Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2016., 00:18   #1
Autorski ugovor - druga država, dvojno državljanstvo

Molim za jedan savjet...

Živim u Hrv, međutim imam dvojno državljanstvo (BiH i Hrv).
Trebao bih odraditi nekakav posao preko autorskog ugovora za jednu firmu u BiH koja bi mi novce uplatila na moj bankovni račun u BiH (imam otvoren račun u BiH). Naravno, prilikom uplate platio bi se porez, prirez i sve ostale takse koje uz uplatu idu (u BiH)...
E sad me zanima, šta napraviti dalje?
Pošto svake godine radim prijavu poreza na dohodak u Hrv da li taj honorar (na kojeg je plaćen porez u BiH) moram u prijaviti?
Novci iz BiH, na račun u BiH, porez plaćen u BiH... Sve to se za Hrv poreznu upravu nije niti dogodilo?
Ili možda moram platiti još nekakav porez u Hrv?
Ili možda mogu očekivati (ukoliko sve nekako prijavim) u Hrv prilikom povrata poreza da će mi se vratiti dio tog poreza plaćenog u BiH jer mi se svake godine (kao freelanceru) vrati gotovo sve što sam uplatio?

Veliko hvala
pozdrav
agrarna_reforma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 00:34   #2
Quote:
agrarna_reforma kaže: Pogledaj post
Molim za jedan savjet...

Živim u Hrv, međutim imam dvojno državljanstvo (BiH i Hrv).
Trebao bih odraditi nekakav posao preko autorskog ugovora za jednu firmu u BiH koja bi mi novce uplatila na moj bankovni račun u BiH (imam otvoren račun u BiH). Naravno, prilikom uplate platio bi se porez, prirez i sve ostale takse koje uz uplatu idu (u BiH)...
E sad me zanima, šta napraviti dalje?
Pošto svake godine radim prijavu poreza na dohodak u Hrv da li taj honorar (na kojeg je plaćen porez u BiH) moram u prijaviti?
Novci iz BiH, na račun u BiH, porez plaćen u BiH... Sve to se za Hrv poreznu upravu nije niti dogodilo?
Ili možda moram platiti još nekakav porez u Hrv?
Ili možda mogu očekivati (ukoliko sve nekako prijavim) u Hrv prilikom povrata poreza da će mi se vratiti dio tog poreza plaćenog u BiH jer mi se svake godine (kao freelanceru) vrati gotovo sve što sam uplatio?

Veliko hvala
pozdrav
S BiH imamo sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja---

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...rezivanje.aspx

prema njemu porez na autorske naknade koji ti BiH može naplatiti je 10% i izdaju ti potvrdu, i onda to uključiš u prijavu ovdje - dohodak i plaćeni porez u inozemstvu, pa bi ti trebalo ići u korist.

Inače, gleda se rezidentnost bez obzira na državljanstvo, a ti si rezident RH,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 09:26   #3
Smile

Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
S BiH imamo sklopljen ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja---

http://www.porezna-uprava.hr/bi/Stra...rezivanje.aspx

prema njemu porez na autorske naknade koji ti BiH može naplatiti je 10% i izdaju ti potvrdu, i onda to uključiš u prijavu ovdje - dohodak i plaćeni porez u inozemstvu, pa bi ti trebalo ići u korist.

Inače, gleda se rezidentnost bez obzira na državljanstvo, a ti si rezident RH,

Veliko hvala na odgovoru

Meni međutim i dalje nije baš najjasnije šta točno moram napraviti...
Da li dio poreza moram platiti i u hrv prilikom donošenja potvrde iz bih?

U krajnjem slučaju, radim li šta ilegalno ako pravim ko da se ta uplata nikad nije dogodila?
agrarna_reforma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:44.