
d@d@ kaže:
Pitanjce
Da li bi ti donirala jajnu stanicu i tvrdila da se nikad nećeš zapitati što je s tim djetetom? (po zakonu nemaš na to pravo)
A po zakonu muškarac isto ne smije sam raspolagati svojim spermićima? Ili možda...
cyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:34   #11
zar u hrvatskoj djeca umiru od gladi?

umjetna oplodnja, moje jajasce i spermij mog supruga -da
necije jajasce ili spermij -ne

inace postoji i usvajanje djece
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:37   #12
Quote:
d@d@ kaže:
Pitanjce
Da li bi ti donirala jajnu stanicu i tvrdila da se nikad nećeš zapitati što je s tim djetetom? (po zakonu nemaš na to pravo)
Mislim da bi, ako bi time pomogla nekome da ima dijete. Naravno da bi se pitala što je s njom, ako je uopće uspjela oplodnja, ali nekoga bi usrečila i to bi mi bilo dovoljno, znati da to dijete usrećuje nekoga.
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:39   #13
Quote:
cyra kaže:
A po zakonu muškarac isto ne smije sam raspolagati svojim spermićima? Ili možda...
Samo usporedba nije bilo takvih primisli, crkva ima isti stav i po pitanju muškaraca. Ja osobno ne podržavam nikakve zabrane, al to nije bilo pitanje.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:40   #14
...da dodam sto sam rekla na zk

negdje u bibliji (ne znam gdje) procitala sam nesto u tom smislu kad je netko pitao ne znam za sto -kao bog je dao tu mogucnost

ne znam sad u vezi cega je to ali u tom smislu...
mada, po tome se moze tumacit i ono sto stvarno nije od boga

recimo ja bi rekla da razne devijacije na ono sto bog dozvoljava ljudima, kao lijecenje i to

znaci ako imas rak i postoji tek nedavno otkriven lijek -to ne znaci da nije boga, samo zato sto nije spomenut u starom zavjetu

vec, bog daje onima koji vjeruju
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:41   #15
Quote:
judita kaže:
zar u hrvatskoj djeca umiru od gladi?

umjetna oplodnja, moje jajasce i spermij mog supruga -da
necije jajasce ili spermij -ne

inace postoji i usvajanje djece

S ovim tvojim da se slažem i ja, ovaj tvoj ne podržavam i ja u tom slučaju bi posvojila dijete. Ali ako se zabrani umjetna oplodnja onda nema niti mojeg jajašca i spermijem mojeg supruga, zar ne?
__________________
Life is like a camera. Just focus on what's important and capture the good times, develop from the negatives and if things don't work out, just take another shot..........
Ananke is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:44   #16
Quote:
Ananke kaže:
S ovim tvojim da se slažem i ja, ovaj tvoj ne podržavam i ja u tom slučaju bi posvojila dijete. Ali ako se zabrani umjetna oplodnja onda nema niti mojeg jajašca i spermijem mojeg supruga, zar ne?
Ne, skupiš pare i ideš u Austriju, Italiju ili kud ti drago...
ili
Moliš se bogu i vjeruješ u čudo.
ili
Pišeš na sabor i tražiš referendum.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:48   #17
pa vjerovatno se ne moze samo tako zabranit umjetna oplodnja, i da dodje do zabrane, vec se to ide u detalje

zasto se ne bi moglo zahtjevat da jajasce i jajnici pripadaju dvijema osobama koje su u braku...ili u vezi, legalno se moze to tak postavit
i to je ok

sto se mene tice mogu radit sto zele...nisam sigurna za homoseksualce i djecu, mislim da to ne odobravam ali...
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 15:58   #18
Quote:
d@d@ kaže:
Crkva se više boji malverzacija s umjetnom oplodnjom nego što smatra da to nije OK, takav je stav barem u onom dijelu crkvenih krugova s kojima ja komuniciram.
Pitanjce
Da li bi ti donirala jajnu stanicu i tvrdila da se nikad nećeš zapitati što je s tim djetetom? (po zakonu nemaš na to pravo)
znači, crkva se boji malverzacija s noževima, pa ajmo ih sve zabraniti?

ako po zakonu nemaš neko pravo, možda ti ga treba dati.

možda treba razraditi sustave kontrole.

sigurno ne treba SVJETOVNA država donositi zakone pod pritiskom vjerskih zajednica.
vjerske zajednice mogu te stvari rješavati i interno.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 16:11   #19
Quote:
judita kaže:
bog tako hoce, onaj tko ne moze imati djece -vjerovatno je to s razlogom (kojeg ja ne znam, ne morate ni pitat)
a djeca koja odrastu u siromastvu imaju veliku motivaciju da postignu nesto u zivotu -mozda nam treba takva jedna generacija
svaka ptica...tuzno ali istinito. sjeti se uspjesnih ljudi oko sebe. uspjevali su samo ulaganjima u sebe. malo je onih koji su se digli iz pepela.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 20:42   #20
Quote:
cp.tar kaže:
znači, crkva se boji malverzacija s noževima, pa ajmo ih sve zabraniti?

ako po zakonu nemaš neko pravo, možda ti ga treba dati.

možda treba razraditi sustave kontrole.

sigurno ne treba SVJETOVNA država donositi zakone pod pritiskom vjerskih zajednica.
vjerske zajednice mogu te stvari rješavati i interno.
Slažem se da svjetovna država donosi zakone, ne sviđa mi se upliv crkve ali to nema veze s nečijim osjećajem pripadnosti krščanskoj vjeroispovjesti. A pitanje je bilo?
Ono pod Pitanjce je bio pojednostavljeni prikaz razmišljanja, nisu svi vjernici istog obrazovanja i sustava shvaćanja i to isto stoji.
Kakve veze imaju noževi?
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:38.