Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2015., 15:03   #61
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Pa sve pet, nemam razloga ti išta uzeti za zlo.

No ako si več na to komentirao na način na koji jesi, očito ti je nešto u tome smiješno?
Pa prvo da kažem, smijeh je nešto pozitivno, tako ja to gledam.

Ali da. Eto iz iskustva znamo da ništa nije samo sebi kreator. Kuća nije sama sebe pravila, čovjek nije sam sebe rodio... tako ni svemir nije sam sebe kreirao. Ima istine u tome da primjera radi planeta zemlja funkcioniše kao samostalni stroj koji recilira otpad i obnavlja se. Ali princip uzrok i posljedica ti sami govore da mora biti uzrok da bi nastalo nešto. A uzrok složenih stvari i zakona koji vladaju u svemiru ne može biti slijepi slučaj.
morskigolub is offline  
Old 27.06.2015., 15:14   #62
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Samo je pitanje da li je vjernik zbilja našao pravoga Boga ili to samo misli da je pravi Bog.
To ne zna niti vjernik, štoviše, ako bi želio znati (tj. želio dokaz), to bi bio pokazatelj slabe vjere.


Quote:
civilizacija kaže:
Zato možda i ateisti NE PRIHVAĆAJU upravo takvoga Boga jer misle da takvo nešto jednostavno ne postoji.
Ateisti kao da više gledaju tko to vjeruje, pa se uspoređuju i kažu, pa nismo valjda kao oni....

Quote:
civilizacija kaže:
Pitanje na ovoj temi je da li je Bog nevidljiv za nas ljude jer je TOLIKO MALEN da Ga naše oči jednostavno ne mogu primijetiti.
Oči? Malen? A zašto bi Bog, ili nekakva nadinteligencija trebala imati takve atribute? Pa to je nešto ipak ljudsko.

Quote:
civilizacija kaže:
Jer ako Bog postoji PA GDJE JE onda?
A zašto bi Bog zauzimao neko mjesto? Nije li on stvorio ili omogućio zapažanja, određivanja mjesta?

Quote:
civilizacija kaže:
Da je veći od planeta i zvijezda svi bi ga mogli vidjeti.
Čiji bi onda bio prostor između planeta, kad bi Bog bio veliki planet? Zašto bi se Bog trebao vidjeti očima i to još po noći?

Quote:
civilizacija kaže:
Ali ako je manji od atoma, što onda?
Vremenski "što onda"?

Zadnje uređivanje planinar : 27.06.2015. at 15:34.
planinar is offline  
Old 27.06.2015., 15:15   #63
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Pa prvo da kažem, smijeh je nešto pozitivno, tako ja to gledam.

Ali da. Eto iz iskustva znamo da ništa nije samo sebi kreator. Kuća nije sama sebe pravila, čovjek nije sam sebe rodio... tako ni svemir nije sam sebe kreirao. Ima istine u tome da primjera radi planeta zemlja funkcioniše kao samostalni stroj koji recilira otpad i obnavlja se. Ali princip uzrok i posljedica ti sami govore da mora biti uzrok da bi nastalo nešto. A uzrok složenih stvari i zakona koji vladaju u svemiru ne može biti slijepi slučaj.
Znači ipak nije bila samo šala.

Ja najširije definiram pojam 'svemir' kao svo naše prostor-vrijeme, zajedno sa svime što se nalazi u tome.

E sada, ne treba biti genije da bi netko shvatio da sam koristio malo užu definiciju, ja sam govorio o nastanku svih nebeskih tijela koji su sastavljeni od obične, barionske materije. U tom smislu pojam 'svemir' sam koristio kao sinonim za cijelu tu mrežu galaktičkih superjata (cosmic web).
Empyreus is offline  
Old 27.06.2015., 15:17   #64
Zapravo, sama pitanja o Bogu na neki su način lakmus-odgovori o razini poimanja svjesti.

Zadnje uređivanje planinar : 27.06.2015. at 15:32.
planinar is offline  
Old 27.06.2015., 15:31   #65
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ateist ne traga za Bogom. On samo traži odgovor zašto postoji ovaj svijet , kako je nastao. i koja mu je sfvrha.
Vjernik vjeruje da mu je njegova vjera dala odgovor na ova pitanja.
Ateistu religijski odgovori su više bajke, a ne neka logična istina.
Ateist (tom svojom odrednicom-da je ateist) ne traži nikakav odgovor, tj. nije traženje odgovora nešto što određuje tko je, što je i kakav je ateist. On samo ništa ne očekuje, samo smrt.

Vjernik pak očekuje da je u pravu kad se predao vjeri i očekuje da smrt nije kraj.

Dakle, osnovna razlika bi bila u očekivanju.
planinar is offline  
Old 27.06.2015., 15:47   #66
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Jep. Svemir je sam svoj kreator ("Bog") jer je to samoorganizirajući sustav
Svojstvo samoorganizacije ne upucuje na svojstvo samogeneracije.
omen4k is offline  
Old 27.06.2015., 15:56   #67
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Svojstvo samoorganizacije ne upucuje na svojstvo samogeneracije.
Da. Može biti da postoji Bog koji je stvorio svemir (svo prostor-vrijeme i sve što postoji u njemu) gdje se sve može samoorganizirati i funkcionirati prema prirodnim zakonima i gdje jednostavno nigdje nema nikakve natprirodne intervencije u stvaranju bilo čega.

No međutim, kada govorim o evoluciji kozmičke mreže to što si napisao je irelevantno.
Empyreus is offline  
Old 27.06.2015., 16:38   #68
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post

No međutim, kada govorim o evoluciji kozmičke mreže to što si napisao je irelevantno.
Interpretacija relevantnosti varira ovisno o percepciji i prioritetiziranju smislenosti.
omen4k is offline  
Old 27.06.2015., 17:43   #69
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ateist (tom svojom odrednicom-da je ateist) ne traži nikakav odgovor, tj. nije traženje odgovora nešto što određuje tko je, što je i kakav je ateist. On samo ništa ne očekuje, samo smrt.

Vjernik pak očekuje da je u pravu kad se predao vjeri i očekuje da smrt nije kraj.

Dakle, osnovna razlika bi bila u očekivanju.
Ovo mi se jako dopalo. Al kaj je s onima, koji su vjernici, a boje se da će završit u Paklu, u talionici i škrgutu zubi...? Ima i takvih. On doduše očekuje da smrt nije kraj, al se boji još više, nego ateist....

Da dodam, znači nije možda spoznajni "vjernik", već dogmatski, il kakav drugi, ne znam...
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Old 27.06.2015., 17:48   #70
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
A što ako mi ljudi na KRIVOM mjestu tražimo signale?
A sto ako je stvar u metodologiji potrage ?

Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Tu Inteligenciju (Boga da je tako nazovemo), mi ljudi ne bismo mogli vidjeti, dakle mogla bi nam biti ispred nosa a mi ju jednostavno ne vidimo.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Golden_ratio

http://www.aboutscotland.com/harmony/lamda.html

http://www.maths.surrey.ac.uk/hosted...ci/fibnat.html
omen4k is offline  
Old 27.06.2015., 21:39   #71
Quote:
Neomeđena točka kaže: Pogledaj post
Al kaj je s onima, koji su vjernici, a boje se da će završit u Paklu, u talionici i škrgutu zubi...? Ima i takvih. On doduše očekuje da smrt nije kraj, al se boji još više, nego ateist....

Da dodam, znači nije možda spoznajni "vjernik", već dogmatski, il kakav drugi, ne znam...
Tko se kao vjernik boji suočavanja nakon smrti, nek se često ispovijeda, pričešćuje, plaća mise, radi dobra djela, živi smjerno, moli se, ispunjava sve vjerničke religiozne obveze. i zapovjedi...ima tehničkih načina kako da smanjuje taj svoj strah.

Ateist se pak boji jedino života, a nakon smrti nema više onog koji bi se bojao.
planinar is offline  
Old 27.06.2015., 23:04   #72
A zašto ti misliš da je ateist nužno netko tko i ne vjeruje u zagrobni život?

To i postojanje boga su odvojena i različita pitanja, i jedno može postojati bez drugog i obrnuto. I ateist se definira samo po nedostatku vjerovanja u jedno od tih stvari.
Empyreus is offline  
Old 28.06.2015., 00:06   #73
Znam ljude koji se deklariraju kao ateisti, ali kažu da vjeruju u postojanje Duha.

Vjernik se počesto upotrebljava i pogrdno, baš da se pokušava time vrijeđat. A vjerovanje u postojanje ponad vidljivog i opipljivog materijalnog ne mora biti plitak konfesionalizam, nego živa spoznaja, koja posjeduje misterij, ne mora bit ni direktno povezana s jednom od religija.

Imam prijateljicu koja mi šalje poruke da ju napada Sotona, da su joj sotonisti i kršćani uništili život, da zakaj ju ne štitim od demona, da su ju nepravedno "osudili" i sad da ju muče i drže u "zatvoru"... A meni predbacuje da sam krutih stavova, konzerva i vjernica, kakvom se ja uopće ne smatram. Ima svakakvih čudnih slučajeva.
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Old 28.06.2015., 00:16   #74
Quote:
planinar kaže: Pogledaj post
Ateist (tom svojom odrednicom-da je ateist) ne traži nikakav odgovor, tj. nije traženje odgovora nešto što određuje tko je, što je i kakav je ateist. On samo ništa ne očekuje, samo smrt.

Vjernik pak očekuje da je u pravu kad se predao vjeri i očekuje da smrt nije kraj.

Dakle, osnovna razlika bi bila u očekivanju.
S time da ima razlike. Vjernici u Boga obavezno očekuju nagradu nakon smrti. (ili se boje kazne)
Ali ima i ateista koji vjeruju da njihovo JA ne nestaje nakon smrti. Nego da se ponovno reinkarnira.

Quote:
Neomeđena točka kaže: Pogledaj post
Znam ljude koji se deklariraju kao ateisti, ali kažu da vjeruju u postojanje Duha.

Vjernik se počesto upotrebljava i pogrdno, baš da se pokušava time vrijeđat. A vjerovanje u postojanje ponad vidljivog i opipljivog materijalnog ne mora biti plitak konfesionalizam, nego živa spoznaja, koja posjeduje misterij, ne mora bit ni direktno povezana s jednom od religija.

Imam prijateljicu koja mi šalje poruke da ju napada Sotona, da su joj sotonisti i kršćani uništili život, da zakaj ju ne štitim od demona, da su ju nepravedno "osudili" i sad da ju muče i drže u "zatvoru"... A meni predbacuje da sam krutih stavova, konzerva i vjernica, kakvom se ja uopće ne smatram. Ima svakakvih čudnih slučajeva.
To je savršeno istina. Postoji ljudi koji vjeruju u nezamislive kombinacije koje su često u kontradikciji.

Inače: http://znanost.geek.hr/clanak/nisu-n...vrsta-ateista/
Oduvijek se smatralo da su ateisti jednolika skupina ljudi koji naprosto nemaju nikakva religijska uvjerenja. No zanimljivo istraživanje profesora iz Tennesseeja pokazalo je da postoji šest vrsta ateista: intelektualni ateisti, aktivistički ateisti, istraživački agnostici, antiteisti, neteisti i ritualni ateisti.

krena is offline  
Old 28.06.2015., 00:21   #75
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
S time da ima razlike. Vjernici u Boga obavezno očekuju nagradu nakon smrti.
Ali ima i ateista koji vjeruju da njihovo JA ne nestaje nakon smrti. Nego da se ponovno reinkarnira.
Pa baš o tome pričam već dva posta. Znam nekoliko slučajeva vrlo detaljno, gdje ljudi vjeruju da im je "suđeno" i da su osuđeni. A isto tako znam i one koji se toga jako boje poslije smrti. Makar je po meni sve jedan život i Pakao i Raj su mjesta duha, pa i sama smrt i možemo ih doživjet bilo kada. Ne radi se uopće o fizičkoj smrti.

Kolika samo književnost nam o tome detaljno govori!!!
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Old 28.06.2015., 00:26   #76
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

To je savršeno istina. Postoji ljudi koji vjeruju u nezamislive kombinacije koje su često u kontradikciji.
Ja im zapravo vjerujem. To jest njihova stvarnost.

Svaki čovjek je Svemir za sebe, nije li?
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Old 28.06.2015., 00:50   #77
Te čudake shvaćam zapravo bolje. Ateizma u smislu vjere samo u površinu i "dokazivo" se grozim. To mi nekako dođe kao da živiš u svijetu u kojem ne postoji nebo sa zvijezdama. I poslije ništavilo. Ne razumijem ih. Ne poznam ni jednog jedinog osobno. (Poznam ljude koji vjeruju u raznorazne "čudne" stvari, ali čistog ateistu ni jednog.) Čak mi se čini da se možda samo tako predstavljaju pred okolinom, a u sebi si misle koznakaj. I vjera u vanzemaljce je nekakva vjera. Jung je naveo da ljudi koji su vješti u ovom svijetu, mogu privremeno lako potisnuti vječne arhetipove, al da im se to kad tad pojavi.
__________________
In order to get to Ms. Neomeđena Točka you need to go down to the secret library and find the way in through a small crack in a wall, you will need to use the nautilus spell to get in there: 9-carboxymethoxymethylguanine
Neomeđena točka is offline  
Old 28.06.2015., 02:00   #78
Quote:
civilizacija I kaže: Pogledaj post
Ti govoriš o Bogu RELIGIJA, koji i po meni sigurno kako je u religijama opisan ne može postojati.
da u jednom djelu ali sto se tice plodova ljudskom uma mislio sam u sirem smislu kao i svih konstrukcija odnosno koncepcija koje um stvara kao sustav koji povezuje "covjeka" sa okolinom .. iako po mom misljenju i iskustvu ne postoji granica izmedju covjeka i okoline odnosno ne smatram odcijepljenje odnosno postojanje ogranicenim bilo kakvim kategorijama koje su, pogadate .. konstrukcija ljudske djelatnosti ne stvarnosti .. bar ne moje

Quote:
Ali to ne znači da netko Inteligentan nije zbilja mogao napraviti naš materijalni svijet.
To je moguće.
ljudski um/masta po mom misljenju i iskustvu nemaju granice i sigurno da je sve od navedenog moguce .. kljucna rijec je moguce odnosno mogucnost!

Quote:
Samo je pitanje za mene recimo, da li je ta Inteligentna Sila toliko velika ili toliko mala da je mi ljudi ne možemo vidjeti.
.. to je pitanje "za tebe"? Sretno sa odgovorom!

Quote:
Ne može biti istovremeno i velika i mala dakako.
vrijeme je ljudska tvorevina .. po mom misljenju i iskustvu!

Quote:
Za mene je logičnije pretpostaviti da je ta Sila MALA toliko da je nevidljiva za bilo koji naš ljudski instrument, dakle da je manja od najmanjih atomskih veličina.

Zašto mi je to logičnije nego da je ta Sila prevelika da bi je vidjeli?
pokaj se! .. kategorizirati "logiku" ili je ili nije .. nema vise manje logicno

Quote:
Pa iz jednostavnog razloga jer ako je ta Sila napravila svemir, onda je morala raditi atom po atom, a onda znači (atom iako malen za nas ljude on je inače ogromno prostranstvo u prostornom smislu), da može biti samo MANJA od atomske veličine.

Uostalom sva materijalna sila i snaga dolazi iz atoma, dakle iz MANJIH jedinica nego što je to atom, i to upravlja svim događajima u svemiru.

Eto zato mislim da se Bog, dakle netko Inteligentan ne krije iza zvijezda i galaksija, već u atomima, i iz tih najmanjih jedinica upravlja cijelim svemirom.
ako je onda je inace postoji puno veci "novi periodni sustav" cestica puno manjih od atoma odnosno cestice koje tvore sastavne djelove atoma .. ima ih puno vise nego poznatih atoma u periodnom sustavu koji je pogadjate konstruirao covjek .. a vise od 50% "MATERIJALNOG" svemira covjeku je nedostizan za dozivljavanje putem osjetila .. dakle covjek je u materijalnom djelu "svijeta u kojem postoji" prakticki poluslijep odnosno kad bi pricali o spektru svijetlosti maltene bi ispali apsolutno slijepi .. no sve su to dosada istrazene "cinjenice" koje naravno covjek konstantno mjenja i konstruira u beskonacnoj utrci za spoznajom .. u znanosti sto se tice ovog dijela price

Quote:
To mi je logično. Dapače! Pozdrav
logika je put zdravog razuma, respect!
F.A.Q is offline  
Old 28.06.2015., 11:49   #79
ovo je ko da netko traži ono neizrecivo, nevidljivo, i vani i unutra i gore i dole, bez imena, broja, veličine, forme, izvan vremena, pa zaključi - ha pa to onda sigurno može proči i kroz ovu ključanicu! mora onda da je jako jako maleno!
kor-im is offline  
Old 28.06.2015., 13:52   #80
Apropo naslova, rekao bih:
A koga briga...
Šabović Adis is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.