Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2017., 11:44   #961
http://www.vecernji.hr/hrvatska/moze...B+page+statusi
VladimirSM is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 12:13   #962
Koliko bese rodjeno u Hrvatskoj prosle godine, ali ne po ovom finalnom preseku u junu, vec ovako kada bi pratili sve mesece i sabrali?
Sigurno da ima dosta oduzimanja Hrvata koji su iz BIH, ali nemoguce mi je da u zadnja 2 meseca ovako padnu sto se tice rodjenih, a za 11 meseci su u plusu 608 beba.
Verovatno lupanje gluposti i prodavanje magle ne bi li dobili koji pregled vise.
Ne znam koliko ce brisanje biti, ali po meni su ovo ipak gluposti.
Bozurr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 12:46   #963
Večernji lupa i skuplja glasove da bude čitaniji...Ima se točan broj rođenih na DZS-u, već krajem 11 je bilo 35,6 tisuća rođenih to bi značilo da je u prosincu rođeno 800...Najvjerojatnije će biti blizu ili 39 000 rođenih, kada se oduzmu neki oko 38,5.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 13:04   #964
Mislim da znam, barem pretpostavljam sta se desilo sa hrvatskim natalitetom 2015. kad je opao za skoro 5%, pa i prvih 6 meseci prosle godine, pa se povratio krajem godine i izvlaci se na staro.
Hrvatska je dakle usla sredinom 2013. u EU i postalo je mnogo lakse emigrirati nego li je bilo pre. Znaci pretpostavljamo da se tako i desilo, ali zasto onda nije doslo do linearnog smanjenja rodjenih, kada sigurno nije doslo do povecanja ili obrtanja trenda tj. pozitivne migracije?
Pretpostavljam da su mnogi mladi ljudi tokom 2014. morali da odluce sta ce sa sobom da rade, a ovde cu pricati samo o onima koji su sebe videli sa svojim porodicama koje su hteli da prosire ili parove bez dece, znaci ne samce. Mnogi su sigurno bez preterano puno premisljanja odlucili da emigriraju dok je bilo dosta onih koji nisu bili sigurni sta da rade sa sobom, sad kad su im vrata otvorena.
E pa povratak krajem 2016. godine ja vidim zahvaljujuci njima, jer su ti ljudi odgodili radjanje dece jer nisu bili sigurni gde ce biti za godinu dve, i odlucili su ih ipak doneti u Hrvatskoj, znaci to su ljudi koji su razmisljali i odlucili da ipak ostanu u Hrvatsok.
Nema po mom misljenju tu HDZ-ova pobeda puno mesta, jedino ako su neki mladi ljudi pomislili da ce njihovim povratkom nastupiti bolja vremena, u sto ja sumnjam. Niti ne znam jos cime ima zahvaliti.
E sad mi je nejasna veza sa ovim desavanjima u HR i u susedstvu, jer su trendovi manje-vise slicni, ali je primer Hrvatske ekstreman. Niko nije tokom 2015. tako pao, pa i pocetkom 2016. a onda se tako podigao za 4,5 meseci...
Mislim da ce ipak Hrvatski natalitet nastaviti da polako opada, kao i u ostatku regiona kako vreme bude odlazilo. Mozda su ovo poslednje velike turbulencije.
komanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 13:20   #965
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Mislim da znam, barem pretpostavljam sta se desilo sa hrvatskim natalitetom 2015. kad je opao za skoro 5%, pa i prvih 6 meseci prosle godine, pa se povratio krajem godine i izvlaci se na staro.
Hrvatska je dakle usla sredinom 2013. u EU i postalo je mnogo lakse emigrirati nego li je bilo pre. Znaci pretpostavljamo da se tako i desilo, ali zasto onda nije doslo do linearnog smanjenja rodjenih, kada sigurno nije doslo do povecanja ili obrtanja trenda tj. pozitivne migracije?
Pretpostavljam da su mnogi mladi ljudi tokom 2014. morali da odluce sta ce sa sobom da rade, a ovde cu pricati samo o onima koji su sebe videli sa svojim porodicama koje su hteli da prosire ili parove bez dece, znaci ne samce. Mnogi su sigurno bez preterano puno premisljanja odlucili da emigriraju dok je bilo dosta onih koji nisu bili sigurni sta da rade sa sobom, sad kad su im vrata otvorena.
E pa povratak krajem 2016. godine ja vidim zahvaljujuci njima, jer su ti ljudi odgodili radjanje dece jer nisu bili sigurni gde ce biti za godinu dve, i odlucili su ih ipak doneti u Hrvatskoj, znaci to su ljudi koji su razmisljali i odlucili da ipak ostanu u Hrvatsok.
Nema po mom misljenju tu HDZ-ova pobeda puno mesta, jedino ako su neki mladi ljudi pomislili da ce njihovim povratkom nastupiti bolja vremena, u sto ja sumnjam. Niti ne znam jos cime ima zahvaliti.
E sad mi je nejasna veza sa ovim desavanjima u HR i u susedstvu, jer su trendovi manje-vise slicni, ali je primer Hrvatske ekstreman. Niko nije tokom 2015. tako pao, pa i pocetkom 2016. a onda se tako podigao za 4,5 meseci...
Mislim da ce ipak Hrvatski natalitet nastaviti da polako opada, kao i u ostatku regiona kako vreme bude odlazilo. Mozda su ovo poslednje velike turbulencije.
Gle, nije samo kod nas problem ja već od davno tvrdim da mi na ovom prostoru Balkana kakav god bio bolje stojimo nego pola EU koja prima na tisuće iz trećih zemalja.Mjenjaš potpun izgled nacije, ako itko zna to bolje onda smo opet mi na ovim prostorima.
Druga stvar domaće stanovništvo im izuzetno stari, prosječan Njemac je preko 50 godina dok EU migranti imaju djecu na razini Japana, a jedini tko drže su oni koji se teško prilagođavaju.Sad ide sve više robotika, već sam naveo samovozeći automobili, roboti polako preuzimaju rad po hotelima, mi na predavanjima učimo kako pomažu kod operacija u kirurgiji itd.
To će se sve negativno odrazit, gledam sve te zemlje i uopće nisu ni u malom boljem stanju nego mi.
arizin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 13:22   #966
Ovo tvrdi hrvatsko ministarstvo uprave na osnovu broja upisanih u matične.Ako je tačno da ministarstvo uprave to tvrdi da je toliko upisano,onda nema prostora za različita tumačenja. vama bi i bilo bolje da je što više rodjenih Hrvata iz BiH,tj.da se tu krije razlika.Ovo je svakako vaše,pa vaše.

Zadnje uređivanje gargash : 28.01.2017. at 13:32.
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 16:18   #967
Nemoguće su ove brojke. Ništa se ne poklapa. Baš ništa. Čekamo!
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 16:22   #968
Quote:
komanin kaže: Pogledaj post
Mislim da znam, barem pretpostavljam sta se desilo sa hrvatskim natalitetom 2015. kad je opao za skoro 5%, pa i prvih 6 meseci prosle godine, pa se povratio krajem godine i izvlaci se na staro.
Hrvatska je dakle usla sredinom 2013. u EU i postalo je mnogo lakse emigrirati nego li je bilo pre. Znaci pretpostavljamo da se tako i desilo, ali zasto onda nije doslo do linearnog smanjenja rodjenih, kada sigurno nije doslo do povecanja ili obrtanja trenda tj. pozitivne migracije?
Pretpostavljam da su mnogi mladi ljudi tokom 2014. morali da odluce sta ce sa sobom da rade, a ovde cu pricati samo o onima koji su sebe videli sa svojim porodicama koje su hteli da prosire ili parove bez dece, znaci ne samce. Mnogi su sigurno bez preterano puno premisljanja odlucili da emigriraju dok je bilo dosta onih koji nisu bili sigurni sta da rade sa sobom, sad kad su im vrata otvorena.
E pa povratak krajem 2016. godine ja vidim zahvaljujuci njima, jer su ti ljudi odgodili radjanje dece jer nisu bili sigurni gde ce biti za godinu dve, i odlucili su ih ipak doneti u Hrvatskoj, znaci to su ljudi koji su razmisljali i odlucili da ipak ostanu u Hrvatsok.
Nema po mom misljenju tu HDZ-ova pobeda puno mesta, jedino ako su neki mladi ljudi pomislili da ce njihovim povratkom nastupiti bolja vremena, u sto ja sumnjam. Niti ne znam jos cime ima zahvaliti.
E sad mi je nejasna veza sa ovim desavanjima u HR i u susedstvu, jer su trendovi manje-vise slicni, ali je primer Hrvatske ekstreman. Niko nije tokom 2015. tako pao, pa i pocetkom 2016. a onda se tako podigao za 4,5 meseci...
Mislim da ce ipak Hrvatski natalitet nastaviti da polako opada, kao i u ostatku regiona kako vreme bude odlazilo. Mozda su ovo poslednje velike turbulencije.

Zanimljivo mišljenje. Znate što bi još moglo biti. Po mom mišljenju tu bi mogao biti i privremeni rad ili tako nešto. Ono, kad su se otvorile granice, pošli su neki mladi na prvivremeni rad u inozemstvo npr. 1 godinu, vratili se i osnovali obitelj. Također to bi mogao potvrditi i rast broja brakova.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 16:32   #969
Broj brakova raste jer se ljudi vjencaju na godisnjem u Hrvatskoj i poslije se vrate vani. Nekoliko prijatelja je iskoristilo godisnji za svadbu.
SimeonZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 16:34   #970
Quote:
SimeonZG kaže: Pogledaj post
Broj brakova raste jer se ljudi vjencaju na godisnjem u Hrvatskoj i poslije se vrate vani. Nekoliko prijatelja je iskoristilo godisnji za svadbu.
To se oduzme kada se konačni podaci zbrajaju. Znači, prošle godine je bila negdje razlika preko 500 vjenčanih između prvih i konačnih podataka.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 18:38   #971
Ključni dio:

Quote:
No, kako su podaci Ministarstva uprave o broju živorođene djece za 2015. bili gotovo jednaki podacima Državnog zavoda za statistiku, može se očekivati, kaže, da se i podaci za 2016. neće previše promijeniti. Dapače, u 2015. broj rođenih je prema DZS-u (37.503) bio niži od broja rođenih prema Ministarstvu uprave (37.599).

Zadnje uređivanje Tripo : 28.01.2017. at 19:59.
Tripo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 19:11   #972
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Nemoguće su ove brojke. Ništa se ne poklapa. Baš ništa. Čekamo!
Ni ja ne bih nista komentarisao. Bolje je da cekamo. Demografi koji su predstavljeni kao eminentni malo previse daju pausalne i katastroficne procene. Medjutim, nisu daleko od istine jer se na ovaj nacin mora uzbuniti javnost kako bi reagovala. Ako imate tu nesrecu da kao i mi po tom pitanju imate imate gluvu vlast koja se samo deklarativno oglasava jednom godisnje o tom pianju, moje saucesce.

Hrvatskoj bi se moglo desiti da zaista dodje na 36 hiljada i vrlo izgledno ispod toga cak, ali na kratko, period od dve ili tri godine, ne zaboravite generacije radjane 1991-1995, koje su deficitarne u HR. Taj krizni period bi mogao nastupiti za 5-10 godina. No, to samo trenutno,oko dve godine, posle bi sledio oporavak, ali u kojoj meri zavisi od tih spoljnih migracija.

Ako se ispostavi da je ovo tacno, mada po izvestajima porodilista ne bih rekao, ti izvestaji su najmerodavniji, onda imate mnogo veliki problem posldnjih nekoliko godina.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 19:16   #973
Quote:
Tripo kaže: Pogledaj post
Ključni dio:



Ako se ovo iz Večernjaka ispostavi kao točno, Hrvatska će po prvi puta od kako se vodi vitalna statistika imat više nego duplo manje živorođenih od Srbije
Mala ispravka - Srbija se u 2016. bori da bude iznad 65 hiljada zivorodjenih...pola bi bilo 32500.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 20:26   #974
Ovo nije procena demografa,već upisanih u matične knjige rodjenih.Na tome se bazira ovaj broj.Podatak hrvatske vlade,tj,njenog ministarstva uprave,pod čijom nadleznosti su matične knjige.Postoje 2 mogućnosti da ovo nije istina.Ili laze ministarstvo uprave,ili lazu novine da su ovo podaci ministarstva uprave(tada bi ministarstvo uprave demantovalo ove informacije)ili je ovo istina.Tačan broj rodjenih ne moze biti veći od upisanih u matične knjige,u najboljem slučaju isti,ako zavod prikazuje više od broja upisanih,onda nešto nije u redu sa zavodom.Obično zavod prikaze manje od upisanih umatične knjige,u Srbiji i po 1500 godišnje je manje po zavodu nego što je upisanih u matične knjige.

Zadnje uređivanje gargash : 28.01.2017. at 20:59.
gargash is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 21:38   #975
Quote:
gargash kaže: Pogledaj post
Ovo nije procena demografa,već upisanih u matične knjige rodjenih.Na tome se bazira ovaj broj.Podatak hrvatske vlade,tj,njenog ministarstva uprave,pod čijom nadleznosti su matične knjige.Postoje 2 mogućnosti da ovo nije istina.Ili laze ministarstvo uprave,ili lazu novine da su ovo podaci ministarstva uprave(tada bi ministarstvo uprave demantovalo ove informacije)ili je ovo istina.Tačan broj rodjenih ne moze biti veći od upisanih u matične knjige,u najboljem slučaju isti,ako zavod prikazuje više od broja upisanih,onda nešto nije u redu sa zavodom.Obično zavod prikaze manje od upisanih umatične knjige,u Srbiji i po 1500 godišnje je manje po zavodu nego što je upisanih u matične knjige.
Da, ali prema MSI mi već u prvih 11 mjeseci imamo skoro 36.000 rođenih, uz prosinac to je blizu 39.000, nemoguće da obrišu skoro 3.000 rođenih, zato je najbolje čekati da se objave podaci za prosinac ili čak konačni podaci.
Novine znaju svašta pisati, i sami smo svjedoci. A može biti i greška ministarstva. Uglavnom ne slaže se ni sa rodilištima ni sa DZS.
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 21:41   #976
jel to nešto jako bitno?

hoće li konačni rezultat biti minus 58 ili 61 tisuću?

katastrofa u svakom slučaju
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 21:50   #977
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
jel to nešto jako bitno?

hoće li konačni rezultat biti minus 58 ili 61 tisuću?

katastrofa u svakom slučaju
Naravno da je bitno, upravo zbog oporavka u 2016.
A te si astronomske brojke našao u medijima pretpostavljam?
ljuforumas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2017., 21:58   #978
Quote:
ljuforumas kaže: Pogledaj post
Naravno da je bitno, upravo zbog oporavka u 2016.
A te si astronomske brojke našao u medijima pretpostavljam?
36 tisuća rođeno, 52 umrlo, 53 iselilo, neka je 10 uselilo.... sve u svemu minus 60 tisuća, ili 58 ili 62.... nebitno, uglavnom ubi nas ovaj oporavak
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 07:05   #979
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
jel to nešto jako bitno?

hoće li konačni rezultat biti minus 58 ili 61 tisuću?

katastrofa u svakom slučaju
Zašto katastrofa, nisu ljudi stradali, otišli su na bolje?
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 18:04   #980
nema potrebe uljepšavati situaciju, kad je već svima jasno da Hrvati nestaju

s ovih prostora.

zapravo je čudno , da je broj rođenih samo oko 1200 minus, kad uzmemo u

obzir broj iseljenih (bez obzira trajno ili privremeno).


a oni u saboru još mlate o pločama ZDS i udbašima.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:33.