Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2015., 00:28   #61
Pa valjda 19.5. jer jedan jedini 19. u mjesecu je ponuđen, stoga Josipu niti ne treba informacija mjeseca, već samo dana. Dok je kod ivana bila malo zajebanija situacija, te je mogao doći do rješenja tek što Josip kaže.
Požuri Polako is offline  
Old 22.05.2015., 00:33   #62
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Nije pošteno.

Tu pitalicu si od prije znao, je li?

Priznaj!
Nisam, nego zato što si naglasio da 'pišeš bez obzira na velika/mala slova'. Zašto bi to napisao ako nije poanta u tome da postoji nešto što bi se napisalo npr. velikim slovom... kao npr. vlastito ime.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 00:44   #63
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ajde onda riješi ovo.

Isto kajkavska pitalica, za one koji razumiju kajkavski.

"Dvajstipet i dvajstipet je četrdesetpet".

Iliti po "naški" 25 i 25 je 45.

Znači traži sa KAKO može biti 25 i 25 zbilja 45.

Zapravo ako si i ovo već prije čuo, daj malo vremena da oni koji to nisu čuli pokušaju sami to točno riješiti, pa ako neće znati onda slobodno objasni. Može?
Nisam ni to čuo, ali nagađam da po kajkavski 'pet' možda znači nešto drugo a ne samo broj, npr. skraćeno od 'peta' (na čizmi?) ili tako nešto, pa onda 20 tih peta i još 20 peta = 40 peta. Doduše onda je suvišno ovo 'i' u 'dvajstipet'
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 01:01   #64
Quote:
Požuri Polako kaže: Pogledaj post
Pa valjda 19.5. jer jedan jedini 19. u mjesecu je ponuđen, stoga Josipu niti ne treba informacija mjeseca, već samo dana. Dok je kod ivana bila malo zajebanija situacija, te je mogao doći do rješenja tek što Josip kaže.
Ta mozgalica je bila nedavno na chat topiku, i nisi je dobro riješio, razmišljaj još malo. Da je 19.5., tj. da je Ivan dobio 5 mjesec, kako bi on mogao 'znati' da ni Josip ne zna kad je rođendan?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 01:09   #65
Evo jedna za tebe. Imaš 2 fitilja, i znaš jedino da svaki od njih gori točno sat vremena. Pomoću ta dva fitilja moraš izmjeriti vrijeme od 45 minuta. Treba napomenuti da rezanje ne vrijedi, jer fitilji možda gore neravnomjerno pa ako prerežeš fitilj na pola, možda jedna polovica gori 35 a druga 25 minuta itd. Znači, nema rezanja - jedino što znaš jest da svaki od njih gori točno 1 sat.

Dakle, kako uz pomoć ta dva fitilja točno izmjeriti 45 minuta?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 03:09   #66
To se može izračunati i s jednim fitiljom. wtf? Al ok: Jedan fitilj 2 puta presavinuti na pola i prisloniti ga uz drugi.
4 x 15 = 60
Požuri Polako is offline  
Old 22.05.2015., 03:26   #67
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Pitanje o jabukama je i te kako logično, mada se rezultat ne može praktično provjeriti.

Isto tako ako od beskonačno oduzmeš jednu jedinicu, sigurno nećeš dobiti konačno, to je istina, ali je isto tako je istina da će ostati jedna jabuka manje nego prije, jer te jedne više NEMA, i to je sasvim logično.

Može se postaviti i pitanje KOLIKO je jabuka ostalo za pojesti ako je jednu već pojeo, pa će opet odgovor biti da mora pojesti jednu jabuku manje nego što ih je bilo prije. Sve ostalo jednostavno nije logično. Pozdrav
Ako imamo nečeg beskonačno puno to znači kako je tog nečeg neograničeno puno i ne može se saznati broj > beskonačnost je beskonačnost po definiciji. Oduzimati beskonačnosti išta je apsurd jer je beskonačnost beskonačna

Pitalica tu beskonačnost podvodi pod konačnost onog momenta kada postaje dio matematičkog oduzimanja. Može li se takvo što učiniti u matematici analogno je kad bismo napisali razlomak s nulom u nazivniku. Mislim, možemo i to, ali dobijemo grešku.

ps logično je da je jedna jabuka pojedena, ali to da je zbog toga beskonačan broj jabuka postao konačan govori da je u startu bio konačan, a ne beskonačan > degradiranje beskonačnosti u konačnost ili je zapravo ovo dokaz kako beskonačnost zapravo ne postoji.
dtomas is offline  
Old 22.05.2015., 04:02   #68
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
U pitanju je sasvim jasno NA ŠTO se odnosi ono "po". Može se odnositi samo na trećinu, jer se traži NEŠTO od sto. Dakle to nešto je povezana cjelina.

Da bi dobili rezultat 5/6 pitanje je trebalo glasiti ovako:

"Koliko je trećina i polovina od sto?" Ali ne piše tako.

Kada kažemo recimo kruh i po, onda se to "po" može odnositi samo na kruh, a ne na nešto što dalje piše.

Tako da jedini ISPRAVAN odgovor na pitanje "koliko je trećina i po od sto" može biti samo 50. Uostalom to i piše u samom rješenju toga zadatka, kod onih koji su ga izmislili. Da je točan odgovor 50. I nema drugoga.
To što su autori zadatka nešto definirali kao rješenje uopće ne mora biti garancija da je ponuđeno rješenje zaista točno. Osim toga, čim autor postavi zadatak koji se na više načina može tumačiti ili, koji nije nedvojben, govori o tome kakav je autor i koji mu je cilj.

Pitanje je zašto neki ljudi rečenicu "kruh i po" shvate kao "1 kruh i pola nečeg drugog"

Možda zato što se u govoru može reći i "molim trećinu kruha i po kile sira"...
Riječ "po" naprosto je navedena kao kratica riječi "pola" i tu je osnova za zez iz tvoje inicijalne pitalice. Čim postoji dvojno korištenje, postoje i razilaženja u interpretaciji zadatka.

Autor zadatka mora izbjegavati ovako sklizak teren ako želi biti posve (100%) jasan.
dtomas is offline  
Old 22.05.2015., 10:49   #69
Quote:
Požuri Polako kaže: Pogledaj post
To se može izračunati i s jednim fitiljom. wtf? Al ok: Jedan fitilj 2 puta presavinuti na pola i prisloniti ga uz drugi.
4 x 15 = 60
Ne vrijedi presavijanje, iz istog razloga kao ni rezanje. Jer ne znaš da će jednake dužine jednako brzo izgoriti, nego brzina izgaranja može biti skroz neujednačena.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 11:16   #70
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Evo jedna za tebe. Imaš 2 fitilja, i znaš jedino da svaki od njih gori točno sat vremena. Pomoću ta dva fitilja moraš izmjeriti vrijeme od 45 minuta. Treba napomenuti da rezanje ne vrijedi, jer fitilji možda gore neravnomjerno pa ako prerežeš fitilj na pola, možda jedna polovica gori 35 a druga 25 minuta itd. Znači, nema rezanja - jedino što znaš jest da svaki od njih gori točno 1 sat.

Dakle, kako uz pomoć ta dva fitilja točno izmjeriti 45 minuta?
Prvog zapalim na oba kraja, a drugog na jednom.
Kad izgori prvi, drugog potpalim i na drugom kraju.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 22.05.2015., 11:23   #71
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Prvog zapalim na oba kraja, a drugog na jednom.
Kad izgori prvi, drugog potpalim i na drugom kraju.
Ae.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Received Infraction
Old 22.05.2015., 11:32   #72
Blitvarenje?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 13:26   #73
Svakog dana, prijatelj i ja putujemo trajektom sa otoka na kopno.
Od kuće do luke vozimo se biciklima, i stižemo 10 minuta prije polaska trajekta.
Jednog dana, točno pri polasku od kuće,
mom biciklu eksplodirala je guma.
Popravak bi mi oduzeo barem pola sata.
U susjedstvu nema drugih prevoznih sredstava.
O taksiju da i ne pričamo.
Ako bih trčao do luke, zakasnio bih deset minuta.
Obojica se ne možemo voziti na jednom biciklu.
Dakle, što napraviti da obojica ipak stignemo na trajekt?
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 22.05.2015., 13:32   #74
Quote:
LIQ kaže: Pogledaj post
Svakog dana, prijatelj i ja putujemo trajektom sa otoka na kopno.
Od kuće do luke vozimo se biciklima, i stižemo 10 minuta prije polaska trajekta.
Jednog dana, točno pri polasku od kuće,
mom biciklu eksplodirala je guma.
Popravak bi mi oduzeo barem pola sata.
U susjedstvu nema drugih prevoznih sredstava.
O taksiju da i ne pričamo.
Ako bih trčao do luke, zakasnio bih deset minuta.
Obojica se ne možemo voziti na jednom biciklu.
Dakle, što napraviti da obojica ipak stignemo na trajekt?
Jedan krene s biciklom, drugi trči, na pola puta ovaj prvi ostavi bicikl i dalje trči, a onaj drugi malo kasnije stigne do bicikla i nastavi biciklom.
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 13:38   #75
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Jedan krene s biciklom, drugi trči, na pola puta ovaj prvi ostavi bicikl i dalje trči, a onaj drugi malo kasnije stigne do bicikla i nastavi biciklom.
To je to! Hvala!
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 22.05.2015., 14:16   #76
Ček, hvala na čemu?
__________________
Science is the belief in the ignorance of experts.
Apemant is offline  
Old 22.05.2015., 15:10   #77
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ček, hvala na čemu?
A eto, što si nam pomogao riješiti problem.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Old 22.05.2015., 16:16   #78
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Ovo bi bio racing condition, nešto si fulao u priči.

Naime. Ja bih ovako rezonirao: kad bi moja kapa bila crna, onda bi svaki od ove dvojice vidio jednu crnu (moju) i jednu bijelu kapu. No onda bi svaki od njih odmah pomislio, da njegova kapa mora biti bijela, jer da je crna, onda bi onaj treći vidio dvije crne kape i odmah znao da je njegova bijela. Budući da oni šute, očito i svaki od njih vidi po dvije bijele kape, ergo moja je isto bijela.

Problem s time je što su i ova druga dvojica jednako inteligentni kao i ja, pa bi i oni to isto tako rezonirali, što znači da bi i oni došli do zaključkda da je njihova kapa bijela. Zašto onda šute? E, zato što si sjebao zadatak.
Mozgalicu sam procitao na engleskom pa preveo:http://www.folj.com/puzzles/difficul...c-problems.htm 1. na ovoj str.
liquid112 is offline  
Old 22.05.2015., 16:20   #79
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Blizu si.

"Kuda ide zec dok dođe do polovine šume?"

Pa kamo god išao ide VAN iz šume.
Ne mora značiti. Što ako se zeko nalazi na planetu koji je cijeli pošumljen? Onda će zauvijek ići šumom.
liquid112 is offline  
Old 22.05.2015., 17:15   #80
Quote:
toto tamuz kaže: Pogledaj post
Imam ja jedan kaj sam vidio nedavno mozda se svidi nekom ko ga nije cuo heheh.

Imamo dakle tri osobe. Marija, josip i ivan.

I sad marija hoce da ova dvojica pogode kada joj je rodendan. I da im 10 datuma medu kojima je i rodendan. 15.5., 16.5., 19.5., 17.6., 18.6., 14.7., 16.7., 14.8., 15.8. i 17.8.

I sad marija ivanu sapne koji je tocan mjesec, a josipu koji je tocan dan. Znaci ivan zna mjesec rodendana, ali nezna dan, a josip zna obrnuto.

I sad ivan kaze: "neznam kada je marijin rodendan, ali znam da ni josip ne zna."
Na to josip odgovori: " ispocetka nisam znao kada joj je rodendan, ali sada znam"
A onda opet ivan kaze: "sada i ja znam kada joj je rodendan"

Kako su to zakljucili i kada joj je rodendan?
15.5., 16.5., 19.5., 17.6., 18.6., 14.7., 16.7., 14.8., 15.8. i 17.8.
Kako je Ivan rekao da zna da ni Josip ne zna datum rođendana, to znači da možemo prekrižiti datume u kojima se dan ne ponavlja, tj. samo je jedan 19. i 18.(Albert bi znao datum da su to datumi).znači prekrižimo 19.5. i 18.6.. sad imamo: 15.5., 16.5., 17.6., 14.7., 16.7., 14.8., 15.8. i 17.8.

No isto tako i prekrižimo sve ostale datume u tim mjesecima(5. i 6.) jer Ivan jedino može znati da Josip ne zna tako što zna da dan nije u nekim od tih mjeseci. Ako je npr. mjesec 5. onda Ivan ne bi mogao znati da Josip ne zna datum rođendana. Jedino ako mjesec nije 5. i 6. sa sigurnošću može reći da Josip ne zna. Tako da sad imamo 5 datuma:14.7., 16.7., 14.8., 15.8. i 17.8.

Sad idemo na Josipa. Prvo nije znao, ali sad zna. To znači da možemo prekrižiti 14.7. i 14.8. jer ne bi znao koji je mjesec. Sad imamo 16.7., 15.8., 17.8.

I na kraju Ivan kaže da i on sad zna. To znači da je datum 16.7. jer ne bi mogao znati je li 15.8. ili 17.8. pošto zna samo mjesec.
liquid112 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:27.