Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Što se tiče filozofije ja sam :
početnik 1 14.29%
znatiželjni filozof amater 1 14.29%
iskusni filozof amater 3 42.86%
diplomirao/la sam filozofiju 0 0%
objavio sam F. knjigu (ili rad/ove) 1 14.29%
ja sam Slavoj Žižek 1 14.29%
Glasovatelji: 7. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2015., 16:18   #1
Filozofski spomenar

Sjećam se, jednom davno sam pročitao da je Hegel izjavio:

''Sve što je u mojoj filozofiji osobno ,nije istinito''!

Kažu da mu je Kjerkegor na to odgovorio:
''Sve što u mojoj filozofiji NIJE osobno, nije istinito!

Bilo kako bilo, ja ne želim na ovoj temi raspravljati o dvojici čuvenif filozofa nego o vama .
Da baš o tebi koji ovo čitaš!

Zanima me kako filozofi odgovaraju na neka pitanja pa ako ste voljni podijeliti s nama dio vaših filozofskih intimnih preferencija učinite to ili za opće dobro,ili za čuvenu emergenciju koja će neizbježno uslijediti , ili za male Kineze :
==========================================

1) Koje su vam TRI (5?) najbolje filozofske knjige?

2) Kada bi vas sada hibernirali i probudili za 500 godina što bi ste pitali ljude iz budućnosti(ali u vezi filozofije,a ne u vezi posljednjeg modela mobilnog telefona)

3) Koja bi ste 3 (5?) živa filozofa pozvali na večeru? A koja 3 (5?) iz prošlosti?

4) Znate za onaj čuveni pusti otok i samo jednu knjigu smijete ponijeti? Koja bi to bila?

5) Koja F. knjiga nije prevedena na hrvatski ,a trebala bi ?

6) Koji je filozof po vama precijenjen?

7) A koji je filozof po vama potcjenjen?

8) Ken Wilber drži da je jedini prosvjetljeni filozof zapadne civilizacije bio PLOTIN Da li se slažete? Ako ne ,navedite tko je po vama prosvjetljeni filozof u rangu recimo starih prosjetljenih filozofa BUDDHE i LAO TSEA. Ili takovih nema?

9) Vaša najdraža anegdota u vezi filozofije je:

10) Poznato je da nitko ne razumije djelo Bitak i vrijeme i kvantnu fiziku! Što još iz filozofije ne razumijete?

11) Koja je vaša osobna filozofija?

12) Postoji li Bog ?
=============================================
Možete oddgovoriti na sve,samo neka ili niti jedno pitanje .A možete nadodati još svojih pitanja i odgovora ako smatrate da je ovo malo.
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 17:04   #2
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Sjećam se, jednom davno sam pročitao da je Hegel izjavio:

''Sve što je u mojoj filozofiji osobno ,nije istinito''!

Kažu da mu je Kjerkegor na to odgovorio:
''Sve što u mojoj filozofiji NIJE osobno, nije istinito!

Bilo kako bilo, ja ne želim na ovoj temi raspravljati o dvojici čuvenif filozofa nego o vama .
Da baš o tebi koji ovo čitaš!

Zanima me kako filozofi odgovaraju na neka pitanja pa ako ste voljni podijeliti s nama dio vaših filozofskih intimnih preferencija učinite to ili za opće dobro,ili za čuvenu emergenciju koja će neizbježno uslijediti , ili za male Kineze :
==========================================

1) Koje su vam TRI (5?) najbolje filozofske knjige?

2) Kada bi vas sada hibernirali i probudili za 500 godina što bi ste pitali ljude iz budućnosti(ali u vezi filozofije,a ne u vezi posljednjeg modela mobilnog telefona)

3) Koja bi ste 3 (5?) živa filozofa pozvali na večeru? A koja 3 (5?) iz prošlosti?

4) Znate za onaj čuveni pusti otok i samo jednu knjigu smijete ponijeti? Koja bi to bila?

5) Koja F. knjiga nije prevedena na hrvatski ,a trebala bi ?

6) Koji je filozof po vama precijenjen?

7) A koji je filozof po vama potcjenjen?

8) Ken Wilber drži da je jedini prosvjetljeni filozof zapadne civilizacije bio PLOTIN Da li se slažete? Ako ne ,navedite tko je po vama prosvjetljeni filozof u rangu recimo starih prosjetljenih filozofa BUDDHE i LAO TSEA. Ili takovih nema?

9) Vaša najdraža anegdota u vezi filozofije je:

10) Poznato je da nitko ne razumije djelo Bitak i vrijeme i kvantnu fiziku! Što još iz filozofije ne razumijete?

11) Koja je vaša osobna filozofija?

12) Postoji li Bog ?
=============================================
Možete oddgovoriti na sve,samo neka ili niti jedno pitanje .A možete nadodati još svojih pitanja i odgovora ako smatrate da je ovo malo.
Ništat' se ja, buraz, u filozofiju ne kontam. Nisam profesor. Znam samo istinu, filozofiju ni beknut'.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.09.2015., 19:05   #3
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Ništat' se ja, buraz, u filozofiju ne kontam. Nisam profesor. Znam samo istinu, filozofiju ni beknut'.
Pa dobro, ti si onda filozof neznalica,a to ti je isto jedna vrst filozofije
Jer sjeti se da je Karlo Marx rekao :'Ne baviti se politikom- isto je vrst politike!

Evo već imamo i filozofsku pouku :

Od filozofije,politike,poreza i smrti ne možemo se distancirati šutnjom i neznanjem.
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 19:59   #4
Odgovorit ću na par gore postavljenih pitanja:

Najbolja filozofska knjiga mi je 'Predsokratovci'. Drugi kandidat je 'Znanost logike' (Hegel) koju upravo čitam. Na otok bih ipak ponio meni dragog 'Švejka'.

Podcijenjeni su Locke i Fichte. Precijenjen je Nietzsche.

Moja životna filozofija: umrijeti znajući da sam živio.

Postoji li bog? Da. On je sam svemir i ima oblik ljudske glave.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 20:46   #5
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
1) Koje su vam TRI (5?) najbolje filozofske knjige?
1.Hegel: Znanost logike
2.Heidegger: Bitak i vrijeme
3. svi Buddhini govori u raznim knjigama i izdanjima

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
2) Kada bi vas sada hibernirali i probudili za 500 godina što bi ste pitali ljude iz budućnosti(ali u vezi filozofije,a ne u vezi posljednjeg modela mobilnog telefona)
Pitao bi ih šta ima novo.

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
6) Koji je filozof po vama precijenjen?
Schopenhauer

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
7) A koji je filozof po vama potcjenjen?
Spinoza i Fichte.

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
8) Ken Wilber drži da je jedini prosvjetljeni filozof zapadne civilizacije bio PLOTIN Da li se slažete? Ako ne ,navedite tko je po vama prosvjetljeni filozof u rangu recimo starih prosjetljenih filozofa BUDDHE i LAO TSEA. Ili takovih nema?
Ne znam što znači "prosvijetljeni filozof".

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
9) Vaša najdraža anegdota u vezi filozofije je:
Nedavno sam čitao kako je Gödel skrivao svoj ontološki dokaz. Ta nije loša.

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
10) Poznato je da nitko ne razumije djelo Bitak i vrijeme i kvantnu fiziku! Što još iz filozofije ne razumijete?
Ne razumijem većinu toga. Zapravo me na proučavanje filozofije tjera upravo to nerazumijevanje.

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
11) Koja je vaša osobna filozofija?
Zaokupi se s nečim, živi najbolje što možeš i pusti druge da žive.

Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
12) Postoji li Bog ?
Ako na to pitanje moram odgovoriti samo s da ili ne, bez obrazloženja, onda: ne.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2015., 20:51   #6
Quote:
Jednostavko kaže: Pogledaj post
Drugi kandidat je 'Znanost logike' (Hegel) koju upravo čitam.
Čestitam. To me baš veseli. Dobro došao u klub s malobrojnim članstvom. Ako ti bude trebala pomoć oko toga, predlažem da postaviš pitanje na temi "Zašto je Hegel faca?" Iako se ne pretvaram da sam stručnjak za "hegelogiju", ipak sam ponešto napabirčio kroz nekoliko posljednjih godina.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 01:09   #7
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post

Ne znam što znači "prosvijetljeni filozof".
Planiram otvoriti novu temu o prosvjetljenju , sa mudrim ,zavodljivim,uvodom,jer je jedina tema ovdje o tome ,zastarjela i neadekvatna i začatana i neprosvjetljena.
Ali me samsara vrti da to moram odgađati.

Za banalan početak rekao bih da mi moj studij i praksa i tradicija kažu da je npr Buddha bio prosvjetljen a Kant nije.
Da je npr Nisargadatta Maharaj prosvjetljen a Hegel nije.

Dakle za početak prosvjetljenje nije postizanje intelektualnih vrhunaca koje su demonstrirali Kant, Hegel ili Heidegger.
Prosvjetljenje nije ono zapadno ''francusko prosvjetljenje i prosvjetiteljstvo''
Prosvjetljenje je ono o čemu govore (i što su živjeli ! Buddha, Ramana Maharishi, Nisargadatta Maharaj...


Quote:
Ako na to pitanje moram odgovoriti samo s da ili ne, bez obrazloženja, onda: ne.
pa postojalo je više opcija

-ne znam
-ili fuzzy logička opcija-
vjerovatno da
vjerovatno ne

ili ona opcija koju su za ovaj spomenar izbrale vlasti Indonezije.

Indonezija koja je NAJVECA muslimanska zemlja prihvatila je budizam kao dopustenu religiju u svojoj zemlji IAKO JE PO USTAVU INDONEZIJE DOPUSTENO propovijedati samo religije koje vjeruju u ALLAHA (Boga)

Naime budisticka zajednica Indonezije je podastrla muslimanskim vlastima
budisticko stanoviste o KONAČNOJ ZBILJI.

Zakonodavci su budisticku definiciju nirvane prihvatili kao korespodentnu definiciji Allaha pa su svi bili zadovoljni.

muslimanskim vlastima je sljedeca definicija nirvane bila analogna definiciji allaha

buddha ja rekao (navodim po sjećanju)

''POSTOJI O REDOVNICI NEROĐENO, NEUNIŠTIVO, NESASTAVLJENO , SLOBODNO...prvobitno ...NEPROMJENJLJIVO.
kada, o redovnici ne bi postojalo neuništivo,prvobitno, NEPROMJENLJIVO ne bi postojao izlaz iz ovog svijeta koji je propadljiv,PROMJENJLJIV, sastavljen,...

Buddha je ovdje govorio o NIRVANI
Vrlo grubo možemo reci da je onda nirvana kao krsćansko ''kraljevstvo nebesko ''

kao muslimanski ALLAH (sto su muslimanske vlasti prepoznale)


KAO Plotinovo -''JEDNO''

Kao -TAO - lao tsea
__________________
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 01:18   #8
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ne znam što znači "prosvijetljeni filozof".
Informacija > Znanje > Mudrost > Prosvijetljenje
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2015., 06:54   #9
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Čestitam. To me baš veseli. Dobro došao u klub s malobrojnim članstvom. Ako ti bude trebala pomoć oko toga, predlažem da postaviš pitanje na temi "Zašto je Hegel faca?" Iako se ne pretvaram da sam stručnjak za "hegelogiju", ipak sam ponešto napabirčio kroz nekoliko posljednjih godina.
Hvala Sigmunde na podršci i ponuđenoj pomoći. Čitam polako i zasad nemam teškoća, ali javit ću se kada naiđem na 'zid'.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 22:22   #10
Čuli smo što sve prosvijetljenje nije, ali još nitko nije objasnio što je to "prosvijetljeni filozof".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 19:55   #11
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Čuli smo što sve prosvijetljenje nije, ali još nitko nije objasnio što je to "prosvijetljeni filozof".
Pa vrlo popularni i vrlo hvaljeni i vrlo produktivni moderni filozof Ken Wilber
prosudio je da je jedini prosvjetljeni filozof zapadne civilizacije bio PLOTIN.
Mene to šokira.

Čudi me i šokira da tebe ili nikog drugog ovdje to ne šokira.

Jer postavljaju se važnija pitanja od tvog :
npr

-Zar je moguće da je zapadna civilizacija iznjedrila samo jednog ''prosvjetljenog filozofa '' pa ma što to bilo

-Što je to Wilber uočio u PLOTINU a što nema niti Hegel niti Hajdeger niti Huserl,niti Hobbbbsss, niti Hjum, niti Heraklit tj po Wilberu PROSVJETLJEN nije bio niti jedan filozof kome prezime počinje sa slovom H
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2015., 19:57   #12
Vidim da naš forum čita i Slavoj Žižek koji se čak prijavio u anketi
Zna li itko pod kojim nikom piše Žižek i kako sve stigne napraviti što je napravio i još stigne čitati i pisati na našem forumu
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 08:56   #13
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Pa vrlo popularni i vrlo hvaljeni i vrlo produktivni moderni filozof Ken Wilber
prosudio je da je jedini prosvjetljeni filozof zapadne civilizacije bio PLOTIN.
Mene to šokira.

Čudi me i šokira da tebe ili nikog drugog ovdje to ne šokira.

Jer postavljaju se važnija pitanja od tvog :
npr

-Zar je moguće da je zapadna civilizacija iznjedrila samo jednog ''prosvjetljenog filozofa '' pa ma što to bilo
Kako to može biti važnije pitanje, ako ne znamo što uopće znači "prosvijetljeni filozof"?
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 19:44   #14
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Čuli smo što sve prosvijetljenje nije, ali još nitko nije objasnio što je to "prosvijetljeni filozof".
Philosophos koji implementacijom mudrosti u transmutaciju bivanja dosize prosvijetljenje.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 21:48   #15
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Čuli smo što sve prosvijetljenje nije, ali još nitko nije objasnio što je to "prosvijetljeni filozof".
Je li to zamka pitanje? Jer "prosvijetljeni filozof" je kontradikcija, kao "drveno željezo". Filozof je ljubitelj mudrosti, koju nema. On teži mudrosti, pa stalno nešto istražuje i propituje. Filozof nije mudar, a još manje prosvijetljen. Onaj tko je prosvijetljen više ništa ne pita, njemu je sve jasno. Taj (više) nije filozof.
činovnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 23:40   #16
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
1.Hegel: Znanost logike
2.Heidegger: Bitak i vrijeme
3. svi Buddhini govori u raznim knjigama i izdanjima
Ok, koja izdanja i koji jezik, da i to utrpam na Nook ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 23:18   #17
@wand_1
Što se tiče logike od Hegela na njemačkom jeziku ako si na ti sa njim, iako sumnjam.
Od izdanja preostaje ti
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?autorsl=72
Ili da odeš u Demetru u Zagreb osobno.

Preporuka: bolje ne čitaj.
Zašto?
Oduzeti će ti previše dragocijenoga vremena. Sa druge strane ako budeš Hegela čitao čisto ovako kako danas ljudi čitaju knjige, zato što te eto to trenutno zanima iz samo tebi poznatog razloga, a sutra će te zanimati nešto posvema drugo, tada mu učini uslugu i ne čitaj Hegela uopće.
danijeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 23:33   #18
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post

10) (...) Što još iz filozofije ne razumijete?
Ništa ne razumijem
Vi?
danijeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 18:43   #19
Quote:
danijeel kaže: Pogledaj post
@wand_1
Što se tiče logike od Hegela na njemačkom jeziku ako si na ti sa njim, iako sumnjam.
Od izdanja preostaje ti
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?autorsl=72
Ili da odeš u Demetru u Zagreb osobno.

Preporuka: bolje ne čitaj.
Zašto?
Oduzeti će ti previše dragocijenoga vremena. Sa druge strane ako budeš Hegela čitao čisto ovako kako danas ljudi čitaju knjige, zato što te eto to trenutno zanima iz samo tebi poznatog razloga, a sutra će te zanimati nešto posvema drugo, tada mu učini uslugu i ne čitaj Hegela uopće.
Good point..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 18:57   #20
Quote:
danijeel kaže: Pogledaj post
Preporuka: bolje ne čitaj.
Zašto?
Oduzeti će ti previše dragocijenoga vremena. Sa druge strane ako budeš Hegela čitao čisto ovako kako danas ljudi čitaju knjige, zato što te eto to trenutno zanima iz samo tebi poznatog razloga, a sutra će te zanimati nešto posvema drugo, tada mu učini uslugu i ne čitaj Hegela uopće.
Nisam ni početnik što se filozofije tiče, no da pitam ima li onda nekakvih online arhiva, možda nešto skraćeno ili nešto bitnije (od bilo kojeg autora)? Neke web stranice koje imaju kategorizirane tekstove? Možda ne cijele knjige, ali da su kategorizirane po autoru, temi?
liquid112 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.